Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja rekoh "ako ne radiš i ne živiš u istom". NBG takodje nije centar, a celina je. Ja živim na Savskom vencu pa ne znam kad sam poslednji put bio "u centru". To je samo izgovor za "hoću da kupim stan u krugu dvojke, da budem rasni Beogradjanin jer nema života van centra, van centra je blato, trocifreni autobusi i beli luk da se nadje". Evo npr Aerodrom, valjda su i tamo bolje plaćeni poslovi, a nije centar. Siguran sam da ima još primera. Da je zakona i život bi bio skuplji u centru, skuplje parking mesto, skuplji porez, skuplje održavanje...
Takodje mislim da kod dosta ljudi igra odabir(nekim delom odabir) opštine kao neki status u društvu, kao što si napisao rasni Beogradjanin krug dvojke i ponose se kada pričaju da tamo imaju stan(možda i u nekoj staroj zgradi, ne funkcionalan itd...) u Novom Sadu takodje ima tog mentaliteta kod ljudi. Evo primera par mojih poznanika, kolega sa posla koji imaju platu oko 1000eur, samo gledaju 2 najskuplje ulice godinama 5+godina(ok imaju neku ustedjevinu, roditelji ce pomoci itd...), ali spremno su da se skroz zaduže, celu uštedjevinu dati biti narednih 30god pod kreditom i zbog toga osudjen biti da radiš jedan posao koji i ne voliš(jer je tada i teže dati otkaz), da bi živeli na po nekim ,,merilima,, po meni zbog prošlosti izvikanoj lokaciji. Ne gledaju ni mikrolokaciju stana samo da je tamo....
 
Ja sam primetio taj sindrom sa NBG, ali samo od strane ljudi koji nisu Beograđani, a kupe stan tamo.
 
Ja rekoh "ako ne radiš i ne živiš u istom". NBG takodje nije centar, a celina je. Ja živim na Savskom vencu pa ne znam kad sam poslednji put bio "u centru". To je samo izgovor za "hoću da kupim stan u krugu dvojke, da budem rasni Beogradjanin jer nema života van centra, van centra je blato, trocifreni autobusi i beli luk da se nadje". Evo npr Aerodrom, valjda su i tamo bolje plaćeni poslovi, a nije centar. Siguran sam da ima još primera. Da je zakona i život bi bio skuplji u centru, skuplje parking mesto, skuplji porez, skuplje održavanje...
Ok, i u Vlasotincu verovatno ima jedan što zaradjuje 5k ali on je izuzetak zar ne? Ostali su između minimalca i mediane. Nije u pitanju prestiž nego opcija gubitka 2+ sata u prevozu ako si bez dece. Ja iskreno nikad ne bih pogledao ni NBG da mi infrastruktura dozvoljava da ne gubim više od sat vremena u prevozu. Gledao bih neku kuću na periferiji. Problem je ako hoćeš da odvedeš dete u vrtić, školu, parking zbog lošeg javnog prevoza itd.
 
Poslednja izmena:
Takodje mislim da kod dosta ljudi igra odabir(nekim delom odabir) opštine kao neki status u društvu, kao što si napisao rasni Beogradjanin krug dvojke i ponose se kada pričaju da tamo imaju stan(možda i u nekoj staroj zgradi, ne funkcionalan itd...) u Novom Sadu takodje ima tog mentaliteta kod ljudi. Evo primera par mojih poznanika, kolega sa posla koji imaju platu oko 1000eur, samo gledaju 2 najskuplje ulice godinama 5+godina(ok imaju neku ustedjevinu, roditelji ce pomoci itd...), ali spremno su da se skroz zaduže, celu uštedjevinu dati biti narednih 30god pod kreditom i zbog toga osudjen biti da radiš jedan posao koji i ne voliš(jer je tada i teže dati otkaz), da bi živeli na po nekim ,,merilima,, po meni zbog prošlosti izvikanoj lokaciji. Ne gledaju ni mikrolokaciju stana samo da je tamo....
Tako je, i kod sponzoruša više nije bitno da imaš stan u Beogradu već gde imaš stan :) Kao onaj primer četvoročlane porodice koja živi u A Bloku u 50m2, na pitanje zašto nisu uzeli veći u jeftinijoj opštini pogledali su ih kao da su im opsovali celu porodicu. To je taj naš mentalitet.
Ja sam primetio taj sindrom sa NBG, ali samo od strane ljudi koji nisu Beograđani, a kupe stan tamo.
Seljački mentalitet, ni Beogradjani nisu izuzetak, pa samo na ovoj temi 90% ljudi želi stan u opštinama "na glasu". Ovde ljudi budu popljuvani i smevani kada napišu da nisu kupili u centru, videli smo skorašnji primer.
Ok, i u Vlasotincu verovatno ima jedan što zaradjuje 5k ali on je izuzetak zar ne? Ostali su između minimalca i mediane
Pazi, i da zaradjuješ 10k mesečno van Beograda opet bi tražio stan u "centru" Beograda iako ti treba sat vremena do posla, a možda i više (znam jedan primer). Sve su to izgovori. Jednostavno nekim ljudima ne treba centar, a neko pati da bude rasni Beogradjanin iz kruga dvojke jer nisi Beogradjanin ako nisi iz tri centralne opštine (čak je NBG van toga). Da se sad opet ne ponavlja centar vs ostatak srbije pitao sam ranije, u kom gradu na svetu periferija nudi istu sadržinu kao centar.

Zato se u periferiju slabo ulaže jer ljudi sa kapitalom (da kažemo uticajniji) biraju centralne opštine pa je ulaganje u periferiju minimalno. Miran porodičan život na periferiji do našeg mentaliteta još nije došao. A doći će kada budemo realno počeli da se uporedjujemo sa Bečom, znači poštovanje zakona i propisa, vaspitna kultura...
 
Ja ne znam više šta je jeftinija opština kad se Vidikovac prodaje za 2600, valjda Obrenovac i Grocka sada spadaju u jeftinije pa valja to gledati, mirna porodična idila u Kaluđerici za male pare
 
Moji razlozi za gledanje NBGD kao opstine su sledeci:

1. Vecina biznisa i kompanija se nalazi na novom beogradu, veoma jak IT sektor u kome i ja poslujem
2. Blokovska organizacija znaci da u svakom bloku imas dovoljno OK infrastrukturu za zivot
3. Siroki bulevari su mi mnogo lepsi i za voznju i za setnju nego pakao koji je centar i opstine kao sto su Vracar/Vozdovac
4. Investiciono mi ima smisla bas jer ekonomski gledano opstine sa razvijenim biznis centrima ce uvek biti popularne i za zivot i za iznajmljivanje
5. Blize sam Aerodromu nego neko ko je u centru, isto sam blize mojim roditeljima i ostatku porodice jer smo svi locirani sa ove strane reke, nemam nikoga ka centru
6. Ako i zelim ka centru relativno sam blizu (kazem relativno zbog guzvi), ako se ikad sagradi metro tek onda ce biti brzo i lagano doci do centra
7. Dosta trznih centara se nalazi na novom beogradu kao i velikih mega marketa
8. Sutra ako se odselim u neku periferiju sa zenom stan ostaje deci da isto imaju dobre opcije za posao a da ne moraju puno vremena da gube u putu
9. Blizu je i savski i dunavski kej
10. Novogradnje i dalje su smislenije nego u nekim drugim opstinama (Ledine npr)

Realno gledajuci i delovi zemuna su mi OK zbog ovih razloga dok stvari preko reke ne gledam, ali mi se svidja najpre sirina koju NBGD ima zbog svojih bulevara.
 
Normalno, ne mozes sebi da dodelis minimalnu platu nego moras takvu da ti neto bude opterecen najvise 50%, realnije 35-40%. A onda posle plate sta ostane ide i porez na dobit 10%. Tako da kad se uradi racunica taj kredit, ako bih ga uopste posle sve te zezancije i dobio, kostao bi me jedno pet soma vise na ime poreza i doprinosa nego pausal ( racunajuci na osnovu zarade od prosle godine).
Pazi, ne znam koliko ti prihoduje biznis, ali recimo kod DOO-a se trenutno najviše isplati podizanje love kroz visoku platu jer je najviši iznos na koji se plaćaju porezi i doprinosi u 2024. godini 573.470 dinara. Koliku god da platu stavis vecu od tog iznosa ti doprinose placas na max. 573.470 dinara.
 
Ja ne znam više šta je jeftinija opština kad se Vidikovac prodaje za 2600, valjda Obrenovac i Grocka sada spadaju u jeftinije pa valja to gledati, mirna porodična idila u Kaluđerici za male pare
Ima ih, Krnjača, Borča... :D Šalu na stranu tek kad dobiješ decu i odlučiš da budeš porodičan čovek videćeš šta ti više odgovara, kuća, dvorište, mir ili urbani centar, gužva, galama... Nismo svi isti. Ne znam koliko su sada novogradnje na Voždovcu ali kada sam ja gledao 2017/2018 bile su oko 1800-2000e+pdv. Evo npr za mene je i Dedinje teška periferija, a važi za elitno naselje. NBg isto periferija i spavaonica, a danas je biznis centar i poželjna lokacija. Ako je centar udario u blok sa cenama onda je periferija još više tako da na prvi spust cena u centru periferija će više reagovati.
 
Pazi, ne znam koliko ti prihoduje biznis, ali recimo kod DOO-a se trenutno najviše isplati podizanje love kroz visoku platu jer je najviši iznos na koji se plaćaju porezi i doprinosi u 2024. godini 573.470 dinara. Koliku god da platu stavis vecu od tog iznosa ti doprinose placas na max. 573.470 dinara.
Ne prihoduje mu vise od 50 hiljada eura godisnje ako je i dalje pausalac, jer u suprotnom morao bi biti knjigas ili neki drugi oblik poslovanja.

Za D.O.O. se najvise isplati isplata direktorskog bonusa na kraju godine a da imas dovoljno visoku platu za zivot do tada bas zbog te osnovice. Osim naravno ako ne prihodujes 20,000 eura mesecno onda mozes i to da isplacujes kao platu iz bas ovog razloga iznad za limit za iznos za doprinose a bonus je visoka kreditna sposobnost u tom slucaju.

Poreske optimizacije ti zavise od biznisa do biznisa naravno, isplata velike plate je super ali u tom trenutku ti i krediti nisu problem vise svakako. Ko zaradjuje 20,000 eura platu mesecno njemu kredit ne treba.
 
Ni u ludilu ne bi platila 2.600 EUR kvadrat stana u izgradnji, na teškoj periferiji, 15 km od centra. Za nešto veću sumu novca mogla si kupiti stan u centru, da bar znaš za šta si dala novac.

Mislim da ćeš se pokajati zbog ove odluke, ali dobro. Za godinu - dve kad se Rusi budu vraćali nazad kući, biće na hiljade slobodnih stanova po oglasima, tako da će izbor biti daleko bolji i cene normalne.

Ovo sad je krš do krša, slabo šta normalno može da se vidi u oglasima.
Kako ogranicen komentar, ima nas koji ne bi bezali od Zarkova/Ceraka/Vidikovca, da imam sve pare ovog sveta ne bi ziveo u centru, za mene je Zarkovo najbolji kraj, imam sve sto mi treba, zelenilo na sve strane, parkovi, kafici, restorani, a ako mi se cefne, kolima sam u samom centru za 15-20 minuta
 
Gospodo,
Ako je neko ovde na forumu u procesu gledanja/kupovine investicionog stana na BNV, voleo bih da mi piše ili ovde ili u privatnim porukama. Zbog nedostatka vremena nikako da odem da se vidim sa tim prodajnom timom od BNV, pa bih bio zahvalan da mi neko ko je trenutno u istoj ili sličnoj situaciji kao ja ali više upućen pošalje dodatne informacije, kako bih bio pripremljeniji za razgovore sa njima....
 
Ja iskreno nikad ne bih pogledao ni NBG da mi infrastruktura dozvoljava da ne gubim više od sat vremena u prevozu. Gledao bih neku kuću na periferiji. Problem je ako hoćeš da odvedeš dete u vrtić, školu, parking zbog lošeg javnog prevoza itd.
Sva "Sremska" sela zadovoljavaju taj uslov, Batajnica, Z. Polje, Surcin.
Imaju i skole (osnovne), sve za kupiti, aerodrom blizu, ZG i NS autoput blizu, parkinga kolko hoces, itd.
Do NBGD kolima za 20 minuta bez guzve, sa guzvom 30 min, javni prevoz odlican, voz i bus, do NBGD za 40 min.
Rekao bih da su infrastrukturno bolja od 70 % Bgda.
 
Ovaj lik ima mnogo dobre analize:

Kacio sam neki post kako bi trebalo da nam sledeci ciklus u sledecih 40 godina oznaci period sa visim kamatama gde bi onda na osnovu ovoga sto je prikazano na klipu cene nekretnina bi morale da se izduvaju. Dalji rast cena ce iskljucivo zavisiti od toga sta ce biti sa valutama ali to sada otvara skroz jednu novu temu. Ako uprostimo, vece kamate znaci manje novca za smrtnike sto bi znacilo manje cene i pitanje da li ce nekretnine biti isplative kao investicija.
 
Kako ogranicen komentar, ima nas koji ne bi bezali od Zarkova/Ceraka/Vidikovca, da imam sve pare ovog sveta ne bi ziveo u centru, za mene je Zarkovo najbolji kraj, imam sve sto mi treba, zelenilo na sve strane, parkovi, kafici, restorani, a ako mi se cefne, kolima sam u samom centru za 15-20 minuta
Uf, neko ko nije bio na Žarkovu bi pomislio da se radi o naselju u Minhenu. Zelenilo, parkovi...Rio de Jarkovo
 
Rekao bih da se menja nabolje u prethodnih desetak godina od kada su se izgradili Belvil, West i A blok i druga moderna naselja koja su donela novi duh i imidz Novom Beogradu, obzirom da je prethodno bio spavaonica za radnicku klasu, dok je sada (makar u ovim novijim naseljima) mahom urbanija "white collar" ekipa.

Urbanija ekipa, i ti kao predstavnik seljane :)
 
Evo super ponude za Wellport.
1714744204256.png
 
Naravno, preference su različite. Gde to ima park na Žarkovu, ne videh ijedan?
Koliko hoces, u Trgovackoj imas 2 sa gornje strane, pa iza Maxija isto 2 sa donje strane trgovacke, pa onda Ratka Mitrovica onaj deo ka filmskom gradu imas parkove iza zgrada takodje, a da ne pricam o Ceraku i Vidikovcu koji su odmah tu
 
Vrh