Šta je novo?

Cene nekretnina

Hteo bih da postavim nekoliko pitanja i radujem se ozbiljnijim odgovorima ili pretpostavkama.
Kada mislite da će krenuti prodaja BNV na Novom Beogradu? (Dali su po ovoj najnovijoj vesti rok od 10meseci za izradu urbanističkog projekta).
Vaše mišljenje za tu lokaciju(mikrolokaciju)?
Kao i neku okvirnu cenu kada bude bila moguća kupovina?
Naravno da znam da sve zavisi i ne moze niko znati, ali eto.... Jer nisam iz BG-a i nisam toliko za BNV još upućen i tek krećem u informisanje, a nemam vremena da se nalazim sa agentima i hoću da sa nekim informacijama i krenem u razgledanje i dogovore sa agentima iz BNV.
Hvala unapred
 
Bilo bi lepo uzeti bruto2 u Srbiji i uraditi 10x da vidimo. Stim sa se racuna cela drzava a ne samo Bg jer za gradove u Kenjadi je 30x

Sve jedno ovo pokazuje da je trend da od zarade bude sve teze i teze doci do nekretnine.

Svaka država i svaki grad ima specifične uslove. Ne vredi gledati u Kanadu i reći da će tako biti u Srbiji. Dva potpuno različita seta okolnosti.
 
Trend poskupljenja nekretnina se prvo pojavio na zapadu, pre nego sto je dosao u Srbiju na jedan ili drugi nacin. Dalje, Srbija je kandidat za EU. Poslednjih 200 godina je Srbija ekonomski i politicki modelovana po ugledu na zapadne sisteme, sem par decenija socijalizma (a i tada je Srbija bila u zoni uticaja zapada). Ne nuzno, ali ima logike gledati sta se i kako desava na zapadu, i ocekivati da ce slicno doci u Srbiju, kao sto je vreme i pokazalo.
 
Hteo bih da postavim nekoliko pitanja i radujem se ozbiljnijim odgovorima ili pretpostavkama.
Kada mislite da će krenuti prodaja BNV na Novom Beogradu? (Dali su po ovoj najnovijoj vesti rok od 10meseci za izradu urbanističkog projekta).
Vaše mišljenje za tu lokaciju(mikrolokaciju)?
Kao i neku okvirnu cenu kada bude bila moguća kupovina?
Naravno da znam da sve zavisi i ne moze niko znati, ali eto.... Jer nisam iz BG-a i nisam toliko za BNV još upućen i tek krećem u informisanje, a nemam vremena da se nalazim sa agentima i hoću da sa nekim informacijama i krenem u razgledanje i dogovore sa agentima iz BNV.
Hvala unapred
To mislim da bas niko ne zna cak ni sam BNV. Sad krece ono izmedju sajma i gazele. Tu ima prostora za solidan broj zgrada. Svakako svako moze da lupi neku procenu (kao za broj putnika cuvene Air Srbije) pa ako bude bude. Moja procena je za 2 godine.
 
Trend poskupljenja nekretnina se prvo pojavio na zapadu, pre nego sto je dosao u Srbiju na jedan ili drugi nacin. Dalje, Srbija je kandidat za EU. Poslednjih 200 godina je Srbija ekonomski i politicki modelovana po ugledu na zapadne sisteme, sem par decenija socijalizma (a i tada je Srbija bila u zoni uticaja zapada). Ne nuzno, ali ima logike gledati sta se i kako desava na zapadu, i ocekivati da ce slicno doci u Srbiju, kao sto je vreme i pokazalo.

To što imamo isti fenomen na više mesta ne znači da ima isti uzrok.

Kanada ima hroničan housing problem zato što imaju jezivu imigracionu politiku. Dinamika imigracije u Kanadu je pola miliona ljudi godišnje. Nijedno tržište na svetu ne može da isprati ovoliki broj novih stanovnika godišnje, a na sve to, Kanada ima dosta restriktivnu urbanističku regulativu koja sprečava masovniju gradnju.

USA s druge strane ima hroničan nedostatak ponude, koji proizlazi iz kombinacije underdevelopmenta, restriktivnih zoning propisa, i činjenice da su oni hipotekarno tržište, pa je trenutni potencijalni supply zaključan iza visokih kamatnih stopa.

Srbija ima rast cena kao posledicu toga da se kod nas tržište nekretnina tretira kao tržište kapitala, pa ljudi čuvaju novac u ciglama, kao i toga da imamo jaku dijasporu koja voli primarno da ulaže u nekretnine.

Zato kažem, iako je svuda rast cena, nije svuda motivisan istim faktorima. Srbiju je najbolje porediti sa sličnim tržištima u Evropi, a ne sa zemljama kao što je Kanada.
 
Da li mislite da će Fed iskoristiti nestablinost na Bliskom istoku kao izgovor za odlaganje obaranja kamatnih stopa
 
Srbija ima rast cena kao posledicu toga da se kod nas tržište nekretnina tretira kao tržište kapitala, pa ljudi čuvaju novac u ciglama, kao i toga da imamo jaku dijasporu koja voli primarno da ulaže u nekretnine.
Odakle ideja da cuvanje novca u ciglama nije prisutno na zapadu, i to u velikoj meri?

Srbiju je najbolje porediti sa sličnim tržištima u Evropi, a ne sa zemljama kao što je Kanada.
Evo poredjenja sa slicnim trzistima. Konobarska drzava je 2023e uvezla 15k+ radnika iz Azije, i to koliko vidim na ovoj kratkoj listi, sto znaci da ih je vise. https://balkans.aljazeera.net/news/...-stranih-radnika-u-hrvatskoj-dolazi-iz-nepala I koja je onda sustinska razlika? Cene nekretnina i dalje rastu.
 
Odakle ideja da cuvanje novca u ciglama nije prisutno na zapadu, i to u velikoj meri?

Nisam rekao da nije prisutno, samo da to zavisi od države do države i da rast cena ima različite motivatore na različitim tržištima. Da ne možemo gledati šta se dešava u Kanadi i reći "ovo nas čeka u Srbiji".
 
Da li mislite da će Fed iskoristiti nestablinost na Bliskom istoku kao izgovor za odlaganje obaranja kamatnih stopa
I bez nestabilnosti su rekli da nece spustati (pre 15-20 dana).
Veliku gresku koju vidim da su napravili jeste sto su jos u Oktobru pricali kako sve ide u dobrom pravcu i da se ocekuje spustanje kamata, sto je dalo ljudima neku sigurnost da mogu opet da trose.
Sa naftom koja je sada skocila i sa njihovom situacijom gde su rezerve nafte na minimumu, oni ce morati da kupe po vecoj ceni i tu su sami sebe izigrali sto ce opet sve ici ka tome da ce inflacija porasti.
Drzace kamate onoliko koliko je potrebno dok ne pukne nesto. Treba samo pratiti kvartalne izvestaje velikih firmi, oni su pravo ogledalo koliko je ekonomija u dobrom stanju.
 
Drzace kamate onoliko koliko je potrebno dok ne pukne nesto.

Zar ne postoji mogućnost da ostave kamate tu gde jesu? Mi smo istorijski imali i mnogo veće kamate na duži period. Ako ekonomija pokazuje da je sposobna da izdrži kamate i inflacija padne na željeni nivo, zašto je neophodno da ih smanjuju? Zbog javnog duga?
 
Zar ne postoji mogućnost da ostave kamate tu gde jesu? Mi smo istorijski imali i mnogo veće kamate na duži period. Ako ekonomija pokazuje da je sposobna da izdrži kamate i inflacija padne na željeni nivo, zašto je neophodno da ih smanjuju? Zbog javnog duga?
Zbog deficita jeste, isplata u kamata ce im biti ako se ne varam oko 2 triliona a to je neodrzivo, sto znaci da je pitanje vremena kada ce ljudima nestati novac a vec su sa ovim kamatama u problemu. Ako je ovo stanje odrzivo, ona ne bi imali rast kredita ali ljudi zajme zato sto moraju, da li refinansiraju, da li ne mogu da se izvuku, sta god da je, na duze staze nije odrzivo.
1713174189635.png
 
Nema nista od spustanja kamata, ne bi me cudilo da FED poveca kamate do kraja godine. Verujem da ni ECB nece uraditi isto - doduse oni i nemaju neku monetarnu politiku...

@sutraw ~400-500 hiljada novih imigracija u drzavu koja propada decenijama i koja nije vise drzava, vec je na nivou poluraspale tvorevine iz Juzne Amerike :) Nesto mi tu ne stima...
Po informeru, b92 i pinku mi smo odavno prestigli Singapur u ekonomskom smislu ;) A dovoljno je samo malo proputovati
 
@sutraw ~400-500 hiljada novih imigracija u drzavu koja propada decenijama i koja nije vise drzava, vec je na nivou poluraspale tvorevine iz Juzne Amerike :) Nesto mi tu ne stima...

Pa ljudi iz zemalja trećeg sveta imaju pogrešnu predstavu o Kanadi... A država sama podstiče imigraciju već dugo vremena, ne vodeći računa o apsorbcionom kapacitetu društva za istu. Prema poslednjem popisu, preko 20% stanovništva im čine imigranti.
 
Ne znam zasto se nasi mediji toliko bave Nemackom, Kanadom, Amerikom i stanjem u istima, ako nam sve cveta i vracaju se ljudi masovno? Neka oni zive svoj zivot i neka uredjuju svoje drustvo kako im se hoce - trebalo bi malo vise nama da se bave, a ne time sto je GDP grada Vankuvera (sa kinezima iz HK-a) 2x veci od GDP-a cele Srbije
 
bas kao i kod njih njihovi. Kanadi je na primer strateski interes da navlace migrante koji su low IQ da ne mogu a shvate to barem 4-5 godina i onda ih iscede za male pare :)
Upravo to, nama je interes da kod nas dolaze samo oni sa high IQ-om, eno ih bas kod tebe na gradilistu - pun je BW high skilled migranata :)
 
Ivice zasto agenti ne dizu hajp prodavcima sa "prodaj narode sad za 10% nize, jos malo cene nize 30%" ?
Zato sto imaju interne dogovore da "stite profesiju" time sto nece jedni drugima spustati cene, jednostavno im je zajednici interes da pumpaju cene. Isto kao operateri, svi dizu cene, i ti kad hoces da promenis operatera shvatis da su i drugi preskupi. isto je sa agentima, ne zele da se medjusobno trkaju u spustanju cene, racunaju da je trenutno stanje samo privremeno. Takodje, uspeli su da napumpaju cene, i sad im se ne isplati da spustaju cene pa ponovo nekad u buducnosti da dizu, nego se drze logike "hype 24/7, cene uvek rastu, nikad ne padaju".
 
Agenti na individualnim transakcijama sugerišu smanjenje cene prodavcu ukoliko bi to dovelo do transakcije. Mislim da precenjujete uticaj agenta na prodavca malo, oni mogu da sugerišu ali prodavac na kraju odlučuje za koliko će prodati.
 
Vrh