Šta je novo?

Cene nekretnina

Zbog cega gledas M1 a ne M2?
Jel gledas standalone ili uporedo sa nekim drugim parametrom npr. rastom GDPa?

Ja sam u decembru bio na jednom dorucku na kome je bio prisutan i Brian Wesbury pa je on izneo njegovu racunicu koliko je "insulina" jos ostalo. Razmisli dobro sta biti kada on presusi u ovoj izbornoj godini...
Sta ce biti kad presusi insulin, stampace ponovo ?
I sta kaze Brian Wesbury, kad ce presusiti likvidnost ?
 
Nisam dao konkretan odgovor na to koliko to utiče na cenu, ne utiče na krajnju cenu, ali ja razmisljam ovako, ako saznam da je neko dao vise od 25-30% izgradjenosti da dobije lokaciju da bih dobro razmislio o kvalitetu zgrade i ostalim stvarima pogotovo ako je sa cenom isti kao konkurenti to jest zgrade u blizini... Neki kupuju za keš i to je najčistije za Investitore, a ako se daje u kompenzaciju(za zemljiste, izvodjacima, podizvodjacima) svakako da ce ti koji su dobili u kompenzaciji(u vecini slucajeva) davati ispod cene Investitora....
Pratim samo Beograd i Zlatibor, i za Vračar znam da ispod 30-40% nema, Zlatibor oko 25-30% za bolje delove. Verujem da se to daje u odnosu na kraj odnosno okolne cene. E sad ostaje pitanje koliko otpadne za samu izgradnju...
 
Pratim samo Beograd i Zlatibor, i za Vračar znam da ispod 30-40% nema, Zlatibor oko 25-30% za bolje delove. Verujem da se to daje u odnosu na kraj odnosno okolne cene. E sad ostaje pitanje koliko otpadne za samu izgradnju...
Ok ima mi logike tih 30% za Vračar na nekoj lokaciji gde će m2 biti jako skupi, to se onda isplati Investitoru. Na samu Izgradnju ti ide otprilike ovako, Investitor može da se dogovori sa Glavnim Izvodjačem da mu da 50% stanova za totalnu izgradnju(ključ u ruke) i pri tome da po pola plate taksu za uredjenje gradjevinskog zemljista. Ponavljam veoma varira, uglavnom to rade Investitori koji počinju, a i Izvodjaci radova koji počinju, jer ti nije cilj da se poslije zezaš sa prodajom stanova(zato daju i jeftinije stanove koje dobiju i kompenzaciju), ili se dešava, što uglavnom bude neki deo u novcima neki u kompenzaciji. Investitor i Glavni Izvodjac uglavnom ostave svojoj deci ili svojima ,,bolje stanove,,.
Verujem da ovakvih dogovora je retko na Vračaru i nekim top lokacijama, jer je isplativije Investitoru da plati radove i da ne daje u konpenzaciju, nego da skoro sve sam prodaje po tim skupim cenama na Vracaru. Jer je izgradnja(osima kada su kompleksi) više manje uvek ista. Kažem zavisi od puno faktora....
 
Pa tad je bilo pametno uzeti fiksnu. Znam ljude koji su uzeli, ali najniža stopa koju sam čuo je 3%.
A njega sam ovo pitao, jer očigledno ne govori istinu :)
Druze, ja nemam razloga da lazem, ako on laze mene, lazem i ja vas, al ova prica mu se itekako poklapa kada mu se svaki mesec skida ista cifra sa racuna vec godinu ipo dana
 
Sta ce biti kad presusi insulin, stampace ponovo ?
I sta kaze Brian Wesbury, kad ce presusiti likvidnost ?
Sta ce da rade ko ce ga znati 🤣 mada, vidis da i dalje kubure sa inflacijom, a kamatne stope visoke, pa je pitanje da li mogu da stampaju 🙂 ja sam misljenja da je neki veci reset potreban pre bilo kakvog novog stampanja...
Wesbury nije rekao kada, samo je rekao svoju cifru pa je svima bilo jasno da to nije neki dugi rok...
 
Ok. Znaci uzeo je po fiksnoj stopi od 2%. Kad je uzeo taj kredit? Pre 7-8 godina?
Evo sad sam proverio, ulica je Belog Bagrema, mislim da je broj 7 ili 9 tako nesto, sad ako mozes da vidis kad je zavrsena ta zgrada, on je kredit uzeo oko 5 meseci pre useljenja, pa vidi tacno kada je uzet kredit
 
Ok ima mi logike tih 30% za Vračar na nekoj lokaciji gde će m2 biti jako skupi, to se onda isplati Investitoru. Na samu Izgradnju ti ide otprilike ovako, Investitor može da se dogovori sa Glavnim Izvodjačem da mu da 50% stanova za totalnu izgradnju(ključ u ruke) i pri tome da po pola plate taksu za uredjenje gradjevinskog zemljista. Ponavljam veoma varira, uglavnom to rade Investitori koji počinju, a i Izvodjaci radova koji počinju, jer ti nije cilj da se poslije zezaš sa prodajom stanova(zato daju i jeftinije stanove koje dobiju i kompenzaciju), ili se dešava, što uglavnom bude neki deo u novcima neki u kompenzaciji. Investitor i Glavni Izvodjac uglavnom ostave svojoj deci ili svojima ,,bolje stanove,,.
Verujem da ovakvih dogovora je retko na Vračaru i nekim top lokacijama, jer je isplativije Investitoru da plati radove i da ne daje u konpenzaciju, nego da skoro sve sam prodaje po tim skupim cenama na Vracaru. Jer je izgradnja(osima kada su kompleksi) više manje uvek ista. Kažem zavisi od puno faktora....
Takođe sam hteo još da dodam neke dogovore kod samih Investitora, uglavnom se oni poznaju i drže iste cene u istoj ulici, čak bude na nekim nivoima i diskriminisan od strane svoje konkurencije(poslovnih Investitora, širenje raznih priča itd..) ako hoće da spušta cenu, ali postoje i razni Ugovori između Investitora koji daje Glavnom Izvođaču i vlasniku zemljišta stanove stanove u kompenzaciji, neki od tih dogovora i Ugovora su da Glavni Izvođač ne može da krene prodaju stanova dok Investitor svoje ne proda, takođe vlasnik zemljišta može tek da prodaje kada je dobijena Upotrebna ili uknjižena zgrada, u nekim slučajevima imaju i neke dogovore ispod koje cene se neće prodavati. Nemaju svi ova pravila i advokate koji to mogu da zaštite obe strane, a i ne znaju svi sve na početku, nekako se prilagođavaju i uče od drugih, kompleksan je ovo biznis. Zato se tako nekad mogu videti jeftinije prodaje od strane nekog podizvođača, koji je dobio posao zahvaljujući kompenzaciji i jednostavno njihovo poslovanje traži brzu prodaju, mada u većini slučajeva to ni ne osvane na oglasima, nego se takvi stanovi po nižim cenama prodaju poznanicima, prijateljima itd...
Naravno, kod dosta Investitora imate njihove ljude koji ih prate i kupuju ili rezervišu same stanove čak i pre dobijene lokacijske dozvole, pa kasnije preprodaju skuplje i tako se međusobno prate na svakoj narednoj lokaciji. Sve ove stvari utiču na krajnju cenu nekretnina.
 
Druze, ja nemam razloga da lazem, ako on laze mene, lazem i ja vas, al ova prica mu se itekako poklapa kada mu se svaki mesec skida ista cifra sa racuna vec godinu ipo
Ako je davno uzeo kredit (2021. i ranije) možda ima neke sanse. Sve posle toga je NEMOGUĆE da neko dobije tu fiksnu stopu. U tom slucaju banka bi dala kredit gde bi bila u minusu. Ne znam ko laže, ali neko laže.
 
ma baronisanje. ja sam uzeo kredit u sep 2021. sa 3.39% fiksno na 15godina u intesi. (30% ucesca)
drugar godinu dana ranije 2.9% sa vecim ucescem i boljom platom.
ok, mozda ako je radnik te banke ili onaj cije ime ne smemo da spomenemo licno. da se usetao u banku i dobio 2% na 30g - malo sutra.
 
ma baronisanje. ja sam uzeo kredit u sep 2021. sa 3.39% fiksno na 15godina u intesi. (30% ucesca)
drugar godinu dana ranije 2.9% sa vecim ucescem i boljom platom.
ok, mozda ako je radnik te banke ili onaj cije ime ne smemo da spomenemo licno. da se usetao u banku i dobio 2% na 30g - malo sutra.
Ja ne znam sta bi on dobio time da laze mene kolika mu je rata, pa cak i da mi pokazuje izvestaj na racunu mesecima u nazad, al dobro
 
Ja ne znam sta bi on dobio time da laze mene kolika mu je rata, pa cak i da mi pokazuje izvestaj na racunu mesecima u nazad, al dobro
Ok, sad vidim da si pisao da je uzeo kredit krajem 2021. Onda ima logike. Ali morao je da ima bas neku dobru vezu da mu daju kao VIP klijentu po 2%.
 
Ok, sad vidim da si pisao da je uzeo kredit krajem 2021. Onda ima logike. Ali morao je da ima bas neku dobru vezu da mu daju kao VIP klijentu po 2%.
Brat mu je direktor filijale, ne znam koje banke konkretno, ali sredio mu je najbolje sto je mogao, verujem da moze i danas neko da uzme "povoljniji" kredit, ne kao 2021. ali povoljniji nego trenutno, uz dobru vezu naravno
 
Poslednja izmena:
da. i ta njegova kamatna stopa je dobar reper jer svi imamo brata koji je direktor filijale.
a i pored toga ne verujem da mu je izboksovao 2% ali necu dalje da drvim jer je primer deplasiran.
 
da. i ta njegova kamatna stopa je dobar reper jer svi imamo brata koji je direktor filijale.
a i pored toga ne verujem da mu je izboksovao 2% ali necu dalje da drvim jer je primer deplasiran.
Ma kakav ditektor filijale.. On ima ovlašćenja da promeni aparat za vodu i napravi raspored kad će koji blagajnik da ide po burek.
 
To su VIP tarife. Daju se u tim situacijama, gde banka ima saradnju sa nekom firmom. A VIP tarife dobijaju i zaposleni banke (kod većine banaka).
Možda je njegov brat uzeo kredit na sebe ili mu je bio žirant. Sve ostalo ne bih komentarisao, jer moze da funkcioniše samo u situacijama kršenja etičkog kodeksa banke (tzv. pronevera).
 
To su VIP tarife. Daju se u tim situacijama, gde banka ima saradnju sa nekom firmom. A VIP tarife dobijaju i zaposleni banke (kod većine banaka).
Možda je njegov brat uzeo kredit na sebe ili mu je bio žirant. Sve ostalo ne bih komentarisao, jer moze da funkcioniše u situacijama kršenja etičkog kodeksa banke (tzv. pronevera).
Vrlo je moguce da mu je brat zirant, al necu da tvrdim nista, u to nisam upucen
 
Prosao sam hajp na berzama 2007, hajp u nekretninama 2008, hajp u zlatu 2011, hajp u kriptovalutama vise puta, sto kroz licna ulaganja sto kroz rasprave sa kolegama i po forumima slicnim ovom.

Na osnovu gornjih iskustava, cene nekretnina u BG u zadnjih par godina izgledaju kao hajp, hodaju kao hajp, govore kao hajp i smrde kao hajp.

Uvek ista prica:
- Cene skocile 40% za godinu-dve, kupi sad pre nego sto skoce jos zinzilion posto i nikad vise neces kupiti
- Zene po frizerskim salonima govore kako je Pera komsija uletio u pricu i zgrnuo silne pare i sad je zadnji trenutak da se nesto uradi
- Likovi se raspituju kako da na platu od 1000 evra uzmu kredit sa ratom od 800 da ulete u pricu iako im stan, zlato, kripto, deonice ne trebaju ali ce za par godina da prodaju za pet puta vise i nikad nece vise morati da rade
- Novac propada kao trulo voce, zadnji cas da ga utopis jer vec sutra neces ni kokice moci da kupis kad propadne celi monetarni sistem

Hiljadu puta cuo gornje price za nekretnine, zlato, kripto, deonice.
I uvek se traze neki razlozi i objasnjenja da se dokaze da je ovaj put drugacije.
 
Ja ne znam sta bi on dobio time da laze mene kolika mu je rata, pa cak i da mi pokazuje izvestaj na racunu mesecima u nazad, al dobro
Ja ni rođenoj ženi ne pokazujem izvod tekućeg računa i ne znam nikog ko deli okolo svoje transakcije. Taj deo priče ti je klimaviji nego onaj o uslovima kredita...
 
Vrh