Šta je novo?

Cene nekretnina

kiki cestitam na kupovini stana.

To sto se drugi sablaznjavaju o cenama kvadrata koji drugi kupe svojim novcem necu razumeti, svi imamo svoje kriterijume.
Meni je pre 4 godine 2500+pdv za novogradnju za novi beograd bilo preskupo a danas razmatram cenu od 3300+pdv.
Razlika je bila sto sam tada gledao sa ustedjenim parama od 20-25% ucesce a danas sa povecanom cenom kvadrata gledam ucescem od 50% i onda gledajuci kredite 10-20 hiljada razlike u nekretnini ne igraju ulogu veliku cak i da dodje to tog nekog pada cena do koga ne dolazi.

Ne smatram da je trenutno opravdana cena kvadrata generalno u Beogradu, ali misliti da ce doci do kraha, da se neko trenutno moze zaj**** realno vise od 10% je suludo, kroz 10-15 godina to isto Mirijevo ce biti 4000 eur kvadrat, jer je takav generalno trend i u svetu a ne samo kod nas.
Ok aj čisto pošto je forum pa me zanima.
1. 60 kvadrata po 2750= 165.000 evra
Učešće 20+% tj 35k. Rata bi ti bila tada na 30 godina oko 590 evra.
2. 60 kvadrata po 3630= 217.000 evra. 50% učešća 109k. Rata sada na 30 godina bi bila 590 evra.
Dakle ista rata uz razliku u učešću od 74.000 evra. To znači da si mesečno štedeo/odvajao u proseku 1540 evra da bi sada bio na istom. Pritom nisam računao troškove života koje su porasli 50+% za 4 godine. Da bi ovako nešto bilo moguće morao si da povećaš mesečne prihode porodice za oko 3000evra (sa 2k na 5k) da bi održao isti kvalitet života uz navedenu uštedu.
Ili si možda nešto prodao?
 
Ok aj čisto pošto je forum pa me zanima.
1. 60 kvadrata po 2750= 165.000 evra
Učešće 20+% tj 35k. Rata bi ti bila tada na 30 godina oko 590 evra.
2. 60 kvadrata po 3630= 217.000 evra. 50% učešća 109k. Rata sada na 30 godina bi bila 590 evra.
Dakle ista rata uz razliku u učešću od 74.000 evra. To znači da si mesečno štedeo/odvajao u proseku 1540 evra da bi sada bio na istom. Pritom nisam računao troškove života koje su porasli 50+% za 4 godine. Da bi ovako nešto bilo moguće morao si da povećaš mesečne prihode porodice za oko 3000evra (sa 2k na 5k) da bi održao isti kvalitet života uz navedenu uštedu.
Ili si možda nešto prodao?
Samo je razlika u godinama stednje.
Kada sam originalno gledao stan imao sam tako nesto ustedjeno oko 30ak hiljada, ali sam to ustedeo za godinu dana jer sam umesto da radim za 1500 eura kod domace firme odlucio da rizikujem i poslujem sam sa inostranstvom. Dok sam radio u domacoj firmi stednja mi je bila na nivou 300 eura mesecno.

Najbolji mesec koji sam imao je oko 10 hiljada eura od tada, bruto doduse i naravno zavisi od toga koliko radim, za tu cifru sam radio otprilike 10-12h dnevno efektivno.
 
Samo još nešto da dodam, kada bude tvoj drugar otvorio svoju firmu tada neće moći da dobije kredit, paušalcima skoro uopšte ne daju ni keš kredit. Firme DOO moraju da rade godinama ili imaju kapital i obrtna sredstva, tako da će tada da mu preostaje ozbiljno štekanje ako nema bogatu porodicu ili kapital da mu neko bude jemac za budući stan kod banke.
Slažem se, međutim njegova ideja je vezana za digitalne proizvode, to su biznisi sa visokim marginama - digitalni proizvod jednom napraviš i posle možeš da ga prodaješ neograničen broj puta, nema tu troškova transporta, proizvodnje, carina, zaposlenih i ostalo. Sve to se organizuje sa jako malo operative. Trošak je marketing i optimizacija website-a ka konverzijama.

Zato i razmišljam da mu uletim sa lovom za ozbiljan budžet za Google oglašavanje jer tako lako može da se napravi ROI x5 x10, drugim rečima takav biznis (uz dobar marketing) može za godinu dana da mu zaradi taj stan koji želi za keš.
 
Samo je razlika u godinama stednje.
Kada sam originalno gledao stan imao sam tako nesto ustedjeno oko 30ak hiljada, ali sam to ustedeo za godinu dana jer sam umesto da radim za 1500 eura kod domace firme odlucio da rizikujem i poslujem sam sa inostranstvom. Dok sam radio u domacoj firmi stednja mi je bila na nivou 300 eura mesecno.

Najbolji mesec koji sam imao je oko 10 hiljada eura od tada, bruto doduse i naravno zavisi od toga koliko radim, za tu cifru sam radio otprilike 10-12h dnevno efektivno.
Bravo!
 
Samo je razlika u godinama stednje.
Kada sam originalno gledao stan imao sam tako nesto ustedjeno oko 30ak hiljada, ali sam to ustedeo za godinu dana jer sam umesto da radim za 1500 eura kod domace firme odlucio da rizikujem i poslujem sam sa inostranstvom. Dok sam radio u domacoj firmi stednja mi je bila na nivou 300 eura mesecno.

Najbolji mesec koji sam imao je oko 10 hiljada eura od tada, bruto doduse i naravno zavisi od toga koliko radim, za tu cifru sam radio otprilike 10-12h dnevno efektivno.
Ok, samo sam hteo da potvrdim. Trenutne cene su izbacile sa tržišta ljude koji imaju 3-4k evra po porodici mesečno i spadaju u top 1%. I oni su sada sirotinja pa ne mogu da uzmu neki stan uz veću promenu životnog stila. Sada je to priuštivo ljudima sa 7k 🙂. Ili npr 2 doktora koji rade u Nemačkoj. Samo bull 😂
 
Ok, samo sam hteo da potvrdim. Trenutne cene su izbacile sa tržišta ljude koji imaju 3-4k evra po porodici mesečno i spadaju u top 1%. I oni su sada sirotinja pa ne mogu da uzmu neki stan uz veću promenu životnog stila. Sada je to priuštivo ljudima sa 7k 🙂. Ili npr 2 doktora koji rade u Nemačkoj. Samo bull 😂
je*******iga, razumem.
Realnost je takva kakva je, znam ljude kojima su roditelji davali po 30-40k za ucesce ili jednostavno naslede stan od babe/dede itd. Svacija prica je drugacija, dosta normalnuh ljudi danas kupuje stan tako sto jednostavno proda nasledjeni stan ili se zajme od porodice za ucesce za kredit pa se posle vraca kako znas i umes.

Sa obzirom da je igrom slucaja moja situacija bila da ako sam ne zaradim dovoljno necu nikad imati nekretninu morao sam da rizikujem sa privatnim biznisom, isto tako sam se mogao zaj**** i da spalim svu ustedjevinu.
 
Ok, samo sam hteo da potvrdim. Trenutne cene su izbacile sa tržišta ljude koji imaju 3-4k evra po porodici mesečno i spadaju u top 1%. I oni su sada sirotinja pa ne mogu da uzmu neki stan uz veću promenu životnog stila. Sada je to priuštivo ljudima sa 7k 🙂. Ili npr 2 doktora koji rade u Nemačkoj. Samo bull 😂
Budimo realni i 7k ako nemas ustedjevinu nije bas neki fast track do nekretnine. Porodica sa 7k evo da imaju dvoje dece treba im minimum 3000eura mesecno. Z
naci ostaje im 4.000e i to u teoriji a u praksi malo sutra al ajde. Posle toga 4000 eura * 12 = 48.000 eura. Znaci miminum 5-6 godina ako ne kupuju na kredit.
Ako su ti tvoji iz Nemacke njima od 7.000 eura ostane nularica tako da nisu oni bas neka ciljna grupa za kupovinu.
 
U praksi zivi se i sa 1000e po porodici, tj. nije to tako retko, a ovi sa 7000e tek krpe kraj sa krajem.
Znam zivi se i sa 1000e ali ovi sto zaradjuju 7000e ne zive tako. Nema teoretske sanse da neko ko ima 7.000e mesecno se malo "ne opusti" i garantujem da je za takve minimum 3000e osim ako nisu neke hard core stedise :)
(ipak uzmi u obzir da pricamo o nekome ko rentira stan i cetvoroclana porodica).
 
Budimo realni i 7k ako nemas ustedjevinu nije bas neki fast track do nekretnine. Porodica sa 7k evo da imaju dvoje dece treba im minimum 3000eura mesecno. Z
naci ostaje im 4.000e i to u teoriji a u praksi malo sutra al ajde. Posle toga 4000 eura * 12 = 48.000 eura. Znaci miminum 5-6 godina ako ne kupuju na kredit.
Ako su ti tvoji iz Nemacke njima od 7.000 eura ostane nularica tako da nisu oni bas neka ciljna grupa za kupovinu.
Znaci porodici sa 2dece treba za zivot minimum 3000evra mesecno, auuuu, pa kako to u tvom ekonomskom tigru gde je zvanicna plata prosecna 750, 800e, tj cirka cetvrtina od troskova🤣🤣 kako li onda cela srbija zivi uopste?
 
Znaci porodici sa 2dece treba za zivot minimum 3000evra mesecno, auuuu, pa kako to u tvom ekonomskom tigru gde je zvanicna plata prosecna 750, 800e, tj cirka cetvrtina od troskova🤣🤣 kako li onda cela srbija zivi uopste?
dobar si cekas iz zasede i odmah u napad :)
prosecna u Beogradu je presla 1000e odavno i dve plate = 2500 eura, po malo odradis neki freelance sa strane i eto 3k.

3 soma danas je ko 2000te 500e :).
 
Koga briga za medijalnu? On je pisao o dva doktora pa nisu to medijalci a nisu cak ni prosek vec treba da gledamo koliko je 1%.
Doktori su inace bas trazeni pa i u Beogradu.
Ja sam napisao da 2 naša doktora sa nemačkim platama da se stisnu i to ako imaju zaledjinu od npr 100k da bi priuštili ove cene. Ako im uopšte odobre kredit kao nerezidentima. Dotle smo stigli. Alternativa je da stede 10 godina po 2-3k mesečno a da cene ostanu svih 10 godina nepromenjene da bi kupili za keš neki stan od 70-80m2 sa garažom.
 
Medijalna je bolji pokazatelj realnog stanja od prosečne, ne znam što navodiš prosečnu uopšte zapravo
Mi smo u jednoj od prethodnih firmi imali oko 120 zaposlenih i nerezidenta usa direktora. Ukupan trošak na njegov aranžman je bio tačno kao 44 najmanje plaćenih fakultetski obrazovanih ljudi u firmi 🤡. (Svi su radili sa fakultetom kod nas). (USA plata, dupli porezi, smeštaj, auto, avionske karte bla bla bla). Po bilansima ako bi gledali prosečnu platu to bi baš bila ekstra zarada..... U realnosti nas 9 je imalo dobre zarade, ostalo...... E to je prava razlika između prosečne plate i mediane...35-40% (uvek je i bilo tako).
 
Poslednja izmena:
dobar si cekas iz zasede i odmah u napad :)
prosecna u Beogradu je presla 1000e odavno i dve plate = 2500 eura, po malo odradis neki freelance sa strane i eto 3k.

3 soma danas je ko 2000te 500e :).
Obozavam vradovicevu matematiku, 2 x 1000 = 2500 i dodas jos malo to je 3000 :) a to je isto ko 500 evra 2000te kad evri jos nisu ni postojali.
 
Medijalna je bolji pokazatelj realnog stanja od prosečne, ne znam što navodiš prosečnu uopšte zapravo
Slažemo se da je medijalna pokazatelj celokupnog stanja u državi, kod nas je medijalna ispod potrošačke korpe, ali ne verujem ni da je u drugim zemljama, pa čak i u ovim koje mi smatramo sredjene bolje stanje izmedju medijalne zarade i kupovine nepokretnosti, čak mislim da je mnogo mnogo gore stanje. Tamo je bolje stanje što se tiče potrošačke korpe i medijalne zarade po mojem mišljenju, ako se ne uzima u obzir neka dobra lokacija za rentu.
 
Mi smo u jednoj od prethodnih firmi imali oko 120 zaposlenih i nerezidenta usa direktora. Ukupan trošak na njegov aranžman je bio tačno kao 44 najmanje plaćenih fakultetski obrazovanih ljudi u firmi 🤡. (Svi su radili sa fakultetom kod nas). (USA plata, dupli porezi, smeštaj, auto, avionske karte bla bla bla). Po bilansima ako bi gledali prosečnu platu to bi baš bila ekstra zarada..... U realnosti nas 9 je imalo dobre zarade, ostalo...... E to je prava razlika između prosečne plate i mediane...35-40% (uvek je i bilo tako).
U mnogim firmama je tako, vlasnici firme(osnivači firme, suosnivači kao i većinski akcionari), par direktora imaju veoma veće plate i tu su ti i bonusu i propratne stvari koje idu uz to.... Ali takvi i kupuju te stanove, pa ih izdaju ili usele i daju svakom detetu po stan itd... Većina ostalih rentira i ako ne napreduju ka većoj plati(pa da mogu da uzmu kredit) ima veoma tešku situaciju da reši stambeno pitanje. Dao bih primer i nekih advokata, njih da kažem ne razlikujemo po struci ako rade za sebe i po statusu su svi jednaki. Neki advokat jedva zaradi 1000eur mesečno dok neki advokati kupuju svake godine po stan.
 
Koliko ja znam potrebno je da ti sopstvena firma ima 2 dobra finansijska izvestaja redovna objavljena (2+ godine poslovanja).

Znam jer ja sam bio ranije pausalac a vec 3 godine imam D.O.O. i to su mi trazili iz banke.
Moguće, iskreno znam samo za firme koje mnogo duže posluju, pa da im se odobrava kredit na neki dogovor sa bankom to jest tvojim ličnim menadzerom iz banke i odobravaju ti dosta bolju kamatnu stopu nego fizičkom licu. Za novonastale DOO nisam upućen i verujem da to banka gleda po nekim svojim parametrima, za paušalce znam da ne dobijaju ni 3000eur keš kredit( traže neku ozbiljnu papirologiju), žena mi je paušalac i osim što te usmeno hvale kako eto bravo za ženako preduzedništvo neće ništa da ti daju 😂
 
Slažemo se da je medijalna pokazatelj celokupnog stanja u državi, kod nas je medijalna ispod potrošačke korpe, ali ne verujem ni da je u drugim zemljama, pa čak i u ovim koje mi smatramo sredjene bolje stanje izmedju medijalne zarade i kupovine nepokretnosti, čak mislim da je mnogo mnogo gore stanje. Tamo je bolje stanje što se tiče potrošačke korpe i medijalne zarade po mojem mišljenju, ako se ne uzima u obzir neka dobra lokacija za rentu.
Nadji bilo koju zemlju i bilo koje zanimanje pa da uporedimo i dokazacu ti da nije tako kao što sam već 5-6 puta već pokazao primerima. Kod nas smo dogurali do toga da zbog mizerne i ograničene ponude stanova je mnogo gore. Ovo je državni posao no1 🙂.
 
Nadji bilo koju zemlju i bilo koje zanimanje pa da uporedimo i dokazacu ti da nije tako kao što sam već 5-6 puta već pokazao primerima. Kod nas smo dogurali do toga da zbog mizerne i ograničene ponude stanova je mnogo gore. Ovo je državni posao no1 🙂.

Kada budem imao više vremena detaljnije ću istražiti... Ali treba da poredimo cenu kvadrata u najboljim lokacijama glavnih gradova, novogradnju/starogradnju, pa onda i periferije... London, Pariz, Berlin, Amsterdam, pa onda i svetske glavne gradove....

Ne verujem da je ovo državni posao No.1 da svima podignu cenu kvadrata, jer bi onda bio to i svetski posao No.1 a na neku ruki to i mislim. Ovde je neko mislim i podelio neki link gde se to i opisuje, da je neki cilj korporacija glavnih ljudi itd.. da u budućnosti većina ljudi nema svoju nekretninu nego da se sve rentira od tih stanodržaca/stanovlasnika... Pri tome ovde je svakako jeftinije trenutno posedovati nekretninu zbog manjeg poreza nego u dosta drugih zemalja...
 
Vrh