Šta je novo?

Cene nekretnina

Baš lepe prepiske ste imali ovih dana 😍.
Nesposobni Srbi gde 70+% populacije radi za platu minimalac+ do 20%. Svi u junior programatore da idete. A da, tamo je sad kriza i niko ih ne traži više. Ma odmah seniori postanite. Evo nude 6k platu na slepo. Glu*e vaspitačice umesto da rade za platu neka otvore svoj vrtić 😍. Strašno je kada neko izgubi dodir sa realnošću. Marija Antoaneta plače u uglu od ljubomore, ovo je ipak novi nivo deluzije.
 
Posle konsultacija oko ves masine, tema je i definitivno unistena.

Ostaje za:

- dnevno trovanje tabloidnim doomsday predikcijama o "jezivim" sirotinjo-placi bice-samo-jos-gore cenama, buducim "rekama beskucnika" itd.,
- nadgornjavanje izmedju nema bolje zemlje za zivot od "Srbije tebra" s jedne strane i "konobarske drzave", Nemacke, Svedske, "Kenjade" i svih drugih drzava na ivici propasti i gradjanskog rata s druge, a na bazi ja-znam-jer-zivim-lepo, video-sam-na-Jutjubu i bio-sam-tamo-i-nisam-video-da-su-bas-svi-milioneri,
- karijerno i finansijsko savetovanje kako da zivimo jos srecnije u nasoj Srbijici nivoa Marije Antoanete ili polemike izmedju ujaka i striceva na slavi posle dva litra rakije u jedan ujutru,
- podsecanje barem jednom nedeljno koliki je horor ziveti u Svedskoj okovanoj vecitim snegom i ledom ili bilo gde na severnoj strani jer tamo vlada neprekidna polarna noc!

Laku noc.
Tebriću moj dobri, ako su reči koje govore kojekakvi shady likovi, kripto skorojevići, nepo bizmismeni i slični dovoljne da te obeshrabre da pričaš , možda i ne treba da učestvuješ.
Diskusiji je potrebna ravnoteža. Ne odjavljuj se tek tako.
 
Posle konsultacija oko ves masine, tema je i definitivno unistena.

Ostaje za:

- dnevno trovanje tabloidnim doomsday predikcijama o "jezivim" sirotinjo-placi bice-samo-jos-gore cenama, buducim "rekama beskucnika" itd.,
- nadgornjavanje izmedju nema bolje zemlje za zivot od "Srbije tebra" s jedne strane i "konobarske drzave", Nemacke, Svedske, "Kenjade" i svih drugih drzava na ivici propasti i gradjanskog rata s druge, a na bazi ja-znam-jer-zivim-lepo, video-sam-na-Jutjubu i bio-sam-tamo-i-nisam-video-da-su-bas-svi-milioneri,
- karijerno i finansijsko savetovanje kako da zivimo jos srecnije u nasoj Srbijici nivoa Marije Antoanete ili polemike izmedju ujaka i striceva na slavi posle dva litra rakije u jedan ujutru,
- podsecanje barem jednom nedeljno koliki je horor ziveti u Svedskoj okovanoj vecitim snegom i ledom ili bilo gde na severnoj strani jer tamo vlada neprekidna polarna noc!

Laku noc.
Kako uopšte doprineti ovoj temi da bi to bilo u skladu sa tvojim standardima? Ljudi koji su deo ove debate jesu na nivou ujaka I stričeva na slavi, ovo je javni internet forum, ne neka specijalizovana platforma za praćenje i analizu makroekonomskih trendova. Cene stanova su univerzalna tema koja nas sve dotiče, a ovaj tvoj post zvuči veoma gordo i elitistički.
 
Poslednja izmena:
Ma neće ljudi da se vrate ovde gde se forsira metropolizacija i kolektivno stanovanje. Rodjak mi je otišao u Holandiji pre par godina i u nekom trenutku kupio kuću u nizu sa dvorištem dalje od centra Amsterdama. Drugi rodjak je kupio stan na 20 km od Nimberga u malom mestu, s sjedne strane šuma itd
Taj nivo urbanizacije sela sa osnovnim i srednjim skolama, vrtićima, sportskim centrima, staračkim domom, železnicom, autoputem... nećemo ovde videti bar još 20 godina... A možda i nikad jer će sve pare otići na metropolizaciju Srbije tako da će sela nestati i niko tamo neće hteti da živi.
Ima ovde argumentacije koje se tiču "nevidljive ruke tržišta" tj dolaska stranaca, gastosa, turizma, nedostatak luksuzne gradnje itd i to je sve ok ali ne sme se izgubiti iz vida da se ogromna energija i resursi od strane države koriste da bi tržište nekretnina pre svega prodaja u BW bila uspešna i onda taj novac se preliva u širenje BW na državno zemljište dalje. Niko ne može biti konkurentan BW-u i sa time se niko ne može boriti osim Trampovog zeta :)
Pa ako nece da se vracaju, plus se masovno iseljavaju jer je lepse na zapadu (plus mali natalitet), ovde ce trziste da zamre i nekretnine ce biti sve jeftinije.. Tako kaze trziste kao odgovor na takve tendencije.

Tako da ne vidim problem, za 5-6 godina ce ovde biti jeftino i neuredjeno, a na zapadu uredjeno i skupo, pa biraj gde ti se vise svidja
 
Skoro sam na nekoj vesti vezano za cene nekretnina procitao komentar: " to je jos jedan ciklus uzimanja para od naroda, a prosli su bili, stara devizna stednja, inflacija 90ih i piramidalne banke, fakultetske diplome i sada stanovi". Sema je uvek ista, samo je sada sofisticiranija. Samo je potrebno da narod ubedis da kupovinom neceg moze da ostvari ekstra profit i pasivnu zaradu, i sema je napravljena. A stanovi su bolji od svih prethodnih sema jer su najopipljiviji, pa na tu semu mozes da vozis narod godinama. U toj igri najvise zaradjuju veliki igraci koji su kreirali semu tj. oni koji grade i svi koji su povezani sa njima, mnogo manje oni koji su na vreme usli u pricu kupovinom ili su nasledili, pa su zaradili na rastu cene i plus eventualno izdaju, dok ostali koji sad kupuju stan mogu samo da se nadaju da ce eventualno sacuvati vrednost novca, mada ako su do sad imali kes koji je izgubio vrednost, onda je malo i kasno za cuvanje vrednosti.

A evo sta se desi kad ima previse investicionih nekretnina na trzistu: https://www.b92.net/biz/moj-kvadrat...alo-zitelji-u-ocaju-pobeci-cemo-iz-grada/vest :) Trziste je eksplodiralo, ali ne traznja, nego ponuda stanova za izdavanje, pa sad moraju da spustaju cene ako zele da nekom izdaju smestaj ;)
 
Hahah samo ti namiguj:

"Prosečna cena koju potencijalni Airbnb domaćini u Parizu traže iznosi 594 evra"

Ima i gospoja koja se cudi sto vec danima ceka da neko u aprilu bookira datume u avgustu :D

Citaj Ivice dalje od naslova i komentara.
 
A evo sta se desi kad ima previse investicionih nekretnina na trzistu: https://www.b92.net/biz/moj-kvadrat...alo-zitelji-u-ocaju-pobeci-cemo-iz-grada/vest :) Trziste je eksplodiralo, ali ne traznja, nego ponuda stanova za izdavanje, pa sad moraju da spustaju cene ako zele da nekom izdaju smestaj ;)

Zanimljivo.

Dakle, ovo je količina ponuda smeštaja koji je poremetio tržište.
Došlo je do eksplozije ponude na platformama za iznajmljivanje kao što su Airbnb, Abritel i Booking.com. Na tim platformama trenutno postoji oko 15.000 dostupnih rezervacija"
dosad je rezervisana samo trećina dostupnih Airbnb smeštaja na području Pariza, dok se istovremeno na internetu svaki mesec objavljuje od 3.000 do 3.500 novih oglasa, piše Fajnenšel tajms.

A onda su ovo predikcije broja posetilaca.
Očekuje se da će glavni grad Francuske za Olimpijske igre posetiti 15 miliona ljudi.

3500 novih oglasa mesečno * 3 meseca do početka (maj, jun, jul) * 5 turista po stanu = 52k turista. 52k turista iz Airbnb smeštaja nikako ne može da obori cenu događaju koji će da poseti recimo 15 miliona ljudi.

Mislim da je samo u pitanju skupoća smeštaja u pitanju. @MrGood2016 isto napisao..
 
Poslednja izmena:
Prodajem stan na Vidikovcu, starogradnja, 2k po kvadratu. Dve ponude imam, uzeće ljudi na kredit. Ode za nedelju dana. To vam je situacija na tržištu trenutno, ostalo su naklapanja.
Super, hvala na direktnoj informaciji, moze neki link ka stanu da bolje steknemo utisak o stanju, veličini, izgledu itd.

BTW sad vidim nesto za ovu isto Vidikovac?

I da li neko zna sta se u sustini desava sa tim zgradama koje jednostavno stanu sa daljom gradnjom i ljudima koji su dali pare?
Ja samo kod mene u kraju znam bar 10ak većih zgrada da stoje bas godinama (5+ bar) i ne mrdaju...
 
O ovome sam razmišljao i ja. Koja je po tebi optimalna cena za starogradnju na Vidikovcu imajući u vidu da novogradnja kreće od 2200-2300e?
Bitno je da si ti zadovoljan postignutom cenom i da si sve brzo završio. A to da li si mogao da namakneš još 5 ili 10 hiljada, baš te briga, ionako ti ne bi napravilo nikakvu suštinsku razliku u životu. A kad razmisli čovek to je mala cena da se spasiš defilovanja svakakvih kupaca, pogotovo onih koji misle da su uhvatili boga za jaja jer imaju 100-200 hiljada u kešu za kupovinu stana.
 
Kad bude gotovo sve kod banke i notara okacicu ovde. Do tad neću detalje iznositi jer ima ovde svakakvog sveta :) Hteo sam samo ličnim primerom da presečem ove silne isprazne analize odsečene od realnosti.
Iako verujem da su vam namere najbolje, ovakvi postovi bi imali mnogo više značaja da imaju bilo kakav detalj u sebi.
Ja sam mogao da napišem svoj slučaj (istinit) ovako: prodao sam stan na Bulevaru za 1200€/m2 za par dana. I kakve bi to veze imalo sa "ispraznim analizama"? Ne znaš ni kvadraturu, ni tačno mesto, ni u kakvom je stanju, ni ništa.
 
Meni je agent rekao da je starogradnja na Vidikovcu sad oko 2000 EUR/m2, naravno to sad može da varira malo gore-dole u zavisnosti od konkretnog stana.

Novogradnja u onim kompleksima ide od 2600 u Silvi do 2900 u Vrtovima. Ima nekih jeftinijih manjih zgrada koje se najavljuju od 2200 koliko sam video...

Cerak Vinogradi, koji su meni mnogo privlačnija opcija u starogradnji, mogu da se nađu i za 1800-1900 ali u izvornom stanju, da baš moraš sve da renoviraš u stanu.
 
Meni je agent rekao da je starogradnja na Vidikovcu sad oko 2000 EUR/m2, naravno to sad može da varira malo gore-dole u zavisnosti od konkretnog stana.

Novogradnja u onim kompleksima ide od 2600 u Silvi do 2900 u Vrtovima. Ima nekih jeftinijih manjih zgrada koje se najavljuju od 2200 koliko sam video...

Cerak Vinogradi, koji su meni mnogo privlačnija opcija u starogradnji, mogu da se nađu i za 1800-1900 ali u izvornom stanju, da baš moraš sve da renoviraš u stanu.
Starogradnja Vidikovac ja bih rekao da nije vise od 1700 prosek, ove nove zgrade su 2300+, naravno, ima ljudi koji pokusavaju da prodaju u Partrijarha Joanikija za 2000+ ali sve isti oglasi se vrte godinama
 

Apartman u francuskom dvorcu tri puta jeftiniji od stanova u Beogradu: Za 80.000€ možete da živite poput grofa​

U blizini se nalazi i teren za golf i druge pogodnosti za one koji vole da uživaju u prirodi.Istovremeno, stanovi od 80 kvadrata u Beogradu se kreću od 98.000 evra na Žarkovu, primera radi, do 270.000 evra na Voždovcu i Vračaru. Stanovi iste kvadrature se na Novom Beogradu prodaju i za skoro 300.000 evra.


Bajke utorkom su uvek dobar izbor.
 
Juče drugar prodao stan u Novom Sadu od 50m2(dvoiposoban) na lokaciji Liman(pored centra, jedno od 3 top lokacije po ceni starogradnje) u staroj zgradi, visoko prizemlje, to jest 1 sprat u zgradi, stan treba kompletno renovirati, parket, instalacije, svu stolariju(ima one stare drvene prozore) za 2200eur/m2. Razmišljao da li da uloži u sređivanje oko 400-500eur/m2, pa da ga onda proda/izdaje, ali ipak je ovo uradio. Prodao poznaniku/prijatelju.
Nije ga oglasio na prodaju, nego krenuo pre nekoliko nedelja u krugu najbližih da priča o mogućoj prodaji....
 
1713876535091.png


Evo i verovatnog razloga primamljive cene stana u potkrovlju Francuskog dvorca. Nalazi se na teritoriji poznatoj po: klizištima, poplavama, najvišeg nivoa radioaktivnog gasa radona.
 
Juče drugar prodao stan u Novom Sadu od 50m2(dvoiposoban) na lokaciji Liman(pored centra, jedno od 3 top lokacije po ceni starogradnje) u staroj zgradi, visoko prizemlje, to jest 1 sprat u zgradi, stan treba kompletno renovirati, parket, instalacije, svu stolariju(ima one stare drvene prozore) za 2200eur/m2. Razmišljao da li da uloži u sređivanje oko 400-500eur/m2, pa da ga onda proda/izdaje, ali ipak je ovo uradio. Prodao poznaniku/prijatelju.
Nije ga oglasio na prodaju, nego krenuo pre nekoliko nedelja u krugu najbližih da priča o mogućoj prodaji....
Стан од 50 м2 је двоипособан? Та "староградња" вероватно није толико стара, јер до пре 15-20 година нису се градили такви станови. То би, да је неког реда, био мањи двособан стан., или већи једноипособан.
 
Стан од 50 м2 је двоипособан? Та "староградња" вероватно није толико стара, јер до пре 15-20 година нису се градили такви станови. То би, да је неког реда, био мањи двособан стан.
Adaptiran je u dvoiposoban zbog porodičnih/ličnih potreba, inače je izvorski bio dvosoban.
 
Vrh