Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne razumem samo po kojoj bi ceni ti prodao stan koji si npr nasledio, a da ispadnes drustveno odgovoran?
To što bih ja uradio ili bilo ko drugi na istom mestu i dalje ne menja cinjenicu o duhu vremena u kome smo, a to je da je pohlepa postala prihvatljiva i pozeljna norma ponasanja.
A moj komentar se vise odnosio na ove krupne kapitaliste i vladajucu elitu sa vrlo uskogrudnim posmatranjima na zivot.
 
Ne nego se samo odnosilo na tvoju konstataciju o prodavcima tj investutorima. Mislim ako je sve tako lepo i logicno i cisto i investitori zaradjuju samo onoliko koliko im je potrebno onda je Beograd jedan srecan grad, a trziste nekretnina najtransparentniji biznis a ne leglo korupcije, mafije i pranja novca.
 

Na pitanje da li je sada pravi trenutak za kupovinu stana, Đoković kaže da je uvek pravi trenutak.

“To je kao ljubav kada vas pogodi. Uvek je pravi trenutak za kupovinu nekretnina. Mi smo inače investiciono plitko tržište. U šta drugo ulagati pare? Ako imate viška pare, a nemate dovoljno za stan, kupite garažu, izdajete i dobijete povraćaj novca za nekih 10-12 godina. Ako imate malo više, kupite stan. Ako imate još malo više, kupite dva stana ili kuću”, ističe Đoković.

No comment :)
 
A sve se brinem da ovi sto se bave gradjevinom u Srbiij ulažu profit u rast biznisa... ne, nego lepo potroše te pare na svoje luksuzne živote, a onda onih istih milion sa još 5 miliona od unapred prodatih stanova ulože sledeće godine da u naredne dve godine dobiju još 100% koje će da troše. Nema kod nas mesta za "compounding" jer nema potrebe za tolikom gradnjom. Vidiš da sve firme rade jedan po jedan projekat i jednu po jednu fazu. Što bi krenuli da prave 2000 stanova od jednom i da prave sebi preveliki supply i da im se smanji profit? A svi znamo da stvarna konkurencija u tom tržištu ne postoji i da ne može tu bilo ko da udje.
Neki ulažu u rast biznisa,naravno ne svi ali neki da, ali povećavaju se plate, dobijaju se bonusu, bolji vozni park ima firma za zaposlene, neke firme naprave cak sebi zgradu ili ostave kancelarije u izgradjenoj zgradi gde naprave bolje radno okruženje, glavnim menadzerima i inzenjerima i zaposlenima daju stanove po nizoj ceni ili po odlicnim uslovima ukoliko se pokažu sposobnim, generalno se podiže nivo radnog okruženja i komfor ljudima to jest zaposlenima, kupuju unapred dosta zemljišta za narednu gradnju....Konkurencija je svakako mala, jer izmedju ostalog retko ko ima novaca da sazida i jednu običnu zgradu a ne i potrebne veštine i znanje za celokupan proces....Takodje veće i da kazem stabilnije firme rade i po nekoliko projekata...
 
Takodje bih hteo svima ovde da kažem to jest da najavim da Kinezi hoće da grade zgrade, komplekse po Beogradu, trenutno su u potrazi za zemljištem i njenom kupovinom i planiraju u narednom periodu da grade, trenutno grade stambene komplekse u Loznici, takodje krecu izgradnju u Šabcu, a hoće u Begradu i Novom Sadu.... U trenutnim kompleksima koje grade ostave jednu lamelu, zgradu za svoje zaposlene, a ostalo je za prodaju... Mislim da će tako biti i u BG-u i da se kod njih barem u prvom kompleksu po meni mogu očekivati niže cene od konkurenata, prvenstveno zbog ulaska u tržište i zbog gradnje poverenja...
 



No comment :)
Dosta su dobri ovi tekstovi, uvek ima zanimljivog materijala.
Kaže: konačno je došlo do stabilizacije tržišta i do tržišnih uslova – da cenu diktiraju kupac i prodavac. Znači ponuda i tražnja. Nema više onih spoljnih faktora, pre svega Rusija, Ukrajina, kriza, Bliski istok. Dakle, krize nema, ratovi više nemaju uticaja, ni inflacija ni ništa. Samo dogovor!
Ali se plaši, ako nešto bude u Bosni ili na Kosovu, oni će da dodju i pokupuju najskuplje stanove u Bg-u ikada, jer su u zavidnoj finansijskoj situaciji. Jedva čekaju da ih oteraju iz svojih domova da mogu da dođu ovde i podignu nam promet. Jako pametna izjava.
 
Đoković je još jedan od majstora hajpa koje stalno kao "zovu" za komentar u ovim plaćenim člancima.
 
Đoković je još jedan od majstora hajpa koje stalno kao "zovu" za komentar u ovim plaćenim člancima.
Ovo su super cene, skoro pa prilagođene standardu većine ljudi u Beogradu. Ali biće dosta skuplje sve uskoro, pa bi bilo bolje da se ne dvoumite nego pamet u glavu.
To je poruka.
 
Ali se plaši, ako nešto bude u Bosni ili na Kosovu, oni će da dodju i pokupuju najskuplje stanove u Bg-u ikada, jer su u zavidnoj finansijskoj situaciji. Jedva čekaju da ih oteraju iz svojih domova da mogu da dođu ovde i podignu nam promet. Jako pametna izjava.

Sad razmišljam, totalno si u pravu, ovo je zapravo kritičan deo njegovog komentara. Čovek je u plaćenom tekstu počeo da širi strah od rata na Kosovu ili Bosni da bi podsticao kupovinu nekretnina zbog potencijalnog rasta cena usled talasa srpskih izbeglica.

Šta reći.
 
Sad razmišljam, totalno si u pravu, ovo je zapravo kritičan deo njegovog komentara. Čovek je u plaćenom tekstu počeo da širi strah od rata na Kosovu ili Bosni da bi podsticao kupovinu nekretnina zbog potencijalnog rasta cena usled talasa srpskih izbeglica.

Šta reći.
Najbolje ništa. Sigurno te time nije ubedio da sutra kupiš stan. Ko hoće da kupi kupiće i bez njega. Te plitkoumne izjave su namenjene plitkoumnim ljudima.
 
Kuli bar 100 sadnica i napravi dobar sljivik mada mislim da je kruska tu glavna vocka
 

Jadni svi koji su cekali da kupe nekretninu a neki dan danas cekaju i mise "evo sad je gotovo" "samo sto nije". Svaki put imaju neki novi izgovor zasto ce sad sve da "pukne".
Na zalost ne semo godine vec i decenije prolaze inflacija je dosla u neke normalne okvire ali i dalje je sve na istom putu. Ipak postoje ljudi iz svih slojeva drustva koji i dalje misle "jao kad nisam tad ne mogu ni sad" a po meni situacija ce samo da se "pogorsava". Po mojoj proceni odnos zarada i nekretnina da se sve vise produbljuje u smeru da ce biti sve teze i teze.
Osim ako nekome u kucnom budzetu ne ostaje 2.000+ eura mesecno (nakon sto plate sve racune) gube trku i za njih je nekretnina sve dalje i dalje jer ako je stan 200.000 eura i da kazemo da je inflacija u Srbiji recimo 6% godisnje (a znamo da na nekretnine utice vise nego na ostalo + znaci realno 10% godisnje). To znaci da 20.000 eura godisnje moras novog novca da 'ustedis' samo da bi da kazes ostao na istom. (ludilo!!) Da bi rastao brze od inflacije+rast cena moras vise od 20k eura da ustedis godisnje. Od te cifre treba oduzeti i ako neko placa rentu ili ako gubis potencijalnu dobit zarade rentiranje. Tako da cekanje je realno za nekoga 5k eura mesecno pa da kazes ajde moze da "bira" i duze jer je ok sa parama ali u svim drugim situacijama nema neki smisao.
Po meni potpuno je pogresna koorelacija izmedju zarada i cene stanova jer to nema veze jedno sa drugim. Zarade ce da rastu ali nekom x y brzinom koja ce biti niza od one kojom ce da rastu cene stanova i sto duze cekas sve gora situacija. Naravno da ce 2025. godine ako ne bude nekog zesceg s.... zarada biti 1000e kad veci deo tog "rasta" dolazi iz inflacije a samo mali deo rasta dolazi od realnog rasta produktivnosti.

Plus postoje visestruki rizici da cena stanova poraste brze od normalnog rasta od 10%.

Kao sto se secamo bili su migranti u tranzitu kod nas sa bliskog istoka i proslo ih je na desetine hiljada. Svako od njih je potrosio nesto kod nas (bilo sta) ali morao je barem nesto jer smo bas uzduzno tranzitna drzava. Ti migranti kakvi god da su doneli su neki novi kapital koji je usao u drzavu. Mozda nisu mnogo rentirali stanova ali su upumpavali neki kapital kroz taksiste, vozace, prenocista, prodavnice i slicno. Bilo ne ponovilo se ipak.

Posle je bio covid gde se masa nasih koji imaju sezonske poslove (brod, hoteli, avioni, cuvanje dece i slicno) vratila za Srbiju. 90.000 ljudi. Oni definitivno uticu na cene nekretnina u nekom procentu.

Kada je bio prvi haos u Izraelu nasi odande su se vratili za Srbiju.

Kada je pukla Juzno Africka Republika takodje od 20.000 nasih barem 10.000 se vratilo nazad.

Posle su naleteli Rusi/Ukrajinci od rata, krenula najezda rusa od kao sto znamo 100.000. Mozda nisu svi ostali ali sam njihov dolazak je upumpao neki kapital u drzavu i imali smo tada bas hot cene nekretnina.

Na sve to imali smo globalnu inflaciju koja je isla i do 20-25%.

Upumpavanje besplatnog novca stampanjem, sto je dolazilo do toga da su firme mogle da uzimaju besplatno kredite.

Pa je onda drzava davala (mislim da jos uvek to rade) do 20.000 eura za mlade bracne parove.

Sada imamo veliki dogadjaj koji EXPO 2027 koji ce pokrenuti gradjevinsku industriju a firme kao Milenium ili neke tako ce od zarade da upumpavaju novac u nekretnine.

Znaci zilion jedna stvar koja utice na rast cena nekretnina. Zato sam misljenja da je potpuno van svake pameti da se ceka jer moze svaki cas da se desi da "pukne" neka od drzava koja ce upumpati neke izbeglice/povratnike ili neke u tranzitu sto ce dovesti do svezeg kapitala koji ce se sruciti na kraju u smestaj. Turizam je u perspektivi da raste. Kinezi vide Srbiju kao proxy drzavu da bi mogli da rade DDP. Expo 2027. Zavrsetak brze pruge. Zavrsetak tranzitih puteva u Srbiji. Sava Centar konferencije. Rast zarada povecava pritisak na broj povratnika.

Kladiti se na pad cena je bukvalno kao da odigras na jedan broj na ruletu nije cak ni crno-crveno nego direktno na jedan broj.
Samo sto je potencijal dobitka 20-30% sto je smesno a rizik cekanja mnogo veci (jer gubis i dok cekas).

Jedine realne mogucnosti za pad:
- globalni neki haos
- nestabilnost u drzavi
- Kosovo - problemi & sankcije/rat
- Neke zesce prirodne katastrofe bas tu da pogode
 
Poslednja izmena:
Auuuu vradovicu, pa ti si se bas potrudio …prvo sam pomislio da si samo kopirao tekst iz clanka(inače ovaj lik polupismen), a mogao si i malo bolje, sistematicnije, perfidnije…ovako je malo mlitavo, bledo…teško će nekoga ubediti da sutra kupi stan u BW…
P.S. Kako kvalifikujemo ovaj napad na Izrael i uticanje na tržište nekretnina u Beogradu?
 
Poslednja izmena:
Auuuu vradovicu, pa ti si se bas potrudio …prvo sam pomislio da si samo kopirao tekst iz clanka(inače ovaj lik polupismen), a mogao si i malo bolje, sistematicnije, perfidnije…ovako je malo mlitavo, bledo…teško će nekoga ubediti da sutra kupi stan u BW…
Hvala @niki :D :D ja sam zadovoljan i prelaznom ocenom

@niki nakon tvog edita. Kvalifikujemo kao ozbiljan potencijal za novi talas izbeglica koji ce proci kroz nasu drzavu od cega ce se 3-4% zadrzati a ostali nastaviti put Evrope. Prakticno ako bi pukao rat malo jace moze da se desi ozbiljan upliv kapitala zbog prometa ljudi. Drugo postoji ozbiljna sansa da se UAE i Saudijska Arabija uvuku u rat i onda moze da se desi i 20k povratnika pa ti cekaj.
 
Hvala @niki :D :D ja sam zadovoljan i prelaznom ocenom

@niki nakon tvog edita. Kvalifikujemo kao ozbiljan potencijal za novi talas izbeglica koji ce proci kroz nasu drzavu od cega ce se 3-4% zadrzati a ostali nastaviti put Evrope. Prakticno ako bi pukao rat malo jace moze da se desi ozbiljan upliv kapitala zbog prometa ljudi. Drugo postoji ozbiljna sansa da se UAE i Saudijska Arabija uvuku u rat i onda moze da se desi i 20k povratnika pa ti cekaj.
Zar te ne grize bar malo savest, kupovinom u BW i slanjem profita na Bliski istok direktno finansiras konflikt, a još se i radujes posledicama , odnosno izbeglicama koje će pogurati tvoje imaginarne investicije …
BW meni ne drzi pažnju, čak i kad se potrudim😂
 
Gde si video da se radujem? Ja upozoravam na posledice (po nase stanovnistvo) i delim svoje misljenje. Ko je rekao da se radujem? Iskreno nemam nikakvo misljenje niti zauzimam strane u svim tim sukobima niti me interesuju osim eventualnih uticaja/posledica po nas. Hteo sam vise da podelim svoje misljenje (nesebicno i besplatno) da i drugi vide da postoje drugacija razmisljanja od onih za dzak krompira i parket.

@Sava Sava Hvala i obavezno hrastov parket jer je dobar za grejanje posto ima visoko-kaloricnu vrednost.
 
Poslednja izmena:
I serif potvrdjuje.

Golobradi na frontu

Stoiljković kaže da je drugi, ništa manje važan razlog što se sa porodicom vratio u Srbiju taj što u Srbiji vidi progres.

– Možda to nekome ko živi u ovoj zemlji promakne, ali meni, koji sam dolazio na godinu-dve, taj ogroman pomak, u pozitivnom smislu je očigledan, posebno poslednjih 10-12 godina. Želimo da doprinesemo boljitku ove zemlje. Ako sam to činio u ratu i supruga i ja možemo još više sada, kada se zemlja ubrzano razvija – priča Stoiljković.

Neverovatno je kako neki koji su politicki ostrasceni to ne zele da prihvate kao cinjenicu. Ne njima kad kazes da je Srbija za Kanadu izmislila kvalitet zivota misle da ih za.....s
 
Vrh