Šta je novo?

Cene nekretnina

pa ajde da kazes uprosceno gledajuci spustili su inflaciju? Soft landing se odnosio da se inflacija suzbije na 2-3%.
Naravno sad je pritisak sa visokim
kamatnim stopama ogroman pa firme jedva disu. Pored toga bez obzira sto su uspeli da suzbiju inflaciju deficit drzavnog budzeta u US je u paklu. (taj budzetski minus i minus firmi opet mora da dodje odnegde sto znaci novi kapital ili da prosto puste delimicne bankrote).
Pa nisu baš suzbili inflaciju (a u ekonomiji je 0,1% velika cifra, tako da nije uredu pisati da su je suzbili na 2-3%, jer 2% je cilj a 3% je previše), samo je jedan vremenski period padala, da bi po poslednjim podacima opet počela da raste (3,4%) i koliko ja kapiram oni sad šalju signale da neće baš tako brzo da dodje do smanjenja kamatne stope, a ponegde se spominje i dodatno povećanje. Ista priča i u EU i Britaniji. Pored toga, sve više se čuje da je teoretska "neutralna" kamatna stopa za trenutnu situaciju mnogo viša od opšteprihvaćene. Dolar je ojačao, dug se povećava, ekonomija usporava svoj rast (mada idalje raste). Kako će zaoštravanje trgovinskih odnosa sa Kinom da utiče na inflaciju, ostaje da se vidi, ali vrlo verovatno da če kineski odgovor da utiče na povećanje inflacije. Pa onda cen nafte itd itd
 
Imam ja jednog takvog komšiju, skoro smo nešto ušli u neprijatan razgovor. Kaže, 3k/m2 za novogradnju mu je skupo na Nbg. On ima otprilike 5k mesečno prihode. Zamisli ti to, čoveče! On može da odvoji 3k mesečno i da mu ostane 2k, koliko ja imam za ceo mesec.
Cene jesu visoke i zaduživanje je skupo, ali da imaš toliko nadprosečan prihod i još se žališ na cene, to je već problem da skopčaš šta je realnost. A ima takvih ljudi podosta izgleda...
Pametan covek, nece da da 3000e za m2 na obodu Ledina. Shvatio je koliko je to besmisleno. Da uzme kredit, banka ti ne daje za dzabe, i tu ide nepovratni deo na kamatu kao i kada se placa kirija. Sracunaj samo kolika je kamata i na tih 5% ako ce da uzme stan od 70m2, preko 800e mesecno ide banci. Jos ako mu treba veci stan... Ako ima kes isto mu je besmisleno ako je orocio pare, moze da pokriva solidan deo kirije i saceka dobru priliku umesto da se zaleti kao jare u vir.
Mozda i ne planira da zivi u Beogradu 20 godina. Ljudi jedno pricaju, a drugo rade. Evo ti samo na ovoj temi gomila primera.
 
800e mesečno kamata za stan od 70m2 po ceni od 3000e i fixnom stopom 5% na 20 godina? I da je tačno (a nije) opet bi dao banci kamatu nego kiriju nekome ako su isti iznosi ili čak kirija veća. Banka ti je bar dala novac na zajam decenijama, zakupodavac ti nije dao ništa osim što će te izbaciti čim mu neko ponudi više.
 
Pametan covek, nece da da 3000e za m2 na obodu Ledina. Shvatio je koliko je to besmisleno. Da uzme kredit, banka ti ne daje za dzabe, i tu ide nepovratni deo na kamatu kao i kada se placa kirija. Sracunaj samo kolika je kamata i na tih 5% ako ce da uzme stan od 70m2, preko 800e mesecno ide banci. Jos ako mu treba veci stan... Ako ima kes isto mu je besmisleno ako je orocio pare, moze da pokriva solidan deo kirije i saceka dobru priliku umesto da se zaleti kao jare u vir.
Mozda i ne planira da zivi u Beogradu 20 godina. Ljudi jedno pricaju, a drugo rade. Evo ti samo na ovoj temi gomila primera.
Dobio je ponudu 3k/m2 za trosoban stan u novogradnji u, čini mi se, bloku 64, ako se dobro sećam. A ne na Ledinama. Itekako planira da živi u Beogradu, jer nikad nije živeo u inostranstvu, niti ga to zanima. Ali dobro, možda zaista jedno priča a drugo radi.
Po meni ta logika da čeka i kuka na skupe cene nema smisla nikakvog. Ima dvoje dece, gura se u 40 kvadrata i nezadovoljan je. Šta da čeka?
 
Dobio je ponudu 3k/m2 za trosoban stan u novogradnji u, čini mi se, bloku 64, ako se dobro sećam. A ne na Ledinama. Itekako planira da živi u Beogradu, jer nikad nije živeo u inostranstvu, niti ga to zanima. Ali dobro, možda zaista jedno priča a drugo radi.
Po meni ta logika da čeka i kuka na skupe cene nema smisla nikakvog. Ima dvoje dece, gura se u 40 kvadrata i nezadovoljan je. Šta da čeka?

To se zove slobodno trziste ponude i potraznje.

Kao sto i prodavci imaju pravo da traze za svoje nekretnine bilo koji sumu novca, imamo i mi koji kupujemo pravo da ne kupimo po trazenim cenama. Imam novac koji sam krvavo zaradio, i ne pada mi na pamet da nekim tasna-masna likovima dajem 200k za ono sto prodaju po Beogradu.

Ko je utripovao da mora da ima stan u Beogradu, neka izvoli.
 
Da prekinemo malo raspravu :)

Da li je neko kupovao nov stan u ovoj godini i da li je pokusao da spusti investitoru cenu kvadrata i kako mu je islo?

Ja sam zvao par investitora, isao na razgovor (za stan u NS), i cena koju su trazili je 2200e nije mogla da se spusti ni 50e po kvadratu. A stanovi su u prodaji, zgrade se zavrsavaju u toku ove godine ali nisu rasprodate, bar po 50% stanova nije prodato niti rezervisano. Mislio sam malo sporija prodaja otvara mogucnost da se malo koriguje kad ono medjutim.

Da li neko ima drugacije iskustvo?
 
To se zove slobodno trziste ponude i potraznje.

Kao sto i prodavci imaju pravo da traze za svoje nekretnine bilo koji sumu novca, imamo i mi koji kupujemo pravo da ne kupimo po trazenim cenama. Imam novac koji sam krvavo zaradio, i ne pada mi na pamet da nekim tasna-masna likovima dajem 200k za ono sto prodaju po Beogradu.

Ko je utripovao da mora da ima stan u Beogradu, neka izvoli.
Generalno se slazem ali nisu svakome potrebe iste. Da li si pod kirijom, koliko placas, koliko kvadrata, koliko imas dece…? Zasto bi davao nerealnu kiriju tasna-masna likovima?
 
Da prekinemo malo raspravu :)

Da li je neko kupovao nov stan u ovoj godini i da li je pokusao da spusti investitoru cenu kvadrata i kako mu je islo?

Ja sam zvao par investitora, isao na razgovor (za stan u NS), i cena koju su trazili je 2200e nije mogla da se spusti ni 50e po kvadratu. A stanovi su u prodaji, zgrade se zavrsavaju u toku ove godine ali nisu rasprodate, bar po 50% stanova nije prodato niti rezervisano. Mislio sam malo sporija prodaja otvara mogucnost da se malo koriguje kad ono medjutim.

Da li neko ima drugacije iskustvo?
Imaš ne tu temu od mene postovi. Kupio ovog januara. Ni dinara ne možeš da spustiš. Rok završetka kraj 2026 godine. Ni dinara. Čak ne možeš da promeniš ni dinamiku isplate već samo kako je napisano.
 
Da prekinemo malo raspravu :)

Da li je neko kupovao nov stan u ovoj godini i da li je pokusao da spusti investitoru cenu kvadrata i kako mu je islo?

Ja sam zvao par investitora, isao na razgovor (za stan u NS), i cena koju su trazili je 2200e nije mogla da se spusti ni 50e po kvadratu. A stanovi su u prodaji, zgrade se zavrsavaju u toku ove godine ali nisu rasprodate, bar po 50% stanova nije prodato niti rezervisano. Mislio sam malo sporija prodaja otvara mogucnost da se malo koriguje kad ono medjutim.

Da li neko ima drugacije iskustvo?
Moze da se spusta ako je na pocetku izgradnje i ako je keš kupac u pitanju. Medjutim zavisi i od lokacije ako je dobra lokacija tesko da ce da spustaju bez obzira na nivo izgradjenosti i nacin placanja. Ali u principu ima odredjenih popusta ali to uglavnom kod manjih investitora koji prave zgradu, dve.
 
Da prekinemo malo raspravu :)

Da li je neko kupovao nov stan u ovoj godini i da li je pokusao da spusti investitoru cenu kvadrata i kako mu je islo?

Ja sam zvao par investitora, isao na razgovor (za stan u NS), i cena koju su trazili je 2200e nije mogla da se spusti ni 50e po kvadratu. A stanovi su u prodaji, zgrade se zavrsavaju u toku ove godine ali nisu rasprodate, bar po 50% stanova nije prodato niti rezervisano. Mislio sam malo sporija prodaja otvara mogucnost da se malo koriguje kad ono medjutim.

Da li neko ima drugacije iskustvo?
Zavisi od mnogo faktora: investitora, lokacije, pocetne cene, dinamike placanja, polozaja i velicine stana i faze projekta.

Najvise mesta za pregovaranje ima kada projekat jos nije zapocet jer cesto investitor, pogotovo manji, i nema novac da samostalno zavrsi zgradu vec racuna da ce finansirati izgradnju kroz prodaju nezavrsenih stanova. Ako je zgrada pri kraju, znaci investitoru i ne treba novac za zavrsetak i onda racuna zbog inflacije da mu je i isplativije da drzi 'novac' u stanovima spremnim za prodaju nego u banci. U BG su cesto takvim stanovima koji preostanu jos i dize cena dodatno nakon zavrsetka izgradnje ako nisu bas neki ogromni stanovi/los sprat itd.

Zvao sam par investitora za zgrade koje se tek trebaju poceti graditi, nacelno su izjavili da je moguce dobiti popust za avansnu uplatu ali kako su startovali od meni neprihvatljivih nivoa cena nisam imao nikakvu zelju da ulazim u te price.
 
Da prekinemo malo raspravu :)

Da li je neko kupovao nov stan u ovoj godini i da li je pokusao da spusti investitoru cenu kvadrata i kako mu je islo?

Ja sam zvao par investitora, isao na razgovor (za stan u NS), i cena koju su trazili je 2200e nije mogla da se spusti ni 50e po kvadratu. A stanovi su u prodaji, zgrade se zavrsavaju u toku ove godine ali nisu rasprodate, bar po 50% stanova nije prodato niti rezervisano. Mislio sam malo sporija prodaja otvara mogucnost da se malo koriguje kad ono medjutim.

Da li neko ima drugacije iskustvo?
Nema nista od spustanja cena, eventualno ako sve iskesiras odmah pa ti daju 5% na ukupnu cenu
 
Generalno se slazem ali nisu svakome potrebe iste. Da li si pod kirijom, koliko placas, koliko kvadrata, koliko imas dece…? Zasto bi davao nerealnu kiriju tasna-masna likovima?
Svako ima pravo da bira sta mu je prioritet u zivotu. Deca sasvim lepo mogu da odrastu i van Beograda, pristojan stan za rentanje po vrlo razumnoj ceni moze da se nadje preko privatnih konekcija itd. Samo se umreti mora, sve ostalo je stvar izbora. 'Morati kupiti stan u Beogradu' je po meni vise dijagnoza nego potreba.
 
800e mesečno kamata za stan od 70m2 po ceni od 3000e i fixnom stopom 5% na 20 godina? I da je tačno (a nije) opet bi dao banci kamatu nego kiriju nekome ako su isti iznosi ili čak kirija veća. Banka ti je bar dala novac na zajam decenijama, zakupodavac ti nije dao ništa osim što će te izbaciti čim mu neko ponudi više.
Pa koliko ide samo na kamatu na 200000e sa 5%? U pocetku ti je 830 nebitno na koliko uzimas, posle 10 godina 680e ako uzme kredit na 30god ili 520e na 20god. U sustini ljudima sa tolikom platom je i nebitno da li uzima na 20 ili 30, moze da otplati i za 15 god kroz prevremenu otplatu. Covek je ocigledno preracunao da to toliko ne vredi i da moze bolje. Prevelik rizik da uleti u toliki kredit za komsiluk sa Ledinama.
Sem toga covek sa dvoje dece i takvom platom sigurno razmislja da uzme stan sa 3 spavace. Nego pricamo o nekom coveku sa 5000e u Beogradu, idi begaj. Dajte da pricamo o lekaru bez specijalizacije, to vam je reper za standard zivota u bilo kom gradu jer je to neka prosecna plata svuda. I takvi isto mogu da imaju zenu i dvoje dece.
Sem toga, i ta prosecna plata spada u top 15% plata u Srbiji. Strasno koliko smo siromasni, a cene svega ovolike. Cedjenje suve drenovine iz naroda.
 
Poslednja izmena:
Zvao sam par investitora za zgrade koje se tek trebaju poceti graditi, nacelno su izjavili da je moguce dobiti popust za avansnu uplatu ali kako su startovali od meni neprihvatljivih nivoa cena nisam imao nikakvu zelju da ulazim u te price.

Investitor NeimarV za zgradu u Banatskoj koja je trenutno u izgradnji traži skoro 3k EUR/m2, a onda kao "pogodnost" za kupce koji plate 100% avansno nudi smanjenje cene za 250-300 EUR/m2.

Ovo bi se moglo gledati kao značajan popust za keš kupce, da mu inicijalna pozicija nije apsolutno neprihvatljiva. Ovako je i cena sa popustom iznad proseka cena za taj deo Zemuna.
 
U Zemunu gledao 3 novogradnje u poslednjih mesec - dva, jedna završena, druga gotova za 2-3 meseca i treća u fazi kopanja rupe, nema korekcije ni Evra ni u jednoj fazi. Ovi što završavaju za 2 meseca su mi rekli može 1000 EUR korekcija ukupne cene kao znak dobre volje i to je to.
 
To se zove slobodno trziste ponude i potraznje.

Kao sto i prodavci imaju pravo da traze za svoje nekretnine bilo koji sumu novca, imamo i mi koji kupujemo pravo da ne kupimo po trazenim cenama. Imam novac koji sam krvavo zaradio, i ne pada mi na pamet da nekim tasna-masna likovima dajem 200k za ono sto prodaju po Beogradu.

Ko je utripovao da mora da ima stan u Beogradu, neka izvoli.
Naravno, kao sto si ti na slobodnom trzistu uspeo da zaradis 200 000e verovatno skupo prodajuci to sto prodajes ili nudis onima koji misle da to toliko vredi, tako i onaj koji izda zgradu isto skupo prodaje svoj rad onima koji misle da to toliko vredi.
E sad to sto ti ne mislis tako, ima i ljudi koji verovatno misle i da si ti previse naplacivao svoj rad i da on ne vredi toliko cim si skupio 200k.

U prevodu, trziste ne zarezuje pojedinacna misljenja.
 
U prevodu, trziste ne zarezuje pojedinacna misljenja.

Tržište je zapravo ukupni pokazatelj svih pojedinačnih mišljenja potencijalnih kupaca.

U ovom slučaju vidimo samo da postoji više pojedinačnih mišljenja koja smatraju da su ove cene ok nego onih koja ne.

To opet ne negira realnost da određeni broj kupaca prosto odlučuje da ne kupi zbog cene, kao i na svakom drugom tržištu. Sve je to validno i deo krajnje slike tržišta.
 
Problem je kada na trzistu imas mnogo "greater fool" igraca, koji imaju mnogo para. Kako smo dosli u tu situaciju?
 
Pa koliko ide samo na kamatu na 200000e sa 5%? U pocetku ti je 830 nebitno na koliko uzimas, posle 10 godina 680e ako uzme kredit na 30god ili 520e na 20god. U sustini ljudima sa tolikom platom je i nebitno da li uzima na 20 ili 30, moze da otplati i za 15 god kroz prevremenu otplatu. Covek je ocigledno preracunao da to toliko ne vredi i da moze bolje. Prevelik rizik da uleti u toliki kredit za komsiluk sa Ledinama.
Sem toga covek sa dvoje dece i takvom platom sigurno razmislja da uzme stan sa 3 spavace. Nego pricamo o nekom coveku sa 5000e u Beogradu, idi begaj. Dajte da pricamo o lekaru bez specijalizacije, to vam je reper za standard zivota u bilo kom gradu jer je to neka prosecna plata svuda. I takvi isto mogu da imaju zenu i dvoje dece.
Sem toga, i ta prosecna plata spada u top 15% plata u Srbiji. Strasno koliko smo siromasni, a cene svega ovolike. Cedjenje suve drenovine iz naroda.
To se zove obmana. Kao kad bih Ja rekao kamata je samo 200-300e na toliki kredit jer računam samo poslednje godine otplate, kao što ti računaš samo početak. U svakom slučaju postoje kalkulatori koji napiše kolika je tačna kamata, ne mora ni tvojih 800e ni mojih 200e da bude reper. Možda mu kvadrat ne vredi toliko, možda njegov rad ne vredi 5k mesečno jbg. Lepo si napisao, lekar specijalista nema toliko (ima i više sa privatnom praksom),a on toliku platu, znači da on ne vredi toliko. Eto koliko je tržište poremećeno da imaš više od lekara specijaliste.
 
U prevodu, trziste ne zarezuje pojedinacna misljenja.

To sam i rekao, slobodno trziste ponude i potraznje.

Ja nikome ne prigovaram ko zeli da kupi ili je kupio stan po ovim cenama, svako ima pravo na svoje misljenje. Tvoj novac ili tvoj stan, radi sa njim sta hoces.

Isto tako, moj novac, radim sa njim sta hocu.

Ono sto nije u redu je kad neko tvrdi da se 'mora kupiti stan u Beogradu'. Ne mora, samo se umreti mora, ostalo je stvar izbora.
 
U Zemunu gledao 3 novogradnje u poslednjih mesec - dva, jedna završena, druga gotova za 2-3 meseca i treća u fazi kopanja rupe, nema korekcije ni Evra ni u jednoj fazi. Ovi što završavaju za 2 meseca su mi rekli može 1000 EUR korekcija ukupne cene kao znak dobre volje i to je to.

Ja sam na nekom nivou i zapanjen popularnošću Zemuna, s obzirom na to da je opština već jako prenaseljena i to se dosta oseća, prvenstveno u saobraćaju.

Meni je Zemun, gledajući sa strane, lep u onom delu oko centra, a kad već dođeš do polovine i dalje, izgleda više kao vojvođansko selo. Kada sam gledao tu lokaciju (Banatska i tih nekoliko paralelnih ulica gde se nalazi dosta novogradnji), izgledalo mi je jako izolovano i neprivlačno. Razumem da će se to u perspektivi promeniti, ali ne znam na osnovu čega te novogradnje sad traže tolike pare.
 
Vrh