Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa realno je 3k za raspale socijalističke 50g stare zgrade u nazadnoj balkanskoj banani mnogo.

To što smo mi naviknuti na debilizam je više naš problem.
ma slažem se ja, mada smo mi pričali o novogradnji. Nego, šta onda traži na tržištu bzvz kad kuka non stop, a realno njemu baš i nije toliko situacija da kuka. Ali dobro...
 
Imam ja jednog takvog komšiju, skoro smo nešto ušli u neprijatan razgovor. Kaže, 3k/m2 za novogradnju mu je skupo na Nbg. On ima otprilike 5k mesečno prihode. Zamisli ti to, čoveče! On može da odvoji 3k mesečno i da mu ostane 2k, koliko ja imam za ceo mesec.
Cene jesu visoke i zaduživanje je skupo, ali da imaš toliko nadprosečan prihod i još se žališ na cene, to je već problem da skopčaš šta je realnost. A ima takvih ljudi podosta izgleda...
Finansijska nepismenost. Imaš i dosta, baš dosta ljudi koji ne razumeju kako funkcioniše kamata na kredit, kamata na štednju, ne znaju šta je dividenda, šta je porez a šta PDV itd.
Koliko vratim para ako uzmem kredit na 30 godina? Banka će te prevariti, mrtav ozbiljan kad kaže ... Ko da uzme kredit sa 5% fiksnom ratom?
Šta reći na te stvari?
 
Finansijska nepismenost. Imaš i dosta, baš dosta ljudi koji ne razumeju kako funkcioniše kamata na kredit, kamata na štednju, ne znaju šta je dividenda, šta je porez a šta PDV itd.
Koliko vratim para ako uzmem kredit na 30 godina? Banka će te prevariti, mrtav ozbiljan kad kaže ... Ko da uzme kredit sa 5% fiksnom ratom?
Šta reći na te stvari?
Ma, naveo sam ga kao primer ljudi koji su po meni nerealni skroz. Da njegove odluke imaju neko realno uporište, recimo čeka da malo smanje kamatne stope ili slično, razumeo bi svakako. Ali da kukaš kako ti je novogradnja na nbg skupa, a pritom nemaš apsolutno nikakav plan niti znanje, nego samo čekaš da cifra dodje do neke koja je prihvatljiva samo tebi u tvom ličnom univerzumu, e to već ne razumem.
Ali dobro... Ne budite on, budite realni.
 
Poslednja izmena:
Ma, naveo sam ga kao primer ljudi koji su po meni nerealni skroz. Da njegove odluke imaju neko realno uporište, recimo čeka da malo smanje kamatne stope ili slično, razumeo bi svakako. Ali da kukaš kako ti je novogradnja na nbg skupa, a pritom nemaš apsolutno nikakav plan niti znanje, nego samo čekaš da cifra dodje do neke koja je prihvatljiva samo tebi u tvom ličnom univerzumu, e to već ne razumem.
Ali dobro... Ne budite on, budite realni.
Novogradnja na NBG jeste skupa, ne vidim u čemu je problem. Činjenica da tvoj prijatelj može da priušti kupovinu novogradnje po takvim cenama, nije od uticaja na njegovu tvrdnju.
 
Novogradnja na NBG jeste skupa, ne vidim u čemu je problem. Činjenica da tvoj prijatelj može da priušti kupovinu novogradnje po takvim cenama, nije od uticaja na njegovu tvrdnju.
I banane su skupe, život je skup sam po sebi. I on je skup kao radna snaga, i šta sad?
Hoćeš da kupiš stan u doba svih mogućih turbulencija, u delu grada koji mnogi smatraju najboljim za život, u novogradnji na mikrolokaciji koja ti odgovara. I 3k po m2 ti je mnogo? Pa najbolje je da mu daju po ceni koju on hoće da plati, kolika god bila.
Visoka primanja ti i ne znače puno ako razmišljaš tako...
 
Auuuu prosek zarada na opstini Stari Grad - 168.030 dinara

A posle ovde na forumu pricaju kako je plata 800e.
E za ove stvari te ne kapiram zasto radis. Imas dobre poglede na to sta treba da se desi i onda napises ovaj komentar.
 
E za ove stvari te ne kapiram zasto radis. Imas dobre poglede na to sta treba da se desi i onda napises ovaj komentar.
Pa zasto da ne podelimo istinu? Jasno je da neke boli istina (one koji su politicki ili negativno nastrojeni prema aktuelnom rezimu) ali treba sve aspekte uzeti u obzir kada se analizira trziste. Treba da znamo da imamo rapidni rast zarada ako se analizira cena nekretnina cisto da uzmemo sve u obzir. (ipak sam misljenja da zarade ne uticu toliko na nekretnine koliko investicioni kupci ali treba da znamo da imamo rast).
Inace slazem se sa BillHicks-om da je i to malo.

Ovo je inace $30,426 godisnja zarada
 
Poslednja izmena:
za takvu najjacu opstinu u gradu, rekao bih da je sramota.

jel moze da se vidi na dedinju? tamo jedino zivi krem de la krem, realno svi ostali su wannabe good lifestyle ljudi
 

Evo ko kupuje po Amerikama.

Na kraju ce svet da se pretvori u to da 99% ljudi rentira a 1% su vlasnici.
Već neko vreme mi se vrzma po glavi misao da će zapadno trans-atlantsko društvo (anglosaksonski svet i EU) zaista ući u wef-ovu grozomornu budućnost, kreiranu od strane lažnih levičara (najveća prevara u istoriji čovečanstva), gde ljudi neće posedovati stambene jedinice ili automobile (sve velike zapadne auto kompanije već neko vreme razvijaju poslovne modele na bazi rente). Sistem socijalnog statusa će se uspostaviti (Kina već sada) a suštinski ko je čitao Artura Klarka i još više Isaka Asimova, prepoznajr već sada obrasce. Elem, u takvoj budućnosti, Srbija van EU a naročito BG i NS bi mogli postati teška avangarda i vrlo poželjno mesto za investiranje tj beg kapitala. Slično onome što se desilo na početku korone kad su gastarbajteri prebacili pare u Srbiju u nekretnine usled straha da će im ih "liberalne" EU države oteti samo ovaj put mnogo više stranaca iz EU prevashodno. To bi dodatno poteralo cene na gore... Možda fantaziram, što bi rekao zen mudrac, videćemo...
 
Pa zasto da ne podelimo istinu? Jasno je da neke boli istina (one koji su politicki ili negativno nastrojeni prema aktuelnom rezimu) ali treba sve aspekte uzeti u obzir kada se analizira trziste. Treba da znamo da imamo rapidni rast zarada ako se analizira cena nekretnina cisto da uzmemo sve u obzir. (ipak sam misljenja da zarade ne uticu toliko na nekretnine koliko investicioni kupci ali treba da znamo da imamo rast).
Inace slazem se sa BillHicks-om da je i to malo.

Ovo je inace $30,426 godisnja zarada
Ovaj rezim koji braniš je izdajnički, bez obzira na šarene laže koje ti prodaje, tipa bnv, sa kojima si snažno identifikovan.
 
Već neko vreme mi se vrzma po glavi misao da će zapadno trans-atlantsko društvo (anglosaksonski svet i EU) zaista ući u wef-ovu grozomornu budućnost, kreiranu od strane lažnih levičara (najveća prevara u istoriji čovečanstva), gde ljudi neće posedovati stambene jedinice ili automobile (sve velike zapadne auto kompanije već neko vreme razvijaju poslovne modele na bazi rente). Sistem socijalnog statusa će se uspostaviti (Kina već sada) a suštinski ko je čitao Artura Klarka i još više Isaka Asimova, prepoznajr već sada obrasce. Elem, u takvoj budućnosti, Srbija van EU a naročito BG i NS bi mogli postati teška avangarda i vrlo poželjno mesto za investiranje tj beg kapitala. Slično onome što se desilo na početku korone kad su gastarbajteri prebacili pare u Srbiju u nekretnine usled straha da će im ih "liberalne" EU države oteti samo ovaj put mnogo više stranaca iz EU prevashodno. To bi dodatno poteralo cene na gore... Možda fantaziram, što bi rekao zen mudrac, videćemo...
Mi smo izdvojeni iz EU samo zato što smo pod otvorenom okupacijom. Dakle nismo u EU, među "jednakima", već nas tretiraju kao klasu II, otpad.
 
Auuuu prosek zarada na opstini Stari Grad - 168.030 dinara

A posle ovde na forumu pricaju kako je plata 800e.

Na tih par centralnih opština bi trebalo da žive najbogatiji ljudi u ovoj državi, a prosečna zarada manja od prosečne plate u Rumuniji.

Ozbiljno napredna priča :D
 
Inače je prosečna neto plata za Beograd u Februaru 2024. RSD 118.351,00, a prosečna neto plata za Februar na nivou Srbije je 94.125,00.

Edit: source
 
Drugar renta stan-garsonjeru od 17 kv (kod sava centra), prihoduje lepe pare i stalno je pun. Nek bude da je 35e dnevno. Kad odbije sve troskove ostane mu oko 850-900e cisto. Stranci nisu samo Kinezi, Japanci i Meksikanci, vec i ovi izvan Beograda, a i izvan Srbije.
Krivo mi sto nisam usao u taj biznis, ali niko nije mogao znati sta ce biti. Za vreme korone bili su ogromni gubici, dosta praznih i jeftinih stanova, a ni nekog posebnog hajpa nije bilo. Sad je doslo do hajpa, nismo vise tamo neka nebitna rupa..
Pa ako je iz Smedereva nije iz Bangladesa pa da bude stranac. :)
 
Najjace mi je kad se ovde pise u fazonu "stan se kupuje kad imas para", i "kritikuju" se ljudi koji nisu kupili pre ovog rasta cena jer su navodno cekali neki ekstremni pad cena.

Cinjenica jeste da oni koji danas imaju para i koji mogu da biraju oni zaista i kupuju stanove.

Oni koje kritikujete da cekaju neki ekstremni pad i da ne kupuju iako imaju para u praksi nemaju dovoljno para.

Mnogi ljudi su imali neke ustedjevine koje su obezvredjene tokom ove inflacije, a cak i da mogu da se vrate u proslost i promene odluku, jedino sto su tad mogli da kupe su uglavnom nekretnine koje im ne zavrsavaju posao, i to verovatno uz maksimalno stezanje i uzimanje stambenog kredita.

Ti mozda imas mogucnost da kupis dvosoban stan, ali ti zbog porodice treba za trosoban. Da li si ti onda osoba koja ima para a ne zeli da kupi stan jer ceka neki "drastican pad cena" ili si osoba koja jednostavno nece da kupi bilo sta jer kupovina bilo koje nekretnine nije resavanje stambenog problema?

Sad da ljudi mogu da se vrate u proslost u recimo 2021 mislim da bi svi kupili bilo koju nekretninu samo da bi sacuvali vrednost novca. iako time ne resavaju stambeno pitanje. Ali lako je sad biti pametan, ova inflacija je bila nesto sto se desava jednom u 50 godina i bilo je tesko predvideti je. U ovoj krizi su lose prosli oni koji su imali kes i nisu ga pretvorili u nekretninu, U prosloj krizi su lose prosli oni koji su kupili stan pre nego sto su cene pale (naravno, ko je kupovao za zivot ustedeo je na recimo kiriju i boljem kvalitetu zivota jer recimo nije vise morao da zivi sa roditeljima, pa mu pad cena nije tesko pao jer nije ni planirao da prodaje), a najgore su prosli oni koji su uzeli kredite za stan koje posle nisu mogli da izfinansiraju. Jednostavno, nisu sve krize iste, i lako je posle bitke biti general. Tako da nije bas uvek pametno dati poslednji dinar i zaduziti se da bi kupio stan koji ti mozda i ne resava stambeno pitanje na najbolji nacin, ako mozes sacekati neko vreme dok ne steknes uslove ga kupis na malo laksi nacin bez finansijskog naprezanja. Uz to, moze se desiti da i cene padnu, pa da budes u plusu, a moze se desiti i da odu gore, pa da opet budes udaljen od cilja (mada to je u trenutnoj situaciji malo verovatno s obzirom na kamatne stope, krizu i vec prenaduvane cene), ali sta god da uradis, mozes pogoditi, a mozes i pogresiti.
Vec si dobio odgovor. Ja bih se samo nadovezao na tvoju konstataciju da nisu sve krize iste, a bio je jedan perica koji nas je ubedjivao da ono sto se desilo opet ce se desiti, gledajuci krizu 2008. Inace na onom tvom donjem grafiku se vidi da cene rastu do 2027 pa onda padaju za nekih 3-5 godina na danasnji novo. Znaci cekanje 10god da bi kupio po danasnjoj ceni.

Inace to sto se ti plasis nekog kredita koji bi ti resio “zivotno” pitanje ne znaci da se plase i drugi. Sa druge strane cim ti hoces da kupis stan za kes znaci da imas mnogo vise od drugih ali ti sujeta ne dozvoljava da pravilnije razmisljas.

Ko u praksi nema dovoljno para on nije kupac ni pre 5 ni za 5 godina. Kupuje se prema mogucnostima. Evo ja hocu npr troje dece. Treba mi petosoban stan. E sad posto je zivot moguc jedino u centralnim opstinama glavnog grada, a meni treba petosoban stan znaci bolje odmah da se bacim sa mosta jer te pare mozda necu imati nikad?
 
Vrh