Šta je novo?

Cene nekretnina

I na jednoj i na drugoj listi Beograd je u zelenoj zoni.
  1. Cost of Living Index (Excl. Rent): This index indicates the relative prices of consumer goods like groceries, restaurants, transportation, and utilities. It excludes accommodation expenses such as rent or mortgage. For instance, a city with a Cost of Living Index of 120 is estimated to be 20% more expensive than New York City (excluding rent).
  2. Rent Index: This index estimates the prices of renting apartments in a city compared to New York City. If the Rent Index is 80, it suggests that the average rental prices in that city are approximately 20% lower than those in New York City.

    Evo sta znaci "zelena zona". Sta ja tebi dalje da odgovorim.

    Ako stavis "purchasing power", onda vidis da smo skoro najcrveniji.

    This index indicates the relative purchasing power in a given city based on the average net salary. A domestic purchasing power of 40 means that residents with an average salary can afford, on average, 60% less goods and services compared to residents of New York City with an average salary.
 
. Kada si turista onda su većinom državni ili firmini troškovi, a kad živiš onda nema na koga da prebaciš hotel/večeru/prevoz, itd...
Kad si turista onda sve troskove snosis sam. Kada si na sluzbenom putu onda ti firma pokriva (deo) troskova ili drzava ako radis u drzavnom preduzecu ;)

@sundjer_bob koji "purchasing power", pa elaborirali smo da kod nas ljudi imaju plate na nivou Luksemburga (bez obzira na podatke). Tj Luksemburg, Beograd, pa Cirih ;)
 
Poslednja izmena:
Vradovicu jesi se preselio konacno u BGH2O, ili se čekaju leteći automobili? :)
 
Kad si turista onda sve troskove snosis sam. Kada si na sluzbenom putu onda ti firma pokriva (deo) troskova ili drzava ako radis u drzavnom preduzecu ;)

@sundjer_bob koji "purchasing power", pa elaborirali smo da kod nas ljudi imaju plate na nivou Luksemburga (bez obzira na podatke). Tj Luksemburg, Beograd, pa Cirih ;)
To se lako gleda kakva je situacija. Uzmeš Cost index, Monthly income i Purchasing power. Kombinuješ te 3 kategorije i onda ne lupaš gluposti da su neke zemlje/gradovi nepovoljniji za život.
 
Kako idemo? Valjda "Tako je, cekamo, stojimo u mestu!"?

Useljenje solitera odlozena, za skolu se nista ne radi. Sve stoji.
 
Malo je offtipic i mozda nije tema za ovu grupu ali kad je najpovoljnije rentati stan u Beogradu (koji deo godine)? Kakva su vasa iskustva?
Pošto sam izdavao stan (Vračar), generalno mi je bilo najgore leti, jer studenti otkažu stan, pa moram da tražim nove stanare i gubio sam dve nedelje do mesec dana.

Tako da bih rekao da je najbolje tražiti stan u julu, a najgore u septembru/oktobru.

Sa druge strane, gospođa iz agencije mi je našla par baš u julu, koji je živeo nekoliko godina u kontinuitetu, i rekla mi je da se stanovi uvek traže.

Inače, na moje čuđenje, najmanje su vodile računa o stanu dve studentkinje. Jednom sam imao tri studenta i bili su vrlo uredni.
 
A gde ćeš da živiš tih 2-3 godine dok ne dobiješ taj stan?! Ispod mosta? Te ti cene onda pogledaj. Kad sletiš, pa moraš da nađeš stan gde smeš da se prijaviš zbog poreza i svega ostalo. Onda reci da li su te cene 700e ili mnogo veće....
Ako nisi procitao moj post do kraja, da citiram sam sebe:

Zboga tako velikog broja gradskih i zadruznih stanova ni rente u privatnim apartmanima nisu sumanute kao npr. u Minhenu ili Amsterdamu, pa se moze sasvim lepo birati cak i novogradnja za ispod 20e po kvadratu u Becu.
Da ne ispadne da nesto izmisljam evo trenutnog izbora za rentiranje do 1000e novogradnje u Becu, ako nema Gemeindewohnungen i Genossenschaft u oglasu znaci da su u pitanju standardni privatni apartmani koji se rentiraju po trzisnim uslovima:

 
Mislim da će, ako govorimo o naseljima kao što su Paviljoni, tu cene manje više ostati iste. Dotakle su plafon, i više od toga ljudi nisu trenutno spremni da plate, ma šta bilo. A ako u sličnim naseljima cene budu stagnirale na par godina, znači da će gubiti nad inflacijom. Štednja za kupovinu sličnih stanova će imati više smisla. Naravno, ako. cene zaista budu stagnirale.
Ja se iskreno nadam da si u pravu. Ja sam bio šokiran kada je u mom ulazu stan kao ovaj koji iznajmljujem (54 m2 plus terase 4m2) bio oglašen na 125.000 evra pre 2-2.5 godine. Umereno sređen. Otišao je za 115.000.

Prošlog decembra takav stan je otišao u susednom ulazu za 133.000 evra.
 
To se lako gleda kakva je situacija. Uzmeš Cost index, Monthly income i Purchasing power. Kombinuješ te 3 kategorije i onda ne lupaš gluposti da su neke zemlje/gradovi nepovoljniji za život.
Primer ajde neka bude taj doktor bez stana. Ma muž i žena lekari:
1. Monthly income:
Swe: Plata nakon poreza 3800 evra x2 = 7600e
SRB: Plata nakon poreza 1150 evra x2 = 2.3k

2. Cost index:
Najvažnije stavke:
a. Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre
Srbija: 820evra Swe: 1150evra
b. Komunalije
Srbija: 200e Swe: 200e (tako kaže numbeo 🤷)
c. Privatni vrtić (ko ima decu a ne upadne u državni).
Srbija: 300e. Swe: 120e

Nakon smeštaja i komunalija ostane porodici sa 1 detetom:
Srbija: 980e Swe: 6130 evra

Neka sve bude 30% jeftinije kod nas u odnosu na Numbeo a kod njih 30% skuplje opet računica bude smešna.

Sami oduzmite hranu. Isto košta i kod njih

I poslednja kategorija koja potvrđuje snagu ekonomskog tigra - purchasing power index:
Swe: 94.6
Srb: 39.6

I njima nije skupo da plate 3-4k evra kvadrat i da "investiraju". Onda dodju na forum i pišu kako je tamo bzv a u Srbiji ekstra 🙂
 
O

Ja se iskreno nadam da si u pravu. Ja sam bio šokiran kada je u mom ulazu stan kao ovaj koji iznajmljujem (54 m2 plus terase 4m2) bio oglašen na 125.000 evra pre 2-2.5 godine. Umereno sređen. Otišao je za 115.000.

Prošlog decembra takav stan je otišao u susednom ulazu za 133.000 evra.
Ima tu dosta stavki koje utiču na cenu. Dosta zgrada bez lifta, neke su ok. održane, neke su skroz ruinirane, pošto su iz 1960-ih. Paviljoni su generalno super mesto za život, međa Zemuna i Nbg, sve je na dohvat ruke, a porodičan je kraj. Samo, renoviranje je zahtevno, stanovi su uglavnom manji... Videćemo, ne verujem da će rasti tu, jer se i sad slabo prodaje. Možda se i varam.
 
@Sale85 uzeo si ono sto je svojstveno da je u Srbiji losnjikavo placeno jer nema mnogo privatnih bolnica jer nije to jos reseno da moze i ovako i onako.
Inace znam doktora u Medigroupu 4000e neto.

Mogao si da uzmes i okeanograf i da uporedis platu u Srbiji i u Svedskoj.
To opet ne menja suštinu, a privatno zdravstvo i paralelan rad u privatnoj i državnoj ustanovi nam dodatno srozava zdravstvo.
 
To opet ne menja suštinu, a privatno zdravstvo i paralelan rad u privatnoj i državnoj ustanovi nam dodatno srozava zdravstvo.
o tome sam pricao pre neki mesec kada sam video onaj intervju doktora iz Nisa - koji je i sam izjavio da zeli da vidi tog doktora koji drzi konstantan kvalitet kada radi X sati u drzavnoj i kasnije X sati u privatnoj. Znaci da su nam doktori svi toliko posveceni poslu kao sto je bio Tesla ili je sve to debelo na ustrub kvaliteta :(
 
@Sale85 uzeo si ono sto je svojstveno da je u Srbiji losnjikavo placeno jer nema mnogo privatnih bolnica jer nije to jos reseno da moze i ovako i onako.
Inace znam doktora u Medigroupu 4000e neto.

Mogao si da uzmes i okeanograf i da uporedis platu u Srbiji i u Svedskoj.
Može bilo koja profesija. Daj primer. Vozač autobusa,medicinska sestra, profesor, armirač, BIG4 senior, mašinac itd. Možemo i rad za minimalac a možemo i senior finance managera.

Sa svim ovim ćeš doći do iste kalkulacije kao i sa doktorima.
Jedino što se razlikuje je:
1. IT struka seniori - lošije im je van jer to je samo još jedno zanimanje
2. Vlasnici biznisa sa prihodom većim od 5 miliona dinara. Njima je bolje ovde. Poreska politika u Srbiji je takva da što imaš više novca manje plaćaš porez.

Edit: inače primanja 2 lekara su u top 10% u Srbiji čak iako su "lošnjikavo plaćeni".
 
Poslednja izmena:
Može bilo koja profesija. Daj primer. Vozač autobusa,medicinska sestra, profesor, armirač, BIG4 senior, mašinac itd. Možemo i rad za minimalac a možemo i senior finance managera.

Sa svim ovim ćeš doći do iste kalkulacije kao i sa doktorima.
Jedino što se razlikuje je:
1. IT struka seniori - lošije im je van jer to je samo još jedno zanimanje
2. Vlasnici biznisa sa prihodom većim od 5 miliona dinara. Njima je bolje ovde. Poreska politika u Srbiji je takva da što imaš više novca manje plaćaš porez.

Edit: inače primanja 2 lekara su u top 10% u Srbiji čak iako su "lošnjikavo plaćeni".
Pogodak u srž! Tačno tako!
 
Da li bas? https://www.skoda-auto.rs/promotions/promotion-detail/sajam-superb

Ove godine je nebrojeno popusta za nove automobile. Cene se naravno nece vratiti gde su bile 2020, ali su pale u odnosu na 2022/2023. Stampanje stoji jos od 2022. i novcana masa se polako smanjuje.

Cene stanova, medjutim, stoje. Nije samo do stampanja.
Takva kakvu je on gledao je smanjena sa 37.000 na 32.500.

Treba uzeti u obzir da novi model izlazi na leto, a kod nekretnina ne postoji taj pritisak novih modela kao kod automobila i elektronike.
 
@Salev85 problem je sto nam odlaze ljudi. I danas nam godisnje ode preko 500 lekara, a to je veliki broj za nasu drzavu.
Ja sam otisao jer imam mnogo bolje uslove ovde (a imao sam izuzetna primanja za Beograd). Iako je novac glavni pokretac, mnogo, mnogo je faktora u igri. Od politike, od okruzenja, infrastrukture (koja neverovatno utice na kvalitet zivota), pa do samog profesionalnog napretka.
Mi pricamo o ulaganjima u zdravstvu i puna su usta politicarima o tome - a i dalje imamo liste cekanja za intervencije/preglede/skenere koje su najhitnije
 
@Salev85 problem je sto nam odlaze ljudi. I danas nam godisnje ode preko 500 lekara, a to je veliki broj za nasu drzavu.
Ja sam otisao jer imam mnogo bolje uslove ovde (a imao sam izuzetna primanja za Beograd). Iako je novac glavni pokretac, mnogo, mnogo je faktora u igri. Od politike, od okruzenja, infrastrukture (koja neverovatno utice na kvalitet zivota), pa do samog profesionalnog napretka.
Mi pricamo o ulaganjima u zdravstvu i puna su usta politicarima o tome - a i dalje imamo liste cekanja za intervencije/preglede/skenere koje su najhitnije
Nisam naveo primer zato što lekari idu. Naveo sam zato što se povela tema kako je kod nas ekstra a van nije dobro i da treba da budemo srećni. Mi u Srbiji pored nesretnih Bugara u narednih 25 godina gubimo 2 miliona ljudi u zemlji. Najviše procentualno u Evropi.
 
Dzabe sve, nema sunca, depra.
Ajmo onda na neko osunčano mesto gde je stvarno lepo živeti. Barselona 🙂.
1. Monthly income:
Swe: Plata nakon poreza 2800 evra x2 = 5600e
SRB: Plata nakon poreza 1150 evra x2 = 2.3k
2.cost index
Najvažnije stavke:
a. Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre
Srbija: 820evra Bar: 1550evra
b. Komunalije
Srbija: 200e Bar: 210e (tako kaže numbeo 🤷)
c. Privatni vrtić (ko ima decu a ne upadne u državni).
Srbija: 300e. Bar: 520e

Nakon smeštaja i komunalija ostane porodici sa 1 detetom:
Srbija: 980e bar: 3330 evra

Inače najminimalnija neto plata je 2800. Tu se ne računa godišnji bonus koji ne postoji kod nas 🙂. Inače, prosečna plata u Barceloni je oko 1800e.
 
Mi u Srbiji pored nesretnih Bugara u narednih 25 godina gubimo 2 miliona ljudi u zemlji. Najviše procentualno u Evropi.
Te projekcije o gubitku ljudi uopste nisu bitne niti su relevantne. Ta spirala moze da se zavrti u kontra smeru i da postanemo pozeljno mesto za zivot i onda cemo imati 'pozitivne' migracije. Ali to jos uvek nemamo, ma sta ko pricao i sanjario
 
Vrh