Šta je novo?

Cene nekretnina

Jadna ova nasa napacena vlast, stvarno zasluzuju bolji narod. :) Gde onako divnom coveku upadosmo mi ovako izopaceni, radimo za 750 evra i ne mozemo da shvatimo da nam je bolje nego u Kanadi.
Napaćena vlast baš po meri napaćenog naroda. Da Elizabeta ustane iz groba, ne bi nas izvadila.
 
ja sam skorije bio u drzavnom domu zdravlja bash tamo u goce delcev. (poslednjih 10 godina sam bio samo po privatnim kada sam morao, pu pu daleko ga bilo). imao sam osecaj da sam usao u podrum. imao sam ocekivanje, da je bar to sredjeno, jer ovo je kao najveca opstina u bgu, i kao ima kes, bash sam izneverovo
Bulevar maršala Tolbuhina? Ja vodim decu tamo redovno, doduše odvojen je ulaz na pedijatriju. Nije sređeno nešto, ali nikad nisam imao problema nikakvih. Zakažem preko aplikacije, ne čekam uopšte skoro, ima dosta i ljubaznih sestara. Šta znam, za decu mi je ok sasvim.
 
ja sam skorije bio u drzavnom domu zdravlja bash tamo u goce delcev. (poslednjih 10 godina sam bio samo po privatnim kada sam morao, pu pu daleko ga bilo). imao sam osecaj da sam usao u podrum. imao sam ocekivanje, da je bar to sredjeno, jer ovo je kao najveca opstina u bgu, i kao ima kes, bash sam izneverovo
U tom DZ enterijer je mnogo manji problem od onih nabrijanih šalteruša. Kapa dole za pedijatriju, ali samo onu predškolsku.
 
Pricao sa jednim rekruterom koji ima biznis u Srbiji i radi za strano i domace trziste. Kaze da su plate za nove pozicije u IT-u bas pale. Preporucio sam mu drugara koji je bez posla a ima velik kredit za stan. Kaze, to je tipicna prica. Balon sa platama, uzeli velike kredite i neki ostali bez posla. Ne znam da li i drugi imaju takve informacije?
Pale su cene projekata na kojima rade naše outsouce firme, tako da je manje novca u opticaju i onda su poslodavci mnogo obazriviji i sa ljudima koje angažuju. Drugi problem je prilično nejasno definisano trziste senioriteta gde ljudi klinci sa 25-6 godina zivota i 5+ godina iskustva sebe nazivaju "seniorima" i očekujući neto plate od 3500 eur. Neko je ispod 30 godina starosti i neto platu 3500 eur je u Nemačkoj u top 1% prihoda. Jasno ti je da takav sistem kompenzacije u Srbiji nije održiv.
 
Verovatno cemo se sloziti svi/većina da je SNS skup nesposobjakovica i klimaca glavom, da su generalno jako losa vlast. Ukratko, ljudi iz SNS-a loše rade svoj posao.

Oni su vlast 12+ godina i Srbija ima neke rezultate najviše zbog visokog nivoa stranih investicija, solidnog razvoja IT-a i solidne poljoprivredne (prehrambene ) i preradjivačke proizvodnje u odnosu na region.

Ako bismo pretpostavili da sledeća vlast koja dobije izbore bude dobra i da dobro radi svoj posao ( znam da će se teško to desiti ) 2027.godine, ta ekipa i ne bi imala tako lošu početnu poziciju. Zapravo imala bi dosta bolju poziciju od SNS-a, a jos bolju od DOS-a od 2000. - 2011.

Sve ovo što pišete o zdravstvu, urbanizmu, prosveti bi moglo da se digne na jako zavidan nivo za 2 mandata ozbiljne Vlade. (8 godina).
Restruktuiranje hromog i preglomaznog javnog sektora, reforma školstva i zdravstva, nova Poreska uprava koja radi svoj posao, reforma pravosuđa (prava), privatizacija sportkih klubova, unapredjenje energetike mozda i najvaznija stvar po budzet... Bukvalno bismo duplirali BDP za 10 godina.

Ja mislim da u ovoj zemlji nema znanja da se to uradi. Nemamo kontinuitet, sujetni smo ( većinski ), generalno socijalno i finansijski nepismeni, ukratko, mali je ljudski potencijal za neke tektonske promene.

Ljudi koji moraju da prihvate reforme, ne bi to prihvatili ( velika većina ).
Preduzetnici su , po meni, jedini spremni da ulete u ozbiljne reforme ( uz decu i penzionere, kojima je svejedno).
Srbija je taoc javnog sektora i većina tih ljudi nemaju kapacitet za bolje. Ne razumeju kako ozbiljni sistemi/drzave funkcionišu.

Takvo društvo je osudjeno na tranziciju od 50 godina i to se upravo i dešava. Za 20 godina, kada ovi digitalni klinci budu glavni, ima neke šanse da se stvari postave na zdravije osnove.

Cena nekretnina je posledica društvenih odnosa, vrlo jednostavno. Uzroci su nabrojani 100 puta ovde.

Bez da me razumete pogrešno, ekipa iz javnog sektora uvek dovede poziciju na vlast (SNS). Oni velikom vecinom glasaju za vlast ( poziciju ).
Ekipa iz javnog sektora ima male plate i skupe su im nekretnine.
Ekipa iz javnog sektora vecinski ne ume nista drugo da radi.
Neproduktivni su (vecina), ne uče, ne usavršavaju se, ne menjaju poslove.

I onda su zli ljudi koji zidaju, bore se, kupuju investiciono stanove i koriste sistem takav kakav je, za lični prosperitet, svoj i svoje porodice.
Ja sam ovo shvatio pre 20 godina. Na zapadu su to shvatili pre 70 godina.
Veliki broj ljudi u Srbiji to ne razume i sve je negativno, pesimizam buja.

A u srži problema -ISTA EKIPA
 
Bulevar maršala Tolbuhina? Ja vodim decu tamo redovno, doduše odvojen je ulaz na pedijatriju. Nije sređeno nešto, ali nikad nisam imao problema nikakvih. Zakažem preko aplikacije, ne čekam uopšte skoro, ima dosta i ljubaznih sestara. Šta znam, za decu mi je ok sasvim.
Drzavni zdravsveni sistem za decu jos i funkcionise. Nismo imali nekih problema ali za starije je vec teza situacija...
 
Verovatno cemo se sloziti svi/većina da je SNS skup nesposobjakovica i klimaca glavom, da su generalno jako losa vlast. Ukratko, ljudi iz SNS-a loše rade svoj posao.

Oni su vlast 12+ godina i Srbija ima neke rezultate najviše zbog visokog nivoa stranih investicija, solidnog razvoja IT-a i solidne poljoprivredne (prehrambene ) i preradjivačke proizvodnje u odnosu na region.

Ako bismo pretpostavili da sledeća vlast koja dobije izbore bude dobra i da dobro radi svoj posao ( znam da će se teško to desiti ) 2027.godine, ta ekipa i ne bi imala tako lošu početnu poziciju. Zapravo imala bi dosta bolju poziciju od SNS-a, a jos bolju od DOS-a od 2000. - 2011.

Sve ovo što pišete o zdravstvu, urbanizmu, prosveti bi moglo da se digne na jako zavidan nivo za 2 mandata ozbiljne Vlade. (8 godina).
Restruktuiranje hromog i preglomaznog javnog sektora, reforma školstva i zdravstva, nova Poreska uprava koja radi svoj posao, reforma pravosuđa (prava), privatizacija sportkih klubova, unapredjenje energetike mozda i najvaznija stvar po budzet... Bukvalno bismo duplirali BDP za 10 godina.

Ja mislim da u ovoj zemlji nema znanja da se to uradi. Nemamo kontinuitet, sujetni smo ( većinski ), generalno socijalno i finansijski nepismeni, ukratko, mali je ljudski potencijal za neke tektonske promene.

Ljudi koji moraju da prihvate reforme, ne bi to prihvatili ( velika većina ).
Preduzetnici su , po meni, jedini spremni da ulete u ozbiljne reforme ( uz decu i penzionere, kojima je svejedno).
Srbija je taoc javnog sektora i većina tih ljudi nemaju kapacitet za bolje. Ne razumeju kako ozbiljni sistemi/drzave funkcionišu.

Takvo društvo je osudjeno na tranziciju od 50 godina i to se upravo i dešava. Za 20 godina, kada ovi digitalni klinci budu glavni, ima neke šanse da se stvari postave na zdravije osnove.

Cena nekretnina je posledica društvenih odnosa, vrlo jednostavno. Uzroci su nabrojani 100 puta ovde.

Bez da me razumete pogrešno, ekipa iz javnog sektora uvek dovede poziciju na vlast (SNS). Oni velikom vecinom glasaju za vlast ( poziciju ).
Ekipa iz javnog sektora ima male plate i skupe su im nekretnine.
Ekipa iz javnog sektora vecinski ne ume nista drugo da radi.
Neproduktivni su (vecina), ne uče, ne usavršavaju se, ne menjaju poslove.

I onda su zli ljudi koji zidaju, bore se, kupuju investiciono stanove i koriste sistem takav kakav je, za lični prosperitet, svoj i svoje porodice.
Ja sam ovo shvatio pre 20 godina. Na zapadu su to shvatili pre 70 godina. Na Istoku su to shvatili odavno, zato se i razvijaju ubrzano.
Veliki broj ljudi u Srbiji to ne razume i sve je negativno, pesimizam buja.

A u srži problema -ISTA EKIPA
 
I onda su zli ljudi koji zidaju, bore se, kupuju investiciono stanove i koriste sistem takav kakav je, za lični prosperitet, svoj i svoje porodice.
Tzv. oportunisti. Uvek se setim kad su Japancima nudili prazne vikendice nakon cunamija, al ne zato što su dobri ljudi, jer bi onda ponudili svojim sugrađanima u nevolji, već zato što misle da će se okoristiti o mučenog Japanca. Oportunizam nam je vrlo jaka osobina kroz sve staleže. Iskoristi priliku za svoju korist, makar i minimalnu, pa nema veze i ako nekoga upropastiš.
 
Glavni problem nije javni sektor, jer je u svim državama javni sektor uglavnom skupina neradnika, već to što mi nemamo dobre mehanizme kontrole vlasti i institucije su nam slabe i podložne korupciji.

Takođe je problem i to što smo mi slepo crevo Evrope i ovde je dobro onoliko koliko spolja neko dozvoli da nam bude dobro, i mogu da zavrnu slavinu jako brzo.

Imamo lošu proizvodnu bazu, ekonomski smo nekonkurentni, i država aktivno radi da uništi svaki potencijal koji nije pod njenom kontrolom.
 
I cena nekretnina je posledica toga što je ovde 90% ljudi neobrazovano i maksimum njihovog razumevanja očuvanja i umnožavanja bogatstva se svodi na kupovinu stanova.
 
Povecanje cene nekretnina posle pandemije je globalni fenomen. I nije vezano samo za Srbiju.


Poprilicno sam skeptican prema izjavama tipa: kriv je SNS, kriv je nepismeni javni sektor itd... Kada je SNS dosao na vlast Srbija je bila maltene pred raspadom. U Vojvodini su divljali Canak i ekipa, cak su se i muslimani u Raskoj oblasti kocoperili, a i Albanci u Presevu.

Ono sto treba po meni uraditi da bi doslo do pada cene nekretnina, jeste dodatna liberalizacija trzista, davanje parcela na raspolaganju vecem broju investitora. Dovesti Kineze, Turke itd....koga god da sto vise gradi.

Graf kretanja cena nekretnina u USA:
 
I cena nekretnina je posledica toga što je ovde 90% ljudi neobrazovano i maksimum njihovog razumevanja očuvanja i umnožavanja bogatstva se svodi na kupovinu stanova.
Prijatelju, mi smo smešni kako se na zapadu kupuju nekretnine investiciono. Ovde postoji realan problem alternative za ulaganje, težište kapitala je mrtvo, brokeri su skupi, moraš da budeš IT-evac da bi trgovao akcijama na stranim platformama.
Opcija odlaska u inostranstvo, za 90% ljudi u poslednjih par godina je odlazak na isto ili gore. Samo treba decenija da se to shvati, jbg.

I ovakvi kilavi, lep je život u Srbiji, ljudi su dobri, socijalan život je kvalitetan.
Malo fali da bude lepo za većinu, samo to malo...
 
Koliko malo? Meni fali ono vreme pre korone kad su plate bile 50 hiljada a cene hrane normalne. (Casa jogurta 19 din...) Sad povecali platu za 15% a hrana skocila duplo.
 
Povecanje cene nekretnina posle pandemije je globalni fenomen. I nije vezano samo za Srbiju.


Poprilicno sam skeptican prema izjavama tipa: kriv je SNS, kriv je nepismeni javni sektor itd... Kada je SNS dosao na vlast Srbija je bila maltene pred raspadom. U Vojvodini su divljali Canak i ekipa, cak su se i muslimani u Raskoj oblasti kocoperili, a i Albanci u Presevu.

Ono sto treba po meni uraditi da bi doslo do pada cene nekretnina, jeste dodatna liberalizacija trzista, davanje parcela na raspolaganju vecem broju investitora. Dovesti Kineze, Turke itd....koga god da sto vise gradi.

Graf kretanja cena nekretnina u USA:
Neće pasti cena nekretnina, zaboravite na to. Možda samo simbolično.

Naštampano je previše para za kovid i Ukrajinu. Ameri štampaju danonoćno jer gube status petro dolara.

Novac je sam po sebi izgubio vrednost, nema veze sa nekretninama. Plus nekretnine tradicionalno skaču kada novac gubi vrednost. Ko je lud da dobija kamatu i od 10% godišnje, ako inflacija bude bar duplo od toga,a verovatno i mnogo više, ne samo kod nas, već bukvalno skoro svuda.

Ako padnu nekretnine mogu da padnu u odnosu na zlato, u odnosu na evro ili dolar neće.
 
Problem Beograda je brdovitost za klasični bicikl, to može samo na NBG strani
Није.

Београд је и у својој "брдовитој" половини заправо раван на 70-80% свих главних праваца/булевара/коридора.

Једина заиста брдовита магистрала/правац је само 1/5 део Кнеза Милоша док је врачарски гребен по Булевару и Мекензијевој/Немањиној блага, бициклом лако савладива узбрдица. Исто је и за бивши јенеа булевар и В. Степе.

Београд је са својом огромном обалом која се грана на практично све четири стране и равним котлинама Топчидера и аутопута заправо савршен за бицикле. Такође, клима му је све повољнија за вожњу бицикала. Мање је падавина а зима практично непостојећа. Мени је од априла прошле године до данас скор само 10 дана до посла аутомобилом, све остало бициклом.
 
Није.

Београд је и у својој "брдовитој" половини заправо раван на 70-80% свих главних праваца/булевара/коридора.

Једина заиста брдовита магистрала/правац је само 1/5 део Кнеза Милоша док је врачарски гребен по Булевару и Мекензијевој/Немањиној блага, бициклом лако савладива узбрдица. Исто је и за бивши јенеа булевар и В. Степе.

Београд је са својом огромном обалом која се грана на практично све четири стране и равним котлинама Топчидера и аутопута заправо савршен за бицикле. Такође, клима му је све повољнија за вожњу бицикала. Мање је падавина а зима практично непостојећа. Мени је од априла прошле године до данас скор само 10 дана до посла аутомобилом, све остало бициклом.
Za neke deonice bi ili trebalo da si u formi, ili da voziš jači bicikl, možda onaj električni. Ja sam vozio dugo od Slavije do Medaka. Do Crvenog Krsta ima malo jača uzbrdica, posle je sve gotovo ravno ili nizbrdo skoro do Konjarnika, gde ima još jedna uzbrdica jača. Ali, sve u svemu, ima tu poduža deonica koja je lagana skroz. Veći problem su staze ili trotoari, koji su negde neprohodni od automobila i teraju te na put, a mnogi to ne vole ili se plaše automobila. Sve u svemu, lako je naći izgovor, ali nije teško ni naći motivaciju. Ja vozim svuda bajs jer nemam kola, niti bi ih kupovao. Rent a car mi je dosta kad zatreba baš.
 
Oko 1350 stanova. Znaci mart pokidao? Koliko vidim dosta novogradnji ima.
Skoro je jedna beogradska gradjevinska firma uvezla 26 Uzbekistanaca za male pare da rade po zgradama. Skupo im placati srpske majstore. Kad nisko placaju, imaju jos vecu zaradu investitori..
 
Oko 1350 stanova. Znaci mart pokidao? Koliko vidim dosta novogradnji ima.
Skoro je jedna beogradska gradjevinska firma uvezla 26 Uzbekistanaca za male pare da rade po zgradama. Skupo im placati srpske majstore. Kad nisko placaju, imaju jos vecu zaradu investitori..
Tako je, ranije su Investitori, to jest Izvodjaci radova angazovali Turke, pošto na ovom tržištu je svima važan profit(kao i u većini sveta,iskreno ne znam gde nije na kraju) onda zbog boljeg profita i skuplje radne snage iz Turske su krenuli da angažuju Indijce, Nepalce.... Ja bih to uporedio sa Zapadnom Evropom koja je krenula da uvozi a i dalje to rade uvoze naše ljude kada im trebaju, takodje gradjevina, vozači kamiona, medicinski radnici itd....
 
Oko 1350 stanova. Znaci mart pokidao? Koliko vidim dosta novogradnji ima.
Skoro je jedna beogradska gradjevinska firma uvezla 26 Uzbekistanaca za male pare da rade po zgradama. Skupo im placati srpske majstore. Kad nisko placaju, imaju jos vecu zaradu investitori..
Mart baš solidan. Obim prometa i broj prometovanih stanova na nivou juna 2023. Kotrlja se solidno. Ima nekih zanimljivih transakcija doduše. Stan od 117m2 u Trešnjinog cveta za nešto jače od 300k. Zanimljivo. 50m2 u Paviljonima za 60k. Poprilično su širokog srca bili ti prodavci.
 
Vrh