Šta je novo?

Cene nekretnina

I serif potvrdjuje.



Neverovatno je kako neki koji su politicki ostrasceni to ne zele da prihvate kao cinjenicu. Ne njima kad kazes da je Srbija za Kanadu izmislila kvalitet zivota misle da ih za.....s
Jeste, svima je Srbija skroz dobra, samo tebi očigledno ne valja.
Ti ćeš u Srbiju samo onda kad ovde ni dinar je budeš morao da zaradiš. Ako i tada.

Šta ono beše čekaš, zastavu i školu? Ima li kakvog pomaka?
 
Jeste, svima je Srbija skroz dobra, samo tebi očigledno ne valja.
Ti ćeš u Srbiju samo onda kad ovde ni dinar je budeš morao da zaradiš. Ako i tada.

Šta ono beše čekaš, zastavu i školu? Ima li kakvog pomaka?
Zaboravio si gondolu ne znam da li slucajno ili namerno. :)

Mislim da ima pomaka barem za skolu.
 
Kakav pomak ima za skolu? Na tom placu bio prazan prostor uvek, evo i sada.
 
Radovic prelazi kada skupi prvi milion (koji je standardno najteze zaraditi) i kada postane zamenik guvernera Kalifornije. I izgustira sve. Napustice Vilu u Beverli Hilsu zarad betonske kutije u Navodnom Beogradu. Onda krece investiranje i zidanje "Radovicevih rajskih vrtova" u Mirijevu. Prvih 50 kupaca imace kvadrat za 4000e, dok svi ostali placaju punu cenu od 5000e.
 
Ma kakva Kenjafornija, znas ti koliko tamo ima beskucnika, kakav je zdravstveni sistem i koliko je tesko kasirkama iz 7/11 da kupe stan u Ciscu? Srbija je izmislila kvalitet zivota i bezbezdnosti za Kenjaforniju!
 
Zaboravio si gondolu ne znam da li slucajno ili namerno. :)

Mislim da ima pomaka barem za skolu.
Ni na kraj pameti. Totalno sam zaboravio. Mislio sam samo škola i zastava.
Jel to ona sa 3 žice, da bude sigurno? I to ti je na spisku? I ima smisla, zašto se seliti u grad koji nema gondolu. Vidi sa labudom, može da ti sredi neke premijum nekretnine u gradu sa gondolom.

Sad bez šale, jel se sećaš kad si prognozirao da Beograd prelazi Budimpeštu u turističkom smislu? Čitam danas, neka kineska aviokompanija otvara novu liniju iz Kine za Mađarsku, dodaju 4 nedeljna leta. Ukupno će Mađarska od leta imati 17 direktnih letova za Kinu. Nedeljno.
 
Videh ovo za Madjare. Nadam se i mi da pojacamo to malo :)

3 leta nedeljno za sada.

I nisam prognozirao da mozemo da ih "prestignemo" nego da za neku godinu stignemo njihve trenutne rezultate u turizmu i to je bilo jos onda. Oni ce verovatno u medjuvremenu jos da se odlepe napred jer ceo ovaj region bukvalno razvaljuje kako napreduje.

Btw ti isti Madjari 0 za Ameriku a mi evo treci.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reagovanja: mzo
Auu sta ce biti sa airbnb stanovima kad svi ti Kinezi navale brzom prugom iz Peste u BG makar na produzeni vikend?
 
Bice sa Prokopa pasarela do BW, pa ce svi ti sa rancevima ali i onim kuferima na tockice da rentaju gde drugde nego u BW. Treba sad pazariti u BW dok je jos bagatela, 3k m2 je smesno realno koliko ce tu moci za par godina da se zaradi
Da je 3k m2, ovde sam video jedino njihove kao promocije od 3100eur bez PDV-a, znači najjeftiniji sa najlošijom mikrolokacijom i pozicijom u toj zgradi 3400eur....
 
Najlosije u najboljem naselju na svetu je i dalje dovoljno dobro ko nema hirove! 3033e m2 se reklamira ovih dana, jos kad uzmes povracaj pdv sto nema u normalnim zemljama
 
Vradović je već jednom pre par godina prognozirao rast kad su mu svi rekli da je bot, pa ispade u pravu.

Cenim što se potrudio da argumentuje u detalje, iako se ne slažem sa tim pesimističnim predviđanjem :)
Da budemo precizniji, vradovic je prognozirao 5k za Mirjevo i sve to u sklopu mega/giga/ultra razvoja u sklopu projekta Srbija 2025.
Pošto je taj projekat propao sad se jaše novi zvani "Expo27".

E sad, možda je vradovic i znao za kovid i uspeo da predvidi jeftin novac i silne milijarde koje su uzete na kredit (dosta završilo u betonu), onda mu svaka čast. Tad su njegova predviđanja bila vezana za Srbija 2025 (znate ono, nećete moći Srbiju da prepoznate koliko ćemo da je unapredimo).
 
Kod mene nema mešetarenja kao kod vas. Kuća je za uživanje i nije za prodaju, ja ne smatram da sam išta zaradio. Jer jednom se živi, a ne da bi mi život prošao u mešetarenju kao vama, i u prizivanju raseljavanja. A da svakako vradoviću kad kupiš Bnw (ako ikada kupiš), gledaj da ima hrastov parket, al da ga ne lakiraju, jer smrdi kad se loži posle, a i nije zdravo.
 

Jadni svi koji su cekali da kupe nekretninu a neki dan danas cekaju i mise "evo sad je gotovo" "samo sto nije". Svaki put imaju neki novi izgovor zasto ce sad sve da "pukne".
Na zalost ne semo godine vec i decenije prolaze inflacija je dosla u neke normalne okvire ali i dalje je sve na istom putu. Ipak postoje ljudi iz svih slojeva drustva koji i dalje misle "jao kad nisam tad ne mogu ni sad" a po meni situacija ce samo da se "pogorsava". Po mojoj proceni odnos zarada i nekretnina da se sve vise produbljuje u smeru da ce biti sve teze i teze.
Osim ako nekome u kucnom budzetu ne ostaje 2.000+ eura mesecno (nakon sto plate sve racune) gube trku i za njih je nekretnina sve dalje i dalje jer ako je stan 200.000 eura i da kazemo da je inflacija u Srbiji recimo 6% godisnje (a znamo da na nekretnine utice vise nego na ostalo + znaci realno 10% godisnje). To znaci da 20.000 eura godisnje moras novog novca da 'ustedis' samo da bi da kazes ostao na istom. (ludilo!!) Da bi rastao brze od inflacije+rast cena moras vise od 20k eura da ustedis godisnje. Od te cifre treba oduzeti i ako neko placa rentu ili ako gubis potencijalnu dobit zarade rentiranje. Tako da cekanje je realno za nekoga 5k eura mesecno pa da kazes ajde moze da "bira" i duze jer je ok sa parama ali u svim drugim situacijama nema neki smisao.
Po meni potpuno je pogresna koorelacija izmedju zarada i cene stanova jer to nema veze jedno sa drugim. Zarade ce da rastu ali nekom x y brzinom koja ce biti niza od one kojom ce da rastu cene stanova i sto duze cekas sve gora situacija. Naravno da ce 2025. godine ako ne bude nekog zesceg s.... zarada biti 1000e kad veci deo tog "rasta" dolazi iz inflacije a samo mali deo rasta dolazi od realnog rasta produktivnosti.

Plus postoje visestruki rizici da cena stanova poraste brze od normalnog rasta od 10%.

Kao sto se secamo bili su migranti u tranzitu kod nas sa bliskog istoka i proslo ih je na desetine hiljada. Svako od njih je potrosio nesto kod nas (bilo sta) ali morao je barem nesto jer smo bas uzduzno tranzitna drzava. Ti migranti kakvi god da su doneli su neki novi kapital koji je usao u drzavu. Mozda nisu mnogo rentirali stanova ali su upumpavali neki kapital kroz taksiste, vozace, prenocista, prodavnice i slicno. Bilo ne ponovilo se ipak.

Posle je bio covid gde se masa nasih koji imaju sezonske poslove (brod, hoteli, avioni, cuvanje dece i slicno) vratila za Srbiju. 90.000 ljudi. Oni definitivno uticu na cene nekretnina u nekom procentu.

Kada je bio prvi haos u Izraelu nasi odande su se vratili za Srbiju.

Kada je pukla Juzno Africka Republika takodje od 20.000 nasih barem 10.000 se vratilo nazad.

Posle su naleteli Rusi/Ukrajinci od rata, krenula najezda rusa od kao sto znamo 100.000. Mozda nisu svi ostali ali sam njihov dolazak je upumpao neki kapital u drzavu i imali smo tada bas hot cene nekretnina.

Na sve to imali smo globalnu inflaciju koja je isla i do 20-25%.

Upumpavanje besplatnog novca stampanjem, sto je dolazilo do toga da su firme mogle da uzimaju besplatno kredite.

Pa je onda drzava davala (mislim da jos uvek to rade) do 20.000 eura za mlade bracne parove.

Sada imamo veliki dogadjaj koji EXPO 2027 koji ce pokrenuti gradjevinsku industriju a firme kao Milenium ili neke tako ce od zarade da upumpavaju novac u nekretnine.

Znaci zilion jedna stvar koja utice na rast cena nekretnina. Zato sam misljenja da je potpuno van svake pameti da se ceka jer moze svaki cas da se desi da "pukne" neka od drzava koja ce upumpati neke izbeglice/povratnike ili neke u tranzitu sto ce dovesti do svezeg kapitala koji ce se sruciti na kraju u smestaj. Turizam je u perspektivi da raste. Kinezi vide Srbiju kao proxy drzavu da bi mogli da rade DDP. Expo 2027. Zavrsetak brze pruge. Zavrsetak tranzitih puteva u Srbiji. Sava Centar konferencije. Rast zarada povecava pritisak na broj povratnika.

Kladiti se na pad cena je bukvalno kao da odigras na jedan broj na ruletu nije cak ni crno-crveno nego direktno na jedan broj.
Samo sto je potencijal dobitka 20-30% sto je smesno a rizik cekanja mnogo veci (jer gubis i dok cekas).

Jedine realne mogucnosti za pad:
- globalni neki haos
- nestabilnost u drzavi
- Kosovo - problemi & sankcije/rat
- Neke zesce prirodne katastrofe bas tu da pogode
Poprilično paušalno viđenje, a izneseno poput aksioma, i sa rezignacijom što nerazumna raja ne može da shvati konačno tu večnu istinu do koje ste došli.
Inflacija došla u normalne okvire? Od koliko, 5%?
Ako cena stanova ima "pogrešnu korelaciju" sa zaradama, sa čime onda ima tačnu korelaciju?
 
Uvek mi je bilo smešno to poređenje sa Nemačkom što SNS voli da radi. Baš se vidi u takvim stvarima koliko intelektualno potcenjuju svoje glasačko telo.
 

Izgleda da se dosta naseljavamo sa povratnicima.
Upravo potvrdjujes ono sto svi znamo, nije vest kad neko ode (jer nam odlazi na desetine hiljada ljudi godisnje, to se podrazumeva), vest je kad neko dodje ili kad se vrati, to je zaista senzacija :)
 
Vrh