Šta je novo?

Cene nekretnina

Pročitao sam ali spinuješ da nema dalje, što je i normalno sada kada si zakupodavac. Iako prevladjujete na temi da odgovorim:

1. Nemaš oporezovan u smislu poreza na luksuz, isti je porez i na drugi i na 10ti stan, a imaš odbitak poreza SAMO za stan u kome živiš! Ako pakuješ stanove red je i da platiš jer ti stan ne treba sada! Znaš kako je u drugim zemljama samo se praviš lud.
2. 99,9% ljudi ne plaća porez, nemoj da pričaš bajke. Porez postoji ali ga skoro niko ne plaća, a država i ne traži.
3. Treba mi. Šta ako imam petočlanu porodicu i hoću neki van? Da uzmem van 1.4 da ne mogu uz brdo da se popnem? Opet spinovanje. Sa druge strane možda hoću pouzdaniji i dugovečniji motor. Nije auto samo za grad.
4. Kad ti deci bude trebao stan ti tada kupi. A pošto ne treba već se prvenstveno kupuje stan za izdavanje onda plati porez na luksuz. Kada se deca usele u taj stan i preneseš na njih onda nema luksuza i imaće odbitak poreza.

Dakle svaki stan u kom se ne živi je luksuz, ma koliko zakupodavci žele da prikažu da nije i da je to normalno. Ako nije luksuz već služi za izdavanje tj za biznis onda se registruj kao zakupodavac i plaćaj porez.
Da li ti misliš da bi porez od 15% da ga svi ali baš svi plaćaju na izdavanje promenio nešto na tržištu?! Ja mislim da ne bi ništa!
Evo ti primer - Srbija STIMULISE kupovinu državnih obveznica tako što nemaš porez na kapitalnu dobit od 15%!! Znači legalno 0% poreza! I da li je to povećalo tražnju za obveznicama?! A kamata je 6,5% godišnja! To nećeš imati ni na jednom stanu! I to bez rizika, bez stresa!
 
Ne vredjam se, taman posla. Priča je krenula gde si ti na post da ljudi pogledaju Vasica u Senzalu rekao u fazonu 'Šta trabunja ova bu****'?

Od njega bi i pored propagande imali sta da nauce ako poslusaju sat vremena, a od tebe evo ja ne znam koja je poenta tvojih postova, osim da želiš da budes neki autoritet, da mozes da odbrusis svakome ciji post ti se ne dopadne..

A svaki cetvrti post je tvoj.
Da li sam ja ekspert ili ne, to je nebitno, svi koji su me nesto pitali u DM dobili su smislen i iskren odgovor. Isto je i ovde, uz opasku da je ovo forum i da je moje misljenje da treba pisati zanimljivo i optimisticno, jer je zivot lep i pored skupih nekretnina. Prica o srpskom domacinu je pozitivna stvar, periferija ume da bude lepa ako nadjes u njoj sve sto ti treba ili bar vecinu stvari. Nije zivot krug dvojke i NBG, veruj mi. Gomila ljudi se vratila sa ozbiljnim parama u ovakav Beograd, žive rade, osnuju porodicu iako bi mogli da zive bilo gde.. Koji je njihov motiv?
Koji je motiv ljudi koji zive od svog rada da kupe kucu na Avali ili Kosmaju? Koji je motiv da se kupi stan u A bloku za pola miliona eura?
Zasto neko ima 1.000 eura platu, a zeli stan koji kosta trenutno preko 3k po m2? To su pitanja na koje treba dati odgovor i sa zadovoljstvom citam takve postove i slicne.

Cemu hejt 24h?

Ma pogrešno si me razumeo, nemam ja hejt prema Vasiću... Meni je on zanimljiv i da ga poslušam ponekad jer sam i sam radio u oblasti marketinga mnogo godina, pa fenomenološki volim da gledam kako se kreira hajp na tržištu u real time... Ali sam takođe i vrlo svestan i zašto se sve to radi, kolike se pare vrte u toj industriji i koliko je politika uključena u istu.

Inače ne znam otkad na ovoj temi ne sme da se da komentar ako nisi stručnjak iz CBRE? Ili da neko ima oreol nedodirljivosti zato što zarađuje milione... Ne znam otkud imaš tu potrebu za cenzurom. Na ovoj temi bar bi trebalo svako da može da kaže šta misli, pa i da se ne slažemo, život ide dalje. Niko ne donosi odluku o kupovini na osnovu toga šta je neki Sutraw ili Avanti napisao na temi na Beobuildu.

Možeš da me staviš na blok slobodno ako nećeš da čitaš šta pišem, to će ti rešiti problem, a veruj mi da mi to neće poremetiti san :)

A i druže, iskren savet, ovo je internet forum, normalno je da se nećeš slagati sa svim što neko napiše, ne treba zbog toga da se osećaš emocionalno povređeno.
 
Hrvatska 0% poreza na nekretnine i na prvu i na 71.
Hrvatska nema porez na nekretnine? Prvi put čujem.
Inače, dosta država u Evropi imaju dodatni porez na drugu+ nekretninu. Uopšte ne vidim zašto se to ne bi uvelo kod nas (tj. nikad nisam čuo dobar argument protiv toga).
 
Evo reći ću ti kako je u NL. Do 10tog stana nemaš nikakav porez na izdavanje ili slično. Tek od 11tog stana moraš da se registrujete kao firma!
Dubai 0% poreza na prvu ili 101 nekretninu.
Hrvatska 0% poreza na nekretnine i na prvu i na 71. Tako da Srbija čak spada u "jače oporezovane" države za drugu nekretninu!
Drugo stan se kupuje KAD se može. Kad mi deca budu 20+ ja ću biti preko 55. Plata manja nego sada ako budem i radio, kreditni potencijal max 10 godina uz teške veze i veliko učešće...
A svaki auto može da ide uz planinu svaki! I sa 1,4 i 1,6 motorom. Opet s obzirom na puteve i šlepere šanse nema da ideš preko 70km/h! Pogotovo s troje dece. Taj porez je i napravljen da oni koji voze i ne gledaju koliko troši ili koliko je registracija. Isto ako kupujes stan u Kings Circle onda ne gledaš koliko košta Infostan:)) pretpostavlja se da imaš!
Izvukao si 3 zemlje. Ajde napiši npr kako je za Grčku... Sa druge strane nema zemlje u EU da ti ne uzima porez od izdavanja.

Kad ti deca napune 20+, a ti 55+ ti ćeš imati više para nego sada tako da ti kredit ne treba, možeš biti samo u plusu jer kupuješ za keš ili za manji kredit.

Ne može svaki auto. Evo ja sa 1.0 benzin sam se jedva peo, i to moraš da gasiš klimu i da budeš sam. Slično je i sa 1.4. Sa 1.6 dizelom je naravno bolje ali opet tada troši više on uzbrdo nego 2.5 dizel, na stranu što je jači motor i pouzdaniji. Evo npr u Švedskoj nije tolika razlika u registraciji. Sa druge strane ne treba ti dva stana, kao što ti ne treba ni auto preko 2l, i auto možeš da voziš i u jednom stanu možeš da živiš.

Da li ti misliš da bi porez od 15% da ga svi ali baš svi plaćaju na izdavanje promenio nešto na tržištu?! Ja mislim da ne bi ništa!
Evo ti primer - Srbija STIMULISE kupovinu državnih obveznica tako što nemaš porez na kapitalnu dobit od 15%!! Znači legalno 0% poreza! I da li je to povećalo tražnju za obveznicama?! A kamata je 6,5% godišnja! To nećeš imati ni na jednom stanu! I to bez rizika, bez stresa!
Zašto onda nisi kupio obveznice? Ja mislim da bi taj porez drastično uticao na cene, kao i porez na luksuz. Zna se da naši ljudi ne vole da plaćanju ništa, pogotovo porez pa kada bi se uvela obaveza tražnja bi bila manja. A ako misliš da ne bi, pa hajde da vidimo, nek se uvede pa da vidimo cene :)
 
Izvukao si 3 zemlje. Ajde napiši npr kako je za Grčku... Sa druge strane nema zemlje u EU da ti ne uzima porez od izdavanja.

Kad ti deca napune 20+, a ti 55+ ti ćeš imati više para nego sada tako da ti kredit ne treba, možeš biti samo u plusu jer kupuješ za keš ili za manji kredit.

Ne može svaki auto. Evo ja sa 1.0 benzin sam se jedva peo, i to moraš da gasiš klimu i da budeš sam. Slično je i sa 1.4. Sa 1.6 dizelom je naravno bolje ali opet tada troši više on uzbrdo nego 2.5 dizel, na stranu što je jači motor i pouzdaniji. Evo npr u Švedskoj nije tolika razlika u registraciji. Sa druge strane ne treba ti dva stana, kao što ti ne treba ni auto preko 2l, i auto možeš da voziš i u jednom stanu možeš da živiš.


Zašto onda nisi kupio obveznice? Ja mislim da bi taj porez drastično uticao na cene, kao i porez na luksuz. Zna se da naši ljudi ne vole da plaćanju ništa, pogotovo porez pa kada bi se uvela obaveza tražnja bi bila manja. A ako misliš da ne bi, pa hajde da vidimo, nek se uvede pa da vidimo cene :)
Napisao sam ti zašto. Imam decu! Zato! Vrlo jednostavno! Kad stan isplatim onda idu obveznice i ostali vidovi ulaganja. Treba nešto imati u otadžbini. Za zlu ne trebalo!
 
Hrvatska nema porez na nekretnine? Prvi put čujem.
Inače, dosta država u Evropi imaju dodatni porez na drugu+ nekretninu. Uopšte ne vidim zašto se to ne bi uvelo kod nas (tj. nikad nisam čuo dobar argument protiv toga).

A kod nas imaš dodatni porez tako što nemaš popust. Nije sija nego vrat! Mogu oni reci 0,2% na prvi stan i 0,4% na drugi . Ili ovako kako je sada. Isto je
 
Napisao sam ti zašto. Imam decu! Zato! Vrlo jednostavno! Kad stan isplatim onda idu obveznice i ostali vidovi ulaganja. Treba nešto imati u otadžbini. Za zlu ne trebalo!
Ali deci sada stan ne treba tako da opet priča ne pije vodu, dakle uzima se primarno za izdavanje. Eto vidiš, vrlo je jednostavno, Ja želim jači i pouzdaniji auto, Ti želiš 2-3 stana, jedno je luksuz, drugo nije :) Možemo ovako u krug do mile volje ali svima je poenta jasna.
 
Ali deci sada stan ne treba tako da opet priča ne pije vodu, dakle uzima se primarno za izdavanje. Eto vidiš, vrlo je jednostavno, Ja želim jači i pouzdaniji auto, Ti želiš 2-3 stana, jedno je luksuz, drugo nije :) Možemo ovako u krug do mile volje ali svima je poenta jasna.
Tačno ko šta voli. Neko troši na aute, neko na stanove neko na žene neko na kocku! Jednostavno tako je! Svako ima svoje!
 
Godisnji porez na imovinu vec postoji, ako prodas stan u roku od 10 godina i ne kupis drugi stan isto imas porez na kapitalnu dobit itd.

Slazem se da bi porez na nekretnine trebao biti progresivan, tako da se ne isplati imati vise od npr 3-4 nekretnine u posedovanju mada u realnosti bi to izgledalo ovako:
Covek ima 3 stana na sebe
3 stana mu se vodi na zenu
3 stana mu se vodi na sina
I tako dalje, ljudi koji imaju puno para ce uvek imati nacina da izbegnu velike namete prosto, sirice svoj kapital na druge zemlje itd itd.

Smatram da ikakvo ogranicenje ljudi da kupuju stanove idu kontra slobodnom trzistu, i mislim da ima vise smisla ici u smeru povlastica za kupovinu prvog stana, jer time se resava veci problem da se ljudi bez ijedne nekretnine skuce. Da, ljudi koji kupuju investiciono ili 3-4 nekretnine uticu na trziste, ali isto tako oni uglavnom gledaju stanove iz novogradnje i na top lokacijama.
 
Da, ljudi koji kupuju investiciono ili 3-4 nekretnine uticu na trziste, ali isto tako oni uglavnom gledaju stanove iz novogradnje i na top lokacijama.

Ne znam više da li to važi u BG. Možda je bilo ranije, sad se taj opseg proširio.

Poznajem neke ljude koji su kupovali investiciono na lokacijama kao Miljakovac, Višnjička Banja, Ledine, Mali mokri lug. Uglavnom ljudi iz unutrašnjosti doduše.
 
Godisnji porez na imovinu vec postoji, ako prodas stan u roku od 10 godina i ne kupis drugi stan isto imas porez na kapitalnu dobit itd.

Slazem se da bi porez na nekretnine trebao biti progresivan, tako da se ne isplati imati vise od npr 3-4 nekretnine u posedovanju mada u realnosti bi to izgledalo ovako:
Covek ima 3 stana na sebe
3 stana mu se vodi na zenu
3 stana mu se vodi na sina
I tako dalje, ljudi koji imaju puno para ce uvek imati nacina da izbegnu velike namete prosto, sirice svoj kapital na druge zemlje itd itd.

Smatram da ikakvo ogranicenje ljudi da kupuju stanove idu kontra slobodnom trzistu, i mislim da ima vise smisla ici u smeru povlastica za kupovinu prvog stana, jer time se resava veci problem da se ljudi bez ijedne nekretnine skuce. Da, ljudi koji kupuju investiciono ili 3-4 nekretnine uticu na trziste, ali isto tako oni uglavnom gledaju stanove iz novogradnje i na top lokacijama.
Imovina bi mogla da se gleda kumulativno, tako ako ima 3 stana na sebe, 3 stana na ženu... Ukupno porodično imaju 6 stanova. Širenje kapitala na druge zemlje će takodje teže ići jer neke imaju politiku protiv prodaje strancima, neko poresku politiku vrednosti imovine za nerezidente... tako da nije baš to samo "kupiću stan u drugoj zemlji".
 
Ne znam više da li to važi u BG. Možda je bilo ranije, sad se taj opseg proširio.

Poznajem neke ljude koji su kupovali investiciono na lokacijama kao Miljakovac, Višnjička Banja, Ledine, Mali mokri lug. Uglavnom ljudi iz unutrašnjosti doduše.
Opet, koliko vi ljudi direktno poznajete koji su stekli ili kupili vise od 1 nekretnine do svoje npr 40e godine?

Izuzetaka ima, ali ako na 50 ljudi koji hoce da kupe nekretninu imate njih 2je koji vec imaju po par nekretnina, opet oni nece u tolikoj meri uticati na potrebu ostalih 48 da kupe stan, u najgoru ruku znaci da par ljudi nema gde da kupi stan ako je odnos ljudi 1:1 sa stanovima.


Pricamo o izuzecima, ono sto je npr veoma ozbiljniji problem i trend koji se javlja na zapadu je masovna kupovina stanova od strane kompanija. Npr dodje black rock i kupi celu zgradu, tj sve stanove u zgradi i onda ih izdaje stanovnistvu.
 
Opet, koliko vi ljudi direktno poznajete koji su stekli ili kupili vise od 1 nekretnine do svoje npr 40e godine?

Izuzetaka ima, ali ako na 50 ljudi koji hoce da kupe nekretninu imate njih 2je koji vec imaju po par nekretnina, opet oni nece u tolikoj meri uticati na potrebu ostalih 48 da kupe stan, u najgoru ruku znaci da par ljudi nema gde da kupi stan ako je odnos ljudi 1:1 sa stanovima.


Pricamo o izuzecima, ono sto je npr veoma ozbiljniji problem i trend koji se javlja na zapadu je masovna kupovina stanova od strane kompanija. Npr dodje black rock i kupi celu zgradu, tj sve stanove u zgradi i onda ih izdaje stanovnistvu.

Ali nije odnos 1:1 sa stanovima, da jeste, mislim da ova tema ne bi ni postojala. Tražnja za stanovima je veća nego ponuda stanova, zato se godinama sve rasprodavalo i pre nego što urade temelj.

I sad je tražnja za jeftinom gradnjom velika, samo nema više jeftine gradnje pa su se kupci delimično povukli. Za starogradnju i agenti stalno pričaju kako je loša ponuda stanova koje ljudi žele zapravo da kupe, a da loših stanova ima na tone.

Za skupe stanove tražnja je i dalje dosta jaka i nedostaje ih, vidi se po BNV prodajnim danima.
 
Imovina bi mogla da se gleda kumulativno, tako ako ima 3 stana na sebe, 3 stana na ženu... Ukupno porodično imaju 6 stanova.
Jasno ali to je vise ilustracija da ne verujem da bi nasi politicari izglasali zakon bez nacina da ih bogati zaobidju.
Posebno jer ce ultrabogati uvek lobirati politicare da ostavljaju prostora za poreske optimizacije.

Glavni problem je nedostatak mogucnosti da se kupi ikakva nekretnina ali tu se moramo sloziti da je veci problem novcana kompenzacija, losi kreditni uslovi i premalo pomoci od drzave oko kupovine iste. Vecina stanovnistva je priced out od novogradnje za prvi stan tako da im povracaj 10% od pdv-a ne znaci nista, krediti su katastrofa a od plate je pitanje koliko moze da se ustedi.

Kada bi vlada npr ogranicila kamatnu stopu ili subvencionisala stambene kredite sa nekim uslovima (nema prodaje nekretnine dok traje kredit, mora biti prvi stan ikad kupljen na to fizicko lice i da nema druge nekretnine na svoje ime) postojao bi bolji efekat. Trenutno ima slicna odredba za kamatne stope ali ja pricam o permanentnom programu, nezavisno od godine do godine.

Ali nije odnos 1:1 sa stanovima, da jeste, mislim da ova tema ne bi ni postojala. Tražnja za stanovima je veća nego ponuda stanova, zato se godinama sve rasprodavalo i pre nego što urade temelj.

I sad je tražnja za jeftinom gradnjom velika, samo nema više jeftine gradnje pa su se kupci delimično povukli. Za starogradnju i agenti stalno pričaju kako je loša ponuda stanova koje ljudi žele zapravo da kupe, a da loših stanova ima na tone.

Za skupe stanove tražnja je i dalje dosta jaka i nedostaje ih, vidi se po BNV prodajnim danima.
Ova tema postoji jer ljudi hoce da izvuku najvise za svoje pare u odnosu na trenutno stanje na trzistu. Sam si rekao da stanova ima na prodaji, tj ima praznih stanova tako da problem nije skuciti se posto potom vec kupiti dobru nekretninu za date pare.
Ljudi koji su iz tvog primera kupovali stanove u Miljakovcu i okolini nisu glavni motivator rasta cena vec pohlepa investitora i inflacija / strah da ce inflacija pojesti pare u par godina.


Da je inflacija na nivou 2% godisnja ni ja ne bih razmisljao o kupovini stana ove godine vec bih sacekao jos koju godinu jer nemam gorecu potrebu za kupovinom istog (zena, deca) a da je rast cena po kvadratu 100 eura godisnje to ne bi pravilo razliku u mojoj kupovnoj moci npr.
 
Ima odličan, ali duži intervju, od suvlasnika Kadene (praktično glavne agencije za nekretnine u BGu, barem za novogradnju).

Žile Vasić lepo objašnjava šta je radio u hotelskom biznisu i sada to isto radi i u real estate biznisu. Iako je intervju star nekih godinu dana, vidi se po njemu da na tržištu ima dosta para, kupaca i da oni nisu ni malo zainteresovani za niže cene. Što je i normalno. Ali moram mu se priznati da je pricing stanova odradio dobro. Jer da su jeftiniji, kupovali bi se na kilu. Da su skuplji ne bi se kupovali. Ovako idu ali ne prebrzo. I ja bi lično hteo da su jeftiniji, ali ko posluša intervju pažljivo videće logiku. Da li se s tom logikom slaže ili ne je drugo pitanje. Ali je Žile objasnio kako je radio i kako radi u tom biznisu.
Kolega @vradovic je samo jednu od taktika izneo.

Ukratko, nemojte podcenjivati ljude s druge strane da nisu uradili "domaći" i da su cene lupili samo. Dobro su oni uradili market research.
Evo samo se pitajte, barem za NBG kažem, da se npr. vrati cena novogradnje na 2000e/kvm (koliko je bio Belvil u krizi) - pa onda bi svi kupili odmah ne 1 već 3 stana. Ja prvi, bez razmišljanja. Kažem za novogradnju. Šta vam to govori kao prodavcu, da ste robu dali prejeftino čim se kupuje na par komada, "da se ne baci". Ako dignete na 7k kvm (znam da već ima ali to su neki premium segmenti, govorim o normalnim standardnim novogradnjama tipa Lastavice, Airport Garden, Soul64, The One, Elixir, itd) onda bi stalo i ne bi niko ni zvao. Opet šta to govori - opalili ste cenu, nema kupaca. Izgleda su našli "zlatnu sredinu" na 3500-4000 po kvm za novogradnju na NBG na primer. Da li je skupo ili ne je drugo pitanje, ali sa stanovišta prodavca si našao optimalnu cenu. Ovaj intervju vam govori da radite s profesionalcima s druge strane i tu ne spadaju prodavci tipa APP cene... Već sistematski i pažljivo odmereno.
Станови нису хлеб, месо или џакови кромпира (мада се СаваСава можда не би сложио), ту не вреде само прости закони понуде и потражње. Односно, не би смело да утиче само то. Интерес државе (која то одавно више није) је да оезбеди услове за стабилну егзистенцију свим грађанима, нарочито породицама, а не да подупире алаве инвеститоре, правдајући то "тржисшним законима". Овај лик не представља државу и његова логика је ОК, али је проблем што му је држава оставила брисани простор, који се огледа у лошој политици спрам пореза на имовину, пореских олакшца, социјалних станова, урбанистичког планирања, итд.
 


A kod nas imaš dodatni porez tako što nemaš popust. Nije sija nego vrat! Mogu oni reci 0,2% na prvi stan i 0,4% na drugi . Ili ovako kako je sada. Isto je
Hvala :sesir:
 
Ok mi je da porez na drugi stan bude 100% veći nego za prvi. Ali mi je isto tako ok da porez na treći stan bude još veći, itd.

Realno, porez na nekretnine nije toliko veliki kolike su kirije... Mislim ovde na Beograd prvenstvo. U drugim gradovima je možda druga priča.
 
Pa lepo si rekao porez na luksuz. Šta će običnom čoveku auto preko 2000 kubika? 1400 za benzin ako baš hoćeš da imaš malo brži to je 1600 benzin. Dizel je 1,6 ili 1,9 sve preko toga jeste luksuz. I ne samo to, pa gledaj i na ekologiju i na novčanik. Taj troši benzina ihaa. I većinu vremena si u gužvama u BGu znači voziš do 50km/h. Skroz neefikasno iskorišćenje auta.
Pa istu takvu nelogičnost imaš i na Zapadu. Eto za auto koji vredi 200 eura plaćaš porez i osiguranje u NL 1500 eura! I šta sad. Vidiš da je nelogično, da država kažnjava znači prodaš i uzmeš ono gde nema tolikih kazni. U NL se kažnjava vožnja na dizel i na LPG. Nelogično ali tako (za gas mislim).

Šta će običnom čoveku stan od 300.000€? Šta će običnom čoveku 3 stana? Skroz neefikasno iskorišćenje životnog prostora - samo beton.
Kapiram ja tebe pošto si ti investitor i da koristiš to što se ovde ne plaća porez ali opet...malo više ozbiljnosti i argumenata. Pa nismo deca
Godisnji porez na imovinu vec postoji, ako prodas stan u roku od 10 godina i ne kupis drugi stan isto imas porez na kapitalnu dobit itd.

Slazem se da bi porez na nekretnine trebao biti progresivan, tako da se ne isplati imati vise od npr 3-4 nekretnine u posedovanju mada u realnosti bi to izgledalo ovako:
Covek ima 3 stana na sebe
3 stana mu se vodi na zenu
3 stana mu se vodi na sina
I tako dalje, ljudi koji imaju puno para ce uvek imati nacina da izbegnu velike namete prosto, sirice svoj kapital na druge zemlje itd itd.

Smatram da ikakvo ogranicenje ljudi da kupuju stanove idu kontra slobodnom trzistu, i mislim da ima vise smisla ici u smeru povlastica za kupovinu prvog stana, jer time se resava veci problem da se ljudi bez ijedne nekretnine skuce. Da, ljudi koji kupuju investiciono ili 3-4 nekretnine uticu na trziste, ali isto tako oni uglavnom gledaju stanove iz novogradnje i na top lokacijama.
U ozbiljnim državama se ovo lako rešava. Svaki stan ima porez na luksuz. Vlasnik stana u kome ima prebivalište je oslobođen plaćanja poreza za tu nekretninu. Jednostavno
Ne možeš imati više od jednog prebivališta. Lažiranje prebivališta i navođenje fiktivnog je krivično delo utaje poreza. Dobro kod nas ovo nije primenjivo(bar još uvek nije jer smo mafijaška naseobina bez ijednog elementa državnosti) ali u ozbiljnim državama je ovo veliko no no
Čuj ima 3 stana na sebe, 3 stana na ženu.... i samim tim ne plaćam porez
 
Šta će običnom čoveku stan od 300.000€? Šta će običnom čoveku 3 stana? Skroz neefikasno iskorišćenje životnog prostora - samo beton.
Kapiram ja tebe pošto si ti investitor i da koristiš to što se ovde ne plaća porez ali opet...malo više ozbiljnosti i argumenata. Pa nismo deca

U ozbiljnim državama se ovo lako rešava. Svaki stan ima porez na luksuz. Vlasnik stana u kome ima prebivalište je oslobođen plaćanja poreza za tu nekretninu. Jednostavno
Ne možeš imati više od jednog prebivališta. Lažiranje prebivališta i navođenje fiktivnog je krivično delo utaje poreza. Dobro kod nas ovo nije primenjivo(bar još uvek nije jer smo mafijaška naseobina bez ijednog elementa državnosti) ali u ozbiljnim državama je ovo veliko no no
Čuj ima 3 stana na sebe, 3 stana na ženu.... i samim tim ne plaćam porez
Zivimo u zemlji gde se ne sprovodi ni zakon o poreklu imovine, porez na luksuz nam je jedno 40 godina udaljen svom prilikom.
Bicemo mi starci ili mrtvi pre nego sto to budemo videli u Srbiji.
 
Ne zaboravi @iadzic da ako se dignu naglo porezi na imovinu sve ce se to preliti na one koji placaju rente. Sve u svemu ja nisam protiv.
U SAD na primer mozes da imas i 1000 kuca to nije neki problem. Porez na imovinu zavisi od drzave do drzave. od 0.4% do 4% od vrednosti nekretnine.
Vrlo je slicno kao i kod nas (osim sto je dosta veci) imas popust na nekretninu gde zivis a na ostale nemas. Ne dodaju sad za svaku novu nekretninu sve veci i veci porez.
Rentiranje ide u ordinary income tako da zavisi u kojoj si osnovici za primanja.
Sto prakticno znaci ako si u top 1% mada realnije top 0.5% ne placas ama bas nista od poreza a ostali placaju.
 
Glavni problem je nedostatak mogucnosti da se kupi ikakva nekretnina ali tu se moramo sloziti da je veci problem novcana kompenzacija, losi kreditni uslovi i premalo pomoci od drzave oko kupovine iste. Vecina stanovnistva je priced out od novogradnje za prvi stan tako da im povracaj 10% od pdv-a ne znaci nista, krediti su katastrofa a od plate je pitanje koliko moze da se ustedi.


Ova tema postoji jer ljudi hoce da izvuku najvise za svoje pare u odnosu na trenutno stanje na trzistu. Sam si rekao da stanova ima na prodaji, tj ima praznih stanova tako da problem nije skuciti se posto potom vec kupiti dobru nekretninu za date pare.
Ljudi koji su iz tvog primera kupovali stanove u Miljakovcu i okolini nisu glavni motivator rasta cena vec pohlepa investitora i inflacija / strah da ce inflacija pojesti pare u par godina.


Da je inflacija na nivou 2% godisnja ni ja ne bih razmisljao o kupovini stana ove godine vec bih sacekao jos koju godinu jer nemam gorecu potrebu za kupovinom istog (zena, deca) a da je rast cena po kvadratu 100 eura godisnje to ne bi pravilo razliku u mojoj kupovnoj moci npr.
Pre par nedelja je neko postavljao podatke o tome na temi. Rusi kupe godišnje oko 1.500 stanova ovde. Kad pomnožiš taj broj sa tri, dobiješ da su od početka rata do sada kupili oko 4.500 stanova. Računaj da će taj rat trajati još godinu ili godinu i po, koliko ratovi obično i traju. Onog momenta kad se rat bude završio, na oglasima će se naći nekoliko hiljada stanova. Rusi će ih prodavati na brzinu, samo da se što pre vrate kući i normalnom životu.

Pre par dana sam upoznala hiperinteligentnog Rusa koji je naučnik iz oblasti hemije. Za dve i po godine je naučio srpski perfektno, tek posle par minuta sam videla da je Rus. Imao je u Rusiji dosta dobar posao na nekom institutu, ali je morao pobeći zbog rata. Ovde je kupio mali stan prilikom dolaska i tako izdejstvovao dozvolu boravka. Kao stranac nije uspeo naći posao u svojoj struci i radi nešto bezveze, bukvalno preživljava. Uslov da dobije posao je da na tržištu rada ne postoji niko od naših državljana ko ispunjava uslove za konkurs. Praktično nemoguće. Rusi koji nisu frilenseri, sve i sa odličnim sposobnostima, a minimalnim kapitalom, kod nas žive otprilike ovako.
 
Ne zaboravi @iadzic da ako se dignu naglo porezi na imovinu sve ce se to preliti na one koji placaju rente. Sve u svemu ja nisam protiv.
Ne moze da se prelije jer su trenutne rente onolike koliko neko maksimalno moze da izvuce od podstanara. Da trenutni stanodavci mogu da podignu kirije jos vise, podigli bi bez obzira na sve, kao sto su i do sad dizali. Kad bi morali da placaju poreze onda ne bi bas mogli da preliju na stanare, a racunica za izdavanje stanova bi se promenila.
 
Tako je, evo još jednog paradoksa kad smo se dotakli automobila. Auto od 100k 3l sa nekim elektromotirčićem čisto da se nazove "blagi hibrid" plaća manju registraciju nego neko sa kršom 10x jeftinijim preko 2l. Prvo nije luksuz, drugo jeste :)

edit: vradovic koji jedva čeka da plati porez kako bi "ojačao" Srbiju gleda da izbege porez i prebaci na stanare :)
 
Ne moze da se prelije jer su trenutne rente onolike koliko neko maksimalno moze da izvuce od podstanara. Da trenutni stanodavci mogu da podignu kirije jos vise, podigli bi bez obzira na sve, kao sto su i do sad dizali. Kad bi morali da placaju poreze onda ne bi bas mogli da preliju na stanare, a racunica za izdavanje stanova bi se promenila.
To se zove tržište, naravno da će većina stanodavaca pokušati da izvuče najviše novca što može, naručito ako su investirali u stan kao investiciju. Isto se odnosi na bilo koju drugu vrstu investicionog instrumenta, ako si plasirao novac na berzu nastojaćeš da imaš što je veći prihod, bilo bi nelegično da radiš drugačije.

Ono što me buni je kako bi plaćanje poreza pomoglo stanarima? Ukoliko bi zaista došlo do toga, onda će onaj što renta za 1000 eur na Dorćolu će dodati još 200 eur da bi nastavio živi taj lifestyle. U problemu će biti "obični" ljudi koji rentaju ispod 500 eur jer će se ti dodatni nameti preliti na njih i stanovi će postati sve nepristupačniji.

Sa druge strane, iako je Srbija infrastukturno, urbanistički i na mnogo načina devastirana, mnogi građani ove zemlje su prilično konformistički orjentisani. U velikim gradovima na zapadu, najnaromalnije pojava za mlade ljude koji nemaju svoju porodicu da dele stan, pa neretko i sobu sa drugim stanarima. U Beogradu se iznova iznenadim kada upoznam ljude sa 300 eura budžeta za stanovanje koji za taj novac očekuju da žive sami i zgražavaju se na pomisao cimerisanja- potpuno nemoguća misija.
 
Vrh