Šta je novo?

Cene nekretnina

A što se tiče te velike nauke o pricingu koju pominješ, te nauke nema, nego su investitori dizali cene dok nisu osetili da su udarili "plafon" interesovanja kupaca, tj. iznos nakon kojeg više ne bi bili zadovoljni dinamikom prodaje. Cene nisu skočile u sekundi, nego su rasle postepeno u periodu od više godina.
 
Ne treba ni verovati ljudima koji previse veruju (i podrzavaju, tj.drze stranu) Ziletu Vasicu, Ervinu Pasanovicu i slicnima. To je ekipa slozna oko zajednickog interesa.
 
Žile Vasić je jedan ozbiljan prodavac magle koji u svakom svom javnom nastupu bilduje hajp i fomo za kupovinu nekretnina - logično, jer mu je to hleb.

On je bukvalno prototip čoveka kome ništa ne treba verovati kad priča o nekretninama.
Slažem se da on stvara hajp (što je i normalno da tera vodu na svoju vodenicu). Ali ja sam govorio o tehnikama koje on koristi i koje je naučio. To je ključ jer vidite da se to stalno ponavlja i oko BW i oko svih projekata koje Kadena nudi. Uz pomoć tih tehnika oni "opipavaju puls" i samim tim određuju cene.
 
A što se tiče te velike nauke o pricingu koju pominješ, te nauke nema, nego su investitori dizali cene dok nisu osetili da su udarili "plafon" interesovanja kupaca, tj. iznos nakon kojeg više ne bi bili zadovoljni dinamikom prodaje. Cene nisu skočile u sekundi, nego su rasle postepeno u periodu od više godina.
Tačno tako. "opipavali su puls" sa svim tehnikama koje je Žile opisao i koje se koriste u hotelskom biznisu. Naravno da nisu skočile u sekundi. Zato i kažem da ga se treba poslušati jer on tu priča i o tehnikama. Isključite njegovo hajpovanje nekretnina već slušajte o tehnikama. To je bitno.
 
Koje tehnike treba da primene kupci da spuste taj hajp? Izmedju ostalog, pozivanjem na bojkot kupovine, plasiranjem izvestaja gde stoji znacajan pad prometa i pricama "nemoj sad, nije vreme"? Na forumu doprinosimo da se siri prica. :)
 
Koje tehnike treba da primene kupci da spuste taj hajp? Izmedju ostalog, pozivanjem na bojkot kupovine, plasiranjem izvestaja gde stoji znacajan pad prometa i pricama "nemoj sad, nije vreme"? Na forumu doprinosimo da se siri prica. :)

Džaba bojkot kupovine kad će Žileta dijaspora da namaže kešom, što se kaže gde god se okrenemo, dupe nam je pozadi :)
 
Evo ja bojkotujem kupovinu preko godinu dana jer je država odlučila da joj je bitnije da tamo neki Mile bauštelac u Frankfurtu može da kupi stan u BG da bi iznajmljivao meni, a ja koji živim i radim u BG sam pglu pa sam i dobio šta sam zaslužio :)
 
Koje tehnike treba da primene kupci da spuste taj hajp? Izmedju ostalog, pozivanjem na bojkot kupovine, plasiranjem izvestaja gde stoji znacajan pad prometa i pricama "nemoj sad, nije vreme"? Na forumu doprinosimo da se siri prica. :)
Hajpa više nema to potvrđuju i oni sami. Pad prometa jeste ali prodaja ide i dok god oni polako ali sigurno prodaju neće da spuštaju cene. Lepo je objašnjeno na nekom video da dok god oni prodaju npr. 1 stan nedeljeno (za velike projekte govorim) i zgrada se gradi u proseku 2 godine oni prodaju znaci 104 stana za dve godine (u proseku). Kad na to dodaš da se određeni procenat proda u predizgradnji. A još dobar deo kad zgrada izađe iz zemljanih radova pa je ljudi vide (da nije samo render)... Oni praktično prodaju celu zgradu do završetka gradnje. Ako šta i ostane tu mogu da daju neki popust 5%-10% ali on ustvari nije dao nikakav popust jer tih 5-10% je stan VEĆ skuplji u odnosu na pred-izgradnju. Samim tim samo neko uspe da na kraju kupi po inicijalnoj ceni, ako šta ostane...
A da li je vreme ili ne. Pa vreme je kad možeš da kupiš. I ja bi volio da sam možda mogao kupiti posle bombardovanja par stanova. Ali tad sam bio student. Da je kvadrat bio i 100DM nisam mogao. Džabe mi bagatelna cena.
Kupci su se primirili dok ne vide i dok se ne naviknu na nove cene. Ali nisu nestali.
 
Sve se to rešava veoma brzo pravednom poreskom politikom. Jednostavno nije logično da je veći porez na auto od 10k€ u odnosu na stan od 300.000€. Postoji porez na luksuz za auto a nema za stan. Samo prvi stan u kome se zivi da bude oslobođen poreza a svaki sledeći koji služi za delatnost da se lepo oporezuje. Naravno da izdavanje stana ne bude moguće bez ugovora na koji se plaća porez. Kao i sav normalan svet.
Takođe prazni neprodati stanovi da imaju odmah trošak infostana. Jednostavno ne dozvoliti gomilanje nekretnina bilo pojedincima bilo investitorima.
"Neka ga nek stoji" da bude apsolutno neisplativo. Onda će stanovi vremenom da prelaze u ruke onih koji ih stvarno i trebaju.
 
Sve se to rešava veoma brzo pravednom poreskom politikom. Jednostavno nije logično da je veći porez na auto od 10k€ u odnosu na stan od 300.000€. Postoji porez na luksuz za auto a nema za stan. Samo prvi stan u kome se zivi da bude oslobođen poreza a svaki sledeći koji služi za delatnost da se lepo oporezuje. Naravno da izdavanje stana ne bude moguće bez ugovora na koji se plaća porez. Kao i sav normalan svet.
Takođe prazni neprodati stanovi da imaju odmah trošak infostana. Jednostavno ne dozvoliti gomilanje nekretnina bilo pojedincima bilo investitorima.
"Neka ga nek stoji" da bude apsolutno neisplativo. Onda će stanovi vremenom da prelaze u ruke onih koji ih stvarno i trebaju.

Firme kao Kadena bi umrle, a Žile Vasić bi završio kao portir u hotelu Pepa na Divčibarama kad bi ovo uveli.

To ti je automatski siguran znak da se to nikada neće desiti.
 
Sve se to rešava veoma brzo pravednom poreskom politikom. Jednostavno nije logično da je veći porez na auto od 10k€ u odnosu na stan od 300.000€. Postoji porez na luksuz za auto a nema za stan. Samo prvi stan u kome se zivi da bude oslobođen poreza a svaki sledeći koji služi za delatnost da se lepo oporezuje. Naravno da izdavanje stana ne bude moguće bez ugovora na koji se plaća porez. Kao i sav normalan svet.
Takođe prazni neprodati stanovi da imaju odmah trošak infostana. Jednostavno ne dozvoliti gomilanje nekretnina bilo pojedincima bilo investitorima.
"Neka ga nek stoji" da bude apsolutno neisplativo. Onda će stanovi vremenom da prelaze u ruke onih koji ih stvarno i trebaju.
Ajde samo pogledaj šta si napisao. Porez i osiguranje pretpostavljam na auto od 10k je 200eura godišnje. S tim da je samo porez pola otprilike znači 100e.
Porez na stan od 300k je 0.4% i to je 1200 eura godišnje!!! Imaš neke male popuste ako živiš u tom stanu. Ti i sada već u poreskom sistemu Srbije to imaš što si rekao. Ako živiš u stanu nije bez poreza doduše ali imaš popuste na broj članova domaćinstva, starost stana, itd... Na drugi, treći ili 5. stan NEMAŠ te popuste na članove domaćinstva i slično znači plaćaš full tarifu (0,4%).
Porez na izdavanje stana isto postoji! Da li država želi da sprovede zakon je drugo pitanje, ali porez postoji. Plus ako želi podstanar da se prijavi na adresi stana onda MORA imati ugovor o iznajmljivanju i samim tim se plaća porez.
 
Sve se to rešava veoma brzo pravednom poreskom politikom. Jednostavno nije logično da je veći porez na auto od 10k€ u odnosu na stan od 300.000€. Postoji porez na luksuz za auto a nema za stan. Samo prvi stan u kome se zivi da bude oslobođen poreza a svaki sledeći koji služi za delatnost da se lepo oporezuje. Naravno da izdavanje stana ne bude moguće bez ugovora na koji se plaća porez. Kao i sav normalan svet.
Takođe prazni neprodati stanovi da imaju odmah trošak infostana. Jednostavno ne dozvoliti gomilanje nekretnina bilo pojedincima bilo investitorima.
"Neka ga nek stoji" da bude apsolutno neisplativo. Onda će stanovi vremenom da prelaze u ruke onih koji ih stvarno i trebaju.
Pa ovo je i sad tako. Za prvi stan porez na imovinu je umanjen dal bese 40% pus nesto po clanu porodice, dok za drugi stan nemas umanjenje. Dodatno rentiras stan za turisticku delatnost onda ti se automatski povecava i porez na imovinu.
 
Očigledno je da ne živiš u Srbiji. Recimo za auto star 15 godina koji vredi 5000€ i koji ima 3200cc je porez 1200€ godišnje(gore pomenuti porez na luksuz).
Postoje ti popusti za prvi stan u kome ziviš ali u praksi vidimo da poreska politika nije dovoljna/odgovarajuća. Uostalom svaki sledeći stan je svakako sredstvo za sticanje profita i tako i treba biti oporezovano.
Skupljanje stanova(automobila, klikera...) zbog "eto može mi se" treba da bude apsolutno neisplativo(bilo za kupce, bilo za investitore), osim u slučaju da se bavi biznisom izdavanja stanova. Onda kao i svaki biznis oporezovati sa 20% i posle toga 15% na dobit.
Naravno da je poseban deo problema što zakoni postoje i ne primenjuju se. Nadajmo se da će uskoro i to biti promenjeno
 
Evo ja bojkotujem kupovinu preko godinu dana jer je država odlučila da joj je bitnije da tamo neki Mile bauštelac u Frankfurtu može da kupi stan u BG da bi iznajmljivao meni, a ja koji živim i radim u BG sam pglu pa sam i dobio šta sam zaslužio :)
Nije pametno bojkotovati kupovinu, odnosno zatvarati se u neki nezdravi prkos. (Iako bih ja voleo da imamo solidarnu kolektivnu svest gde bi većina to uradila, što nikada imati nećemo.)
Treba dobro utvrditi činjenično stanje, šta možeš sad, šta ne možeš; šta ćeš u budućnosti raditi ako nastupi određeni scenario.
Ja sam odložio kupovinu, ali imam neki okvirni plan šta ću, kada i kako. Recimo, danas ne bi mogao da funkcionišem na periferiji zbog života kakav živim, ali idem ka tome da to promenim. Nepravde je puno, na svakom ćošku, i uvek se nešto može bojkotovati. Fora je pobediti sistem na neki svoj način.
 
Nije pametno bojkotovati kupovinu, odnosno zatvarati se u neki nezdravi prkos. (Iako bi ja voleo da imamo solidarnu kolektivnu svest gde bi većina tu uradila, što nikada imati nećemo.)
Treba dobro utvrditi činjenično stanje, šta možeš sad, šta ne možeš; šta ćeš u budućnosti raditi ako nastupi određeni scenario.
Ja sam odložio kupovinu, ali imam neki okvirni plan šta ću, kada i kako. Recimo, danas ne bi mogao da funkcionišem na periferiji zbog života kakav živim, ali idem ka tome da to promenim. Nepravde je puno, na svakom ćošku, i uvek se nešto može bojkotovati. Fora je pobediti sistem na neki svoj način.

Ma zezam se, ne bojkotujem je zapravo, samo nemam šta da kupim trenutno za kredit koji mogu da dobijem :D Skupljam još jedno 10-15k učešća pa kad to skupim, onda ću da gledam šta ću. Verovatno početkom naredne godine gledam opet, u zavisnosti od kamatnih stopa naravno.
 
Očigledno je da ne živiš u Srbiji. Recimo za auto star 15 godina koji vredi 5000€ i koji ima 3200cc je porez 1200€ godišnje(gore pomenuti porez na luksuz).
Postoje ti popusti za prvi stan u kome ziviš ali u praksi vidimo da poreska politika nije dovoljna/odgovarajuća. Uostalom svaki sledeći stan je svakako sredstvo za sticanje profita i tako i treba biti oporezovano.
Skupljanje stanova(automobila, klikera...) zbog "eto može mi se" treba da bude apsolutno neisplativo(bilo za kupce, bilo za investitore), osim u slučaju da se bavi biznisom izdavanja stanova. Onda kao i svaki biznis oporezovati sa 20% i posle toga 15% na dobit.
Naravno da je poseban deo problema što zakoni postoje i ne primenjuju se. Nadajmo se da će uskoro i to biti promenjeno
Pa lepo si rekao porez na luksuz. Šta će običnom čoveku auto preko 2000 kubika? 1400 za benzin ako baš hoćeš da imaš malo brži to je 1600 benzin. Dizel je 1,6 ili 1,9 sve preko toga jeste luksuz. I ne samo to, pa gledaj i na ekologiju i na novčanik. Taj troši benzina ihaa. I većinu vremena si u gužvama u BGu znači voziš do 50km/h. Skroz neefikasno iskorišćenje auta.
Pa istu takvu nelogičnost imaš i na Zapadu. Eto za auto koji vredi 200 eura plaćaš porez i osiguranje u NL 1500 eura! I šta sad. Vidiš da je nelogično, da država kažnjava znači prodaš i uzmeš ono gde nema tolikih kazni. U NL se kažnjava vožnja na dizel i na LPG. Nelogično ali tako (za gas mislim).
 
Ma zezam se, ne bojkotujem je zapravo, samo nemam šta da kupim trenutno za kredit koji mogu da dobijem :D Skupljam još jedno 10-15k učešća pa kad to skupim, onda ću da gledam šta ću. Verovatno početkom naredne godine gledam opet, u zavisnosti od kamatnih stopa naravno.
Probaj da nadjes neku vezu u banci, moj drugar je preko brata koji je direktor afilijale uspeo da uzme fiksni kredit na 30 godina, 330 eura mu je mesecna rata. Na 90 000 eura koje je uzeo, mora da vrati 118 000 posle 30 godina, sto ne deluje toliko lose
 
To je brate katastrofa. 28k da im daš na 90k koliko si uzeo. Ne znam kako se to isplati iskreno ali verujem da ljudi nemaju mnogo izbora.
 
Opr
Probaj da nadjes neku vezu u banci, moj drugar je preko brata koji je direktor afilijale uspeo da uzme fiksni kredit na 30 godina, 330 eura mu je mesecna rata. Na 90 000 eura koje je uzeo, mora da vrati 118 000 posle 30 godina, sto ne deluje toliko lose
Izvini ali ovo prosto nije moguće, ne kažem da t lažeš ali tebe su slagali.
 
Vrh