Šta je novo?

Cene nekretnina

Ok 🙂 sta ti predlazes u sadasnjoj situaciji?
Uh, tesko je odgovoriti na takvo pitanje. Kome treba krov nad glavom uvek je pravo vreme za kupovinu ako imas novca....ali treba biti i realan sta mozes da priustis.

Davanje ponuda 20-30% nize od procenjene vrednosti nekretnine u razvijenim zemljama ne pali. Bar je tako za Australiju. U najboljem slucaju ces platiti trazenu cenu a vrlo cesto ces i preplatiti nekretninu, jer bid-ujes sa drugim kupcima koji takodje imaju pare kao i ti. Agenti posebno vole da ignorisu ljude koji daju niske ponude, i do sad se ispostavilo da su u pravu jer se svaka nekretnina proda. Zadnjih 80 godina, ko god da je kupio nekretninu nije izgubio pare (opet pricam za AUS). Kratkorocno cena padne, dugorocno samo raste.

Secam se za vreme kovida, banke su davale kredite bukvalno svima, i to sa jako niskom kamatom (1.99%), da je to dovelo do jako velike potraznje za nekretninama a samim tim su i cene skocile. Smejali se ljudi koliko su neki platili nekretninu, a danas, 3 godine kasnije, sve te nekretnine vrede 10-15% vise neko sto su onomad placene.

Ja bih samo skrenuo paznju da lazan osecaj sigurnosti kamate. Banke ti nisu prijatelji vec nuzno zlo, pitanje je samo za koliko ce da te zavrnu.
 
Najjace mi je kad se ovde pise u fazonu "stan se kupuje kad imas para", i "kritikuju" se ljudi koji nisu kupili pre ovog rasta cena jer su navodno cekali neki ekstremni pad cena.

Cinjenica jeste da oni koji danas imaju para i koji mogu da biraju oni zaista i kupuju stanove.

Oni koje kritikujete da cekaju neki ekstremni pad i da ne kupuju iako imaju para u praksi nemaju dovoljno para.

Mnogi ljudi su imali neke ustedjevine koje su obezvredjene tokom ove inflacije, a cak i da mogu da se vrate u proslost i promene odluku, jedino sto su tad mogli da kupe su uglavnom nekretnine koje im ne zavrsavaju posao, i to verovatno uz maksimalno stezanje i uzimanje stambenog kredita.

Ti mozda imas mogucnost da kupis dvosoban stan, ali ti zbog porodice treba za trosoban. Da li si ti onda osoba koja ima para a ne zeli da kupi stan jer ceka neki "drastican pad cena" ili si osoba koja jednostavno nece da kupi bilo sta jer kupovina bilo koje nekretnine nije resavanje stambenog problema?

Sad da ljudi mogu da se vrate u proslost u recimo 2021 mislim da bi svi kupili bilo koju nekretninu samo da bi sacuvali vrednost novca. iako time ne resavaju stambeno pitanje. Ali lako je sad biti pametan, ova inflacija je bila nesto sto se desava jednom u 50 godina i bilo je tesko predvideti je. U ovoj krizi su lose prosli oni koji su imali kes i nisu ga pretvorili u nekretninu, U prosloj krizi su lose prosli oni koji su kupili stan pre nego sto su cene pale (naravno, ko je kupovao za zivot ustedeo je na recimo kiriju i boljem kvalitetu zivota jer recimo nije vise morao da zivi sa roditeljima, pa mu pad cena nije tesko pao jer nije ni planirao da prodaje), a najgore su prosli oni koji su uzeli kredite za stan koje posle nisu mogli da izfinansiraju. Jednostavno, nisu sve krize iste, i lako je posle bitke biti general. Tako da nije bas uvek pametno dati poslednji dinar i zaduziti se da bi kupio stan koji ti mozda i ne resava stambeno pitanje na najbolji nacin, ako mozes sacekati neko vreme dok ne steknes uslove ga kupis na malo laksi nacin bez finansijskog naprezanja. Uz to, moze se desiti da i cene padnu, pa da budes u plusu, a moze se desiti i da odu gore, pa da opet budes udaljen od cilja (mada to je u trenutnoj situaciji malo verovatno s obzirom na kamatne stope, krizu i vec prenaduvane cene), ali sta god da uradis, mozes pogoditi, a mozes i pogresiti.
 
Sad da ljudi mogu da se vrate u proslost u recimo 2021 mislim da bi svi kupili bilo koju nekretninu samo da bi sacuvali vrednost novca. iako time ne resavaju stambeno pitanje. Ali lako je sad biti pametan, ova inflacija je bila nesto sto se desava jednom u 50 godina i bilo je tesko predvideti je. U ovoj krizi su lose prosli oni koji su imali kes i nisu ga pretvorili u nekretninu, U prosloj krizi su lose prosli oni koji su kupili stan pre nego sto su cene pale (naravno, ko je kupovao za zivot ustedeo je na recimo kiriju i boljem kvalitetu zivota jer recimo nije vise morao da zivi sa roditeljima, pa mu pad cena nije tesko pao jer nije ni planirao da prodaje), a najgore su prosli oni koji su uzeli kredite za stan koje posle nisu mogli da izfinansiraju. Jednostavno, nisu sve krize iste, i lako je posle bitke biti general. Tako da nije bas uvek pametno dati poslednji dinar i zaduziti se da bi kupio stan koji ti mozda i ne resava stambeno pitanje na najbolji nacin, ako mozes sacekati neko vreme dok ne steknes uslove ga kupis na malo laksi nacin bez finansijskog naprezanja. Uz to, moze se desiti da i cene padnu, pa da budes u plusu, a moze se desiti i da odu gore, pa da opet budes udaljen od cilja (mada to je u trenutnoj situaciji malo verovatno s obzirom na kamatne stope, krizu i vec prenaduvane cene), ali sta god da uradis, mozes pogoditi, a mozes i pogresiti.
Gledajuci dugorocno gotovo uvek ces lose proci ako si dugorocno u fiat-u. Inflacija je prisutna oduvek.

Jedina razlika je sto ces nekada manje da pucas a nekada vise ali svakako ces da pucas. A ako ne pucas sa fijat valutom onda nesto opasno nije u redu sa ekonomijom i to uobicajeno ne traje vise od par godina. To je ovaj period ovde u poslednjih 110 godina.
Screenshot 2024-04-27 at 7.46.43 PM.png

Ti sad mozes da kazes ok zivecu 120 godina i ocekujes da se desi takav period pa ces cekati. (bukvalno drzanjem novca na racunu se kladis na to). Samo sto si onda "kontras" svemu sto je logicno i svemu sto se zapravo normano desava. Nije pametno kontrirati.

Dodatni nedostatak cekanja je sto moze da se dolije ulje na vatru sa (imigrantima, turistima ili masovnijim pokretanjem raznih projkata tipa expo 2027).
Samo ta 3 faktora + inflacija vec daju ozbiljan znak po meni da je bolje kupiti bilo sta samo da sacuvas vrednost (cak i ako ti ne treba) pa da onda kad skupis novac (za lupam 10 godina) prodas pa kupis nesto drugo-vece, nego da sedis cekas i nadas se nekakvom scenariju gde ce cene da padnu max 30%. Dok cekas gubis. Tajmovati market nije najpametnija ideja. Trend is your friend.

Plus da ne pricam sto smo na korak od investicionog kreditnog rejtinga sto ce dalje pogurati investicije u Srbiji.

Naravno ti kad si okruzen hejterima oko sebe slusas skroz drugacije price i samim tim formira ti se potpuno pogresno (po meni) misljenje.

Takodje drzati u banci nije najpametnije.
 
Poslednja izmena:
Gledajuci dugorocno gotovo uvek ces lose proci ako si dugorocno u fiat-u. Inflacija je prisutna oduvek.

Jedina razlika je sto ces nekada manje da pucas a nekada vise ali svakako ces da pucas. A ako ne pucas sa fijat valutom onda nesto opasno nije u redu sa ekonomijom i to uobicajeno ne traje vise od godinu dve.

Dodatni nedostatak cekanja je sto moze da se dolije ulje na vatru sa (imigrantima, turistima ili masovnijim pokretanjem raznih projkata tipa expo 2027).
Samo ta 3 faktora + inflacija vec daju ozbiljan znak po meni da je bolje kupiti bilo sta samo da sacuvas vrednost (cak i ako ti ne treba) pa da onda kad skupis novac (za lupam 10 godina) prodas pa kupis nesto drugo-vece, nego da sedis cekas i nadas se nekakvom scenariju gde ce cene da padnu max 30%. Dok cekas gubis. Tajmovati market nije najpametnija ideja. Trend is your friend.
Problem je kad ljudi imaju dovoljno puno para da ih inflacija ozbiljno poremeti, a nedovoljno da bi kupili nesto cime zaista resavaju stambeno pitanje (ne mora da bude novogradnja u centru, ali da barem nije neuknjizeni suturen ili golubarnik). Ljudi ne kalkulisu i tajmuju market, nego jednostavno nisu u mogucnosti da kupe to sto im treba po trenutnim cenama (makar bila nerenovirana starogradnja na malo losijoj lokaciji). Ljudi se nadaju padu cena ne zato sto kalkulisu, nego zato sto im je to jedina nada da uopste kupe nesto.

Inace, ne znam da li ste znali da na trzistu nekretnina vazi pravilo o ciklusu od 18 godina, po kome na svakih 18 godina balon na trzistu nekretnina puca, i to pravilo vazi poslednjih par vekova:
1714273069732.png

https://secrethomes.ca/the-rhythm-of-real-estate/

Ako se to pravilo nastavi, a prosli crash je bio 2008-2009 (a pre toga 1990), to znaci da ce sledeci crash biti 2026-2027 (https://www.propertyinvestmentsuk.co.uk/18-year-property-cycle/)

To da ce se crash na trzistu nekretnina desiti 2026. su neki predvideli jos 2020., u vreme kad je korona tek pocela (https://investwithebele.com/the-property-cycle/), gde je takodje predvidjen eksplozivan rast cena kome smo takodje svedocili, nakon cega sledi pad:
1714273204027.png

Neki su isto tu 2026. godinu kao godinu crash-a predvidjali i 2021: https://www.thisismoney.co.uk/money...y-cycle-tips-house-price-boom-crash-2026.html
 
Naravno pricamo samo o situaciji neko ima 100.000 eura na racunu i "ceka" da mu svane. Ne pricamo o ljudima kao sto si sad napomenuo jer prosto oni mozda nisu u igri trenutno a mozda nece nikada ni biti.

Misljenja sam da ce soft-landing uspeti i da je uspeo ali da ce sad morati ponovo da upumpavaju pare i da prosto spustaju kamate. First Republic Bank je propala zvanicno neki dan. Ocekuje se da jos neka velika major banka propadne. Novac mora da dodje od negde da pokrije one koji su imali osigurani depozit do $250.000 (a Banke u US ne moraju da drze rezervu kao u Srbiji). Srbija je bas dosta konzervativna po tom pitanju, niti odobravaju kredite niti su banke pred pucanjem jer je leverage mali.

Sve u svemu pre 2027. ja mislim da od pada nema nista. U odnosu na 2027. godinu 2028/2029 ce verovatno delovati "slabije" jer ce prozujati milioni turista ali to ne mora nuzno da znaci i pad cena.
 

Ovaj stan u junu 2022., cenjen je na oko 90.000 eura. Sada, 2 godine posle, traze 130.000 eura i jos uvek ne mogu da ga prodaju. Treba neko da javi vlasnicima da Rusa nema vise toliko :)
 
Najjace mi je kad se ovde pise u fazonu "stan se kupuje kad imas para", i "kritikuju" se ljudi koji nisu kupili pre ovog rasta cena jer su navodno cekali neki ekstremni pad cena.

Cinjenica jeste da oni koji danas imaju para i koji mogu da biraju oni zaista i kupuju stanove.

Oni koje kritikujete da cekaju neki ekstremni pad i da ne kupuju iako imaju para u praksi nemaju dovoljno para.

Mnogi ljudi su imali neke ustedjevine koje su obezvredjene tokom ove inflacije, a cak i da mogu da se vrate u proslost i promene odluku, jedino sto su tad mogli da kupe su uglavnom nekretnine koje im ne zavrsavaju posao, i to verovatno uz maksimalno stezanje i uzimanje stambenog kredita.

Ti mozda imas mogucnost da kupis dvosoban stan, ali ti zbog porodice treba za trosoban. Da li si ti onda osoba koja ima para a ne zeli da kupi stan jer ceka neki "drastican pad cena" ili si osoba koja jednostavno nece da kupi bilo sta jer kupovina bilo koje nekretnine nije resavanje stambenog problema?

Sad da ljudi mogu da se vrate u proslost u recimo 2021 mislim da bi svi kupili bilo koju nekretninu samo da bi sacuvali vrednost novca. iako time ne resavaju stambeno pitanje. Ali lako je sad biti pametan, ova inflacija je bila nesto sto se desava jednom u 50 godina i bilo je tesko predvideti je. U ovoj krizi su lose prosli oni koji su imali kes i nisu ga pretvorili u nekretninu, U prosloj krizi su lose prosli oni koji su kupili stan pre nego sto su cene pale (naravno, ko je kupovao za zivot ustedeo je na recimo kiriju i boljem kvalitetu zivota jer recimo nije vise morao da zivi sa roditeljima, pa mu pad cena nije tesko pao jer nije ni planirao da prodaje), a najgore su prosli oni koji su uzeli kredite za stan koje posle nisu mogli da izfinansiraju. Jednostavno, nisu sve krize iste, i lako je posle bitke biti general. Tako da nije bas uvek pametno dati poslednji dinar i zaduziti se da bi kupio stan koji ti mozda i ne resava stambeno pitanje na najbolji nacin, ako mozes sacekati neko vreme dok ne steknes uslove ga kupis na malo laksi nacin bez finansijskog naprezanja. Uz to, moze se desiti da i cene padnu, pa da budes u plusu, a moze se desiti i da odu gore, pa da opet budes udaljen od cilja (mada to je u trenutnoj situaciji malo verovatno s obzirom na kamatne stope, krizu i vec prenaduvane cene), ali sta god da uradis, mozes pogoditi, a mozes i pogresiti.
Svojevremeno je bio ovde forumaš P3rica89 koji je imao stan u Nišu a planirao da kupi nekretninu u Beogradu koji bi koristio kao "vikend stan" kad dolazi. Radio je u IT i solidno zarađivao, ali nije želeo da kupi po ovim cenama jer jlbi to bilo "bacanje para" jer je smatrao da su cene "prenaduvane" i da sledi oštar pad. Ko zna koliko je takvih ljudi koji su čekali i u međuvremenu su ostali i bez stana i bez novca koji je u međuvremenu obezvređen inflacijom. Što se tih tržisnih oscikacija tiče, to je jednako pogrešno gledati jer jedan tip stana ti je potreban kada si solo, imas 25 godina i počneš svoju karijeru, drugačiji stan kad si u srednjim 30 im i imaš malu decu, drugačiji tip stana kada si u kasnim 40-im i deca su tinejdžeri a opet drugačiji tip stana kada si u 60-im i tvoja deca se odsele od kuće i počnu da imaju svoju decu. To se zove životna dinamika i nema nikakve veze sa ovim ciklusima cena nekretnina. Na aktivnim tržištima kao što je američko, prosečan stanovnik promeni preko 10 različitih kuća ili stanova u svom životu baš ih ovih razloga. E sad čekati da se tvoj životni ciklus pogodi sa cenama nekretnina je ogromna mačka u džaku, jer šta mi vredi ako cene najzad padnu nakon 2050, tada su već uveliko biti u penziji i nista mi nece značiti stan kao što mi mozda znači u sadašnjem trenutku i okolnostima.
 
Svojevremeno je bio ovde forumaš P3rica89 koji je imao stan u Nišu a planirao da kupi nekretninu u Beogradu koji bi koristio kao "vikend stan" kad dolazi. Radio je u IT i solidno zarađivao, ali nije želeo da kupi po ovim cenama jer jlbi to bilo "bacanje para" jer je smatrao da su cene "prenaduvane" i da sledi oštar pad. Ko zna koliko je takvih ljudi koji su čekali i u međuvremenu su ostali i bez stana i bez novca koji je u međuvremenu obezvređen inflacijom. Što se tih tržisnih oscikacija tiče, to je jednako pogrešno gledati jer jedan tip stana ti je potreban kada si solo, imas 25 godina i počneš svoju karijeru, drugačiji stan kad si u srednjim 30 im i imaš malu decu, drugačiji tip stana kada si u kasnim 40-im i deca su tinejdžeri a opet drugačiji tip stana kada si u 60-im i tvoja deca se odsele od kuće i počnu da imaju svoju decu. To se zove životna dinamika i nema nikakve veze sa ovim ciklusima cena nekretnina. Na aktivnim tržištima kao što je američko, prosečan stanovnik promeni preko 10 različitih kuća ili stanova u svom životu baš ih ovih razloga. E sad čekati da se tvoj životni ciklus pogodi sa cenama nekretnina je ogromna mačka u džaku, jer šta mi vredi ako cene najzad padnu nakon 2050, tada su već uveliko biti u penziji i nista mi nece značiti stan kao što mi mozda znači u sadašnjem trenutku i okolnostima.
Imam ja jednog takvog komšiju, skoro smo nešto ušli u neprijatan razgovor. Kaže, 3k/m2 za novogradnju mu je skupo na Nbg. On ima otprilike 5k mesečno prihode. Zamisli ti to, čoveče! On može da odvoji 3k mesečno i da mu ostane 2k, koliko ja imam za ceo mesec.
Cene jesu visoke i zaduživanje je skupo, ali da imaš toliko nadprosečan prihod i još se žališ na cene, to je već problem da skopčaš šta je realnost. A ima takvih ljudi podosta izgleda...
 
Uh, tesko je odgovoriti na takvo pitanje. Kome treba krov nad glavom uvek je pravo vreme za kupovinu ako imas novca....ali treba biti i realan sta mozes da priustis.

Davanje ponuda 20-30% nize od procenjene vrednosti nekretnine u razvijenim zemljama ne pali. Bar je tako za Australiju. U najboljem slucaju ces platiti trazenu cenu a vrlo cesto ces i preplatiti nekretninu, jer bid-ujes sa drugim kupcima koji takodje imaju pare kao i ti. Agenti posebno vole da ignorisu ljude koji daju niske ponude, i do sad se ispostavilo da su u pravu jer se svaka nekretnina proda. Zadnjih 80 godina, ko god da je kupio nekretninu nije izgubio pare (opet pricam za AUS). Kratkorocno cena padne, dugorocno samo raste.

Secam se za vreme kovida, banke su davale kredite bukvalno svima, i to sa jako niskom kamatom (1.99%), da je to dovelo do jako velike potraznje za nekretninama a samim tim su i cene skocile. Smejali se ljudi koliko su neki platili nekretninu, a danas, 3 godine kasnije, sve te nekretnine vrede 10-15% vise neko sto su onomad placene.

Ja bih samo skrenuo paznju da lazan osecaj sigurnosti kamate. Banke ti nisu prijatelji vec nuzno zlo, pitanje je samo za koliko ce da te zavrnu.
Hvala na detaljnom objasnjenju 🙂 meni je covid i rast nekretnina, podigao cenu stana u BG sa okvirno 3000 (pre Covida) na 4000 (posle Covida) i mislim da sam u to vreme, kada je inflacija bila u zamahu, bio drasticno iznad svih u kraju sa oglasenom cenom. Za godinu dana, koliko je stan bio oglasen, postao sam najpovoljniji (u prevodu, ljudi su tek tada postali svesni sta se u ekonomskom smislu desava ali su poceli da divljaju sa oglasenim cenama). Ja cenu nisam korigovao i stan se lepo prodao bez neke preterane drame. To mi je bio poslednji stan u Srbiji koji sam prodao (kupovina sa predugovaranjem 2014 prodaja 2023 i sa prinosom mi se cak slican onom koji sam ostvario kupovinom jednog stana davne 2005 i koji sam prodao 2022)

Iz ugla tradinga, koga zaista imam na pretek, u smislu investicione kupovine ne vidim problem davanje ponude u ovom trenutku (barem u Nemackoj) koja je 20-30% ispod oglasene (u Srbiji npr to nisam uradio, ali to ne znaci da mozda nekad necu uraditi za godinu-dve🙂). U Nemackoj, gde je pad 10%, gde koncern koji u svom portfoliu ima 500.000 stanova prodaje hedge fund-ovima deo portfolia sa paprenim popustom (koji se lako moze preracunati), gde je preko 2000 gradjevinskih firmi bankrotiralo u 2023 i gde je promet nekretnina bukvalno stao, ne vidim razlog davanja ili prihvatanja po meni precenjenih ponuda. Pritom mnogi od pomenutih prodavaca koje ja pratim, drze sada vec godinama svoje stanove u ponudi (cak ih skinu iz ponude pred zimu i opet oglase pred prolece kao novu ponudu) tako da nisam primetio da im je neko bid-ovao zeljenu cenu ili da im je neko bilo sta ponudio. Tvoj primer se vise odnosi na situaciju kada market ima rast tj. momentum i veruj mi da sam onda medju prvima koji ce da kupi i po najskupljoj ceni.
Svako dobro ti zelim 👍
 
Naravno pricamo samo o situaciji neko ima 100.000 eura na racunu i "ceka" da mu svane. Ne pricamo o ljudima kao sto si sad napomenuo jer prosto oni mozda nisu u igri trenutno a mozda nece nikada ni biti.

Misljenja sam da ce soft-landing uspeti i da je uspeo ali da ce sad morati ponovo da upumpavaju pare i da prosto spustaju kamate. First Republic Bank je propala zvanicno neki dan. Ocekuje se da jos neka velika major banka propadne. Novac mora da dodje od negde da pokrije one koji su imali osigurani depozit do $250.000 (a Banke u US ne moraju da drze rezervu kao u Srbiji). Srbija je bas dosta konzervativna po tom pitanju, niti odobravaju kredite niti su banke pred pucanjem jer je leverage mali.

Sve u svemu pre 2027. ja mislim da od pada nema nista. U odnosu na 2027. godinu 2028/2029 ce verovatno delovati "slabije" jer ce prozujati milioni turista ali to ne mora nuzno da znaci i pad cena.
Pokusavam da skontam na osnovu cega mislis da ce soft landing da uspe, posto ovo sto ja gledam je sve samo ne soft landing? Bas me interesuje kakve to podatke imas.
 
Pokusavam da skontam na osnovu cega mislis da ce soft landing da uspe, posto ovo sto ja gledam je sve samo ne soft landing? Bas me interesuje kakve to podatke imas.
pa ajde da kazes uprosceno gledajuci spustili su inflaciju? Soft landing se odnosio da se inflacija suzbije na 2-3%.
Naravno sad je pritisak sa visokim
kamatnim stopama ogroman pa firme jedva disu. Pored toga bez obzira sto su uspeli da suzbiju inflaciju deficit drzavnog budzeta u US je u paklu. (taj budzetski minus i minus firmi opet mora da dodje odnegde sto znaci novi kapital ili da prosto puste delimicne bankrote).
 
pa ajde da kazes uprosceno gledajuci spustili su inflaciju? Soft landing se odnosio da se inflacija suzbije na 2-3%.
Naravno sad je pritisak sa visokim
kamatnim stopama ogroman pa firme jedva disu. Pored toga bez obzira sto su uspeli da suzbiju inflaciju deficit drzavnog budzeta u US je u paklu. (taj minus i budzeta iz firmi opet mora da dodje odnegde sto znaci novi kapital).
Trenutno gledajuci situaciju to jeste tacno ali kamate nisu krenule dole, soft landing podrazumeva i spustanje kamata malo po malo do te mere da ljudi ne krenu opet sa masovnim trosenjem, a inflacija je opet krenula nesto gore ali to je bilo dovoljno da FED okrene svoju pricu skroz gde sada pricaju da nece ukidati kamate do kraja godine sto mi i ima smisla jer ta potreba da ljudi mogu opet da trose mora jednostavno da nestane ljudima iz glave. Ako budu drzali kamate iste ove godine, mislis da imamo dobre sanse da prodjemo godinu a da nesto ne pukne?
 
Trenutno gledajuci situaciju to jeste tacno ali kamate nisu krenule dole a inflacija je opet krenula nesto gore ali to je bilo dovoljno da FED okrene svoju pricu skroz gde sada pricaju da nece ukidati kamate do kraja godine sto mi i ima smisla jer ta potreba da ljudi mogu opet da trose mora jednostavno da nestane ljudima iz glave. Ako budu drzali kamate iste ove godine, mislis da imamo dobre sanse da prodjemo godinu a da nesto ne pukne?
Ne znam. Mislim da je za US bitno da banke ne puknu ili da im najvaznija industrija ne pukne. Za sada postoje otpustanja sporadicna ali to manje firme ocigledno usisaju pa je nezaposlenost ok.
Pukla je First Republic Bank sto je ozbiljno i moguce je prosto da puste jos par banaka da puknu (da se otarase slabijih a da ostanu zdrave firme) ali ne verujem da ce dozvoliti da pukne bilo sta ozbiljnije. Pre ce da nastave da rade ono sto su s*ali celom svetu (pa i nama) da nije u redu. “Drzavna intervencija” u privatan sektor. Sto znaci da ako dodje do toga da neka strateski vazna firma ili banka krene na dole radice cuveni “bailout” tj odstampace pare i dace toj firmi da se pokrije. (kao sto i upravo rade).

Kako bi to izgledalo kod nas: Miskovic da kaze u problemu sam moram da platim 600M duga kredita a nemam i onda uleti NBS odstampa dinare i otplati mu ceo dug da privatnik ne bi pukao.

Na taj nacin brane nacionalne interese Amerike a kod nas bi to narod docekao na krv i noz (reagujuci zasto da dajemo pare privatniku) a ne razumeju da su nam ti igraci dragoceni i da treba da ih drzimo kao malo vode na dlanu da posluju na nasem trzistu.

Taj bailout je dakle opet neki novi kapital koji ulazi u sistem gde ljudi koji cuvaju gotovinu za stan su jedini osteceni u celom procesu.

Hocu reci vrlo je tesko danas razumeti odakle sve ulaze stimulansi u obliku svezeg kapitala u sistem. Nije znaci samo kamatna stopa ili QE vec moze da bude i ovako neki program bailouta gde pare idu direktno privatnicima. Naravno moze da bude budzetski bailout, kreditni ili FED. Uzas ko ce to sve ispratiti a svaka ta neka situacija utice na nekretnine. Ja sve ovo zovem nuspojavama kapitalizma :)
 
Poslednja izmena:
Ne znam. Mislim da je za US bitno da banke ne puknu ili da im najvaznija industrija ne pukne. Za sada postoje otpustanja sporadicna ali to manje firme ocigledno usisaju pa je nezaposlenost ok.
Pukla je First Republic Bank sto je ozbiljno i moguce je prosto da puste jos par banaka da puknu (da se otarase slabijih a da ostanu zdrave firme) ali ne verujem da ce dozvoliti da pukne bilo sta ozbiljnije. Pre ce da nastave da rade ono sto su s*ali celom svetu (pa i nama) da nije u redu. “Drzavna intervencija” u privatan sektor. Sto znaci da ako dodje do toga da neka strateski vazna firma ili banka krene na dole radice cuveni “bailout” tj odstampace pare i dace toj firmi da se pokrije. (kao sto i upravo rade).

Kako bi to izgledalo kod nas: Miskovic da kaze u problemu sam moram da platim 600M duga kredita a nemam i onda uleti NBS odstampa dinare i otplati mu ceo dug da privatnik ne bi pukao.

Na taj nacin brane nacionalne interese Amerike a kod nas bi to narod docekao na krv i noz (reagujuci zasto da dajemo pare privatniku) a ne razumeju da su nam ti igraci dragoceni i da treba da ih drzimo kao malo vode na dlanu da posluju na nasem trzistu.

Taj bailout je dakle opet neki novi kapital koji ulazi u sistem gde ljudi koji cuvaju gotovinu za stan su jedini osteceni u celom procesu.

Hocu reci vrlo je tesko danas razumeti odakle sve ulaze stimulansi u obliku svezeg kapitala u sistem. Nije znaci samo kamatna stopa ili QE vec moze da bude i ovako neki program bailouta gde pare idu direktno privatnicima. Naravno moze da bude budzetski bailout, kreditni ili FED. Uzas ko ce to sve ispratiti a svaka ta neka situacija utice na nekretnine. Ja sve ovo zovem nuspojavama kapitalizma :)
Tu se slazemo. Da bi se uopste platio dug ti moras da napravis novi tako da neka vrsta QE-a ce sigurno da se desi, ne postoji drugaciji nacin (postoji ali to bi bio smak sveta). Samo me je vise zanimalo to kada si rekao da ce biti soft landing jer to podrazumeva da mi prodjemo kroz period visokih kamata, da ekonomija uspori, da se ljudima promeni misljenje da ipak moraju malo da stede jer je sve poskupelo i da FED krene da spusta kamate i ekonomija se time oporavlja bez naglih oscilacija, nezaposlenost niska, to je soft landing.
Ono sto je sada prisutno je da ljudi i po ovim kamata uzimaju kredite, kreditni dug retail-a je na ATH u prevodu, ljudi na dug gledaju vise kao kratkorocno resenje, ne gledaju posledice, zele da odrzavaju svoju kupovnu moc i to je problem i najbolji primer je toga kako mi sada trenutno gledamo na stanove. Svi cekamo neki pad da bi smo uleteli kao blesavi, sto znaci da visoke kamate na nas i dalje ne deluju a i dobar primer je sto je kod nas inflacija dosta veca nego u EU ali i dalje nema nikakve kuknjave, sve ide normalno.
Ako budu drzali kamate visoko, desi se crash, onda to nije soft landing, to ce znaciti da nisu uspeli a jedan od potencijalnih pokazatelja je GDP growth koji se ocekivao da ce biti 2.5% za prosli mesec a dosao je na 1.5%, sto znaci da se ekonomija definitivno usporava ali ovoliki promasaj za ceo 1% niko nije ocekivao (i dalje se nadam mojoj prognozi o deflacionom soku :D ). Razumeo sam na sta tacno mislis samo terminologija nije bila tacna ali slazem se sa tvojom prognozom na duze staze, mnogo su vece sanse da ce to da se desi.
 
Poslednja izmena:
U redu ja samo gledam iz sadasnje perspektive eto kao spustili su inflaciju a za sada se totalni sunovrat nije desio. (sto ne znaci da nece, prosto moze neko bukvalno na internetu da izazove neku paniku i svi da krenu na banke da podizu sve u isto vreme). Ipak mislim da bi se desila drzavna intervencija istog momenta (stampanje para ludacko i davanje privatnoj banci sta god traze).

Prosto sadasnji sistem je takav i ako je predvidjeno da su centralne banke "nezavisne" u praksi nisu nezavisne ni malo. Da li bi rekao da je NBS nezavisna od Premijera ili Predsednika? Malo sutra. Tako i u US jos gore.

Posto nisu nezavisne onda ce svaka vlast pre da "umre" od inflacije (jer ce kao narkoman da trazi dajjjj josss stampajjjjj) nego da sama sebi okonca zivot tako sto puste da sve propadne. Zato je realno bolje kladiti se na to da ce inflacija da pici dugorocno nego da se kladis na "crash". (Moje misljenje i ne znaci da sam u pravu).

Jedino sto je moguce da firme koje nisu "podobne" puste niz vodu tipa Teslu ili tako nesto, prosto one firme koje ne slusaju partiju na vlasti, tako sto im prosto ne daju inekciju tj "bailout". Inace sa bilo kojim vecim bailoutom ti obavezno utrpaju politicare na bord direktora.
 
Poslednja izmena:
U redu ja samo gledam iz sadasnje perspektive eto kao spustili su inflaciju a za sada se totalni sunovrat nije desio. (sto ne znaci da nece, prosto moze neko bukvalno na internetu da izazove neku paniku i svi da krenu na banke da podizu sve u isto vreme). Ipak mislim da bi se desila drzavna intervencija istog momenta (stampanje para ludacko i davanje privatnoj banci sta god traze).

Prosto sadasnji sistem i ako je predvidjeno da centralne banke su "nezavisne" u praksi nisu nezavisne ni malo. Da li bi rekao da je NBS nezavisna od Premijera ili Predsednika? Malo sutra. Tako i u US jos gore.

Posto nisu nezavisne onda ce svaka vlast pre da "umre" od inflacije (jer ce kao narkoman da trazi dajjjj josss stampajjjjj) nego da sama sebi okonca zivot tako sto puste da sve propadne. Zato je realno bolje kladiti se na to da ce inflacija da pici dugorocno nego da se kladis na "crash". (Moje misljenje i ne znaci da sam u pravu).

Jedino sto je moguce da firme koje nisu "podobne" puste niz vodu tipa Teslu ili tako nesto, prosto one firme koje ne slusaju partiju na vlasti.
Nisam ni mislio na crash koji bi trajao godinama, iako nam to treba. Vise sam mislio na flash crash, neka panika i u periodu od mesec, dva ajmo da se izvucemo, s'tim sto kada se desi flash crash, trziste nekretnina bi trebalo to da oseti na duze staze jer bi time kroz medije dobili obrt i dok taj QE dodje uopste do nas, morace da prodje godinu dana sigurno a i opet je pitanje ako kamate ostanu visoke, sto se obicno ne desava kada imamo flash crash ali recimo da ostanu dosledni i drze kamate visoko iz straha da ce svi masovno da uzimaju kredite, kako ce onda taj novac uci u trziste nekretnina? Zato sam i pricao da jedino sto moze da obori cene nekretnina kod nas je panika (obrt trenda) ili drzanje kamata visoko na duze staze (nema novog novca u trzistu nekretnina) a i odusevilo me je kako neki ljudi pricaju da porastom gradnje, raste i cena nekretnina. Pa kako moze da raste u ovim uslovima, to znaci da ce biti vise stanova a promet isti kao sto imamo sada.

A onda imamo i situaciju i da se desi da nam daju QE i smanjene kamate, to znaci da su ove cene koje sada imamo zapravo niske jer ce biti dosta vece u buducnosti. Kako ce srednja klasa moci to da priusti kada i ovo sada ne moze? Plate bi morale biti mnogo vece.

FED i posledice njihovih odluka uvek dolaze sa kasnjenjem.
 
Tesko je predvideti sta ce biti u buducnosti ali pogledaj primer iz nedavne proslosti.
Evo ti kada je propadala First Republic Banka
Od 8 marta do 16 marta im je trebalo da preko politickih veza iz svih upravnih odbora nateraju druge banke da im daju 30 milijardi dok ne vide sta ce. Tako je bilo i 2008me. Jako brzo preko noci su reagovali.

Hocu reci ako se desi tako nesto drasticno brzo ce da se skupe zasedaju i da gase taj "pozar" tako sto ce prosto upumpati unlimited kapital. (odakle god ali nacice ga). Po meni ici ce na to cak i ako treba inflacija da bude 300% u jednoj godini pre nego da puste da se desi kolaps. Zato sto je kolaps kraj sistema a 300% inflacije smanjuje US dug. Prakticno samo stedise su ostecena strana i niko vise.

@Anon naravno da nove nekretnine ako nista drugo usporavaju rast. Tako da pozdravljam vecu gradnju.
 
Inflacija može da diže cene nekretnina, ali to je spora smrt jer se time isključuje sve više i više kupaca sa tržišta. Mi već gledamo manji promet nominalno zbog skoka cena i kamata, kupci su se masovno povukli sa tržišta. Koliko se u Srbiji cena još može dići, a da sektor može da funkcioniše normalno? To je i političko pitanje kod nas, ne samo ekonomsko.
 
Tesko je predvideti sta ce biti u buducnosti ali pogledaj primer iz nedavne proslosti.
Evo ti kada je propadala First Republic Banka
Od 8 marta do 16 marta im je trebalo da preko politickih veza iz svih upravnih odbora nateraju druge banke da im daju 30 milijardi dok ne vide sta ce. Tako je bilo i 2008me. Jako brzo preko noci su reagovali.

Hocu reci ako se desi tako nesto drasticno brzo ce da se skupe zasedaju i da gase taj "pozar" tako sto ce prosto upumpati unlimited kapital. (odakle god ali nacice ga). Po meni ici ce na to cak i ako treba inflacija da bude 300% u jednoj godini pre nego da puste da se desi kolaps. Zato sto je kolaps kraj sistema a 300% inflacije smanjuje US dug. Prakticno samo stedise su ostecena strana i niko vise.

@Anon naravno da nove nekretnine ako nista drugo usporavaju rast. Tako da pozdravljam vecu gradnju.
Znaci imamo kolaps sa jedne strane ako samo puste da se to resi ili imamo skok inflacije, devalvacije valute sto ce unistiti kvalitet zivota svakog pojedinca u kojem su nemiri gotovo zagarantovani.
Oba pravca nemaju buducnost, jedan bi bio brzi jedan sporiji i naravno da ce birati sporije i tome ce morati da dodje kraj osim ako ne dodje do neke velike promene monetarnog sistema.

Znam za First republic bank i zato su uveli onaj plan gde banke mogu da pozajmljuju i taj plan je istekao u martu ove godine i evo sta se desilo cim je taj plan nestao.
 
Inflacija može da diže cene nekretnina, ali to je spora smrt jer se time isključuje sve više i više kupaca sa tržišta. Mi već gledamo manji promet nominalno zbog skoka cena i kamata, kupci su se masovno povukli sa tržišta. Koliko se u Srbiji cena još može dići, a da sektor može da funkcioniše normalno? To je i političko pitanje kod nas, ne samo ekonomsko.
Sve dok ne vidis masovne migracije da se low skill iseljava a da se high skill useljava (ali i 50+ da se iseljavaju) i da to bude na tom nivou da 30% stanovnistva ode-dodje nismo ni blizu tog nekog "vrhunca kapitalizma" kako ja nazivam. Moras imati drastican broj beskucnika + masovne migracije i onda je sistem na opterecenju. U sustini moras i da vidis kolone vozila od recimo Zrenjanina, Novog Sada, Subotice, Grocke, Arandjelovca i drugih delova Srbije ka Beogradu (ujutru ka Bg a popodne uvece iz BG) i tada znas da je dostignut pun kapitalizam. Moras da imas iz Subotice znacajan broj ljudi koji vozom idu na posao u Beograd. (iskreno vec se primecuju komjuteri ali sve dok svako od nas ne bude poznavao barem 3-4 osobe koje komjutuju sat ipo-dva u jednom pravcu nije to to). Prakticno po mom misljenju mora da postane znacajno teze (nego sad) za nekretnine da bi se dostigao taj neki vrhunac. (ovo samo kazem po mom osecaju iz drugog sistema da mora da bude drasticno teze). Kada dodje do toga da je bas bas tesko ne za kupovinu nego za rentu e onda je to to. Tipa da mogu da rentiraju samo neki IT skilled zaposleni a da ostali bas bas da ne mogu ni da rentiraju stan, stigli smo.
Tada krecu mere u kojima drzava je primorana da reaguje jer broj beskucnika postaje toliki da je neizdrzivo i onda se uvode mere kao "rent control" ili slicno.
Opet drzavna intervencija u privatni sektor.

Zato ja kazem da na svaki novi projekat da li je Beograd na vodi, Tesla Grad ili sta god treba gledati mnogo pozitivno. Samo osobe koje su sebicne ili gledaju svoj licni interes (tipa kupili nekretninu pa da im skoci da prodaju - spekulanti) gledaju na to da ne treba davati BNV ili nekome da gradi toliko. Po meni jako je vazno da se poveca gradnja masovno i da je to ono sto nam moze pomoci. Bukvalno nas je sreca pogledala za BNV jer bi Vracar sad bio 10.000 eura. Nadam se da bude jos masovnija gradnja.

Naravno ima i onih koji su iskrenog misljenja da ne treba da se gradi dalje iz razno raznih razloga (tipa preterana urbanizacija, manje zelenila, previse solitera itd.itd) ali ne razumeju da bi nam to napravilo jos gori problem na sve strane jer bi sve postalo neizdrzivo skupo. Plus bi se razni investitori sjatili da pokupuju sve jer gde nema masovne stanogradnje tu ulecu investicione kupovine jos jace a svi ostali u zakupce. Radis za rentu. Jedino sta moze realno da pomogne je gradnja solitera kao BNV (a i visih) i to sto gusce. Sva sreca pa nisu isli na nisku gradnju u tom delu.
 
Poslednja izmena:
First Republic Bank je propala zvanicno neki dan. Ocekuje se da jos neka velika major banka propadne. Novac mora da dodje od negde da pokrije one koji su imali osigurani depozit do $250.000
Republic First pre neki dan, a First Republic prosle godine 😉🙂

Sve u svemu procenjeni udar na FDIC fund oko 667m usd...
 

Prilozi

  • IMG_20240428_134222.jpg
    IMG_20240428_134222.jpg
    97 KB · Pregleda: 53
Imam ja jednog takvog komšiju, skoro smo nešto ušli u neprijatan razgovor. Kaže, 3k/m2 za novogradnju mu je skupo na Nbg. On ima otprilike 5k mesečno prihode. Zamisli ti to, čoveče! On može da odvoji 3k mesečno i da mu ostane 2k, koliko ja imam za ceo mesec.
Cene jesu visoke i zaduživanje je skupo, ali da imaš toliko nadprosečan prihod i još se žališ na cene, to je već problem da skopčaš šta je realnost. A ima takvih ljudi podosta izgleda...
Pogrešna ti je percepcija. Po tvom, onaj što zarađuje 20 hiljada mesečno treba da kaže da mu je 18 hiljada ok cena kvadrata, pošto mu ostane jedna cela tvoja plata preko toga. :) Ne ide to tako u kapitalizmu.
 
Pogrešna ti je percepcija. Po tvom, onaj što zarađuje 20 hiljada mesečno treba da kaže da mu je 18 hiljada ok cena kvadrata, pošto mu ostane jedna cela tvoja plata preko toga. :) Ne ide to tako u kapitalizmu.
Ne radi se o tome koliko mu ostaje. Radi se o realnoj proceni tržišnih uslova i sopstvenih mogućnosti. Ako on sa takvim primanjima nije svestan da bi ipak trebalo da kupi, jer traži za život, i ima problem jer mu je stan mali, onda mu ništa neće pomoći. Koja je to cena koja mu je onda prihvatljiva?
 
Vrh