Šta je novo?

Cene nekretnina

Ebidta i dobit nisu ista stvar. Da ne ulazimo dalje, ovo je prodajni tizer lokacije a realizacija je nešto malo drugačije. Trafo, kanalizacija i ostale peripetije

Ok, ali generalno mozemo da se slozemo da cak i sa trenutnim cenama zemljista, investitor moze da sagradi zgradu na Novom Beogradu i proda je za 2500e i sasvim lepo zaradi?
 
Kad se označi novogradnja na oglasima, u preprodaji ide i dosta više od 3k...


Tako da sumnjam da ovaj teaser prikazuje realno stanje za tu lokaciju sad, kad svi ostali prodaju preko 3k
 
Ja kako ovo citam imaju dobit 10 miliona na ulozenih 21 miliona, pri ceni od 2500e po kvadratu.

To je skoro 50% dobit na ulozeni kapital, a da ne spominjemo sledeci stvari:
- Dobar deo love se prikupi prodajom i pre nego sto se ozbiljno krene u izgradnju tako da investitor moze da krenu u gradnji sa samo 5-10 miliona. Onda je dobit na ulozeni kapital mnogo veca, ako je investitor ulozio samo 5 milona svog novca dolazimo do 200% dobiti na ulozeni kapital, istina na vise godina, ali opet i da uzmemo da je 4 godine projekat i da investitor krene sa 5 miliona, na kraju 4 godine ima 15 miliona pa racunajte koliko je to godisnje profitna stopa.
- Stavka troskova se vrlo lako moze naduvati, a da se preko povezanih firmi na ime fiktivnih troskova izvuce novac. Npr. po zvanicim finansijskim bilansima proizvodni troskovi cine 80% od prodaje Beograda na vodi, tj. ako oni prodaju kvadrat za 3500e, proizvodni troskovi su 2700e po kvadratu, sve sa poklonjenim zemljistem? To se moze opravdati samo zlatnim slavinama.
- Cena kvadrata za isti projekat se besumucno povecavaju, iako je zemljiste odavno kupljeno, uradjena priprema itd. Kako je moguce da npr. cena zgrade Zelena Avenija 5 bude 3100e u 2023. dok je Zelena Avenija 1 bila 1650e 2016. godine? Zemljiste odavno kupljeno, dakle ostalo samo da se nabaci zgrada, jel su se toliko povecali troskovi ili mozda apetiti? I za ovaj projekat je cena 2500 a trenutno se prodaju stanovi po 3000, ne bi me cudilo da za koju godinu prodaju i po 3500e, pa tek onda vidite koje su to zarade.

Ja licno znam ljude koji rade zgrade u Pancevu, prema njihovim recima imali bi ok profit i da prodaju za 1200e sve sa zemljistom i izgradnjom ali kad ljudi veca placaju 1500 i vise...
Ne razumem šta hoćeš da kažeš. Neko zida zgradu na zemljistu kupljenom 2017, pa samim treba da u cenu svog finalnog proizvoda da ukalkulise tu cinjenicu I prodaje stanove jeftinije nego da je ti zemljište platio po trenutnim tržišnim cenama? Izvini, ali niko normalan to ne bi radio- ako se trenutno stanovi prodaju po 3000 eur, onda ce I taj investitor probati da proda za tu cenu i ostvari veći profit, nema niceg lošeg ili amoralnog u tome. Što se tiče ovih priča koliko se zaradjuje na gradnji, mislim da se tu ljudi lože bez pokrića. Naravno da je zarada velika za megaprojkte sponzisane od strane države poput BNV jer ti investitori dobijaju najlukrativnije poslove. Medjutim, ljudi koji kupe parcelu, pa plate naknadu za gradsko građevinsko zemljište, dobiju sve potrebme papire i dozvole i najzad krenu u gradnju uopšte nisu u tako zaštićenoj situaciji i čak iako ostvare profit, to je mukotrpno zaradjen novac. Ima mnogo skalabilnijih biznisa koji se bave razvojem softvera, aplikacija, SaaS rešenja i gde se na lakši i brzi nacin ljudi bogate nego na izgradnji manjih stambenih objekata.
 
Kad se označi novogradnja na oglasima, u preprodaji ide i dosta više od 3k...


Tako da sumnjam da ovaj teaser prikazuje realno stanje za tu lokaciju sad, kad svi ostali prodaju preko 3k
Brate rodjeni...
Tizer je napravio prodavac, sa konzervativnom troškovnom i prihodnom stranom.
Uradi sam svoju kalkulaciju, imaš sve podatke sazvakane bukvalno!
 
Ne razumem šta hoćeš da kažeš. Neko zida zgradu na zemljistu kupljenom 2017, pa samim treba da u cenu svog finalnog proizvoda da ukalkulise tu cinjenicu I prodaje stanove jeftinije nego da je ti zemljište platio po trenutnim tržišnim cenama? Izvini, ali niko normalan to ne bi radio- ako se trenutno stanovi prodaju po 3000 eur, onda ce I taj investitor probati da proda za tu cenu i ostvari veći profit, nema niceg lošeg ili amoralnog u tome. Što se tiče ovih priča koliko se zaradjuje na gradnji, mislim da se tu ljudi lože bez pokrića. Naravno da je zarada velika za megaprojkte sponzisane od strane države poput BNV jer ti investitori dobijaju najlukrativnije poslove. Medjutim, ljudi koji kupe parcelu, pa plate naknadu za gradsko građevinsko zemljište, dobiju sve potrebme papire i dozvole i najzad krenu u gradnju uopšte nisu u tako zaštićenoj situaciji i čak iako ostvare profit, to je mukotrpno zaradjen novac. Ima mnogo skalabilnijih biznisa koji se bave razvojem softvera, aplikacija, SaaS rešenja i gde se na lakši i brzi nacin ljudi bogate nego na izgradnji manjih stambenih objekata.
Ok onda cu reci malo jednostavnije - visoke cene kvadrata u Beogradu NISU opravdane troskovima izgradnje, zemljista itd. vec su POSLEDICA hajpa, pohlepe i direktnog uticaja drzave.
 
Brate rodjeni...
Tizer je napravio prodavac, sa konzervativnom troškovnom i prihodnom stranom.
Uradi sam svoju kalkulaciju, imaš sve podatke sazvakane bukvalno!

Ma samo kažem da je glavni podatak o ceni outdated, neću da ulazim u to koliko zapravo košta gradnja jer nisam u građevini i ovde koje god cifre da stoje, meni to ne znači ništa, niti znam šta je istina, šta nije... Ja sam i sa pretpostavkom da zarađuju 20% i gledao koliki je skok cena na nekim projektima bio, pa vidiš i sam da su negde skokovi bili i 600-700-800 EUR po kvadratu u zadnje dve godine...
 
Ok onda cu reci malo jednostavnije - visoke cene kvadrata u Beogradu NISU opravdane troskovima izgradnje, zemljista itd. vec su POSLEDICA hajpa, pohlepe i direktnog uticaja drzave.
Kako je direktan uticaj države na to što je neko kupio parcelu pre 7 godina za daleko manje novca nego što sada vredi i iskoristio tu cinjenicu da dodatno zaradi na svom projektu izgradnje zgrade? Naravno da ce probati da kapitalizuje svoju investiciju i ostvari najveci mogući profit. Ti si danas kačio neke oglase iz 2017 gde se stanovi u širem centru nude za 1200-1300 eur po m2. Pitaj nekog ko je tada kupio stan da ti proda po toj ceni, potpuni nonsens. 90% stambenih jedinica koje se zidaju u ovom gradu nisu BNV, tako da mani se tih teorija i priča.
 
Kako je direktan uticaj države na to što je neko kupio parcelu pre 7 godina za daleko manje novca nego što sada vredi i iskoristio tu cinjenicu da dodatno zaradi na svom projektu izgradnje zgrade? Naravno da ce probati da kapitalizuje svoju investiciju i ostvari najveci mogući profit. Ti si danas kačio neke oglase iz 2017 gde se stanovi u širem centru nude za 1200-1300 eur po m2. Pitaj nekog ko je tada kupio stan da ti proda po toj ceni, potpuni nonsens. 90% stambenih jedinica koje se zidaju u ovom gradu nisu BNV, tako da mani se tih teorija i priča.
Ovde ima gomila otvorenih tema o projektima koji tek treba da se grade, tipa Marina Dorcol pa da ja ne moram a objasnjavam koliko se ceka gradjevinska dozvola. Ko zeli neka prelista teme tim projektima. Ili to mozda investitori ne zele da zarade pare?

Meni je ovo bio interesentan projekat, zemljiste davno kupljeno, ali eto, ni oni ne zele da zarade pare i ni sada ne znaju kad ce poceti gradnja:

Da ne govorimo koliko mora da se 'pocaste' odgovarajuce strukture za 101 dozvolu koju moras do dobijes dok se stan ne moze uknjiziti. Ima gomila zgrada cak i na novom Beogradu koje ni 5-6 godina nakon zavrsetka nisu uknjizene i ti stanovi se ne mogu prometovati zvanicno.

A da ne spominjemo da je nekada postojala drzavna stanogradnja na drzavnom zemljistu tipa Stepa Stepanovic, Zemunske kapije i ostalo.

Ovakva drzava ima direktnog uticaja na CENU nekretnina.
 
Ok onda cu reci malo jednostavnije - visoke cene kvadrata u Beogradu NISU opravdane troskovima izgradnje, zemljista itd. vec su POSLEDICA hajpa, pohlepe i direktnog uticaja drzave.

Kako cene nisu opravdane ako se prodaje cak onoliko koliko se prodavalo 2016. kada su cene bile dosta nize?
 
Da li postoji informacija na internetu gde se vidi da je 'zemljiste davno kupljeno'?

Koliko sam razumeo, Jugoimport sdpr treba da zida na tom zemljištu, a vojska da dobije naknadu (na način koji se dogovore).
U pravu si, vojska je poklonila zemljiste Jugoimportu:


Jos jedan divan primer kako drzava brine o stanogradnji u BG. Ovde na forumu je inace otvorena tema 2021. u vezi ovog projekta, tri godine stanje isto...
 
Kupio moj prijatelj novu Škodu Superb pre 3-4godine za 24,000 evra, a sada je slična nova 37.000 evra. I to ne ovaj novi model što izlazi na leto. Štampanje evra i dolara ima posledice.

Da li bas? https://www.skoda-auto.rs/promotions/promotion-detail/sajam-superb

Ove godine je nebrojeno popusta za nove automobile. Cene se naravno nece vratiti gde su bile 2020, ali su pale u odnosu na 2022/2023. Stampanje stoji jos od 2022. i novcana masa se polako smanjuje.

Cene stanova, medjutim, stoje. Nije samo do stampanja.
 
Da li je neko kupio/gledao ili ima neke informacije o projektu vlasnika Euromedika - Palata Vizantija ? U ovakvim trzisnim uslovima mi ta cena od 2450 EUR deluje i vise nego dobro. Iako ta mikrolokacija ternutno ne izgleda atraktivno i ima puno nedostataka, za ocekivati je da na duzi rok ceo taj potez izgradnjom luke beograd, linijskog parka, pa i metroa dobije na vrednosti..
 
Novac je toliko izgubio vrednost da kad mi kazu da je nesto recimo 1000din ja dajem 2000 i ne trazim kusur. Gledam samo da se resim para jer vise nicemu ne sluze.
Ljudima koji dizu kredit preporucujem da se dogovore sa bankom da im cela plata ide za ratu. Sta ce im pare, a investitorima to moze puno da znaci da nastave sa zidanjem i pomognu da se skuci jos porodica sa decom.
 
Novac je toliko izgubio vrednost da kad mi kazu da je nesto recimo 1000din ja dajem 2000 i ne trazim kusur. Gledam samo da se resim para jer vise nicemu ne sluze.
Ljudima koji dizu kredit preporucujem da se dogovore sa bankom da im cela plata ide za ratu. Sta ce im pare, a investitorima to moze puno da znaci da nastave sa zidanjem i pomognu da se skuci jos porodica sa decom.
Slažem se. Jednostavno je takvo vreme, i treba prihvatiti da se većinski deo plate odvaja za beton. Ko zarađuje do 1500€, a kao što vidimo to ne vredi ni čemu, on bi mogao da ide sa celim iznosom. Postoji opcija da postaneš produktivniji, zarađuješ više, i kreiraš još više betona sa kojim posle možeš da raspolažeš slobodno.
 
Nekako se ne osećam tako mladim kao što jesam 😂
Bio bih zadovoljan i sa 10%, ako može nekako preko veze.
Mladji si od mene 1-2god, pa za 10%
Nekako se ne osećam tako mladim kao što jesam 😂
Bio bih zadovoljan i sa 10%, ako može nekako preko veze.
Pozdrav druze, sličnih smo godina ja sam 1-2 god stariji od tebe. Zavisi stvarno od čoveka do čoveka ali neki Investitori daju popust od 50eur svom bratu preko ,,veze,,, dok na primer ako uspes da ispregovaraš možeš možda dobiti i do tvojih 10% što pričaš, spominjem to je kod nekih uglavnom manjih Investitora i koji grade jednu zgradu a ne kompleks, kada su kompleksi onda uglavnom imaš njihovu proceduru koju ne možeš da menjaš(daju par opcija što se tiče plaćanja i tačne cene na osnovu toga), jednostavno jer ne možeš doći do direktora, vlasnika jer nemaju oni vremena da se sa mogućim kupcima nalaze i da troše vreme na to, kao i što neće da komplikuju sistem prodaje, zamisli 300 stanova i sa svakim nešto drugačije nije lako ispratiti niti to hoće.
Sa manjim Investitorima koji prave jednu zgradu i možeš i treba da budeš direktan i ako imaš da platiš dosta unapred onda i možeš da očekuješ 5-10%, primer je da platiš 50% ili 85% pre temelja i zavisi ali možeš dobiti tada 10% manju cenu.
 
Što se tiče cena izgradnje, jako mnogo faktora ulazi u obzir.

1.cena zemljišta(neko dogovori 10% od izgradnje u kompenzaciji neko i manje, a neko i 30%, ovde je čini mi se neko spominjao i više) Evo samo ovde može da se vidi onda kasniji profit kod svakog je različit. I da jači Investitori kupuju dosta zemljista i onda u fazama grade, e sada naravno da ce imati veci profit jer su ranije kupili zemljiste, ali isto tako im naredno zemljiste koje ce kupiti je mnogo skuplje, treba imati u vidu da su to firme koje rade ovo ceo život i retko da je ovo nekome samo jednokratni posao.

  1. Izgradnja isto utiče na cenu i sami kvalitet radova, evo posaljite i sami upit nekim majstorima za neku stvar i cena se razlikuje pa nekad čak i više od duplo( ponuda od stolara za kuhinju sa detaljnim predmerom se razlikuje i više nego duplo), kod radova nije baš tako ali da jako se razlikuje, kao i cene projektovanja i svih propratnih stvari koje su uključene u izgradnju....
  2. Cenu takodje diktira i trziste ponuda i potraznja(neće se graditi ako nema kome da se prodaje, gledajte po gradovima gde se i koliko gradi)i svi faktori o kojima se ovde priča....
 
Što se tiče cena izgradnje, jako mnogo faktora ulazi u obzir.

1.cena zemljišta(neko dogovori 10% od izgradnje u kompenzaciji neko i manje, a neko i 30%, ovde je čini mi se neko spominjao i više) Evo samo ovde može da se vidi onda kasniji profit kod svakog je različit. I da jači Investitori kupuju dosta zemljista i onda u fazama grade, e sada naravno da ce imati veci profit jer su ranije kupili zemljiste, ali isto tako im naredno zemljiste koje ce kupiti je mnogo skuplje, treba imati u vidu da su to firme koje rade ovo ceo život i retko da je ovo nekome samo jednokratni posao.

  1. Izgradnja isto utiče na cenu i sami kvalitet radova, evo posaljite i sami upit nekim majstorima za neku stvar i cena se razlikuje pa nekad čak i više od duplo( ponuda od stolara za kuhinju sa detaljnim predmerom se razlikuje i više nego duplo), kod radova nije baš tako ali da jako se razlikuje, kao i cene projektovanja i svih propratnih stvari koje su uključene u izgradnju....
  2. Cenu takodje diktira i trziste ponuda i potraznja(neće se graditi ako nema kome da se prodaje, gledajte po gradovima gde se i koliko gradi)i svi faktori o kojima se ovde priča....
Cena izgradnje je jedno, a na finalnu cenu nekretnina u Srbiji utice i mafija.
 
Lokacije koje se posebno ističu i koje su se najviše pretraživale na našem sajtu prošle godine i ove godine jesu recimo Mirijevo, koje je sve popularnija destinacija

 
Cena izgradnje glavnih projekata koji diktiraju trziste nije skocila sigurno od pre korone jer su taj pokusaj skoka ispeglali jeftinom radnom snagom iz Bangladesa kao ustedom na kvalitetu gradnje. Ima tu mesta za korekciju ne samo 10-20% vec i 50% lagano ako zatreba i opet bi bili u dobrom plusu.
 
Poslednja izmena:
Vrh