Šta je novo?

Cene nekretnina

Ovo je čest argument, koji po mom mišljenju nema osnova.

Periferne opštine koje navodiš nisu deo urbanog kontinuiteta Beograda. One su administrativno deo grada iz nekih dubioznih razloga, ali nisu Beograd u praktičnom smislu te reči. To što neki ovde zovu "centralne opštine" su zapravo sve opštine gde postoji urbani kontinuitet grada kao takvog, što je i razlog zašto se ljudi fokusiraju na njih.

Kragujevac, Jagodina, Niš možda imaju neki svoj forum, ovo je ipak forum o Beogradu, pa se zato i priča o Beogradu uglavnom.
Dobro da, jasno da se ovde prica o Beogradu, malo sam tu otisao offtopic.

Ali stoji da je prirodno da ekspanzijom Beograda ka obodima i rusenjem starogradnji u postojecim centralnim opstinama + gradjenju novogradnji na njihovoj lokaciji te lokacije postaju skuplje za zivot i samim tim nedostizne prosecnim porodicama.
Zivot u sopstvenom stanu u centralnim opstinama Beograda ako nisi nasledio stan je malo verovatan za prosecne ljude i ne vidim da ce doci do promene toga u buducnosti.

Sad tempo kojim rastu cene jeste prevelik, ali ne moze se ocekivati da ce 20 godina da kvadrat bude 2000 eura u opstini blizu centra ili da ce da raste samo 1% godisnje.
 
Dobro da, jasno da se ovde prica o Beogradu, malo sam tu otisao offtopic.

Ali stoji da je prirodno da ekspanzijom Beograda ka obodima i rusenjem starogradnji u postojecim centralnim opstinama + gradjenju novogradnji na njihovoj lokaciji te lokacije postaju skuplje za zivot i samim tim nedostizne prosecnim porodicama.
Zivot u sopstvenom stanu u centralnim opstinama Beograda ako nisi nasledio stan je malo verovatan za prosecne ljude i ne vidim da ce doci do promene toga u buducnosti.

Sad tempo kojim rastu cene jeste prevelik, ali ne moze se ocekivati da ce 20 godina da kvadrat bude 2000 eura u opstini blizu centra ili da ce da raste samo 1% godisnje.

Slažem se, ali ovde je konstatovano da je problem ne samo u tome što su delovi grada blizu centru skupi, već i što je periferija jako poskupela. Desila se ozbiljna kontrakcija cenovnog opsega u zadnje dve godine, kao što kaže @chiki, nema nikakvog smisla da se u BW prodaju stanovi za 3500, a u zgradama kod početka Altine 3000.

Odgovor na ovo ne može biti "idite u Sopot i Obrenovac". Stanovništvo ovog grada ne može da se odseli 50km od istog da bi špekulanti i dijaspora čuvali kapital u stanovima u gradu.
 
Pa da, to se slazem, slazem se i sa Suumanom ali je nerealno misliti da ce pozicije blizu centra glavnog grada ostati u vlasnistvu prosecnih gradjana kako vreme ide. Jednostavno neko ce da ponudi veliku cifru za taj stan, preci ce u vlasnistvo nekoga ko je iznad proseka a prosecna osoba ce da kupi mozda manji stan na toj lokaciji + na periferiji ili ce da iskoristi taj kes za nesto drugo.
Slazem se sa svima da je trziste sumanuto trenutno, ali je po meni to samo ubrzalo stvari koje ce se odigrati kroz sledecih 100 godina npr.

Prosecne porodice koje zele da kupuju stanove nece to raditi u opstinama blizu centra grada, a ako bude postojao metro nece biti ni potrebe realno.


Slazem se da su zivele, jer je prosecna starost starogradnje na NBGD 50+ godina, i grad je bio dosta manje izgradjen.
Kako se grad siri i izgradjuje po obodima a starogradnje ruse i grade novogradnje pri centru rast cena kvadrata je normalna.

Suludo je porediti vreme kad je gradjena starogradnja na NBGD i ljude koji su tada ziveli u toj opstini naspram sada, jednostavno postoji vise stvari u tim opstinama (trzni centri, poslovni centri).
Slazem se da je nenormalno trziste, ali isto tako misliti da kupovina stana u opstinama blizu centru glavnog grada ili velikih poslovnih centara nece postati luksuz kroz sledecih 50-100 godina je po meni suludo.

Pa da, to se slazem, slazem se i sa Suumanom ali je nerealno misliti da ce pozicije blizu centra glavnog grada ostati u vlasnistvu prosecnih gradjana kako vreme ide. Jednostavno neko ce da ponudi veliku cifru za taj stan, preci ce u vlasnistvo nekoga ko je iznad proseka a prosecna osoba ce da kupi mozda manji stan na toj lokaciji + na periferiji ili ce da iskoristi taj kes za nesto drugo.
Slazem se sa svima da je trziste sumanuto trenutno, ali je po meni to samo ubrzalo stvari koje ce se odigrati kroz sledecih 100 godina npr.

Prosecne porodice koje zele da kupuju stanove nece to raditi u opstinama blizu centra grada, a ako bude postojao metro nece biti ni potrebe realno.


Slazem se da su zivele, jer je prosecna starost starogradnje na NBGD 50+ godina, i grad je bio dosta manje izgradjen.
Kako se grad siri i izgradjuje po obodima a starogradnje ruse i grade novogradnje pri centru rast cena kvadrata je normalna.

Suludo je porediti vreme kad je gradjena starogradnja na NBGD i ljude koji su tada ziveli u toj opstini naspram sada, jednostavno postoji vise stvari u tim opstinama (trzni centri, poslovni centri).
Slazem se da je nenormalno trziste, ali isto tako misliti da kupovina stana u opstinama blizu centru glavnog grada ili velikih poslovnih centara nece postati luksuz kroz sledecih 50-100 godina je po meni suludo.
U periodu od narednih 100 godina to je sasvim moguće. Ali sada, kada Beograd na toj nazovi periferiji nema ni metro, ni dovoljno vrtića, ni škola, ni autobusa, i kada ti treba pola sata da pređeš deonicu od 5-10 km, sve je to samo perfidno iskorišćavanje manjkavosti jednog grada koji i dalje živi kasabskim mentalitetom. Hoćeš da imaš par vrtića u okrugu od 3km? Luksuz. A pritom je muka upasti u iste.
Hoćeš da imaš stazu za biciklu? Luksuz.
Hoćeš bazen? Luksuz.
Hajde pokušajte da živite na Medakoviću a radite na Nbg. Udaljenost nije ni 15 km. Nema šanse da stignete po dete u 18h ako izađete u 17h. Praktično nemoguće...
 
U periodu od narednih 100 godina to je sasvim moguće. Ali sada, kada Beograd na toj nazovi periferiji nema ni metro, ni dovoljno vrtića, ni škola, ni autobusa, i kada ti treba pola sata da pređeš deonicu od 5-10 km, sve je to samo perfidno iskorišćavanje manjkavosti jednog grada koji i dalje živi kasabskim mentalitetom. Hoćeš da imaš par vrtića u okrugu od 3km? Luksuz. A pritom je muka upasti u iste.
Hoćeš da imaš stazu za biciklu? Luksuz.
Hoćeš bazen? Luksuz.
Hajde pokušajte da živite na Medakoviću a radite na Nbg. Udaljenost nije ni 15 km. Nema šanse da stignete po dete u 18h ako izađete u 17h. Praktično nemoguće...
Sto se toga tice, sam si rekao, problem je u mentalitetu ljudi i nasoj politickoj situaciji, trziste je samo refleksija naseg drustva na kraju dana (kako prosecnog tako i nadprosecnog, kriminalnog, politickog itd).

Nemam bas neko resenje za to, ja sam se pomirio sa nekim stvarima i gledam da nadjem resenje koje meni nije idealno ali je dovoljno dobro prosto.
Do velikih promena sumnjam da ce doci dok ne dodje i do promena u razmisljanju drustva ili politike, a zivot ce da mi prodje dok cekam da se to desi tako da se kompromisi prave.
 
Sto se toga tice, sam si rekao, problem je u mentalitetu ljudi i nasoj politickoj situaciji, trziste je samo refleksija naseg drustva na kraju dana (kako prosecnog tako i nadprosecnog, kriminalnog, politickog itd).

Nemam bas neko resenje za to, ja sam se pomirio sa nekim stvarima i gledam da nadjem resenje koje meni nije idealno ali je dovoljno dobro prosto.
Do velikih promena sumnjam da ce doci dok ne dodje i do promena u razmisljanju drustva ili politike, a zivot ce da mi prodje dok cekam da se to desi tako da se kompromisi prave.
Koji mentalitet naroda kada je trenutno 99% ljudi koji žive i rade u Srbiji izbaceno sa tržišta 🙂?
 
Sto se toga tice, sam si rekao, problem je u mentalitetu ljudi i nasoj politickoj situaciji, trziste je samo refleksija naseg drustva na kraju dana (kako prosecnog tako i nadprosecnog, kriminalnog, politickog itd).

Nemam bas neko resenje za to, ja sam se pomirio sa nekim stvarima i gledam da nadjem resenje koje meni nije idealno ali je dovoljno dobro prosto.
Do velikih promena sumnjam da ce doci dok ne dodje i do promena u razmisljanju drustva ili politike, a zivot ce da mi prodje dok cekam da se to desi tako da se kompromisi praveJel

Je l' imas u Budmipesti ili Becu svugde biciklisticku stazu? Je ste vozili po Becu ili Budimpesti oko 16h radnim danom? Slazem se da je urbanizam kiksnuo u mnogim delovima grada ali isto tako svaka metropola gde postoje velike dnevne migracija ima problema as guzvama u saobracaju.

Pisalo se vec vise puta. Da li bogatasi zive u centru Barselone, Beca itd u viseporodicnim stambenim objektima? Ili oni ipak zive dalje, van grada, dalje od buke i guzve?

Manji je problem BW ili neki delovi Mirijeva, Karaburme, Zemuna, Medaka, Ceraka (za ove znam, mozda sam neke preskocio) gde vlada urbanisticki haos od cinjenice da Vrcin nema bakterioloski ispravnu vodu i ima privatnu kanalizaciju a naselje je kolima na 15 minuta od Gazele.

Jeftinije je podici nivo prigradskih naselja - resiti vodovod, kanalizaciju i omoguciti ljudima da tamo zive i tako ce se resiti i problemi u gradu. Suprotono tome su veliki investicioni radovi - tuneli, mostovi, metro stanice itd.
 
Uvek se potežu neke kasirke iz maksija kao argument, kao da ovde sve kasirke iz maksija pišu po forumu. Ljudi sa mnogo većim primanjima od kasirki ne mogu da primirišu ni Vidikovcu trenutno, mi se foliramo da su to prirodni procesi tržišta i da je narod razmažen jer neće da razmatra Sopot.
 
Koji mentalitet naroda kada je trenutno 99% ljudi koji žive i rade u Srbiji izbaceno sa tržišta 🙂?
Veze i vezice, ljudi se "snalaze" da bi radili u drzavnoj firmi za 70-80 hiljada jer je to sigurica. Korupcija je u samoj srzi naseg drustva i mentaliteta koliko god mi necemo to da prihvatimo, jednostavno vecina ljudi u Srbiji operise preko korupcije. Da ne pominjemo malogradjanstvo, komplekse koji neki ljudi imaju, bahatost koja sve vise vlada u poslednje vreme u razlicitim slojevima drustva.

Sa druge strane imamo onda politicki neaktivnu masu koja samo kuka kako joj je lose a kad iste te ljude pitam jel glasaju na izborima "nemam za koga" ili "svi su oni isti" ili su glasali za SNS.
Politika povlaci i monetarnu politiku drzave, institucije da rade dosta investitora ili izvodjaca radova bi davno bili bivsi, dosta ilegalne ili sumnjive gradnje bi bilo konsfikovano itd itd.

Potpisujem da je trenutna suluda situacija na trzistu nekretnina jednostavno do neuredjenja drzave koja opet potice od naseg mentaliteta i naseg politickog zivota i neaktivizma i volje za promene.
Urbanisticki i ekonomski problemi nisu uvek politicki, ali u nasoj drzavi je suludo misliti da nisu u velikoj korelaciji jer nestrucan kadar se bavi tim problemima u velikoj vecini slucajeva u poslednjih 10+ godina.

Mislim ovo je sve moje misljenje, ne morate da se slazete sa istim niti znaci da sam ja u pravu, samo iznosim moje vidjenje situacije.
Ni meni se ne svidja situacija i voleo bih da je drugacija svakako, ne znam zasto imam osecaj da ljudi ovde misle da ja zagovaram visoke cene m2 kad ne posedujem nekretninu, samo iznosim misljenje.
 
Meni se cini da vecina ljudi u ovoj temi trenutno gled iste lokacije i stanove, sto nas dovodi do toga da ce tesko biti pada velikog cena jer svi bi da uzmu isti stan, ako cena ode i par % dole ljudi odavde ce da kupuju.

Barem je to moj subjektivan osecaj.

Pre par godina sam se drzao starogradnje kao ideje za renoviranje na NBGD, ali kao sto je spomenuto gore ponuda je ocajna a cena visoka, i zbog dobrih prihoda cak mi i vise odgovara novogradnja jer mogu da do trenutka isplate kredita skupim jos para za sam stan a da sam siguran da ulazim u novo i sa malim kreditom.
Ako svi gledaju iste stanove, a postoje stanovi koje niko ne gleda, zasto ne pada cena stanova koje niko ne gleda? Zar nije logicno da prvo cene takvih stanova krenu da padaju, a vec su drugi pisali o tome koliko je stanova koji mesecima stoje na oglasima. Ocigledno nema pravih prodavaca nego su vecina cena APP.
Malo manje od ETF ulaganja na berzi. Ako je godisnji rast na USA berzi 4%, ocekivao bih minimum 2-3% cene rasta godisnje vrednosti nekretnina. Na primeru od 2000 eura ocekivao bih da posle 10 godina je 2500-2600 eura dok posle 20 bi vec se nalazio na ceni od 3200-3400 eur npr.

Ako imamo inflaciju od 10% koja povlaci cenu novogradnje zbog materijala normalan je brzi rast cena, jer em je materijal skuplji a samim tim i cena rada majstora.
Starogradnja prodaja je cisto APP rezim trenutno, kad ljudi cuju da je komsija prodao stan za 2000 eur po m2, on odbija da ide ispod toga.

Za kasirke iz maxija, u nijednoj drzavi kasirka nece moci da kupi stan pri centru glavnog grada, ne znam cemu agresija kad je to fakticko stanje u svim drzavama sveta, svidjalo se nama ili ne. Cinjenica je da ako je nasledila stan pri centru bi trebalo da postoji mogucnost da ga odrzava i renovira svakih X godina i to se slazem, i da ima mogucnost da prodajom istog i kreditom obezbedi veci / bolji stan na istoj lokaciji.
U EU je cilj da inflacija bude reda velicine 2%, kod nas je daleko iznad toga, i vec je dugogodisnja inflacija uticala na to da imamo vise cene od EU za mnoge stvari iako su nam male plate, tako da je nekako logicno ocekivati da inflacija kod nas bude manja nego u EU u narednim godinama jer su trenutno cene na nivou pucanja. Ako ne pukne dinar u odnosu na evro (znamo kakav je to uticaj na cene imalo proslog puta), ukoliko budemo imali vecu inflaciju nego EU cene nekretnina ce biti najmanji problem, tako da je realno ocekivati da imamo nizu inflaciju nego EU jer smo ih vece debelo prestigli sa cenama svega. Trenutno cene mogu da rastu samo ako krene ponovo stamparija novca u EU (malo verovatno jer deluje da i dalje drze visoke kamatne stope) ili nam dodje na desetine hiljada Rusa (opet malo verovatno jer nakon prvog talasa nisam cuo da ima novih dolazaka, a postoje izgledi da se i tamo rat zavrsi u narednih max godinu-dve dana, a trziste je vec amortizovalo njihov dolazak kroz rast cena), u suprotnom ce se samo vuci ove cene godinama jer su dovoljno visoke da se na njima moze ekstra profitirati. Moje misljenje je da (ako ne bude bilo znacajnijeg stampanja novca i imigracije Rusa) cene (mozda nece padati, ali sigurno) nece rasti godinama,
 
Poslednja izmena:
Ako svi gledaju iste stanove, a postoje stanovi koje niko ne gleda, zasto ne pada cena stanova koje niko ne gleda? Zar nije logicno da prvo cene takvih stanova krenu da padaju, a vec su drugi pisali o tome koliko je stanova koji mesecima stoje na oglasima. Ocigledno nema pravih prodavaca nego su vecina cena APP.

U EU je cilj da inflacija bude reda velicine 2%, kod nas je daleko iznad toga, i vec je dugogodisnja inflacija uticala na to da imamo vise cene od EU za mnoge stvari iako su nam male plate, tako da je nekako logicno ocekivati da inflacija kod nas bude manja nego u EU u narednim godinama jer su trenutno cene na nivou pucanja. Ako ne pukne dinar u odnosu na evro (znamo kakav je to uticaj na cene imalo proslog puta), ukoliko budemo imali vecu inflaciju nego EU cene nekretnina ce biti najmanji problem, tako da je realno ocekivati da imamo nizu inflaciju nego EU jer smo ih vece debelo prestigli sa cenama svega. Trenutno cene mogu da rastu samo ako krene ponovo stamparija novca u EU (malo verovatno jer deluje da i dalje drze visoke kamatne stope) ili nam dodje na desetine hiljada Rusa (opet malo verovatno jer nakon prvog talasa nisam cuo da ima novih dolazaka, a postoje izgledi da se i tamo rat zavrsi u narednih max godinu-dve dana, a trziste je vec amortizovalo njihov dolazak kroz rast cena), u suprotnom ce se samo vuci ove cene godinama jer su dovoljno visoke da se na njima moze ekstra profitirati. Moje misljenje je da (ako ne bude bilo znacajnijeg stampanja novca i imigracije Rusa) cene (mozda nece padati, ali sigurno) nece rasti godinama,
Ako kod nas bude daljeg rasta cena, bilo čega, sa prihodom od 2k po domaćinstvu neće se živeti, nego dotrajavati, a misao o kupovini nekretnine ostaće da lebdi bezbrižno u domenu mašte...
 
Prodaja starogradnje jeste po rezimu APP, kao neko ko je isao da gleda iste u vise navrata su mi agenti rekli da se prodavcima ne zuri i da je cena fiksna jer znaju da im je komsija prodao stan za odredjenu cenu po m2 i sad nema ispod toga. Sto bi oni bili gori od njega? Nema veze sto njegov stan je imao sredjen parket pre 2 godine a ti moras ovaj da full renoviras.

Sva inflacija preko onoga sto je prouzrokovao QE koji se prelio prvo od odluke FED-a na ostatak sveta da bi se izbegla ubrzana recesija je direktna posledica lose monetarne politike drzave.
Zaduzujemo se u nepovoljne kredite kao drzava, pre par godina placamo 600 miliona prenos sampion lige a pare za lecenje dece nemamo, donosimo lex specijalis za gradjenje Expa i nacionalnog stadiona dok delovi periferije Beograda nemaju pijacu vodu a metro gradimo 100 godina. Zakon o poreklu imovine se ne sprovodi, tenderi se namestaju.

Sve su to politicke odluke koje se onda prelivaju na ostatak drzave i prosecnog coveka. Cena goriva skace za skoro 6 dinara za manje od mesec dana jer drzavi treba para od akciza zbog lose monetarne politike ili politicke kampanje, lokalna inflacija isto divlja zbog te monetarne politike (fiktivno odrzavanje odnosa dinara i EUR je imalo direktnu posledicu na lokalnu inflaciju).

Slazem se da zivot u BG postaje preskup, i da moze doci do neke stagnacije / blage korekcije trzista, ali ako ostane ovakva inflacija a prodaja opadne mislim da je veca realnost da ce opasti broj novogradnje u sledecem periodu pre nego da ce investitori pristati na manje marze profita.
 
Koje kasirke iz Maxija, pa ljudi koji su van top 1% percentila zarade ne mogu da priušte ove cene. Kao neko sa primamjima 5× višim od proseka, očekivao bih da u ovim godinama (kasne tridesete, 15 godina radnog iskustva) mogu da priuštim bar 120 m2 u novogradnji (da se ne zaje*******avamo, za cetvoroclanu porodicu sve manje od toga je nužni smeštaj) , ali po ovim cenama bih mogao samo Victory Gardens i tako te periferne lolalotete sto me ne zanima. Nadam se će cene pasti makar 50% da ostvarim željeni standard.
[/QUOTE]
Mentalitet naroda koji je na raznorazne načine dobio
Reci ti meni mišu moj koji je to procenat godišnjeg rasta vrednosti koji bi bio prikladan ? 5% 10% ...ma hajde bre 15% nemoj se stiskati pa centar je to, nije to za kasirke iz maksija jel tako?
 
Slazem se da zivot u BG postaje preskup, i da moze doci do neke stagnacije / blage korekcije trzista, ali ako ostane ovakva inflacija a prodaja opadne mislim da je veca realnost da ce opasti broj novogradnje u sledecem periodu pre nego da ce investitori pristati na manje marze profita.
Ako opadne broj novogradnje sta to konkretno znaci? Veci broj nezaposlenih, manji GDP ili manji rast GDP-a, veca stopa zaduzenosti, pa samim tim nas mozda MMF ogranici da se dalje zaduzujemo (mozda i nece zbog politicnih razloga), a to smanjue kolicinu novca u opticaju,... Ekonomija je sistem vezanih sudova. Ne mozes da bacis bumerang i ocekujes da ti se ne vrati.
 
Neće biti problema za građevinsku industriju jer sad ide Ekspo i tu će biti gradnje po državnoj direktivi i državnim parama dovoljno da sva operativa prebrodi krizu (ako je bude).

Investitori će se snaći. ako se tržište stambene gradnje smanji, preusmeriće pare u neku drugu delatnost.

Najviše u celom ovom procesu ispašta kupac za život, tj. običan čovek koji živi i radi u Beogradu i hoće da reši stambeno pitanje.
 
Ako opadne broj novogradnje sta to konkretno znaci? Veci broj nezaposlenih, manji GDP ili manji rast GDP-a, veca stopa zaduzenosti, pa samim tim nas mozda MMF ogranici da se dalje zaduzujemo (mozda i nece zbog politicnih razloga), a to smanjue kolicinu novca u opticaju,... Ekonomija je sistem vezanih sudova. Ne mozes da bacis bumerang i ocekujes da ti se ne vrati.
Slazem se ali to opet zavisi od perioda u kome se to desava, tj od trajanja istog. Jednostavno neke ekonomije mogu da prezive neki kratak period manjeg rasta BDP-a bez bumerang posledica, a i kao sto si rekao politika tu igra isto ulogu.
Na duze staze da, takav scenario je poguban ali isto tako moze biti samo prolaznog karaktera i stagnacije.
 
Uvek se potežu neke kasirke iz maksija kao argument, kao da ovde sve kasirke iz maksija pišu po forumu. Ljudi sa mnogo većim primanjima od kasirki ne mogu da primirišu ni Vidikovcu trenutno, mi se foliramo da su to prirodni procesi tržišta i da je narod razmažen jer neće da razmatra Sopot.
Supruga i ja, imamo zajednicka primanja preko 6.000 evra mesecno, ne zelimo da kupujemo stan zbog stanja na trzistu i zivimo kao podstanari vec godinama. Zli jezici bi rekli da ne umemo da ustedimo, a zapravo su cene katastrofa, krediti su jos katastrofalniji, a ono sto smo ustedeli je sasvim dovoljno za stan od 35-40 kvadrata (85.000-100.000) evra, sto je nije dovoljno ako zelimo da budemo petoclana porodica. Naravno da ce se naci neko ko ce mi ovde odrzati lekciju o zivotu, ali iskreno me ne zanima, neka se isti zapitaju neke druge stvari.
 
Supruga i ja, imamo zajednicka primanja preko 6.000 evra mesecno, ne zelimo da kupujemo stan zbog stanja na trzistu i zivimo kao podstanari vec godinama. Zli jezici bi rekli da ne umemo da ustedimo, a zapravo su cene katastrofa, krediti su jos katastrofalniji, a ono sto smo ustedeli je sasvim dovoljno za stan od 35-40 kvadrata (85.000-100.000) evra, sto je nije dovoljno ako zelimo da budemo petoclana porodica. Naravno da ce se naci neko ko ce mi ovde odrzati lekciju o zivotu, ali iskreno me ne zanima, neka se isti zapitaju neke druge stvari.
Ja imam tri puta manje primanja (doduše imam ušteđevinu nešto manju od vaše), pa sam dugo sam razmisljao o kupovini. Ali sam vremenom shvatio da sam jednostavno sa ovom, "starom" platom izbačen sa tržišta. Mentalitet mi je bio i dalje na onom "hiljadu evra dobra plata", a onda je došlo do otrežnjenja. Nemam šta da tražim na navedenim lokacijama. Srećom rentiram jeftino, pa me to spašava. Inače...
 
Ali stoji da je prirodno da ekspanzijom Beograda ka obodima i rusenjem starogradnji u postojecim centralnim opstinama
Navedi mi ijedno novo naselje koje se prosirilo van urbanog tkiva Beograda? Znaci ne naselje Stepa Stepanovic, i slicno, nego naselje koje izlazi van okvira gradskog tkiva. Pod naseljem ne mislim 2 novogradnje, vec kompleks zgrada, novu putnu infrastrukturu i slicno. To sto se sad pominje neki Surcin i Expo, jos je na dugom stapu trenutno.
 
Ja imam tri puta manje primanja (doduše imam ušteđevinu nešto manju od vaše), pa sam dugo sam razmisljao o kupovini. Ali sam vremenom shvatio da sam jednostavno sa ovom, "starom" platom izbačen sa tržišta. Mentalitet mi je bio i dalje na onom "hiljadu evra dobra plata", a onda je došlo do otrežnjenja. Nemam šta da tražim na navedenim lokacijama. Srećom rentiram jeftino, pa me to spašava. Inače...
Rentiramo 500e kirija, jos oko 200e su svi ostali racuni, tako da oko 700e potrosimo na rentu i racune. Sto bi rekli ove ljudi, "rata za kredit", ali to je polovicna istina.
 
Rentiramo 500e kirija, jos oko 200e su svi ostali racuni, tako da oko 700e potrosimo na rentu i racune. Sto bi rekli ove ljudi, "rata za kredit", ali to je polovicna istina.
Pa dobro, naspram primanja vam je ok, imate opcije. Ja plaćam 280, ali je mali stan, pa nam je tesnac. Lakše mi je da ovako posmatram šta će se dešavati sa Beogradom u budućnosti, previše je faktora nestabilnosti trenutno. Meni primanja nimalo ne prate inflaciju, tako da bi kredit bio veoma rizična opcija, budući da mi životni standard značajno opada poslednjih godina. 50€ povišice na godišnjem nivou mi ponekad više izgleda kao uvreda, nego nagrada :)
 
Je l' imas u Budmipesti ili Becu svugde biciklisticku stazu? Je ste vozili po Becu ili Budimpesti oko 16h radnim danom? Slazem se da je urbanizam kiksnuo u mnogim delovima grada ali isto tako svaka metropola gde postoje velike dnevne migracija ima problema as guzvama u saobracaju.
Au, gde nadje Bec, ocigledno nikad nisi bio tamo. Masa ljudi putuje iskljucivo biciklom na posao cak i pored jednog od naboljih metroa na svetu, biciklom moze svuda da se stigne.

Na sajtu grada Beca moze da se vidi mapa biciklistickih staza:

 
Yield je u Beču 1.5%-3% na stanove, i nešto veci na office i retail ( do 5 %)

Yield u Beogradu, Zagrebu, Splitu itd. je 4%-7%, a na office-u je i preko 8%, na retailu je i preko 10% na udarnim lokacijama.

Radili smo pre par godina neku transakciju neke poslovne zgrade u Gracu, neki Rus je kupio retail park sa 1,5% yield-a, manje od inflacije otprilike. Parkirao covek pare na sigurnom trzistu.. Ispade da nije tako sigurno

Velika dijsapora, centralisticka drzava..

Stvar je vrlo jednostavna.. Dok je stan pristojna investiciona prilika, cene ce biti visoke
 
Poslednja izmena:
Glupi Austrijanci. Nisu svesni kakve sve zgrade mogu da se izgrade na podrucju Pratera i ostalih parkova.
Stvar kulture i perspektive građana. Novi Beograd + obala sa druge strane + priobalni deo Zemuna bi mogli da se pretvore u biciklističku meku. Mislim da broj automobila i broj ljudi u prevozu može značajno da se smanji.

Pa čak i zimi, s obzirom na to kako zime postaju sve toplije. Uz dobro održavanje i čišćenje.

Plus uz proširivanje obaloutvrda mogao bi lako i brzo biciklom da stigneš od Zemuna do Višnjice npr. Mogućnosti su velike.
 
Vrh