Šta je novo?

Cene nekretnina

Tacno sam znao da će par likova da se nakaci na malu provokaciju oko minimalca.
Uzrok siromaštva je pojedinac u 90% slučajeva. Pošto je Srbija takva kakva je, verovatno je procenat manji, jer je ekonomija uništena 90-tih, ali kod ljudi koji su žrtve tranzicije. Ali poslednjih 15 godina, koje je opravdanje za ljude koji pocinju karijeru da dugo rade za minimalac ili blizu minimalca?
Mogućnosti su najveće u istoriji, sve je digitalizovano, liberalizovano, znanje je besplatno.. Komplet svi zanati su super plaćeni, domaća radinost je cenjena, svaka vrsta kvalitetne hrane je cenjena. Gradski i seoski turizam je dostupan pojedincu kroz platforme, maltene svako znanje može da se prezentuje online za pare.
Moguće je otići u inostranstvo, gde nikad nije bio veći deficit za radnom snagom.
Koje je opravdanje mladih ljudi da rade za 50k duži period?
 
Koje je opravdanje mladih ljudi da rade za 50k duži period?
Neko ko je mlad i ko izadje na trziste rada, a nema ozbiljne kvalifikacije, vrednovan je od 47.000 do 65.000 dinara. E sad, ti se zalazes da se ukinu radna mesta, koja su toliko placena, ili da se uvoze Pakistanci, Bangladesani, Nepalci i stanovnici subsaharske Afrike i da rade za taj novac, a svi mladi, da se uz Guaranu ili Redbul, bace na besplatne tutorijale, dok ne postanu strucnjaci bez diplome?
 
Neko ko je mlad i ko izadje na trziste rada, a nema ozbiljne kvalifikacije, vrednovan je od 47.000 do 65.000 dinara. E sad, ti se zalazes da se ukinu radna mesta, koja su toliko placena, ili da se uvoze Pakistanci, Bangladesani, Nepalci i stanovnici subsaharske Afrike i da rade za taj novac, a svi mladi, da se uz Guaranu ili Redbul, bace na besplatne tutorijale, dok ne postanu strucnjaci bez diplome?
Neka radi za 500 eura i neka stekne kvalifikacije u međuvremenu, pa će da radi za 800. Radiš za onoliko za koliko tvoj rad i vreme vrednuje poslodavac. U Indiji recimo rade za manje, a mnoge zapadne kompanije su propale..Recimo Bank of America je poznat slučaj. Nisu hteli da rade u korporacijama, a gladni.. Kako to?
Maxi može da plati bez problema 30% više, Intesa i Otp i duplo više.. Neće jer ne moraju, niko ih nije naterao na to. Dolazak jeftine radne snage nismo mi izmislili, mi smo jeftina radna snaga na zapadu. Zašto Italijani ili Slovenci nisu jeftina radna snaga?
Da nije do našeg mindset-a?
Zašto nemamo elektronicare za autoindustriju, a to je jako lepo plaćen posao trenutno u Srbiji, a tek će biti sa elektro automobilima? Puni automobili elektronike, imaš likova po BG koji rade honorarno za gomilu servisa po pozivu, lepe pare uzimaju
 
Poslednja izmena:
Neka radi za 500 eura i neka stekne kvalifikacije u međuvremenu, pa će da radi za 800. Radiš za onoliko za koliko tvoj rad i vreme vrednuje poslodavac. U Indiji recimo rade za manje, a mnoge zapadne kompanije su propale..Recimo Bank of America je poznat slučaj. Nisu hteli da rade u korporacijama, a gladni.. Kako to?
Maxi može da plati bez problema 30% više, Intesa i Otp i duplo više.. Neće jer ne moraju, niko ih nije naterao na to. Dolazak jeftine radne snage nismo mi izmislili, mi smo jeftina radna snaga na zapadu. Zašto Italijani ili Slovenci nisu jeftina radna snaga?
Da nije do našeg mindset-a?
Zašto nemamo elektronicare za autoindustriju, a to je jako lepo plaćen posao trenutno u Srbiji, a tek će biti sa elektro automobilima? Puni automobili elektronike, imaš likova po BG koji rade honorarno za gomilu servisa po pozivu, lepe pare uzimaju
Ma ima mnogo primera gde pojedinci dobro zaradjuju, ali gro ljudi u Srbiji ne moze da odskoci i prinudjeni su da prezivljavaju, bez sanse da steknu svoju nekretninu, van nasledstva.
 
Koliko košta za zgradu od 30 stanova da jednom u 7-8 godina okreci zgradu, ofarba gelendere, sredi zelenilo ispred zgrade?
Jel do para ili mindset-a?
Za ovo se potpuno slazem.

Za sve ostalo ne treba generalizovati. Ima prosto i zanimanja gde su plate male kao na primer vaspitacice, i to neko mora da radi, i da neguje ljubav prema deci za taj posao. Nije resenje ni da nam sve vaspitacice nauce kodiranje i piju red bull....
 
Ma ima mnogo primera gde pojedinci dobro zaradjuju, ali gro ljudi u Srbiji ne moze da odskoci i prinudjeni su da prezivljavaju, bez sanse da steknu svoju nekretninu, van nasledstva.
Matori bez želje da se ubedjujem, nikad me ne možeš ubediti da većina nema izbor.
Odrastao sam sa ljudima kojima je uvek neko drugi kriv, a nema kladionice u gradu u kojoj nisu bili bar jednom.
I još gomila primera gde su drugi krivi i gde su svi zli, a prodje mladost na gluposti.
70% ljudi pusi, pije, kladi se.. Milijarde svake godine ide na gluposti, gleda se televizija koja je prevaziđena stvar , a program je oličenje tog naroda koji blene.

Ljudi su uzrok, posledice gledamo svaki dan na ulici oko nas.
 
Za ovo se potpuno slazem.

Za sve ostalo ne treba generalizovati. Ima prosto i zanimanja gde su plate male kao na primer vaspitacice, i to neko mora da radi, i da neguje ljubav prema deci za taj posao. Nije resenje ni da nam sve vaspitacice nauce kodiranje i piju red bull....
Vaspitacice u BG rade za 90k i to je malo. Lep i odgovoran posao, početak obrazovanja.
Ko brani vaspitačici da otvori privatan vrtić, imaju licence neka nadju investitora so nemaju početni kapital.. Uvek ima rešenja za ambiciju.
USA je na ambiciji i pohlepi izgradila najjaču ekonomiju na svetu.
Niko ne brani pojedincu da ispuni svoje ambicije, državi je lako sa ambicioznim narodom. Teško je državi sa inertnim narodom, a to je Srbija.
Jel želiš da te u penziji 'izdrzavaju' inertni zaposleni ili ambiciozni mladi ljudi željni napredovanja i želje da budu bogati?
 
Odlika izuzetno pametnih ljudi, kao gospodin avanti, je to da sa lakoćom i punim samopouzdanjem daju jednostavna objašnjenja na kompleksne fenomene iz realnosti. Svaka čast!
 
Majstore,kad je na kraju rečenice znak pitanja, to nije stav nego pitanje. Odgovori na pitanje, pa mogu i ja na tvoje 😉
Pa pricas o tome da su ljudi sami krivi ako rade za minimalac jer su navodno nekvalifikovani i ne usavrsavaju se.
Kao prvo, i sam si svestan (bar se nadam) da zivis u zemlji gde i najnekvalifikovaniji mogu da postanu ministri, direktori najvecih kompanija i slicno.
Kao drugo, mozda neko jeste kvalifikovan, ali recimo zivi u malom mestu, radio je u nekoj fabrici koja je zatvorena, a nije u mogucnosti da se seli, a sama priroda posla mu je takva da ne moze da radi taj posao privatno,
Kao trece, cak i zakon smatra po ugovoru u radu da je radnik ekonomski slabija strana, tako da cak i da imas neke kvalifikacije, ako je trziste lose, poslodavci to koriste da te plate sto manje. A ti ne mozes sam da otvoris neke poslove jer se zna ko sme i moze da ih radi.
Kao cetvrto, ne mogu se svi poslovi raditi online, niti se mogu digitalizovati.
Naravno da ima onih koji jesu lenji, nesposobni, nekvalifikovani, koji mozda i sami jesu "krivi" za svoju poziciju, ali problem malih plata i minimalaca je sistemski, sistemu su potrebni robovi koji rade za male pare.
Da ne duzim dalje, ako je potrebno da ti objasnjavam ove stvari, onda stvarno ne znam o cemu uopste pricamo.
 
Pa pricas o tome da su ljudi sami krivi ako rade za minimalac jer su navodno nekvalifikovani i ne usavrsavaju se.
Kao prvo, i sam si svestan (bar se nadam) da zivis u zemlji gde i najnekvalifikovaniji mogu da postanu ministri, direktori najvecih kompanija i slicno.
Kao drugo, mozda neko jeste kvalifikovan, ali recimo zivi u malom mestu, radio je u nekoj fabrici koja je zatvorena, a nije u mogucnosti da se seli, a sama priroda posla mu je takva da ne moze da radi taj posao privatno,
Kao trece, cak i zakon smatra po ugovoru u radu da je radnik ekonomski slabija strana, tako da cak i da imas neke kvalifikacije, ako je trziste lose, poslodavci to koriste da te plate sto manje. A ti ne mozes sam da otvoris neke poslove jer se zna ko sme i moze da ih radi.
Kao cetvrto, ne mogu se svi poslovi raditi online, niti se mogu digitalizovati.
Naravno da ima onih koji jesu lenji, nesposobni, nekvalifikovani, koji mozda i sami jesu "krivi" za svoju poziciju, ali problem malih plata i minimalaca je sistemski, sistemu su potrebni robovi koji rade za male pare.
Da ne duzim dalje, ako je potrebno da ti objasnjavam ove stvari, onda stvarno ne znam o cemu uopste pricamo.
Pošten odgovor.
270k ljudi u Srbiji radi za minimalac, bar pola su preduzetnici i zaposleni koji namerno plaćaju malu platu na 'belo'. Znači pričamo o maksimum 150k ljudi u Srbiji koji rade za minimalac i veliki broj tih ljudi živi u malim mestima. Ako si ti u pravu i sistem gazi ljude, ali priznajes da ima lenjih, kockara, bivših robijaša, inertnih , nesposobnih, plus početnici koji uvek rade za malo para na početku.. većina od tih 150k spadaju u neku od tih kategorija. Ostane 50-70k koji trajno rade za minimalac i to je 5% koji nemaju kud. 45.000din je minimalac.
Medijalna plata je oko 70.000.
Prosečna oko 90.000.

Jel teško zaraditi između medijane i proseka, ako si ambiciozan? Makar živeo u malom gradu. Koliko košta nekretnina u tom malom gradu, a koliko u velikom?
Jel lakše živeti u Vranju sa 80.000 ili u Beogradu sa 130.000 ako nemaš svoj stan?
 
Pošten odgovor.
270k ljudi u Srbiji radi za minimalac, bar pola su preduzetnici i zaposleni koji namerno plaćaju malu platu na 'belo'. Znači pričamo o maksimum 150k ljudi u Srbiji koji rade za minimalac i veliki broj tih ljudi živi u malim mestima. Ako si ti u pravu i sistem gazi ljude, ali priznajes da ima lenjih, kockara, bivših robijaša, inertnih , nesposobnih, plus početnici koji uvek rade za malo para na početku.. većina od tih 150k spadaju u neku od tih kategorija. Ostane 50-70k koji trajno rade za minimalac i to je 5% koji nemaju kud. 45.000din je minimalac.
Medijalna plata je oko 70.000.
Prosečna oko 90.000.

Jel teško zaraditi između medijane i proseka, ako si ambiciozan? Makar živeo u malom gradu. Koliko košta nekretnina u tom malom gradu, a koliko u velikom?
Jel lakše živeti u Vranju sa 80.000 ili u Beogradu sa 130.000 ako nemaš svoj stan?
Mislim da ne treba gledati ni samo te na minimalcu, nego i mnoge koji su malo iznad minimalca. Medju onima bez posla imas recimo neke koji su se snasi i nasli poslove preko interenta i radili razlicite stvari (programeri, dizajneri, kursevi jezika,...). I sta je drzava uradila? Sve te frilensere je kaznila retroaktivnim (uslovno receno retroaktivnim) oporezivanjem tih prihoda za sve protekle godine. Ove koji rade offline je malo tesko da "uhvate", ali su ove odrali. Eto sta drzava radi, prvo ti ne pruzi mogucnost da zaradis u sopstvenoj zemlji na normalan nacin, pa si prinudjen ili da odes iz zemlje ako imas mogucnosti, ili se nekako snadjes da radis preko neta, ali te onda oderu za neke poreze i doprinose kao da si najveci kriminalac, dok neki drugi za mnogo teza dela prolaze nekaznjeno. A i ti ti preporucujes ljudima da se bave takvim stvarima koje nemaju povoljan poreski tretman ili mogu na neki drugi nacin da budu problematicna. I ja licno ne znam nikog ko ne pokusava da se izbori za sto vecu platu. Jedini koje znam su ljudi sa ozbiljnim zivotnim problemima koji su ih doveli u stanje depresije (sad ocekujem da kazes da je motika najbolje resenje za depresiju, cuveni stari srpski lek za depresiju "Da uzmes ti motiku u ruke, pa da vidis kako nema vise depresije", bez obzira da li je rec o pravoj ili figurativnoj motici). Ali da ne idemo vise offtopic.
 
Danas sam bas pricao sa starijim covekom koji radi kao obezbedjenje u Idei - kaze namakne nekih 60.000 mesecno. Covek je inace zidar i ima zdravstvene probleme, tu je pred penzijom.
To mu je bilo premalo tako da sada radi kao zidar opet, iako su mu doktori u Nemackoj rekli da batali gradjevinu. Kada je lose vreme ili tokom zime se opet vrati da radi u Idei.
Poenta price, ljudi koji rade za minimalac mozda imaju neke zdravstvene-porodicne probleme koji ih koce, mozda su to zene koje imaju muza koji zaradjuje daleko vise.
Pa im posao dodje vise kao hobi. Imaju nizak IQ, oko 10% populacije ima toliko nizak IQ da nije prihvatljiv ni za vojsku, mogu da rade samo najjednostavnije poslove, a u vojsci potencijalno prave vise stete nego koristi.

 
dosta ljudi prima minimalac i onda deo na ruke.

sama pretpostavka da ljudi ne “hasluju doboljno”, tako generalizovanje je smesno. uvati celu populaciju, pa kada pokazes za starije ljude, onda kao a sta sa mladjima itd itd

kako kad bih napisao da devovi u itu nemaju emocionalnu inteligenciju
ili da ribe iz hra su glupe jer veruju u horoskop

od takvih ljudi begati, jer ne umeju da razmisljaju, kada bi morali da garantuju istinu ne bi ni pricali
 
Medju onima bez posla imas recimo neke koji su se snasi i nasli poslove preko interenta i radili razlicite stvari (programeri, dizajneri, kursevi jezika,...). I sta je drzava uradila? Sve te frilensere je kaznila retroaktivnim (uslovno receno retroaktivnim) oporezivanjem tih prihoda za sve protekle godine. Ove koji rade offline je malo tesko da "uhvate", ali su ove odrali.
Pametni Srbin freelancer misli da će da preje*******e sistem i neće da otvori preduzetničku radnju i sa par stotina evra namiri sve mesečne obaveze vezane za poslovanje firme a sasvim legalno da prihoduje do 50 hiljada evra godišnje. U potencijalu stopa od 2.5% za poreze i doprinose. Pa šta ćeš bolje? I nije ih drzava kaznila ništa više nego što kažnjava kasirku iz maksija ili bilo kog zaposlenog. I ništa tu nije retroaktivno, poreske obaveze zastarevaju tek nakon 5 godina.
 
Pametni Srbin freelancer misli da će da preje*******e sistem i neće da otvori preduzetničku radnju i sa par stotina evra namiri sve mesečne obaveze vezane za poslovanje firme a sasvim legalno da prihoduje do 50 hiljada evra godišnje. U potencijalu stopa od 2.5% za poreze i doprinose. Pa šta ćeš bolje? I nije ih drzava kaznila ništa više nego što kažnjava kasirku iz maksija ili bilo kog zaposlenog. I ništa tu nije retroaktivno, poreske obaveze zastarevaju tek nakon 5 godina.
Frilenser je osoba koja radi po satu za poslodavce iz inostranstva.
Pausalac je firma koja obavlja poslove za poslodavce iz Srbije.

Napravljeni su Zakoni kako treba sad dal ih svi postuju verovatno da ne ali dosta njih se "legalizovalo".

Bukvalno ima da razvalimo.
 
dosta ljudi prima minimalac i onda deo na ruke.

sama pretpostavka da ljudi ne “hasluju doboljno”, tako generalizovanje je smesno. uvati celu populaciju, pa kada pokazes za starije ljude, onda kao a sta sa mladjima itd itd

kako kad bih napisao da devovi u itu nemaju emocionalnu inteligenciju
ili da ribe iz hra su glupe jer veruju u horoskop

od takvih ljudi begati, jer ne umeju da razmisljaju, kada bi morali da garantuju istinu ne bi ni pricali
Oooo pa ti si 'Redit intelektualac', što ne kažeš odmah. To je novonastala kasta u Srbiji, ljubitelji kratkih mudrosti sa problemom ega.. Ukratko

Majstore, na ovom forumu razgovaraju tvoj i moj avatar, to nismo mi stvarno.
Diskutujemo i u ovoj kratkoj formi se ne zaključuje nešto posle par postova. Normalno da ne treba generalizovati i da sam preterao, ali sam preterao namerno da isprovociram ne bili smo imali konstruktivniju raspravu.

Ceo sistem socijalne drzave se raspao, jedna od ozbiljnijih negativnih posledica je stanovanje tj. realestate u ovom našem slučaju. Sistem se brani tako što naplaćuje izmedju ostalog i'porez' kroz skupo stanovanje, jer ne može da naplati porez od korporacija koje koriste benefite svoje snage. Corporate tax za Amazon, Google i ekipu je ispod 7%, za neke i ispod 5%. Kompletna fela 'freelensera' je nakačena na firme koje ne plaćaju porez dovoljno i dobijaju bruto platu na račun. I onda krene kmečanje kad se traži da plate porez na prihod. U isto vreme to je PRILIKA ZA SLABO PLAĆENE, da iskoriste situaciju i izadju iz siromaštva.
To je glavni razlog zašto nema srednje klase, kakva je bila u Americi 70-tih. Radi muškarac u fabrici, kupi kuću i 2 automobila i ode na letovanje svake godine. Po tim merilima je socijalan slučaj danas, ali su se merila promenila.
IT je teško oprezovati jer se svet promenio i jedan od glavnih razloga visokih plata u IT-u je skalabilnost i samim tim brz razvoj i neplaćanje poreza. S&P ekipa verovatno po važećim domicilnim zakonima duguje trilione dolara za porez. Tu i tamo im Francuska i UK naplate neku crkavicu, ostali ćute jer su slabi.

Sistem odbacuje slabe, nemoćne, nekvalifikovane i to je činjenica, a ne stvar koju neko od nas može da nametne.
Ja sam napisao sve ovo kao osvrt na stvarnost koja je surova i koja će biti još surovija. Moderno društvo melje slabe, nezaintresovane, nekvalifikovane itd.
Stariji ljudi imaju izgovor, ljudi u malim mestima takodje ( donekle ). Velika većina, ako predpostavimo da su zdravi i u maldjem dobu, NEMA IZGOVOR da se ne bori.
Mogućnosti su tu i mnogo su veće od relanih teškoća. Ništa neće promeniti to što ću ja na nekom forumu da napišem to, ali možemo da probamo da utičemo na pojedinca da se bori i da veruje u sebe. To je ono što možemo. Kome su drugi krivi, zla država, zli političari, zao komšija itd. Oni su tu gde su u svom mikrokosmosu i to je to.
 
Poslednja izmena:
Vrh