Šta je novo?

Cene nekretnina

Ono što me buni je kako bi plaćanje poreza pomoglo stanarima?

Uvelo bi izdavanje stanova u legalne tokove, pa bi prava i obaveze bile definisane unapred ugovorom i stanodavac i stanar bi imali svoje interese zaštićenim u pravnom smislu.

Plaćanje poreza bi zapravo donelo dobrobit svima na tržištu u tom smislu.

Što se tiče cena rentiranja, slažem se da stanodavci već sad izvlače maksimum iz stanara i sumnjam da bi uspeli da trošak poreza u potpunosti preliju na stanare. Realnije je da bi prelili delimično, a delimično amortizovali, što je i ok u principu.
 
Usa inflacija skocila na 3.5%,. Toliko o mojoj prognozi da cemo uci u deflacioni sok 😄 Ocigledno da nista od spustanja kamata, jos ima para za trosenje izgleda
Izgleda će se ispuniti moja prognoza da dok rat u Ukrajini traje nema ništa od spuštanja. Ili isto ili na gore. Iskreno sam se iznenadio da su hteli da spuštaju ali opet reko greška u proceni. Celo tržište nema logike. Tako da ništa me više ne iznenađuje.
 
Uvelo bi izdavanje stanova u legalne tokove, pa bi prava i obaveze bile definisane unapred ugovorom i stanodavac i stanar bi imali svoje interese zaštićenim u pravnom smislu.

Plaćanje poreza bi zapravo donelo dobrobit svima na tržištu u tom smislu.
Nisam razumeo kakve veze ima plaćanje poreza sa ostvarivanjem prava iz ugovora o stanovanju. Svakako možeš i pod trenutnim okolnostima da zaključiš ugovor o zakupu i ja to uvek činim sa svojim stanarima. Problem je što da bi ostvario svoja prava, treba da pokreneš tužbu protiv nekog a sudski postupak traje 3 godine, pa je potpuno besmisleno da tužiš zbog par stotina (ili hiljada) eur štete koju si pretrpeo. To što će možda nekad naplaćivati porez neće uticati da nam pravosudni sistem odjednom volšebno postane efikasan i uređen. Ali hoće uticati na cenu najma kao što sam naveo u prethodnom postu.
 
Nisam razumeo kakve veze ima plaćanje poreza sa ostvarivanjem prava iz ugovora o stanovanju. Svakako možeš i pod trenutnim okolnostima da zaključiš ugovor o zakupu i ja to uvek činim sa svojim stanarima. Problem je što da bi ostvario svoja prava, treba da pokreneš tužbu protiv nekog a sudski postupak traje 3 godine, pa je potpuno besmisleno da tužiš zbog par stotina (ili hiljada) eur štete koju si pretrpeo. To što će možda nekad naplaćivati porez neće uticati da nam pravosudni sistem odjednom volšebno postane efikasan i uređen. Ali hoće uticati na cenu najma kao što sam naveo u prethodnom postu.

Ja sam dosad rentao stanove samo na reč jer to tako ide kod nas. Razumem da u praksi, ako si zaključio ugovor o renti sa fizičkim licem, trebalo bi da prijaviš porez u tom procesu? Kako zaključuješ ugovor bez da plaćaš porez?

EDIT: tj. kako prihoduješ od rente u skladu sa ugovorom bez da prijaviš porez je bolje pitanje pretpostavljam... To sve prolazi jer nema nikakve poreske kontrole?
 
Nisam razumeo kakve veze ima plaćanje poreza sa ostvarivanjem prava iz ugovora o stanovanju. Svakako možeš i pod trenutnim okolnostima da zaključiš ugovor o zakupu i ja to uvek činim sa svojim stanarima. Problem je što da bi ostvario svoja prava, treba da pokreneš tužbu protiv nekog a sudski postupak traje 3 godine, pa je potpuno besmisleno da tužiš zbog par stotina (ili hiljada) eur štete koju si pretrpeo. To što će možda nekad naplaćivati porez neće uticati da nam pravosudni sistem odjednom volšebno postane efikasan i uređen. Ali hoće uticati na cenu najma kao što sam naveo u prethodnom postu.
Može da utiče na cenu najma samo onoliko koliko je neko spreman da plati. Pričali smo o ovome x puta i uvek stanodavci dodju da nam objasne da će sve sve preliti na stanare. Mogu da pokušaju samo da li će imati ko da plati to što traže... A niko ne želi da mu stan mesecima bude prazan. Kao što su digli kirije za vreme Rusa pa sada mnogi spuštaju. Da mogu umesto 1000 uzeti 1200 stanodavci bi i sada to tražili, nisu to neki fini ljudi pa sada "e ne plaćam porez, evo ti jeftinija kirija". Neće biti u problemu ljudi koji plaćaju 500e kiriju jer oni i sada jedva krpe, u problemu će biti stanodavci koji hoće da naplate 600e, a nemaju kome. Eto tako jedan kolega iznajmljivao stan u centru Rusima za 700e, Rusi otišli i sada stan stoji prazan 3 meseca. Sad je spustio kiriju na 600 i još uvek nema nikoga.
Ja sam dosad rentao stanove samo na reč jer to tako ide kod nas. Razumem da u praksi, ako si zaključio ugovor o renti sa fizičkim licem, trebalo bi da prijaviš porez u tom procesu? Kako zaključuješ ugovor bez da plaćaš porez?

EDIT: tj. kako prihoduješ od rente u skladu sa ugovorom bez da prijaviš porez je bolje pitanje pretpostavljam... To sve prolazi jer nema nikakve poreske kontrole?
Država ne kontroliše. Možeš ti imati ugovor ali te niko neće pitati da li si platio porez, Do problema može doći ako dodje spora pa se pokrene pitanje poreza. Inače spor sa zakupcima se "lako" rešava solemnizacijom ugovora kod notara.
 
Izgleda će se ispuniti moja prognoza da dok rat u Ukrajini traje nema ništa od spuštanja. Ili isto ili na gore. Iskreno sam se iznenadio da su hteli da spuštaju ali opet reko greška u proceni. Celo tržište nema logike. Tako da ništa me više ne iznenađuje.
Stvarno deluje da inflaciju prave stalnim pozajnicama koje citamo skoro svaki mesec a i vidi se i kod nas cak da para jos ima, nije kao da cujem da ljudi puno kukaju.
 
Pre par nedelja je neko postavljao podatke o tome na temi. Rusi kupe godišnje oko 1.500 stanova ovde. Kad pomnožiš taj broj sa tri, dobiješ da su od početka rata do sada kupili oko 4.500 stanova. Računaj da će taj rat trajati još godinu ili godinu i po, koliko ratovi obično i traju. Onog momenta kad se rat bude završio, na oglasima će se naći nekoliko hiljada stanova. Rusi će ih prodavati na brzinu, samo da se što pre vrate kući i normalnom životu.

Pre par dana sam upoznala hiperinteligentnog Rusa koji je naučnik iz oblasti hemije. Za dve i po godine je naučio srpski perfektno, tek posle par minuta sam videla da je Rus. Imao je u Rusiji dosta dobar posao na nekom institutu, ali je morao pobeći zbog rata. Ovde je kupio mali stan prilikom dolaska i tako izdejstvovao dozvolu boravka. Kao stranac nije uspeo naći posao u svojoj struci i radi nešto bezveze, bukvalno preživljava. Uslov da dobije posao je da na tržištu rada ne postoji niko od naših državljana ko ispunjava uslove za konkurs. Praktično nemoguće. Rusi koji nisu frilenseri, sve i sa odličnim sposobnostima, a minimalnim kapitalom, kod nas žive otprilike ovako.
Ја сам имао колегу Руса, чим се заратило дошао је овде и добио посао у области информатике, али није програмер-дивелопер, него QA. Не верујем да таквих кадрова баш недостаје у Србији, а да генијалаца из хемије има колико хоћеш. Можда је нешто друго у питању?
 
Ja sam dosad rentao stanove samo na reč jer to tako ide kod nas. Razumem da u praksi, ako si zaključio ugovor o renti sa fizičkim licem, trebalo bi da prijaviš porez u tom procesu? Kako zaključuješ ugovor bez da plaćaš porez?

EDIT: tj. kako prihoduješ od rente u skladu sa ugovorom bez da prijaviš porez je bolje pitanje pretpostavljam... To sve prolazi jer nema nikakve poreske kontrole?
Pravno formalno ti si i danas u obavezi da podneseš poresku prijavu za porez ostvaren od izdavanja. Dakle, zakon postoji ali se ne sprovodi. Ovde govorim o situaciji gde fizičko lice renta stan, kod pravnih lica je sve regulisano i sve se plaća preko računa. Takva su moja iskustva jer sam i zakupodavac kao fizičko lice i zakupac kao pravno lice.
 

Malo emotivan clanak, nema veze s ovom temom, ali je iz dubine duse napisan. Po meni, privatan grad za uzak krug ljudi. Ako mi je ikoga zao, to je onih iz Savske i bivse Slobodana Penezica Krcuna i ulica nagore, poput Durmitorske, izgubili su pogled na reku.
 
Supruga i ja, imamo zajednicka primanja preko 6.000 evra mesecno, ne zelimo da kupujemo stan zbog stanja na trzistu i zivimo kao podstanari vec godinama. Zli jezici bi rekli da ne umemo da ustedimo, a zapravo su cene katastrofa, krediti su jos katastrofalniji, a ono sto smo ustedeli je sasvim dovoljno za stan od 35-40 kvadrata (85.000-100.000) evra, sto je nije dovoljno ako zelimo da budemo petoclana porodica. Naravno da ce se naci neko ko ce mi ovde odrzati lekciju o zivotu, ali iskreno me ne zanima, neka se isti zapitaju neke druge stvari.
Ako nije tajna cime se bavite kad vam je tolika plata? Izuzev,milionera i milijardera mislim da manje od 1% stanovnistva u srb ima tolike plate
 
Ја сам имао колегу Руса, чим се заратило дошао је овде и добио посао у области информатике, али није програмер-дивелопер, него QA. Не верујем да таквих кадрова баш недостаје у Србији, а да генијалаца из хемије има колико хоћеш. Можда је нешто друго у питању?
Oni koji su stvarno dobri u oblasti it tehnologije već imaju razrađene poslove i snađu se gde hoćeš. Možda neke oblasti it tehnologije posustaju jer ih zamenjuje veštačka inteligencija, a štetu zbog nje verujem da trpe početnici i oni koji nemaju Bog zna koliko talenta. Oni su u manjku sa poslom. Ostali plivaju bez problema.

Osim it sektora, u Srbiji je lako nalaze posao farmaceuti, elektroinženjeri, lekari nekih specijalnosti... ostali traženi su ili low Skill jobs ili majstori različitih profila.

Što se tiče naučnika iz oblasti hemije, oni obično rade na fakultetima, institutima ili u hemijskoj industriji. Na fakultetu ili institutu prvo nađu nekoga po političkoj liniji, pa tek kasnije objavljuju konkurs. To može da bude i kompletan id*** koji u životu nije objavio iole solidan naučni rad, ali bez problema će na fiktivnom konkursu preći kandidata koji je doktorirao sa 30 godina, objavio je šest udžbenika i preko 40 naučnih radova. Imam u porodici naučnika, pa znam vrlo dobro kako to ide.

Što se tiče hemijske industrije u Srbiji, ovaj Rus se ni tu nije mogao snaći. Verujem da hemijska industrija danas nije ni 10. deo one koju je Srbija imala za vreme SFRJ. Nisam pitala da mi bliže objasni jer sam smatrala neumesnim. Lik je hiperiteligentan, povezala sam iz prve, ali se jednostavno nije uspeo snaći, i pored izvanredno naučenog srpskog. Ne ostavlja utisak čudaka ni na koji način. Prostorno snalaženje izvanredno. Razume iz prve sve što kažem, nigde ne traži pojašnjenje. Kaže da lako čita i piše na engleskom, ali slabo govori (što se da lako rešiti vežbanjem).

Za nepoverovati je kako nije ukačio neke frilenserske poslove preko interneta, bar u toj meri da mu omoguće pristojan život.

Ovde je kupio stan pre nekoliko godina, nakon što je rat počeo. Sad je u tom delu grada cena kvadrata 30% veća (živi u širem centru). Ne voli Putina i ne podržava ga jer smatra da mu je uništio život. Verujem da ima dosta hiperinteligentnih ljudi koji se jednostavno ne snalaze izvan svoje struke i kad ih neko izbaci iz uobičajenog koloseka.
 
Hristi jel kupio bata advokat jos jednu gajbu, ovaj put u strogom centru bg?
 
Na Zvezdari i Voždovcu ar placa 85.000 eur. Znam da su to objavljene cene a da su zapravo prave uvek veće (kao primer recimo da je objavljena od 100.000 eur, dok je nekoliko parcela na Zlatiboru prodato po 150.000-175.000 eur/ar), ali možda će neko ko to zna da izračuna moći da nam odgonetne koliko cena zemljišta utiče na cene. Ono što sam čuo je da vlasnici placeva po Beogradu traže i do 40% od gotovih



kvadrata u pojedinim traženim delovima tipa Vračara i sl...

Na Zvezdari i Voždovcu ar placa 85.000 eur. Znam da su to objavljene cene a da su zapravo prave uvek veće (kao primer recimo da je objavljena od 100.000 eur, dok je nekoliko parcela na Zlatiboru prodato po 150.000-175.000 eur/ar), ali možda će neko ko to zna da izračuna moći da nam odgonetne koliko cena zemljišta utiče na cene. Ono što sam čuo je da vlasnici placeva po Beogradu traže i do 40% od gotovih kvadrata u pojedinim traženim delovima tipa Vračara i sl...
Pozdrav
Na Zvezdari i Voždovcu ar placa 85.000 eur. Znam da su to objavljene cene a da su zapravo prave uvek veće (kao primer recimo da je objavljena od 100.000 eur, dok je nekoliko parcela na Zlatiboru prodato po 150.000-175.000 eur/ar), ali možda će neko ko to zna da izračuna moći da nam odgonetne koliko cena zemljišta utiče na cene. Ono što sam čuo je da vlasnici placeva po Beogradu traže i do 40% od gotovih kvadrata u pojedinim traženim delovima tipa Vračara i sl...
Pozdrav,
Pošto vidim da si postavi članak za NS, pa da se nadovežem pošto sam upućen. Neki prosek za obične zgrade, to jest normalne parcele na kojima može jedna zgrada ili manji kompleks oko 2100m2(neto kvadrata) može da se u kompenzaciji dobije od 10-25%,bilo je raznih slucajeva, neko je dao i parcelu sa oronulom kucom od 100m2 u zamenu za nov stan od 100m2(neupućenost i jednostavno takva situacija, a mogao ie dobiti minimum 2 takva stana od 100m2)realnost je oko 20% procenata izgradjenosti(neto kvadrata). I u NS-u se desilo da pojedini traze na pocetku 50-40%(ne žuri im se imaju neki mali biznis na toj parceli i ako prodje prodje APP, ali to se nikako ne isplati Investitorima(nemaju računicu)tako da to jednostavno nije moguce u takvim slučajima (znam jedan) Investitor se uglavnom dogovori da kupi za keš i čeka budući trenutak za izgradnju, jer mu se nikako ne isplati ako radi sve solidno i pošteno da nekome da 40% od izgradjenosti. U BG-u, znam za par dogovora od 20%. Za komplekse nisam upućen i verujem da se baš dosta razlikuje....
 
Pozdrav

Pozdrav,
Pošto vidim da si postavi članak za NS, pa da se nadovežem pošto sam upućen. Neki prosek za obične zgrade, to jest normalne parcele na kojima može jedna zgrada ili manji kompleks oko 2100m2(neto kvadrata) može da se u kompenzaciji dobije od 10-25%,bilo je raznih slucajeva, neko je dao i parcelu sa oronulom kucom od 100m2 u zamenu za nov stan od 100m2(neupućenost i jednostavno takva situacija, a mogao ie dobiti minimum 2 takva stana od 100m2)realnost je oko 20% procenata izgradjenosti(neto kvadrata). I u NS-u se desilo da pojedini traze na pocetku 50-40%(ne žuri im se imaju neki mali biznis na toj parceli i ako prodje prodje APP, ali to se nikako ne isplati Investitorima(nemaju računicu)tako da to jednostavno nije moguce u takvim slučajima (znam jedan) Investitor se uglavnom dogovori da kupi za keš i čeka budući trenutak za izgradnju, jer mu se nikako ne isplati ako radi sve solidno i pošteno da nekome da 40% od izgradjenosti. U BG-u, znam za par dogovora od 20%. Za komplekse nisam upućen i verujem da se baš dosta razlikuje....
Nisam dao konkretan odgovor na to koliko to utiče na cenu, ne utiče na krajnju cenu, ali ja razmisljam ovako, ako saznam da je neko dao vise od 25-30% izgradjenosti da dobije lokaciju da bih dobro razmislio o kvalitetu zgrade i ostalim stvarima pogotovo ako je sa cenom isti kao konkurenti to jest zgrade u blizini... Neki kupuju za keš i to je najčistije za Investitore, a ako se daje u kompenzaciju(za zemljiste, izvodjacima, podizvodjacima) svakako da ce ti koji su dobili u kompenzaciji(u vecini slucajeva) davati ispod cene Investitora....
 
Nemoj samo gledati inflaciju. Pogledaj koliko je novog novca u opticaju.

Kako god da ga okrenes i obrnes zbog ovoga se i desio veliki poremecaj.
Zbog cega gledas M1 a ne M2?
Jel gledas standalone ili uporedo sa nekim drugim parametrom npr. rastom GDPa?

Ja sam u decembru bio na jednom dorucku na kome je bio prisutan i Brian Wesbury pa je on izneo njegovu racunicu koliko je "insulina" jos ostalo. Razmisli dobro sta biti kada on presusi u ovoj izbornoj godini...
 
Stvarno deluje da inflaciju prave stalnim pozajnicama koje citamo skoro svaki mesec a i vidi se i kod nas cak da para jos ima, nije kao da cujem da ljudi puno kukaju.
1712775092760.png


M2 USD ... Rekao je JP Morgan da ocekuju 8% za referentnu kamatnu stopu
 
Evo ga info iz prve ruke... Stan u Dimitrijali, 2017. gradnja, manji stan, 2800 eur/kvm prodat.
U toku su pregovori za prodaju stana u Bul Despota Stefana, 7 sprat, solidan pogled, 80kvm. Prodavac nece da spustio, trazio 200.000 na kraju spustio na 190.000, top renoviran, nema ulaganja. Jos nije prodat.
 
Retko ko je uzimao fiksnu pre povećanja kamata, a bila koliko se sećam 3,4%...
 
Vrh