Šta je novo?

Cene nekretnina

Kad se rat u Ukrajini završi, ni Rusi ni Ukrajinci neće imati nikakav motiv da ostanu u ovom kršu od države. Svako će gledati da se vrati svojoj kući što pre jer im je dosta više svega.
Za tri godine kupili su oko 4.500 stanova ovde. Kad si ti stanovi budu našli na oglasima, mogu samo da obore cenu. Veća ponuda obara cenu, ne podiže je.
I da se rat sutra završi šta mislite da će se svi vratiti?! Neće! Maximum 10% će se vratiti od ovih starijih što su došli. Njihova deca neće. Plus Srbija je i pre rata za Ukrajinu bila Švajcarska i po vladavini prava i zakona i standardu. A da ne pričamo sada u ratu ili posle rata!
Drugo pogledajte koliko posle rata treba da se država vrati na "normalu" min 15 a u proseku 20 godina. Mi smo krenuli napred 2015 a najviše na bolje tek od 2020, znači 20 godina posle rata. Uzmite SFRJ kad su počeli "normalno " da žive tek od 60-ih i 70-ih godina znači opet 20-25 godina posle rata. Nemačka tek posle 1960 počinje da uvozi radnu snagu opet 15-20 godina posle rata!!!
I šta mislite svi će odmah da prodaju stan?! Pa ko to normalan radi. I da se vrati opet će ga ostaviti godinu dve da stoji "za zlu ne trebalo"!. Pa tek onda će da eventualno prodaje...
Pogledajte koliko se naših vratilo u Hrvatsku ili Bosnu posle rata... Ispod 10% i to od starijih samo. Od mladih NIKO! Slovima i brojevima 0. Zašto mislite da su Rusi ili Ukrajinci drugačiji. Od mladih jedino što može biti da će otići u Rusiju kasnije po ženu i dovesti je ovde. Kao što rade naši gastarbajteri....
Bajke da se svi odmah vraćaju zaboravite!!! A pogotovo što će rat da traje dugo!
 
Kada se oduzme popust koji sam dobila + PDV, cena kvadrata dođe na 2,285 evra. Ne vidim kako sam za taj novac mogla da kupim stan u centru, a sve i da dobrano padnu cene za koju godinu, ne mislim da će se centar ikada više vratiti na 2,000 evra po kvadratu.

Osim toga, ne želimo svi da živimo u centru. Ja sam svakako gledala ovaj kraj i pre nego što su cene podivljale, tako da se zbog lokacije neću pokajati sigurno. Takođe, meni Vidikovac nije teška periferija, a ako hoćemo da idemo u detalje, nije ni udaljen 15km od centra.

Ja sam svoje stambeno pitanje rešila, ali svakako i dalje navijam za pad cena jer su previsoke za našu zemlju i jer je mladim ljudima trenutko jako teško ako ne i nemoguće da se skuće. S druge strane, cene svega su poskupele svugde i zaista mi je teško da zamislim da će cene stanova pasti više od 20% u narednih par godina.
Žena je rešila svoje stambeno pitanje a ne investiciono. Plus je mlada žena sa porodicom ili sa porodicom na putu. Znači njen radijus je 300m max oko zgrade- igralište, vrtić, škola i Maxi diskont i tu će biti 95% vremena. Kakav centar. Dok su deca mala ti ne vidiš nista osim gore navedenog. A kad deca budu tinejdžeri onda centar treba njima za izlaske ali kad oni izlaze posle 22h nema gužvi :)
Ne mislim ništa lose s onim što sam rekao već je realnost takva. I ja sam imam radijus kretanja takav 300m. Važnije ti je da ti je vrtić blizu nego splav ili noćni klub. Važno je da imaš lepo igralište za decu. Pošto je to kompleks mojaju napraviti dečije igralište.
Super je potez čim je za život! Ona će tu živeti 20+ godina i to će za 20 godina sigurno moći prodati i u izvornom stanju za više od 2250 e koliko je platila a ne baca pare na Rent nekoj babi svaki mesec.
Ne mora da traži odobrenje za svaku sliku koju želi da okači na zid. Da strahuje da će je neko iseliti u pola školske godine ... Znate li vi koliko to košta. Živaca, para, stresa...
 
Hmm. A ako nisi, onda čekaš pad cena koji će se desiti kad?
Ako nisi onda imas druge opcije i u boljem si polozaju. Prva stvar koju pojedini "zanemaruju", a pre bih rekao namerno sakrivaju od kupca je da ti i banci placas kamatu. Uvek ide ona mantra bacas pare za kiriju, kao da pozamljene pare od banke dobijas za dzabe. Po ovim cenama kvadrata kada se uzme neki porodicni stan kamata je katastrofalna i na 5% i tako minimum 10 godina dok ne pocne osetno da se smanjuje.
Na tri fronta te napenale. Prvo preplatis cenu kvadrata, skuplje ispada nego neki dobri delovi Stokholma. Drugo kamate su jos uvek visoke tako da se mnogima isplati da te pare daju na kiriju i sacekaju, plus sto deo ustedjevine mogu da daju na orocenu stednju. I jos je ponuda uzasna. Pravljenje kompromisa po periferijama. Sve ti govori da nije pravi trenutak i da ko moze da saceka treba da saceka dok ne nadje ono sto mu odgovara.
 
Ako nisi onda imas druge opcije i u boljem si polozaju. Prva stvar koju pojedini "zanemaruju", a pre bih rekao namerno sakrivaju od kupca je da ti i banci placas kamatu. Uvek ide ona mantra bacas pare za kiriju, kao da pozamljene pare od banke dobijas za dzabe. Po ovim cenama kvadrata kada se uzme neki porodicni stan kamata je katastrofalna i na 5% i tako minimum 10 godina dok ne pocne osetno da se smanjuje.
Na tri fronta te napenale. Prvo preplatis cenu kvadrata, skuplje ispada nego neki dobri delovi Stokholma. Drugo kamate su jos uvek visoke tako da se mnogima isplati da te pare daju na kiriju i sacekaju, plus sto deo ustedjevine mogu da daju na orocenu stednju. I jos je ponuda uzasna. Pravljenje kompromisa po periferijama. Sve ti govori da nije pravi trenutak i da ko moze da saceka treba da saceka dok ne nadje ono sto mu odgovara.
Banci 5% kamata a Kirija nekoj babi 100%... Pa ti onda računaj šta je bolje. Ti polazis od pretpostavke da su svi samci, a ne porodice. Zamisli situaciju u pola školske godine ti gazda da otkaz i sa 3 meseca roka i šta ćeš... Traži stan u blizini škole. Ili seli decu u drugu školu. Seli stvari. Tri puta seli stvari možeš posle da ih baciše odmah na otpad!
Za svako bušenje zida potvrdu od gazde moraš. Nismo više studenti pa jedan kofer i gde god.
A glavno što je žena rekla vreme. 3 godine tražila i gde je. Kao i pre tri godine. Kupuje se kad se može. Sad ima sad kupuje.
 
Žena je rešila svoje stambeno pitanje a ne investiciono. Plus je mlada žena sa porodicom ili sa porodicom na putu. Znači njen radijus je 300m max oko zgrade- igralište, vrtić, škola i Maxi diskont i tu će biti 95% vremena. Kakav centar. Dok su deca mala ti ne vidiš nista osim gore navedenog. A kad deca budu tinejdžeri onda centar treba njima za izlaske ali kad oni izlaze posle 22h nema gužvi :)
Ne mislim ništa lose s onim što sam rekao već je realnost takva. I ja sam imam radijus kretanja takav 300m. Važnije ti je da ti je vrtić blizu nego splav ili noćni klub. Važno je da imaš lepo igralište za decu. Pošto je to kompleks mojaju napraviti dečije igralište.
Super je potez čim je za život! Ona će tu živeti 20+ godina i to će za 20 godina sigurno moći prodati i u izvornom stanju za više od 2250 e koliko je platila a ne baca pare na Rent nekoj babi svaki mesec.
Ne mora da traži odobrenje za svaku sliku koju želi da okači na zid. Da strahuje da će je neko iseliti u pola školske godine ... Znate li vi koliko to košta. Živaca, para, stresa...

Pa ti onda možeš da kažeš da je svaka cena dobra... I 5000 evra da je koštalo po kvadratu, šta je briga, njoj je radius 300m... Bolje da plati nego da daje nekoj babi...

Realnost je da je itekako važno koliko nekretnina košta, čak i kad rešavaš stambeno pitanje. Malo banalizujete celu ovu situaciju.
 
Banci 5% kamata a Kirija nekoj babi 100%... Pa ti onda računaj šta je bolje. Ti polazis od pretpostavke da su svi samci, a ne porodice. Zamisli situaciju u pola školske godine ti gazda da otkaz i sa 3 meseca roka i šta ćeš... Traži stan u blizini škole. Ili seli decu u drugu školu. Seli stvari. Tri puta seli stvari možeš posle da ih baciše odmah na otpad!
Za svako bušenje zida potvrdu od gazde moraš. Nismo više studenti pa jedan kofer i gde god.
A glavno što je žena rekla vreme. 3 godine tražila i gde je. Kao i pre tri godine. Kupuje se kad se može. Sad ima sad kupuje.
Namerno mesas babe i zabe, ali u menadzmentu je bitno da uvalis svoj proizvod. Kacio sam vec odlican digitron i svako moze da vidi koliko mesecno ide na kamatu banci plus dinamika otplate. Bas ti porodicni ljudi ce najvise i da nagrabuse po ovakvim cenama i sto je najgore zaglibice se u neku periferiju.
 
To i ove reklame investitora vole da ističu...bolje rata nego renta itd. Bolje da investitor lešinari nad tvojom potrebom za stabilnošću nego tamo neki stanodavac.
 
Mislim da lift ima samo par njih. Imaju one petospratnice, nadgradnja, preko puta cetvorospratnica, one sve nemaju lift. To su one sa crvenom ciglom.
pricam o kockicama. Sve “kockice” imaju lift, bili su pravljene za poseban stalez u to vreme. Te kockice (u grupi po 3 zgrade) se nalaze od bloka 11b do 9a. Uvek se ekspresno prodavali stanovi odatle
 
Poenta da je cena ta a onda se javi dosta njih sa pričom da je skupo, daleko itd. a druge opcije nema. Da neko kaže izgradi kuću sam jeftinije je ili preseli se u Niš pa da je to neki izbor a ne tralala priče otići će Rusi, pući će balon itd.
 
Pa ti onda možeš da kažeš da je svaka cena dobra... I 5000 evra da je koštalo po kvadratu, šta je briga, njoj je radius 300m... Bolje da plati nego da daje nekoj babi...

Realnost je da je itekako važno koliko nekretnina košta, čak i kad rešavaš stambeno pitanje. Malo banalizujete celu ovu situaciju.
Svaka cena koja je u njenom budžetu je dobra. Da može da si priušti 5k za kvm kupila bi. Vidite da je žena racionalna i da je gledala najbolji stan za svoj budžet. Po meni treba uvek uzeti max u datom trenutku jer posle to postane mnogo manje. Povećaju se plate, dođu bonusi, akcije, pomognu roditelji i sve se isplati pre roka. Ja još nikog ne znam ko je vukao kredit do kraja i u Srbiji i u NL a svi su uzeli na 20-30 god.
 
Svaka cena koja je u njenom budžetu je dobra. Da može da si priušti 5k za kvm kupila bi. Vidite da je žena racionalna i da je gledala najbolji stan za svoj budžet. Po meni treba uvek uzeti max u datom trenutku jer posle to postane mnogo manje. Povećaju se plate, dođu bonusi, akcije, pomognu roditelji i sve se isplati pre roka. Ja još nikog ne znam ko je vukao kredit do kraja i u Srbiji i u NL a svi su uzeli na 20-30 god.

Razumem, ali moja poenta je da plaćati Vidikovac 2600 eur nema logike na ovom tržištu bez obzira koliko želiš da rešiš stambeno pitanje. To je idiotska cena za taj deo grada i ostajem pri tome.

Ne može se svaka cena opravdati tim argumentom eto bar imaš svoje ne plaćaš nekoj babi.
 
Evo moje perspektive.
Imam veoma dobra primanja, stambeni kredit i od 100 hiljada bi bio privremena infuzija novcana a rata bi bila slicna stanu koji sada placam.

Tih 100 hiljada bih mogao vratiti u roku od 5 a ne 30 godina, samim time bih imao po mojim proracunima gubitak od oko 15-20 hiljada na ime kamate, sto je ok jer bi vrednost nekretnine verovatno to nadomestila u tih 5 godina a ostao bih u mom stanu. Sa druge strane trenutno godisnje dajem oko 6000 eura na ime kirije pa vi izracunajte.

Naravno nije moja situacija kao i vecine, ali morate imati svesti da ne uzimaju svi stambeni kredit u dinamici 20% kes 80% kredit, i da cak i sa visokim kamatama se moze isplatiti zavisno od situacije do situacije.
 
pricam o kockicama. Sve “kockice” imaju lift, bili su pravljene za poseban stalez u to vreme. Te kockice (u grupi po 3 zgrade) se nalaze od bloka 11b do 9a. Uvek se ekspresno prodavali stanovi odatle
Aha, one su samo kockice. Jasno. Ja sam oduvek voleo kako su smeštene tu. Stare su, ali izgledaju i dalje ok.
 
Evo moje perspektive.
Imam veoma dobra primanja, stambeni kredit i od 100 hiljada bi bio privremena infuzija novcana a rata bi bila slicna stanu koji sada placam.

Tih 100 hiljada bih mogao vratiti u roku od 5 a ne 30 godina, samim time bih imao po mojim proracunima gubitak od oko 15-20 hiljada na ime kamate, sto je ok jer bi vrednost nekretnine verovatno to nadomestila u tih 5 godina a ostao bih u mom stanu. Sa druge strane trenutno godisnje dajem oko 6000 eura na ime kirije pa vi izracunajte.

Naravno nije moja situacija kao i vecine, ali morate imati svesti da ne uzimaju svi stambeni kredit u dinamici 20% kes 80% kredit, i da cak i sa visokim kamatama se moze isplatiti zavisno od situacije do situacije.
Takvi najcesce sada i uzimaju kredit. Nase trziste je konzervativno nisu ni banke bas odusevljene sa 20-80 svakako.


Krece otimacina. Ko zadnji ma*arac.
 
Ovo će povećati ponudu i smanjiti cene, right?
Povecace ali ne drasticno. Voleo bi da poveca ponudu drasticnije ali da bi se to desilo mora masovna stanogradnja da se pokrene a ne samo BNV i Surcin jer je to nedovoljno. Beograd postaje toliko atraktivan za investicije zbog turizma, dijaspore, tranzita, kineza i slicno da je to pravo ludilo mozga. Zato po meni ponuda koja dolazi na trziste (buduca) je premala i zbog toga sto je premala na zalost cene ce da idu na gore. Vrlo prosto. BNV sad ispade jedan od najuspesnijih projekata u Evropi.
 
Povecace ali ne drasticno. Voleo bi da poveca ponudu drasticnije ali da bi se to desilo mora masovna stanogradnja da se pokrene a ne samo BNV i Surcin jer je to nedovoljno. Beograd postaje toliko atraktivan za investicije zbog turizma, dijaspore, tranzita, kineza i slicno da je to pravo ludilo mozga. Zato po meni ponuda koja dolazi na trziste (buduca) je premala i zbog toga sto je premala na zalost cene ce da idu na gore. Vrlo prosto. BNV sad ispade jedan od najuspesnijih projekata u Evropi.
Tržište odlučuje o ponudi. Nešto mi tu škripi pravo da ti kažem. Zašto nije veća ponuda?
 
Tržište odlučuje o ponudi. Nešto mi tu škripi pravo da ti kažem. Zašto nije veća ponuda?
Ne znam. Iskreno kao da dozirano pustaju u izgradnju projekte ali to su sve teorije zavere. Moguce je da jednostavno gomila peripetija sa placevima zemljistem nasledjem i slicno. Ono sto vidim jeste da u BNV nicu zgrade ko pecurke posle kise.

Ja licno bi voleo da krene to masovnije jer bi prosto bili konkurentiji na trzistu. Tako je u Dubaiju gde se prodavci otimaju. Probaj da ostavis broj da vidis kako salecu. Bukvalno ne mozes posle da ih se otkacis. Ovde kod nas je u fazonu 'ako hoces hoces'. :) Mislim da je to samo zato sto je tamo konkurencija bas opasna trenutno. Treba nam sto masovnija gradnja da bi cene barem mirovale jer ako ne krenu masovnije cene ce ponovo na gore.
 
Kod uzimanja stambenog kredita, vi sa ratama otplaćujete svoj buduci stan!! Dok sa kirijom plaćate boravak u tudjem stanu! Takodje i pored velike kamatne stope, nisu svi ni u mogucnosti niti imaju uslova da uzmu stambeni kredit. Dosta njih bi uzeli i stambeni kredit po ovim uslovima ali jednostavno nemaju uslova za dobijanje kredita kod banke...
 
Kod nas ima mnogo malih zgrada, nema masovne gradnje osim BNV, a i BNV dozira stanove da bi održao cene. Kad bi imali projekte kao Stepa u gradu, pala bi cena.
 
Vrh