Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne bilo ti teško malo nam pojasni…
Koliko ja znam, to je ono sto u americi zovu piercing the corporate veil.

U principu ako se ponasas kao da su sredstva firme i tvoja licna sredstva gubis pravo na ogranicenu odgovornost, posmatra se da si zloupotrebio formu firme i samim time gubis pravo da se od tebe ne naplati steta jer si ostetio firmu. Mislim da opet postoje propisane max kazne za to, ali nisam pravnik da potvrdim.

Kao vlasnik D.O.O.-a ne bi smeo da raspolazes parama kako hoces vec da poslujes normalno a na kraju godine imas mogucnost da izvuces profit firme ili kao bonus ili kao dividendu zavisno sta vise odgovara. Ne bi smeo da ti licno ostetis firmu radi licne dobiti (npr isplatis dividendu / bonus pa nemas sledecih par meseci para za funkcionisanje firme).

Za ovaj slucaj sto je opisan stvarno ne znam da li spada pod to.
 
Pozdrav
Da li je neko sa foruma uspeo da iskoristi pomoc drzave vezano za kupovinu prve nekretnine za majke, znacila bi mi svaka informacija,posto vidim da je jako mali broj uspeo da ostvari to pravo.
Hvala unapred
 
Ne znam da li znate za epidemiju useljavanja u tudje, prazne stanove u Valensiji ... Imate po vestima. Ako nastave kirije da rastu eto toga i kod nas. Znam vec za jedan slucaj u Vrcinu. U pitanju je kuca gastarbajtera.

Koliko znam u c loj Španiji zakon štiti ovakve slučajeve bespravnog useljavanja. Čak i kada ljudi plaćaju rentu pa ostanu bez posla gotovo nemoguće ih je isterati. Dosta slučajeva takvih je u Barseloni gde mi prijatelj živi. Isto tako dama renta preko 12 meseci donosi stanarima dodatna prava pa stanodavci ograničavaju ugovore na 11 meseci itd itd. Inače cene nekretnina u Barseloni su eksplodirale u poslednjih nekoliko godina kako za kupovinu tako i za rentu, ljudima je sve teže da dođu do krova nad glavom u samom gradu. Na stranu problem što je većina zgrada stara i prilično neudobna za život sa loše rešenim izolacijom, prozorima itd itd ..
 
I ovde je problem ako je zakupac duže od 12 meseci tj ako se ugovor nakon tog roka ne obnovi(napravi novi, aneksira...) smatra se da je stupio na snagu postojeću ugovor samo na neodredjeno vreme.
 
Popularnost stanova polako iščezava ustupajući mesto sojenicama.


75k za ovakav rad. Pitam se da l' je uknjižena?

Očekuje zemunice ubrzo po nešto povoljnijoj ceni.
 
Uzbekistanci, Srilancani i Nepalci se otimaju za sojenice... a uskoro i Arapi, Rusi... :)
Tesko kad stignu Bangladesani.. podsecace ih na njihovu domovinu, monsunske kise i mangrove :)
 
Popularnost stanova polako iščezava ustupajući mesto sojenicama.


75k za ovakav rad. Pitam se da l' je uknjižena?

Očekuje zemunice ubrzo po nešto povoljnijoj ceni.
Ljudi kunem vam se, ovu sojenicu sam 2018 gledao na oglasima bila je za 12.000e

Tad se prodavala i ona ogromna ilegalština sa teniskim terenom, 3 objekta i splavom prodavala za 150.000 (nju mislm da je posle kupio onaj moron koji voza avione po rekama)
 
Kakav je uopšte pravni status ovih sojenica i splavova na Adi i Adi Međici? Da nije to u nekom vakumu gde država može samo paušalno da kaže “e ovo je od sad zabranjeno, razlaz” i da li je obalsko zemljište državno?
 
Kakav je uopšte pravni status ovih sojenica i splavova na Adi i Adi Međici? Da nije to u nekom vakumu gde država može samo paušalno da kaže “e ovo je od sad zabranjeno, razlaz” i da li je obalsko zemljište državno?
Pravni status error 404.
Došao lik i sklepao kućicu na drvetu. Bleji leti, sunča se, pije pivo. Pa šta veliš, da se malo i opari kad već može.
 
neka me neko ispravi ako grešim ali mislm oni svi tamo imaju još nekih 45 godina da rade šta hoće
 
Tako je. Potpisuje se ugovor o koriscenju na dug period. Nema pravog vlasnistva.
 
Kakav je uopšte pravni status ovih sojenica i splavova na Adi i Adi Međici? Da nije to u nekom vakumu gde država može samo paušalno da kaže “e ovo je od sad zabranjeno, razlaz” i da li je obalsko zemljište državno?
Ako je legalno, onda nemaš pravo vlasništva već samo zakup zemljišta na 99 godina.
 
Da li je onda moguće sazidati zgradu i legalno prodavati stanove na zemljištu koje je u statusu zakupa od 99 godina?

Neka baba koja živi pored neke nove zgrade mi je pričala da je ta zgrada sazidana na opštinskom zemljištu koje je dato u zakup na 99 godina, ali ko zna da li je tačno to što je rekla.
 
Ajde malo podelite taj problem, ili bar opišite koje to sve druge probleme možemo imati ako poslujemo sa d.o.o. investitorima...
Nije uopšte bio u pitanju posao sa nekretninama tako da je irelevantno. Ali šta god da radiš, preduslov svega je dobar advokat i dobar ugovor, što je kod nekretnina često problematično jer se investitori vode parolom uzmi ili ostavi. Ako je jasno da druga strana svesno radi na tvoju štetu uvek može da se potegne probijanje pravne ličnosti.
 
Pisao sam vec o ovome i analizama koje sam postavio pocetkom godine gde ocekujem zestok rast i onda nagli pad u ovoj godini. Ovo je nesto sto ocekujem sto bi trebao da bude kao flash crash izmedju jula i novembra. To je onaj momenat koji sam spominjao gde cemo videti da li idemo u stampanje i spustanje kamata ili ne ili mozda cak samo stampanje bez spustanja kamata (dug mora nekako da se refinansira, cak iako su nepovoljne kamate) i tako cemo znati sta nas ocekuje u ceni nekretnina za kraj ove godine i sledecu godinu.

Ovo ne vazi samo za S&P500 vec i za ostala trzista. Takodje ce biti zanimljivo videti sta ce biti trigger ovome, posto svaki pad ima svoj narativ iako je sve to deo ciklusa.

1714046211472.png
1714046128730.png
 
Pisao sam vec o ovome i analizama koje sam postavio pocetkom godine gde ocekujem zestok rast i onda nagli pad u ovoj godini. Ovo je nesto sto ocekujem sto bi trebao da bude kao flash crash izmedju jula i novembra. To je onaj momenat koji sam spominjao gde cemo videti da li idemo u stampanje i spustanje kamata ili ne ili mozda cak samo stampanje bez spustanja kamata (dug mora nekako da se refinansira, cak iako su nepovoljne kamate) i tako cemo znati sta nas ocekuje u ceni nekretnina za kraj ove godine i sledecu godinu.

Ovo ne vazi samo za S&P500 vec i za ostala trzista. Takodje ce biti zanimljivo videti sta ce biti trigger ovome, posto svaki pad ima svoj narativ iako je sve to deo ciklusa.

Pogledajte prilog 196472Pogledajte prilog 196471
Zanimljivo. A šta bi tačno to dovelo do naglog pada u tako kratkom roku?
 
Pisao sam vec o ovome i analizama koje sam postavio pocetkom godine gde ocekujem zestok rast i onda nagli pad u ovoj godini. Ovo je nesto sto ocekujem sto bi trebao da bude kao flash crash izmedju jula i novembra. To je onaj momenat koji sam spominjao gde cemo videti da li idemo u stampanje i spustanje kamata ili ne ili mozda cak samo stampanje bez spustanja kamata (dug mora nekako da se refinansira, cak iako su nepovoljne kamate) i tako cemo znati sta nas ocekuje u ceni nekretnina za kraj ove godine i sledecu godinu.

Ovo ne vazi samo za S&P500 vec i za ostala trzista. Takodje ce biti zanimljivo videti sta ce biti trigger ovome, posto svaki pad ima svoj narativ iako je sve to deo ciklusa.

Pogledajte prilog 196472Pogledajte prilog 196471
Morace da crveni malo, sad da li ove ili sledece godine...
 
Da li je onda moguće sazidati zgradu i legalno prodavati stanove na zemljištu koje je u statusu zakupa od 99 godina?

Neka baba koja živi pored neke nove zgrade mi je pričala da je ta zgrada sazidana na opštinskom zemljištu koje je dato u zakup na 99 godina, ali ko zna da li je tačno to što je rekla.
Ne znam za tu babu, a i ko zna da li je tačno to što je rekla ali takvo zemljište ne može da predje u trajno vlasništvo bez odluke državnih organa tj bez konverzije zemljišta i konverzije prava korišćenja. Kontam da je verovatno moguća prodaja ali kupac mora biti upoznat sa statusom zemljišta. Preciznije informacije na žalost nemam.
 
prvo su deo parking mesta "ustupili" restoranu, potom su dozvolili da vlasnik lokala prisvoji sebi deo zajednickog dvorista, nedefinisani delovi garaze se otudjuju...
Po meni mogli su to mnogo elegantnije da reše. Pošto sam već bio u tom restoranu (Tocca Bocca) i u pitanju je zajednički parking ispred zgrade, ja da sam na mestu vlasnika restorana dao bih stanarima lifetime popust, tipa 30-50%, time bi dobili em stalne mušterije, em ne bi se dizala frka i panika oko parkinga i letnje bašte. Realno, mesto je skroz korektno, klopa ok, osoblje ljubazno, glupo da se pravi problema ni oko čega, a jedan ovakav gest od strane vlasnika restorana bi rešio problem.
 
Zanimljivo. A šta bi tačno to dovelo do naglog pada u tako kratkom roku?
Toliko toga se desava u svetu da mi deluje da moze da bude bilo sta. Banke opet u riziku, ratovi, trziste obveznica. Sada bas gledam da je Japan morao da digne kamate prvi put posle 17 godina, Kina u deflaciji kao druga ekonomija sveta.
Opet, cene nekretnina ce kod nas padati ili dugorocnim drzanjem kamata na visokom nivou ili neka panika. Meni deluje da ce biti neka panika i onda je samo pitanje da li cemo stampati opet kao blesavi, a verujem da hocemo, sto ce onda na tom grafikonu taj pad koji se ocekuje biti dosta mali jer se nastavlja devalvacija dolara ali definitivno se priblizavamo kraju tom ludilu, da li ce to poceti ove godine ili nakon sledeceg dizanja kamata.
 
Vrh