Šta je novo?

Cene nekretnina

Adaptiran je u dvoiposoban zbog porodičnih/ličnih potreba, inače je izvorski bio dvosoban.
Хм. Просек старости зграда на Лиманима је од 40 до 50 или више година. Има нешто и новијих, али је то мизеран проценат. Та цена је стравична.. Моја рођака је пре 3 године продала стан од око 60 квадрата за 1250 Е/м2. Све на шта човек помисли да му је потребно је на око 200 метара највише.
 
Poslednja izmena:
Хм. Просек старости зграда на Лиманима је од 40 до 50 или више година. Има нешто и новијих, али је то мизеран проценат. Та цена је стравична.. Моја рођака је пре 3 године продала стан од око 60 квадрата за 1250 Е/м2. Све на шта човек помисли да му је потребно је на око 200 метара највише.
Njegova zgrada u kojoj je stan spada u tu grupu zgrada po starosti oko 40-50god, slazem se da ima neki mizeran procenat novogradnje ali to su neke nadogradnje, kojima je progledano kroz prste upotrebljivost i njihova statika(što se mene tiče).... Imaš na oglasima cene, ja sam prethodne 2-3 godine trazio za sebe(porodicu) da uzmem stan baš na Limanu, hteo sam da nadjem neki u lošijem stanju a da je dobro pozicioniran u zgradi i na ok lokaciji pa da ga kompletno renoviram, baš zbog jeftinije kupovine, dvoje prijatelja su tada prodavali za 1800-2000eur stanovi od 80m2 i 100m2, a i na oglasima nije bila bolja situacija. Sada iskreno ne gledam, ali baš sam tom drugaru rekao kada me je pitao da li je to ok cena za prodaju, gde sam mu rekao da odmah prodaje i da ne trosi vreme da ga kači po oglasima i pokušava dobiti više...
 
Evo jedan Lux kad smo već kod Vidikovca pa ko voli da pije kaficu uz dobar pogled i plus teretanu da ima u stanu nek izvoli. Srećna kupovina. :)

 
Kad bude gotovo sve kod banke i notara okacicu ovde. Do tad neću detalje iznositi jer ima ovde svakakvog sveta :) Hteo sam samo ličnim primerom da presečem ove silne isprazne analize odsečene od realnosti.
Kad stigneš napiši šta je razlog prodaje. Dalje investiranje u nekretnine?
 
Juče drugar prodao stan u Novom Sadu od 50m2(dvoiposoban) na lokaciji Liman(pored centra, jedno od 3 top lokacije po ceni starogradnje) u staroj zgradi, visoko prizemlje, to jest 1 sprat u zgradi, stan treba kompletno renovirati, parket, instalacije, svu stolariju(ima one stare drvene prozore) za 2200eur/m2. Razmišljao da li da uloži u sređivanje oko 400-500eur/m2, pa da ga onda proda/izdaje, ali ipak je ovo uradio. Prodao poznaniku/prijatelju.
Nije ga oglasio na prodaju, nego krenuo pre nekoliko nedelja u krugu najbližih da priča o mogućoj prodaji....
Oduvek sam se pitao kakav je to dvosoban(u ovom slucaju cak dvoiposoban) stan od 50 kvadrata? Od koliko prostorija je to sacinjeno? Jedna od kuca u kojoj trenutno zivim sa zenom je oko 50 kvadrata, i tu osim dnevne, spavace, kuhinje i kupatila nema mesta za jos jednu sobu, a pritom prostorije nisu ni nesto vece..
 
Oduvek sam se pitao kakav je to dvosoban(u ovom slucaju cak dvoiposoban) stan od 50 kvadrata? Od koliko prostorija je to sacinjeno? Jedna od kuca u kojoj trenutno zivim sa zenom je oko 50 kvadrata, i tu osim dnevne, spavace, kuhinje i kupatila nema mesta za jos jednu sobu, a pritom prostorije nisu ni nesto vece..
Dvosoban se misli da stan ima dnevnu i spavacu sobu, dvoiposoban je isto takav, samo verovatno ima dodatnu sobicu od 5-8 kvadrata, nisam siguran bas, ali mislim da je tako nesto, neka prostorija pretvorena ili pregradjena da bi se napravila mala sobica
 
Oduvek sam se pitao kakav je to dvosoban(u ovom slucaju cak dvoiposoban) stan od 50 kvadrata? Od koliko prostorija je to sacinjeno? Jedna od kuca u kojoj trenutno zivim sa zenom je oko 50 kvadrata, i tu osim dnevne, spavace, kuhinje i kupatila nema mesta za jos jednu sobu, a pritom prostorije nisu ni nesto vece..
Moguce je napraviti, moji su napravili od 42m2 dvoiposoban stan gde smo bili tokom studija sestra i ja, ulazni hodnik je bio sa plakarom uvucenim u zid, kuhinja je pretvorena u spavacu sobu (vrlo mala, trouglastog oblika, dovoljna za jedan krevet 90 sirine i manji radni sto), jedna soba sa vecim krevetom 140x200 i plakarom, dnevna soba sa malom kuhinjom na sank (bez mesta za trpezarijski sto), kupatilo. Sasvim dovoljno za dva studenta i vrlo dobro iskoriscen prostor.
 
Oduvek sam se pitao kakav je to dvosoban(u ovom slucaju cak dvoiposoban) stan od 50 kvadrata? Od koliko prostorija je to sacinjeno? Jedna od kuca u kojoj trenutno zivim sa zenom je oko 50 kvadrata, i tu osim dnevne, spavace, kuhinje i kupatila nema mesta za jos jednu sobu, a pritom prostorije nisu ni nesto vece..
Kao što su i drugi objasnili iz primera. U ovom slučaju je kupatilo, dnevna sa kuhinjom, i dve manje spavace sobe. Skoro da nema hodnika....
 
Sto se tice Vidikovca, drugar je bas pre 2 meseca kupio stan u starogradnji pored onog velikog parka uz Vidikovacki venac. Soliter, znam da je neki visoki sprat, oko 75kvm. Renoviran pre nekoliko godina. Doduse krš stolarijom i laminatom. 2050e/kvm. Prvi stan koji je gledao preko agencije je bio taj i kupio ga. Nije imao vremena i zivaca da gleda dalje.
 
Zdravo drugari, da li možda neko zna info kad je ,,iole sigurnije,, kupovati stan koji nije legalan. U prevodu da mi kaze ,,ako je rađen sa gradjevinskom dozvolom a odstupilo se od plana verovatno ga nikad neces uknjižiti ali nece ti niko srušiti. Moras da imas vlasnički list i dokaz da je isplaćeno zemljište bla bla." Ono ukratko - neki koristan savet ako je moguće.
Znam da ce neko reci sve što ti je neuknjizeno je mačka u džaku, ili pitaj advokata itd. - no sam pomislio da mogu mozda da saznam i poneki koristan info umesto što često nagadjamo i raspravljamo :)
Hvala puno i svako dobro :)
 
Zavisi sa čim se odstupilo i kakve veze imaju da legalizuju zgradu. Ja sam kupio u "nelegalnoj" zgradi tj zgrada ima iste gabarite, visinu... samo su umesto jednog većeg stana napravili dva manja pa je odstupilo od plana. Sa vlasničkim listom završavaš sve potrebno oko kredita. Zgrada je legalizovana i bez problema sam se uknjižio. Raspitaj se o kakvom je odstupanju od plana reč i da li su ušli u proces legalizacije.
 
Zdravo drugari, da li možda neko zna info kad je ,,iole sigurnije,, kupovati stan koji nije legalan. U prevodu da mi kaze ,,ako je rađen sa gradjevinskom dozvolom a odstupilo se od plana verovatno ga nikad neces uknjižiti ali nece ti niko srušiti. Moras da imas vlasnički list i dokaz da je isplaćeno zemljište bla bla." Ono ukratko - neki koristan savet ako je moguće.
Znam da ce neko reci sve što ti je neuknjizeno je mačka u džaku, ili pitaj advokata itd. - no sam pomislio da mogu mozda da saznam i poneki koristan info umesto što često nagadjamo i raspravljamo :)
Hvala puno i svako dobro :)
Ja imam jedan takav stan, doduše nisam kupovao namenski neuknjizen stan, već je taj status posledica krivičnih radnji investitora koji je odstupio od građevinske dozvole, pa samim tim zgrada nikada nije dobila upotrebnu dozvolu. Međutim, zgrada kao takva je neuknjizena i zapravo ne postoji u katastru, tako da nisam siguran da li je uopšte pravno moguće prometovati takav stan sve i da postoji neko ko bi ga kupio.
 
Zavisi sa čim se odstupilo i kakve veze imaju da legalizuju zgradu. Ja sam kupio u "nelegalnoj" zgradi tj zgrada ima iste gabarite, visinu... samo su umesto jednog većeg stana napravili dva manja pa je odstupilo od plana. Sa vlasničkim listom završavaš sve potrebno oko kredita. Zgrada je legalizovana i bez problema sam se uknjižio. Raspitaj se o kakvom je odstupanju od plana reč i da li su ušli u proces legalizacije.
Super, hvala puno na informaciji.
Ma iskreno ovo bih preskočio jer je odstupanje tipa umesto 3 sprata 7 spratova (lift nesto prestao da radi, gasifikacija ne moze bez upotrebne itd) no gledam generalno pošto tražim za život i sigurno neću naći uz ovoliku investicionu navalu i ostale uslove nikad legalan stan - razmisljam da počnem da gledam i nelegalne.
Skapirao sam otprilike iz tekstova na netu sta su sve mane al reko da se vise raspitam od nekog ko ima iskustava posto mi i nije cilj dalje da prodajem - makar samo da imamo gde da živimo i da pobegnemo iz suludih kirija u bilo koju iole prihvatljivu minijaturnu kutiju gde cu imati kontrolu nad svojim životom bez da mi neko stalno diže kirije ili izbacuje jel prodaje.

Tako da bilo koje iskustvo, uput, informacija je više nego dobrodošla :)
 
Ja imam jedan takav stan, doduše nisam kupovao namenski neuknjizen stan, već je taj status posledica krivičnih radnji investitora koji je odstupio od građevinske dozvole, pa samim tim zgrada nikada nije dobila upotrebnu dozvolu. Međutim, zgrada kao takva je neuknjizena i zapravo ne postoji u katastru, tako da nisam siguran da li je uopšte pravno moguće prometovati takav stan sve i da postoji neko ko bi ga kupio.
Bas to sam i pokusao da pisem na grupi, jer se to često dešava. Ja znam dosta koji su i stali sa gradnjom, ili su krenuli na foru pa kao legalizovace se i nema struje itd.
Iskreno bio mi je to jedan od najvećih strahova zasto nisam uzeo stanove u novogradnji sredinom 2021 kad je bilo po iole normalnijim cenama i kreditima.
Al sad nakon 3 godine i svega sto sam prosao bukvalno dobijam nervne slomove kad listam one oglase i vidim sta sve nestaje po kojim cenama u roku od par dana haha.
Tako da reko malo da se informišem i u tom pravcu...
Kapiram da Uvek moze sve da se prometuje, jer svi imaju nekog ,,svog notara koji oce da overi ..." samo je problem koliko je to onda uopste tvoj stan i koliko je to pametno.
Pa sam hteo da prikupim informacije, sta je ,,iole sigurnije,, i sta se gleda kod takvih stanova...
 
Kao što su i drugi objasnili iz primera. U ovom slučaju je kupatilo, dnevna sa kuhinjom, i dve manje spavace sobe. Skoro da nema hodnika....
Razumem vas, ali vidite kad neko dodje kod mene, uglavnom svi kazu-kuca ti je kao jednoiposoban stan. Nikad nisam smatrao da zivim u kuci koja po vasoj proceni izgleda kao dvosoban stan.
 
Juče drugar prodao stan u Novom Sadu od 50m2(dvoiposoban) na lokaciji Liman(pored centra, jedno od 3 top lokacije po ceni starogradnje) u staroj zgradi, visoko prizemlje, to jest 1 sprat u zgradi, stan treba kompletno renovirati, parket, instalacije, svu stolariju(ima one stare drvene prozore) za 2200eur/m2. Razmišljao da li da uloži u sređivanje oko 400-500eur/m2, pa da ga onda proda/izdaje, ali ipak je ovo uradio. Prodao poznaniku/prijatelju.
Nije ga oglasio na prodaju, nego krenuo pre nekoliko nedelja u krugu najbližih da priča o mogućoj prodaji....
Ukusi su razliciti, a li ja bih pre kupio ovo na VIdikovcu za 2300 EUR/m2.
 
Poslednja izmena:
Bas to sam i pokusao da pisem na grupi, jer se to često dešava. Ja znam dosta koji su i stali sa gradnjom, ili su krenuli na foru pa kao legalizovace se i nema struje itd.
Iskreno bio mi je to jedan od najvećih strahova zasto nisam uzeo stanove u novogradnji sredinom 2021 kad je bilo po iole normalnijim cenama i kreditima.
Al sad nakon 3 godine i svega sto sam prosao bukvalno dobijam nervne slomove kad listam one oglase i vidim sta sve nestaje po kojim cenama u roku od par dana haha.
Tako da reko malo da se informišem i u tom pravcu...
Kapiram da Uvek moze sve da se prometuje, jer svi imaju nekog ,,svog notara koji oce da overi ..." samo je problem koliko je to onda uopste tvoj stan i koliko je to pametno.
Pa sam hteo da prikupim informacije, sta je ,,iole sigurnije,, i sta se gleda kod takvih stanova...
Пробаћу да будем концизан у мери у којој је то могуће кад је питање сложено.
Пре свега, значајно се повећао број бележника (нотара) који хоће да овере уговор за 1. неукњижене и 2. нелегализоване станове. Разлог је једноставан. У Београду сада има више бележника него раније, тарифа им није мењана и свако се бори за свој део колача тј. опстанак.
Иначе, стан можете да купите без посебне бриге, односно веће главобоље ако објекат има уредан прикључак на ЕД мрежу. Проблем је тамо где су објекти били прикључени на грађевинску струју која може да подржи само 5 бројила, а инвеститори усељавали купце станова.
Наравно, главни проблем таквих станова је сужен круг потенцијалних купаца уколико се власник касније определи за продају, јер су кредитни купци искључени.
 
Moj jedan drug ima stan u Beogradu a zgrada je izgradjena na tudjoj parceli. Zamisli to? Usao covek metar ipo u tudj plac sa zgradom. Sad naravno ne moze da uknjizi stan.
Investitor je kaznjen a i izvodjac radova ali gotovo sad.

Ja sam mu predlozio da uradi prosto ugovor o zakupu na 99 godina i zdravo kao da si prodao :)
Cudi me da nema toga vise ili se niko nije setio.

Upravo zbog tih pilicarskih malih investitora bi ja uveo da ne mozes da gradis zgradu tek tako nego neki silni depoziti ili nesto da moze drzava da se naplati.
 
Praznici nam stižu, popusti se ne nižu... Ali uslove otplate "poboljšavaju"... Ne znam šta im znači "specijalna dinamika" ali koga zanima neka pozove.
1713941006458.png
 
Razumem vas, ali vidite kad neko dodje kod mene, uglavnom svi kazu-kuca ti je kao jednoiposoban stan. Nikad nisam smatrao da zivim u kuci koja po vasoj proceni izgleda kao dvosoban stan.
Minimalne površine stana prema strukturi stana

Član 20

Minimalne površine stana prema strukturi stana su:

1) garsonjera - 26,00 m2;

2) jednosobni stan - 30,00 m2;

3) jednoiposobni stan - 40,00 m2;

4) dvosobni stan - 48,00 m2;

5) dvoiposobni stan - 56,00 m2;

6) trosobni stan - 64,00 m2;

7) troiposobni stan - 77,00 m2;

8) četvorosobni stan - 86,00 m2;

9) četvoroiposobni stan - 97,00 m2.

Ovo je po pravilniku, e sada što se to ne poštuje čak ni u projektovanju i što Investitori pa i projektanti, a pogotovo agencije za izdavanje ne gledaju to je nešto drugo.

Minimalne površine prostorija i prostora u stanu su:

1) dnevna soba - 16,00 m2;

2) soba za dve osobe - 11,00 m2;

3) soba za jednu osobu - 7,00 m2;

4) prostor za obedovanje - 4,00 m2;

5) prostor za pripremu hrane (kuhinja) - 4,00 m2;

6) plakarska ostava - 0,50 m2;

7) kupatilo - 3,00 m2;

8) WC (posebna prostorija) - 1,30 m2.
 
Minimalne površine stana prema strukturi stana

Član 20

Minimalne površine stana prema strukturi stana su:

1) garsonjera - 26,00 m2;

2) jednosobni stan - 30,00 m2;

3) jednoiposobni stan - 40,00 m2;

4) dvosobni stan - 48,00 m2;

5) dvoiposobni stan - 56,00 m2;

6) trosobni stan - 64,00 m2;

7) troiposobni stan - 77,00 m2;

8) četvorosobni stan - 86,00 m2;

9) četvoroiposobni stan - 97,00 m2.

Ovo je po pravilniku, e sada što se to ne poštuje čak ni u projektovanju i što Investitori pa i projektanti, a pogotovo agencije za izdavanje ne gledaju to je nešto drugo.

Minimalne površine prostorija i prostora u stanu su:

1) dnevna soba - 16,00 m2;

2) soba za dve osobe - 11,00 m2;

3) soba za jednu osobu - 7,00 m2;

4) prostor za obedovanje - 4,00 m2;

5) prostor za pripremu hrane (kuhinja) - 4,00 m2;

6) plakarska ostava - 0,50 m2;

7) kupatilo - 3,00 m2;

8) WC (posebna prostorija) - 1,30 m2.
Mislim da je kod mene sve ispostovano, stan 64 kv, trosoban, 2 kupatila 4 i 3.2 kvadrata, 2 spavace sobe po 11 kvadrata, dnevna i trpezarija 22 kvadrata, kuhinja 4 i terasa 4, ovih par preostalih je hodnik
 
Vrh