Šta je novo?

Cene nekretnina

Koji je izvor ove informacije?
 
bas kao i kod njih njihovi. Kanadi je na primer strateski interes da navlace migrante koji su low IQ da ne mogu a shvate to barem 4-5 godina i onda ih iscede za male pare :)
Imam utisak da vradovic samo ne moze da pojmi koliko jadno prosecan gradjanin nase zemlje stvarno zivi. Mislim da ne radi ovo namerno, on je vec odavno u djiru da mu izgleda sve jedno da li si ustedeo 25, 50, 250 ili 1000 dolara na kraju meseca. Njemu je to sve podjednako sitno i jadno i ne shvata da bi neko ucio strani jezik i isao u Kanadu za tu razliku.

P.S. Vi sto cete sad da skacete da je tesko i u Kanadi ustedeti 250 evra na kraju meseca, zaobidjite me, imam i ja svoje izvore :cool: nije tetka... A ovi sto ocekuju med i mleko su posebna kategorija, doduse o njima slusam online, nikad ih nisam video.
 
Sve je dostupno, pa neka veruje ko čemu želi - Kenjada je 2022e zvanično primila ~430k migranata (znači dobili "papire") i od toga je 60+% zaposleno na "high skilled" poslovima.
I ja tako čitam, eto, da mi je veoma loše ovde - ali izgleda da ni sam nisam svestan koliko je loše, već ipak trebam prolistati informer da bih saznao :)
 
Agenti na individualnim transakcijama sugerišu smanjenje cene prodavcu ukoliko bi to dovelo do transakcije. Mislim da precenjujete uticaj agenta na prodavca malo, oni mogu da sugerišu ali prodavac na kraju odlučuje za koliko će prodati.
Svako radi u svom interesu sto je normalno. Normalno je i to da su jahali na talasu ludila posle korone i isli na ruku sa prodavcima i dizali cene kad se moglo (sto ostavlja jedinu problematiku sto onda kupac njima placa 2%). Isto tako je i normalno da sad vidjam agente da radi svog interesa pokusaju da rade u interesu kupaca, pogotovo zbog obima prometa. U mom slucaju agenti su i sami pokusavali da snize cene kod prodavaca, ali treznjenje od '22 mnogima teze ide. Bas zato su mi i rekli da vise nece oglasavati neke stanove gde su stavili nerealnu cenu, i njih i kupca stavili u mat poziciju.
 
Poslednja izmena:
Pratim ovaj forum vec godinu dana i nasao sam dosta interesantnih informacija a i procitao vrlo oprecna ali zanimljiva tumacenja trenutne situacije na trzistu kao i prognoza za buduce kretanje cena.

Voleo bih ako ima onih koji poznaju mikrolokaciju da cujem misljenje da li bi ovakav neki stan bio dobra kupovina i koja bi bila realna cena.

  • U tom delu grada sam bio samo par puta u prolazu, jasno je da nije daleko od centra i da je stan u super stanju.
  • Ima svoje prednosti kao sto su prozori na kuhinji, kupatilu, dobra spratnost, solidna terasa za tu kvadaraturu stana, mislim da je moguca i dodatna kupovina garaznog mesta.
  • Ima i mana kao sto je ulazak u kupatilo i spavacu sobu iz dnevne sobe.


Meni se cini da je realna cena za 45kv na toj lokaciji 90 000.
Eventualna kupovina sa namestajem za 100 000 Eur.
 
Vise puta se pricalo o ponavljanju 70ih i QE sa visokim kamatama i opet problemi sa naftom kao sto je bilo tada.
Izvor:
Link

1713187542801.png
 
Lupaju gluposti, kako Stokholm skuplji od Beograda? Pa tamo lekar specijalista na platu od 2300e ustedi 2000e mesecno, stanovi jeftiniji nego u bg, infostan bagatela i ne placa se kad rentas stan pod kiriju..
 
Poslednja izmena:
Mene ne zanima Stokholm, vec Linkoping, ima li ko info kako je tamo, da uporedi sa Bgd.
 
Ova lista nema veze sa mozgom. Moskva jeftinija od Bratislave? Luksemburg jeftiniji od Madrida? Oslo jeftiniji od Milana? Svasta. Jedino sto je tacno su prva 3 mesta, zivot u Parizu je drasticno poskupeo u poslednjih 6 meseci zbog OI.
 
Lupaju gluposti, kako Stokholm skuplji od Beograda? Pa tamo lekar specijalista na platu od 2300e ustedi 2000e mesecno, stanovi jeftiniji nego u bg, infostan bagatela i ne placa se kad rentas stan pod kiriju..
To je zato što oni upoređuju cene za expat tržište (za ljude koji nisu na socijali, dođu i presele se iz druge države) i onda traže stan. Taj NEMA šanse da nađe stan ispod 1500-2000e u Štokholmu. Ne govorim o socijalnim stanovima koji se čekaju 15+ godina.
Isto tako socijalni stan u Amsterdamu možeš da dobiješ NAKON 15+ godina na listi čekanja za 700e, dok isti košta na slobodnom tržištu preko 2k. Sobe u Amsterdamu kod neke babe su 900e (SOBE)!!
Isto važi i za Beč i sve gradove. Mislim da je vrlo realan taj opis. Moskva je pala na listi čini mi se jer su ih zatvorili pa onda ne dolaze više toliko zapadnjaci i samim tim tržište se ohladilo.
 
Ova skala skupoce gradova nema veze sa zivotom, po mom iskustvu odlazenja u dosta njih.
Zato što turizam je jedno a život je drugo. To je cost of living tabela. Kada si turista onda su većinom državni ili firmini troškovi, a kad živiš onda nema na koga da prebaciš hotel/večeru/prevoz, itd...
 
To je zato što oni upoređuju cene za expat tržište (za ljude koji nisu na socijali, dođu i presele se iz druge države) i onda traže stan. Taj NEMA šanse da nađe stan ispod 1500-2000e u Štokholmu. Ne govorim o socijalnim stanovima koji se čekaju 15+ godina.
Isto tako socijalni stan u Amsterdamu možeš da dobiješ NAKON 15+ godina na listi čekanja za 700e, dok isti košta na slobodnom tržištu preko 2k. Sobe u Amsterdamu kod neke babe su 900e (SOBE)!!
Isto važi i za Beč i sve gradove. Mislim da je vrlo realan taj opis. Moskva je pala na listi čini mi se jer su ih zatvorili pa onda ne dolaze više toliko zapadnjaci i samim tim tržište se ohladilo.

Ne vazi isto za Bec. Za razliku od Nemacke i vecine ostalih zemalja koji su rasprodali milione drzavnih stanova 90-tih i kasnije, grad Bec ima oko 220.000 stanova u svom vlasnistvu (Gemeindewohnungen) koje izdaje u proseku za manje od 10 evra po kvadratu. Nakon godinu i po dana u Becu imas pravo da se prijavis, vecina ljudi u proseku za 2-3 godine uspe da nadje gradski stan koji mu odgovara. Postoje i zadruzni stanovi (Genossenschaft) gde moras da uletis 10-20k eura zalog u proseku u startu i onda isto tako jeftino rentas.

Zboga tako velikog broja gradskih i zadruznih stanova ni rente u privatnim apartmanima nisu sumanute kao npr. u Minhenu ili Amsterdamu, pa se moze sasvim lepo birati cak i novogradnja za ispod 20e po kvadratu u Becu.

Ovo je jedan od glavnih razloga zasto je Bec skoro svake godine prvi u svetu kao najbolji grad za zivot.
 
Pa to rade i kod nas ... ali ne zato sto zele vec moraju. Samo je jedan prirotet u zemlji Srbiji a to je prodaja BW...
 
Ne vazi isto za Bec. Za razliku od Nemacke i vecine ostalih zemalja koji su rasprodali milione drzavnih stanova 90-tih i kasnije, grad Bec ima oko 220.000 stanova u svom vlasnistvu (Gemeindewohnungen) koje izdaje u proseku za manje od 10 evra po kvadratu. Nakon godinu i po dana u Becu imas pravo da se prijavis, vecina ljudi u proseku za 2-3 godine uspe da nadje gradski stan koji mu odgovara. Postoje i zadruzni stanovi (Genossenschaft) gde moras da uletis 10-20k eura zalog u proseku u startu i onda isto tako jeftino rentas.

Zboga tako velikog broja gradskih i zadruznih stanova ni rente u privatnim apartmanima nisu sumanute kao npr. u Minhenu ili Amsterdamu, pa se moze sasvim lepo birati cak i novogradnja za ispod 20e po kvadratu u Becu.

Ovo je jedan od glavnih razloga zasto je Bec skoro svake godine prvi u svetu kao najbolji grad za zivot.
A gde ćeš da živiš tih 2-3 godine dok ne dobiješ taj stan?! Ispod mosta? Te ti cene onda pogledaj. Kad sletiš, pa moraš da nađeš stan gde smeš da se prijaviš zbog poreza i svega ostalo. Onda reci da li su te cene 700e ili mnogo veće....
 
Vrh