Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja isto ne bi generalizovao ali u sustini Aus, US, CA stranci kada dodju u Srb imaju taj osecaj "namrgodjenih faca" a opet nasi kad odu u US imaju taj osecaj "fake osmeha" tako da je to sve relativno.

Inace prodadose 4 stana u kuli u martu!
Screenshot 2024-04-27 at 2.32.18 AM.png
 
Ja isto ne bi generalizovao ali u sustini Aus, US, CA stranci kada dodju u Srb imaju taj osecaj "namrgodjenih faca" a opet nasi kad odu u US imaju taj osecaj "fake osmeha" tako da je to sve relativno.

Inace prodadose 4 stana u kuli u martu!
Pogledajte prilog 196678
Nije loše, tri miliona za četiri stana. Po pola miliona za dva stana od 61m2. Mora da je baš ugodno imati stan tu.
 
Malopre bio do delte da zena kupi neke trudnicke pantalone idemo na neki put. Reko 10h nema nikoga. Ljudi tc je pun, redovi na kasi. Ko to ima para za tc od ranog jutra?
Sedeo ja u kafiću preko puta DC. Stigla dva busa iz Leskovca sa "turistima", istovarili ih ispred i to ti je to.
Šta im se isplati da kupuju stvarno ne znam, možda jure neke brendove kojih nema dole.
Nekome je i odlazak u DC praznično putovanje.
 
Da, inflacija 2.4% sa tendencijom pada a ja na kamati od 4.1% koja mi je zagarantovana do 2026. Sva sreca pa ima onih koji skroz drugacije misle (za svaki dobar posao ti treba druga strana) 🙂
Cao, da li moze info u kojoj banci daju 4.1% ili koju trenutno savetujes za štednju?

Imam i jedan primer sa terena od juče.
Išao sam da gledam u jednom prigradskom naselju 15ak godina staro potkrovlje koje dugo stoji na oglasima (oko godinu dana) a znam iz iskustva da sve OK cene sto stoji 2 nedelje ima ozbiljnu falinku sigurno.
Reko daj da spustim kriterijume, pogledam mozda je i OK i može se skući.
Nema kosina, deluje OK na slikama ali uživo, već su zidovi po ćoškovima ispucali, kanalizacija se oseca, jako lose iskorišćen prostor itd. Cena kvadrata je 1900+ za 34 kvadrata. Kaže i sam agent da iako ne mogu da prodaju, prodavci drže tu cenu i spustili bi samo 2-3 % max (iako ih i sama savetuje da mora da ide dole, al njima se ne žuri)
Takodje sam dobio info da su Rusi počeli opet više da kupuju a ne da iznajmljuju (dal je istina ne znam al mi ima smisla)

Najveci paradoks je sto sam izlazeći iz zgrade i tog potkrovlja od 1900+ koje se raspada, video drugaricu koja je kupila tu u novim zgradama na boljem mestu, spratnosti lokaciji, lep stan za 1300 u izgradnji pre samo 2 godine.

Ja tad nisam hteo jer ko zna kad ce se izgradi, dal ce se uknjižiti, nemam dovoljno keša, biće vec5i kredit, FOMO, sacekacu da ispratim itd.

Upucalo me u pojam i skapirao sam da sad dajem za golubarnike koje trenutno mogu da priuštim sa duplo većim budzetom nego tad -nema poente.
Vreme je da se dignu ruke i puste Rusi i investicioni kupci da se igraju pa kako bude biće. Makar sam iz BGa pa cu jednom nekad naslediti taj stari stan koji ce isto skočiti do tad malo, dodati pare i ćao.

Al prvi put mislim da baš neće padati jer ljudi stvarno imaju mnogo stanova i uvek mogu da iznajmljuju ili čak da im stoje prazni jer nemaju troškove, a imaju brdo Rusa i ostalih koji će ili kupiti ili iznajmiti.

Jedino čika Vrhovni da ode pa da se svi pogube ko muve i krene panika ili da stane rat i Rusi krenu da se vraćaju kući.
 
Nazalost, najgore su prosli ljudi koji su mogli da kupe pre 2-3 god ali su cekali “strahovit pad cena”, a uz to slusali forumske strucnjake koji vicu balon vec 8 godina, razne milionere koji se registruju na forum da podele misljenje da nas ceka strahovit pad cena jer i oni sami kupuju investicioni stan ali verovatno nemaju dovoljno i slicno. Za zivot se kupuje kad se steknu mogucnosti pa kako prodjes, pogotovo ako nemas nista svoje i pod kirijom si. Dno i vrh retko ko ubode i kad ubode obicno ubodu slucajno.
 
Nazalost, najgore su prosli ljudi koji su mogli da kupe pre 2-3 god ali su cekali “strahovit pad cena”, a uz to slusali forumske strucnjake koji vicu balon vec 8 godina, razne milionere koji se registruju na forum da podele misljenje da nas ceka strahovit pad cena jer i oni sami kupuju investicioni stan ali verovatno nemaju dovoljno i slicno. Za zivot se kupuje kad se steknu mogucnosti pa kako prodjes, pogotovo ako nemas nista svoje i pod kirijom si. Dno i vrh retko ko ubode i kad ubode obicno ubodu slucajno.
Apsolutno se slažem, samo i kao što sam rekao 2021 je sve munjevito nestajalo, i prednost je imao keš. Meni je sad žao sto nisam uzeo te neke u izgradnji i skucio se, ali one idalje stoje neuknjizene.
Generalno tad je i bila korona koja mi je uništila posao pa sam gledao kako ce to proći i izabrao da dalje uložim u posao a da za ovo pricekam,,da se smiri,, Nisu mi bili nikako OK uslovi ali bilo je mogućnosti, no se sve čekalo da se ,,zaradi jos,, Zaradio jesam ali i uz to sam opet ispod onog sto sam bio 2021.

Slažem se retko šta sam pametno naučio ovde ali to ,,kome treba za život - vreme mu je čim ima iole OK mogucnost,, skroz stoji.

Nisam slušao ,,strucnjake,, ovde, samo sam mislio da je pametnije uložiti u posao, plus sam imao da otplatim deo tog stana gde mi živi roditelj.
Ideja je bila cimati se raditi duplo i sačekati da naidje nešto da kad udjem u stan imam osećaj da stvarno želim da uzmem - a ne samo strah da uzmem jer ko zna koliko će još da odleti i ovo je ono jedino što mogu da priuštim. Očigledno je trebalo uzeti bilo šta pa vremenom naći bolje, no lako je sad biti pametan :)
 
Apsolutno se slažem, samo i kao što sam rekao 2021 je sve munjevito nestajalo, i prednost je imao keš. Meni je sad žao sto nisam uzeo te neke u izgradnji i skucio se, ali one idalje stoje neuknjizene.
Generalno tad je i bila korona koja mi je uništila posao pa sam gledao kako ce to proći i izabrao da dalje uložim u posao a da za ovo pricekam,,da se smiri,, Nisu mi bili nikako OK uslovi ali bilo je mogućnosti, no se sve čekalo da se ,,zaradi jos,, Zaradio jesam ali i uz to sam opet ispod onog sto sam bio 2021.

Slažem se retko šta sam pametno naučio ovde ali to ,,kome treba za život - vreme mu je čim ima iole OK mogucnost,, skroz stoji.

Nisam slušao ,,strucnjake,, ovde, samo sam mislio da je pametnije uložiti u posao, plus sam imao da otplatim deo tog stana gde mi živi roditelj.
Ideja je bila cimati se raditi duplo i sačekati da naidje nešto da kad udjem u stan imam osećaj da stvarno želim da uzmem - a ne samo strah da uzmem jer ko zna koliko će još da odleti i ovo je ono jedino što mogu da priuštim. Očigledno je trebalo uzeti bilo šta pa vremenom naći bolje, no lako je sad biti pametan :)
Bitno je da si ulozio u posao koji ti je doneo vecu zaradu. Mozda si propustio nekretnine ali zbog vece zarade usled posla za 2-3god budes imao jos vise novca, a cene mozda ne budu rasle pa budes u boljoj mogucnosti. Najgore bi bilo da nisi ulozio nigde, a pare ti pojela inflacija i cene.
 
Drugar prodaje stan u antifasisticke borbe, trosoban 92m2, dnevna i dve spavace, u svakoj sobi klima, trpezarija i kuhinja odvojene, dve terase, obe suncana strana, stan na dve strane gleda, 40-tak metara hoda od Djokovicevog restorana, kupatilo i odvojen wc (dva mokra cvora), zgrada iz 2000.godine, u podrumu garaza (s kljucem i katancem). Stolarija pvc u odlicnom stanju. Pogledao upravo. Jel moze da se dobije 280 do 290 soma, ako se uzme u vidu da je u martu 2024. u tom delu grada kvadrat 3.5k evra? Ukoliko neko zna nekoga da trazi stan u tom delu grada, rado cu ga spojiti s drugarom.
Screenshot_20240427-173239_Chrome.jpg
 
Poslednja izmena:
Cao, da li moze info u kojoj banci daju 4.1% ili koju trenutno savetujes za štednju?
Ja sam 4.1% u Srbiji zavrsio maja prosle godine na specijalne uslove u UniCreditu. Slicnu ponudu mi je davao i ProCredit ali sam od njih u tom trenutku ocekivao vise. Intesa je bila neozbiljna kao i uvek. Sve zavisi od trenutka tj. ako banka ima manjak EUR likvidnosti, a dugorocni funding od IFIa kasni par meseci i ima nategnute money market limite sa domacim i stranim bankana, onda je sigurno spremna da plati vise od marketa kako bi privukla depozit (cim legne dugorocni funding, odmah drasticno koriguju cenovnik). Ako orocavas neosigurani depozit (preko 50k) onda je normalno da te barem "caste" za iznos premije osiguranja koju u tom slucaju nece platiti Agenciji za osiguranje depozita. Za takvo orocenje gledam i pazim u kojoj banci orocavam. Ako je depozit osiguran, tu mi je onda naravno svejedno koja je banka u pitanju...
 
moze i vise, pogotovo ako ima garazu. jedinu minus je tu, sto ta suncana strana je jako blizu auto puta tu koji je u tom delu jako bucan, pogotovo kod spavacih
Garaža je veliki plus. Zavisi za koliko ga oglasi. Ako stavi 300k, obaraće ga na 280k, otprilike. Sigurno da može da izvuče toliko.
 
Interesantno: Beograd jedini iz Srbije na listi u "regionu" po inostranim noćenjima i to na petom mestu egal sa HN.
Toliko o tome koliko smo turistički bitni kad je Budva skoro duplo jača, a o hrvatskim gradovima (deset komada) da ne pričamo. Očekivao sam bar NS, Zlatibor i Kopaonik na listi.
 

Prilozi

  • 20240427_180252.jpg
    20240427_180252.jpg
    71,6 KB · Pregleda: 134
Ovo je još zanimljivije.
Međunarodni dolasci, uslov makar jedno spavanje
BG jeste lider sa Dubrovnikom, ali verovatno zbog Rusa, koji se zadržavaju tipa 2 dana (ako gledamo gornju tabelu), i idu dalje ili rentaju stanove.
Opet, nije ni to klasičan turizam.
Zanimljivo nema Kotora koji dnevno poseti mnogo ljudi ali ne spavaju u njemu već na kruzeru ili drugim CG/Hr gradovima.
1712132922485.jpeg
 
Ma kakav turizam to su price za malu decu. Bg malo sto ima stranih turista, eventualno zimi kopaonik i to je to.
Drugar renta stan-garsonjeru od 17 kv (kod sava centra), prihoduje lepe pare i stalno je pun. Nek bude da je 35e dnevno. Kad odbije sve troskove ostane mu oko 850-900e cisto. Stranci nisu samo Kinezi, Japanci i Meksikanci, vec i ovi izvan Beograda, a i izvan Srbije.
Krivo mi sto nisam usao u taj biznis, ali niko nije mogao znati sta ce biti. Za vreme korone bili su ogromni gubici, dosta praznih i jeftinih stanova, a ni nekog posebnog hajpa nije bilo. Sad je doslo do hajpa, nismo vise tamo neka nebitna rupa..
 
Drugar renta stan-garsonjeru od 17 kv (kod sava centra), prihoduje lepe pare i stalno je pun. Nek bude da je 35e dnevno. Kad odbije sve troskove ostane mu oko 850-900e cisto. Stranci nisu samo Kinezi, Japanci i Meksikanci, vec i ovi izvan Beograda, a i izvan Srbije.
Krivo mi sto nisam usao u taj biznis, ali niko nije mogao znati sta ce biti. Za vreme korone bili su ogromni gubici, dosta praznih i jeftinih stanova, a ni nekog posebnog hajpa nije bilo. Sad je doslo do hajpa, nismo vise tamo neka nebitna rupa..
Da se ne lažemo, nema šta da se radi u BG duže od dva dana.
Jedino što je zaista ultra interesantno to je Kalemegdan sa dve reke, neka kafana, muzej NT, eventualno kuća Cveća (ko je nostalgičar), stadion, Cecina kuća 😃..
Knez Mihailovu i okolo, to ima i u svom gradu (pričam o zapadnim turistima) a Skadarlija je interesantna jedno veče. Realno, prosečan turista bi se smorio treći dan izuzev ako nije namenski tu (da obilazi muzeje, brutalističku arhitekturu, nešto specifično itd)
 
Da se ne lažemo, nema šta da se radi u BG duže od dva dana.
Jedino što je zaista ultra interesantno to je Kalemegdan sa dve reke, neka kafana, muzej NT, eventualno kuća Cveća (ko je nostalgičar), stadion, Cecina kuća 😃..
Knez Mihailovu i okolo, to ima i u svom gradu (pričam o zapadnim turistima) a Skadarlija je interesantna jedno veče. Realno, prosečan turista bi se smorio treći dan izuzev ako nije namenski tu (da obilazi muzeje, brutalističku arhitekturu, nešto specifično itd)
2-3 dana je dovoljno za većinu evropskih metropola daleko većih i značajnijih od Beograda. Ako čitaš NYT videćeš gomilu tekstova "48 hours in _____" jer americki turisti koji obilaze Evropu u proseku ostaju po par dana u svakom gradu koji posete.
 
2-3 dana je dovoljno za većinu evropskih metropola daleko većih i značajnijih od Beograda. Ako čitaš NYT videćeš gomilu tekstova "48 hours in _____" jer americki turisti koji obilaze Evropu u proseku ostaju po par dana u svakom gradu koji posete.
Pa sad baš 2 dana za Rim, Barselonu, Pariz, i druge megagradove je premalo. Da ne pričamo o Istanbulima gde je i 5 dana nedovoljno, jedino ako će da protrči kroz njih.
Za ostale "srednje" evropske gradove (pa i Beč, Berlin, Madrid, Amsterdam, Kopenhagen), slažem se, može da se proleti za 2-3.

Za gradove na listi u regionu sa kojima se poredimo važi isto (ako apstrahujemo kupanje)
Realno i Sarajevo, Zagreb, dva dana uvrh glave.
Ljubljana, Dubrovnik, Rovinj jedan dan dosta.
 
Koliko su samo pompezna imena novogradnje u Beogradu: King's Fountain, King's Circle, Victory Gardens, Dolce Vita, Bel Mondo, Sunnvile...
Ne znam da li je do mene, ali mi nazivi toliko slabo odišu duhom grada u kome se nalaze... I zašto gotovo da nema nekih domaćih reči? Razumem da kupuju stranci, ali bilo bi lepo videti malo domaće kreativnosti. Evo "Lastavica", nije loš naziv. "Zemunske kapije" takođe ok.
Možda je samo do mene...
 
Poslednja izmena:
Interesantno: Beograd jedini iz Srbije na listi u "regionu" po inostranim noćenjima i to na petom mestu egal sa HN.
Toliko o tome koliko smo turistički bitni kad je Budva skoro duplo jača, a o hrvatskim gradovima (deset komada) da ne pričamo. Očekivao sam bar NS, Zlatibor i Kopaonik na listi.
Što se tiče Zlatibora on je na polovini obe tabele koje si okačio, ali trenutno većinu čine domaći gosti pa ga zato nema. Ovi stranci koji već dolaze se žale da im treba 3 sata autobusom i smatraju to gubitkom vremena, s obzirom da se kraće zadržavaju na svakoj od destinacija - recimo svi prekookenaski ino turisti obilaze sve zemlje balkana plus EU...neka vrsta proputovanja.
Kad se završi autoput i aerodrom Ponikve kreću i stranci u znatno većem broju

Sve ukupno manji broj ino turista se recimo na samom Zlatiboru pokazao dobar u vreme korone, kada su se sva zagranična putovanja zaustavila! I vlasnici nekretnina nisu osetili onu muku kao vlasnici stanova koji su izdavali kao "stan na dan" u Beogradu...sećamo se da su mnogi takvi propali. Tako da ima to sve i svojih prednosti s druge strane
 
Poslednja izmena:
Vrh