Šta je novo?

Cene nekretnina

Te projekcije o gubitku ljudi uopste nisu bitne niti su relevantne. Ta spirala moze da se zavrti u kontra smeru i da postanemo pozeljno mesto za zivot i onda cemo imati 'pozitivne' migracije. Ali to jos uvek nemamo, ma sta ko pricao i sanjario
Sve smo zavrteli od 1970-tih 🙂. Evo vrtimo i dalje. Dao sam razliku u troškovima života kod nas. Imamo jezive troškove za prosečnog čoveka u odnosu na prihode.
 
Ako nisi procitao moj post do kraja, da citiram sam sebe:


Da ne ispadne da nesto izmisljam evo trenutnog izbora za rentiranje do 1000e novogradnje u Becu, ako nema Gemeindewohnungen i Genossenschaft u oglasu znaci da su u pitanju standardni privatni apartmani koji se rentiraju po trzisnim uslovima:

Kad na ovo dodamo da supruznici godisnje u Becu inkasiraju bruto 104000 evra, dzaba forumska informer prica o srpskom zlatnom dobu.

"ERI's Global Salary report shows that the average yearly salary in Vienna, Austria, is €51,823."
 
Sve smo zavrteli od 1970-tih 🙂. Evo vrtimo i dalje. Dao sam razliku u troškovima života kod nas. Imamo jezive troškove za prosečnog čoveka u odnosu na prihode.
Ogromnoj većini stanovništva je to iskustveno jasno, bez ikakve potrebe da se pozivamo na statistiku. Životni standard se srozao svuda, ali kod nas je
još od ranije bio na poprilično niskoj lestvici, tako da sad imamo ovo što imamo. Sa 2k prihoda u domaćinstvu, sa dvoje dece uspevam da uštedim 300 evra. A živim veoma, veoma skromno. Dakle, trebalo bi mi 7 godina ovim tempom da uštedim za neko skromno učešće od 25 hiljada. A da pritom štedim sve pare samo za to, bez ikakvih iznenadnih troškova.
Zato nema druge nego da radim dodatni posao uveče, jer inflacija melje sve pred sobom. A skok plate od 50 evra na godišnjem nivou sigurno neće da mi pomogne.
Cenim da će, nažalost, biti sve gore.
 
Pa dobro, valjda će i neko da se rodi za sve te godine. Ne možeš gledati samo broj umrlih. Ako uzmemo da se rodi oko 60000 beba godišnje i da nam umire oko 100000 ljudi, znači za 25 godina biće nas manje za milion, na to dodamo emigracije i biće nas oko 5m i manje ako se nešto ne promeni.
 
a ako se stvarno nesto ne promeni, od tog broja 3+m bice u Bg-u. A ostatak Srb gasi svetlo :(
Sto da gasi svetlo, Albanci ce da iskoriste priliku.
Malo se salim ali se i ne salim. Drug iz Nisa a drugi iz Kursumlije tvrde da se sve vise naseljavaju i kupuju nekretnine.
Nadam se da je samo njihov utisak a ne stvarno prava slika.
 
Sto da gasi svetlo, Albanci ce da iskoriste priliku.
Malo se salim ali se i ne salim. Drug iz Nisa a drugi iz Kursumlije tvrde da se sve vise naseljavaju i kupuju nekretnine.
Nadam se da je samo njihov utisak a ne stvarno prava slika.

Stanovništvo ide ka severu, naši u BG, njihovi u južnu Srbiju :D
 
Pa dobro, valjda će i neko da se rodi za sve te godine. Ne možeš gledati samo broj umrlih. Ako uzmemo da se rodi oko 60000 beba godišnje i da nam umire oko 100000 ljudi, znači za 25 godina biće nas manje za milion, na to dodamo emigracije i biće nas oko 5m i manje ako se nešto ne promeni.
Rodiće se ali broj rodjenih ima tendenciju pada a broj umrlih tendenciju rasta. Takva je starosna struktura. Realnost je vise od 1.5 miliona
 
Šiptari.
Već sad van urbanih centara Srbija je na aparatima. Sela svake godine bukvalno umiru, tj. ostaju bez stanovnika.
Zašto bi Srbija bila izuzetak od cele Evrope, pa i Rusije? Da im nema uvoza ljudi, bile bi cifre kao i u Srbiji.

By the way, nešto nisam primetio da se poslednjih par godina iseljava iko iz Srbije.
 
Šiptari.

Zašto bi Srbija bila izuzetak od cele Evrope, pa i Rusije? Da im nema uvoza ljudi, bile bi cifre kao i u Srbiji.

By the way, nešto nisam primetio da se poslednjih par godina iseljava iko iz Srbije.

Moj komentar se prvenstveno odnosio na unutrašnje migracije, tj. potpuno izumiranje ruralnih sredina.

A što se tiče iseljavanja, neke procene su da se iseli oko 20.000 godišnje u proseku. Popis je pokazao smanjenje broja stanovnika sa 7.1m na 6.6.m za 10 godina.
 
Rodiće se ali broj rodjenih ima tendenciju pada a broj umrlih tendenciju rasta. Takva je starosna struktura. Realnost je vise od 1.5 miliona
To je već kugla. Može da se desi neka unazadna kriza pa za 10god ostanemo bez 2m ljudi, može da se desi da promenimo unutrašnju politiku pa za 20god imamo 6m ljudi... Ne zna se. Ljudi se uglavnom plaše da imaju više od jednog deteta, s razlogom ali ko zna, možda se i to promeni u budućnosti. Mene više plaši ovo što je BataDz napisao, da će većinsko stanovništvo živeti u Beogradskom okrugu, a ostalo će zvrjati prazno ili u gorem slučaju pasti pod uticaj Albanaca.
 
"Apartment homes are typically sold ahead of completion in China, making it critical that developers finish constructing the houses if they are to sell more. But financing struggles and other issues have meant developers have had to delay home delivery times — discouraging future home sales"

Čitam sad nešto bezveze o situaciji sa tržištom nekretnina u Kini. Da li se goreopisana situacija dešava u većim razmerama i u nekoj drugoj zemlji, ili je trenutno izolovan slučaj?
 
To im je neki lokalni fazon da kupuju u sivoj fazi, novi stan se dobija samo u sivoj fazi. I to onda u bloku solitera od 50 spratova izgleda nenormalno za naše shvatanje. Ali u suštini, isto kao i ovde, kupuju u izgradnji, računajući da će im vredeti više kada se izgradi celo naselje. Samo što tamo valjda štuca ta industrija.
 
To im je neki lokalni fazon da kupuju u sivoj fazi, novi stan se dobija samo u sivoj fazi. I to onda u bloku solitera od 50 spratova izgleda nenormalno za naše shvatanje. Ali u suštini, isto kao i ovde, kupuju u izgradnji, računajući da će im vredeti više kada se izgradi celo naselje. Samo što tamo valjda štuca ta industrija.
Pa zato i pitam, i kod nas se masovno kupuje u izgradnji, posebno u skupljim naseljima. Nije baš da je sličan scenario nemoguć, iako naravno sumnjam u to zbog specifičnosti našeg tržišta.
 
Kod nas je u 2022. broj gotovih stanova bio skoro 30k. Podatke za prošlu godinu nemamo, ali verujem da je slična cifra. Navodno su i prošle godine izdali najveći broj građevinskih dozvola ikad.

Sigurno je da će investitori dozirati ponudu u skladu sa tražnjom ukoliko dugoročno bude smanjena tražnja, ali ne verujem da ćemo u narednih par godina videti to jer su ciklusi gradnje dugi i ono što je sad ili prošle godine krenulo da se gradi neće biti gotovo još 2-3 godine. Sada se kraju približavaju zgrade koje su počele da se grade pre peaka tražnje.

Evo je mapa gradilišta za Srbiju
 
Kod nas je u 2022. broj gotovih stanova bio skoro 30k. Podatke za prošlu godinu nemamo, ali verujem da je slična cifra. Navodno su i prošle godine izdali najveći broj građevinskih dozvola ikad.

Sigurno je da će investitori dozirati ponudu u skladu sa tražnjom ukoliko dugoročno bude smanjena tražnja, ali ne verujem da ćemo u narednih par godina videti to jer su ciklusi gradnje dugi i ono što je sad ili prošle godine krenulo da se gradi neće biti gotovo još 2-3 godine. Sada se kraju približavaju zgrade koje su počele da se grade pre peaka tražnje.

Evo je mapa gradilišta za Srbiju
Pitanje je koliko još ima ljudi koji su spremni da kupe sad i čekaju 2, 3 godine, ne znajući ni šta sutrašnji dan nosi. To su uglavnom investicione kupovine, zar ne? Ako uzmemo da veoma malo ljudi kupuje tako stan za život, prodaja novogradnje u početnom stadijumu uveliko zavisi od investicionih težnji, da tako kažem. Ili ja samo ne poznajem previše ljudi koji kupuju novogradnju dok nije većinski izdrađena...
 
Ne znam šta bih ti rekao... Ja poznajem više ljudi koji su kupovali novogradnju za život. Starogradnja sa renoviranjem izađe jako skupa, a ljudi koji kupuju prvi stan u novogradnji dobiju povrat PDV-a. Kad je cena slična, ljudima je draže da uđu u novo.

Novogradnje takođe nude neke benefite koje retko možeš rešiti u starogradnji, npr. parking mesto.
 
Ne znam šta bih ti rekao... Ja poznajem više ljudi koji su kupovali novogradnju za život. Starogradnja sa renoviranjem izađe jako skupa, a ljudi koji kupuju prvi stan u novogradnji dobiju povrat PDV-a. Kad je cena slična, ljudima je draže da uđu u novo.

Novogradnje takođe nude neke benefite koje retko možeš rešiti u starogradnji, npr. parking mesto.
Ja mislim na kupovinu u novogradnji u takozvanoj sivoj zoni. I ja bi kupio bez problema novogradnju, ali kada je već većinski izgrađena. Ne znam ni dvoje ljudi koji su kupili dok još zgrada nije dobila ni svoje osnovne konture. Nekako mi je ta vrsta kupovine kao rezervisana za ljude kojima preliva, pa na taj način investiraju. Ili za nekog ko baš ima lufta da planira stambeno pitanje unapred, što su retki slučajevi.
 
Ti tvoji neki rasipnici :D Ljudi kupuju novogradnju pre nego sto se zabode asov jer je tada najjeftinije, kako napreduje izgradnja tako dizu cene a i izbor stanova se smanjuje.
 
Vrh