Šta je novo?

Cene nekretnina

Zapravo može se reći da rast broja stanovnika u Beogradu traje konstantno već negde od Druge velike Seobe Srba, ali verujem da to nekome može da izgleda da je zbog SNSa i Beograda na vodi, ako zabija glavu u pesak.
 
Tako je + imigranti uticu na cene nekretnina jer ako ih je 100k to ima znaajan uticaj (tu ne mislim samo na Rusi i Ukr vec i ovu Banglades, Filipini Afrika ekipu).
Ocigledno je da ce taj trend jos da raste + open balkan. Mislim da ce se jos povecati broj stanovnika u Bg ubrzo ali na zalost nece biti statistike da to potkrepi. Plus rast broja turista. Ludilo!
 
Tako je + imigranti uticu na cene nekretnina jer ako ih je 100k to ima znaajan uticaj (tu ne mislim samo na Rusi i Ukr vec i ovu Banglades, Filipini Afrika ekipu).
Ocigledno je da ce taj trend jos da raste + open balkan. Mislim da ce se jos povecati broj stanovnika u Bg ubrzo ali na zalost nece biti brojki da to potkrepi. Plus rast broja turista. Ludilo!

Znači Bangladeš Filipini Afrika + open balkan ekipa Makedonci Albanci će kupovati nekretnine po 3k evra u BG

Zvuči veoma realistično :)
 
Nece ali ce rentirati stan od 2000 eura njih 6-7. Tako se to radi na zapadu tako ce i kod nas.

Jel postoji neki validan izvor za ove sto su se vratili pa da vidimo kolike su to brojke? B92, Prva, Pink i Informer - ne znam sta reci, osim da pre treba poverovati u bajke Brace Grim nego u njihove tekstove
Bila je izjava i zvanicnika. U sustini skilled ekipa se vraca (ovi sa mozgom) a bez mozga i dalje odlaze. Znaci ima neka migracija i na unutra i ka spolja ali trend se polako okrece u nasu korist. A naravno sto bi rekao Milan zlonamernima je tesko da to priznaju i prihvate.
 
Nece ali ce rentirati stan od 2000 eura njih 6-7. Tako se to radi na zapadu tako ce i kod nas.


Bila je izjava i zvanicnika. U sustini skilled ekipa se vraca (ovi sa mozgom) a bez mozga i dalje odlaze. Znaci ima neka migracija i na unutra i ka spolja ali trend se polako okrece u nasu korist. A naravno sto bi rekao Milan zlonamernima je tesko da to priznaju i prihvate.
Nece njih 6-7 rentati stan od 2000 evra nego od max 500-600 evra. i to verovatno nek kucu na periferiji koja se izdaje za smestaj radnika. Oni ovde dolaze da rade za male pare, i ako mogu umesto 300+ evra da potrose manje od 100 evra na smestaj, tako ce i uraditi, a visak poslati porodici odakle su dosli. A da li bi ti stan za koji izdavanje kosta 2000 evra dao onima koji ce u njemu verovatno postaviti visece lezajeve, vaditi parket i ko zna sta sve nece raditi? :)
 
Ne znam da li ima za 500-600 :))) Salim se jeste ima sad i u pravu si rentirace za 500-600e (ali moja procena je da ce to sve da ode u pm i da ce kad bude gomila tih imigranata rentirati za 1500-2000e tj da nece ni biti tih 500-600).
 
Broj stanovnika se na poslednjem popisu u Beogradu tek neznatno povećao. Kako onda toliko novoizgrađenih stanova? Ovako kako je ispada da se trguje jednim istim nekretninama na tržištu.
 
Izvini @sutraw sto si tako doziveo ali preneo sam reci Milana uz malo pojacanje :)
a koliko kapiram ti si jos tu tako da nemas zime. Nadam se da si prihvatio.

Broj stanovnika se na poslednjem popisu u Beogradu tek neznatno povećao. Kako onda toliko novoizgrađenih stanova? Ovako kako je ispada da se trguje jednim istim nekretninama na tržištu.
T u r i z a m. Stan na dan + imigranti + dijaspora usla u panic mode da ce ostati bez icega 2+2+2=6.
 
Izvini @sutraw sto si tako doziveo ali preneo sam reci Milana uz malo pojacanje :)
a koliko kapiram ti si jos tu tako da nemas zime. Nadam se da si prihvatio.

Svakako razlika u onome što ja kažem i onome što ti tvrdiš je što ja imam neke cifre kojima mogu to da potkrepim, dok ti sve pričaš "na osećaj".
 
To je drugo. Znam da ti se ne svidja moj stav. Dajem i ja cinjenice koliko god mogu ali nisam kriv sto se statistika vodi bas sturo na zalost.
 
Hvala vam! Čini se da zaista morate malo da živite u svakoj oblasti da biste razumeli :)
Ja sam uzeo stan preko puta restorana Pink, to Vam je bukvalno jedan minut kolima do Victory Gardens, izguglajte da vidite gde je restoran Pink. 2100 sa PDVom je cena kvadrata, zgrada bi trebalo da se zavrsi u junu 2025
 
To je drugo. Znam da ti se ne svidja moj stav. Dajem i ja cinjenice koliko god mogu ali nisam kriv sto se statistika vodi bas sturo na zalost.
Argument bez statistike ima jednu gadnu manu - ja kao kontraargument mogu da iznesem takodje 'stav' - da se ne slazem sa gore navedenim. Ti imigranti koji dolaze kod nas su tuga bozja, sto rece iv4n, zarade za leba i s'leba i da posalju svojima kuci u Bangladesu nekih stotinak evrica, jer je tamo to i dalje neka para.

Ko je imao priliku da vidi kako su Kinezi ziveli u blokovima 90ih, jasno mu je o cemu pricamo, pa kad krenu da izlaze iz stana pomislis da si u skrivenoj kameri. Ruku na srce, bili su uredni, pa i ljudi koji su im izdavali stanove nisu imali bas takve probleme kao sto se prica. Videcemo sta za sobom od stana ostave Bangladesani.
 
Propisi u EU za kotlove nove generacije dozvoljavaju ugradnju i unutra i spolja. Ukoliko se postavlja u stanu, iskljucivo se radi u kupatilu ili kuhinji tj. u prostorijama u kojima se ne boravi. Nikako u dnevnom boravku ili u spavacoj sobi.
U Italiji npr. u 50% slucajeva gasni kotao je montiran na spoljnom zidu na terasi.
U zemljama bivseg SSSR takodje.
Licno sam bio svedok incidenta u Bakuu kad se moji prijatelji umalo nisu ugusili jer je "kombi bojler" bio postavljen ovako idiotski u dnevnoj sobi, neki dihtung popustio. U mom stanu u Bakuu gasni bojler je na terasi, i tako je u svim zgradama gradjenim posle 1991.
Nijedan sistem nije 100% fail-safe, prevencija je najbolja zastita.
Pisao sam jer sam bio u stanu tj garsonjeri gde je bojler iznad kuhinje i to je prošlo inspekciju preduzeća koje isporučuje gas. Ima smisla ovo što si napisao. To jeste rizik. Kod prijatelja u Nemačkoj je bio u predsoblju stana. Mora se menjati ta praksa. Praktično treba da bude u prostoriji koja ima prirodnu ventilaciju...
 
Peske mi ne treba vise od 15 minuta od Pinka, 3 stanice autobusom, ili kolima realno 3-4 minuta, stvarno nista strasno
Svaka čast na tempu ako uspeš za 15 minuta da prepešačiš to :D
1712581501621.png


Nije loša to lokacija kod pinka, jedino što okolo nema ništa, uvek moraš da gravitiraš ka Vidikovcu, ali sva sreća blizu je.
 
Svaka čast na tempu ako uspeš za 15 minuta da prepešačiš to :D
Pogledajte prilog 194949

Nije loša to lokacija kod pinka, jedino što okolo nema ništa, uvek moraš da gravitiraš ka Vidikovcu, ali sva sreća blizu je.
Moj tempo ti je od centra Zarkova do Josif Pancic i nazad za oko 40-45 minuta, brzo hodam ocigledno :D, meni je lokacija top, odrastao sam u Ratka Mitrovica 100, jedina dobra zgrada u Ratka Mitrovica, pa sam sad nasao stan da nije daleko odatle, a sve imam, Maxi na manje od 5 minuta peske, Vero na minut, kafici, fast fud, teretane, sve mi je na 3 minuta
 
Da li znate naziv kuće ili naziv kompanije za razvoj?
Ne znam prijatelju, bukvalno sam naleteo pre nekih 10 dana dok sam setao, pozvao coveka, nasli se, pokazao mi je projekat i dogovorili se, sve u 20 minuta, u petak sam potpisao ugovor i dao 50% i sada cekam. Znam da su radili TC Mondo u Zarkovu, stvarno me nije interesovalo dalje, poklopila mi se lokacija i cena i ja sam zadovoljan :D
 
Čitam sad neki članak u nedeljnom Blicu ("Euribor može da padne, cene kvadrata teško"), i čudim se koliko zanimljivih oprečnosti on sadrži.
Kaže: Neizvesnost oko euribora i visoke kamatne stope s jedne, te preskupi kvadrati s druge strane uticali su da sve manje građana podiže stambeni kredit. Pa onda: Cene nekretnina na istorijskom maksimumu. "Cene stanova su i dalje izuzetno neopravdano visoke, kamatne stope su i dalje visoke u odnosu na realna primanja stanovništva, pa stambene kredite, koriste, nažalost samo slabostojeći, dok boljestojeći kupuju za keš kojim se promeće 70 odsto nekretnina na našem tržištu.
Dakle, samo sirotinja koristi kredit, i to veoma retko, jer je i to nepovoljno. Pouka: Imajte keš.
I onda kulminacija: Pad cene stanova se ne očekuje.
Još uvek je na snazi odmeravanje snaga kupaca i prodavaca, ko će prvi da popusti. To međutim ne vodi ničemu, bla, bla, bla. I zaključak: Prognoza je da se, nažalost, pad cena ne očekuje, pre svega zbog evroinflacije?? A promet će doći u normalu, samo polako. Ali normalu pre korone, jer je za vreme korone sve bilo nenormalno.
Eto, to je sva suština. Pametnima dosta.
 
Poslednja izmena:
Nece njih 6-7 rentati stan od 2000 evra nego od max 500-600 evra. i to verovatno nek kucu na periferiji koja se izdaje za smestaj radnika. Oni ovde dolaze da rade za male pare, i ako mogu umesto 300+ evra da potrose manje od 100 evra na smestaj, tako ce i uraditi, a visak poslati porodici odakle su dosli. A da li bi ti stan za koji izdavanje kosta 2000 evra dao onima koji ce u njemu verovatno postaviti visece lezajeve, vaditi parket i ko zna sta sve nece raditi?

U Inđiji stan za radnike tj garsonjera 150 EUR/mesečno mogu dvojica unutra.
Građevinske firme obezbeđuju stanove za radnike. Imate kontejnera ko naselje Concord West-a u Vojvođanskoj
 
Ali normalu pre korone, jer je za vreme korone sve bilo nenormalno.

Ovo je ključni narativ koji je usvojio i RGZ, što govori dosta o tome koliko investitori imaju uticaja.

Poslednji RGZ izveštaj čak poredi promet u 2023. godini sa prometom iz 2019., a ignoriše tri godine posle toga. Kao da ne smeju da kažu da je promet pao. Isto tako se ponašala i analitičarka iz RGZ kad su je doveli na neku televiziju.

Tekstovi u medijima su uglavnom spinovi. Čak i plaćeni tekstovi klize u apsurd zbog tendencioznog načina na koji prezentuju informacije. Evo npr.


Autor teksta je 8 puta upotrebio varijantu reči STABILNO/STABILIZACIJA. Poseban dijamant upotrebe jezičkog besmisla je i poslednji pasus:

Ukoliko se ništa značajno ne promeni u geopolitičkom smislu, možemo očekivati blagu stabilizaciju ekonomije, a samim tim i cena nekretnina. Stanovi će se prodavati i dalje rekordno brzo, kroz nekoliko dana, ukoliko cena odgovara odnosu ponude i tražnje i ne ide se u ekstreme. Sa značajnijom stabilizacijom u poslednjem kvartalu ove godine, u drugom kvartalu naredne potencijalno možemo očekivati i nastavak trenda rasta tražnje.

Ovde treba biti mag interpretacije, jer i očekujemo stabilizaciju, i imamo stabilizaciju, a nakon stabilizacije ćemo imati i dalji rast(??) A da, i uzgred sve se prodaje rekordno brzo, tako da navali narode!
 
Vrh