Šta je novo?

Cene nekretnina

Pao je na tržištu za kamate, to je berza. Ali NIJE ECB donela zvaničnu odluku o smanjenju kamata. To berza očekuje da će ECB da donese takvu odluku pa unapred spušta. Ali ne mora da bude. Zvanično je kamata i dalje ista!
uuu kako krecu da se bude slamarice kad prvi put najavi ECB :)
Pa niko vise nije s.... vesla. Svi sad znaju da smanjenje kamata = pumpanje cena nekretnina.

Bio čini mi se onaj Air Pink, posto su izgubili dozvolu za letenje idealno da se oformi Air Pink Taxi BW, jer imaju kadrova za letenje😂

vradovicu hoćeš imati petlju da iz BW uzmeš leteći Pink taxi i odeš da obidjes Expo 2027?

A i pretera ga malo kad porediš Ilon Mask hype i ovo palamudjenje na nivou Šabačkog vašara kod nas 😂😂😂😂
joooj da budem iskren ne znam :)))) Nadam se da hocu.
 
Pao je na tržištu za kamate, to je berza. Ali NIJE ECB donela zvaničnu odluku o smanjenju kamata. To berza očekuje da će ECB da donese takvu odluku pa unapred spušta. Ali ne mora da bude. Zvanično je kamata i dalje ista!
Kamata se formira prema trzistu (euribor). A u euriboru se sadrze i buduca očekivanja. Dakle, očekivano smanjenje u junu je već dobrim delom ukalkulisano. Tj. kada u junu bude cut 0.25% eurobor nece pasti za toliko, nego za manje.
A npr. dalji pad euribora neće biti zbog cut-a u junu nego zbog neke izjave da ce biti jos tri cut-a do kraja godine i sl.
 
Kamata se formira prema trzistu (euribor). A u euriboru se sadrze i buduca očekivanja. Dakle, očekivano smanjenje u junu je već dobrim delom ukalkulisano. Tj. kada u junu bude cut 0.25% eurobor nece pasti za toliko, nego za manje.
A npr. dalji pad euribora neće biti zbog cut-a u junu nego zbog neke izjave da ce biti jos tri cut-a do kraja godine i sl.

Nama svakako to ne znači puno jer je uredba oborila kamatu za stambene za 2% do kraja godine. Ne izgleda da smo preterano blizu recesiji, tako da sumnjam da ćemo videti neko ubrzano obaranje stopa od ECB.

Poenta je da, ako ne produže uredbu, stambeni krediti će postati skuplji čak i kad krenu cutovi krajem godine, što znači da ćemo videti dalje zamiranje kreditne aktivnosti pre nego novi hajp proizveden od "čekača", kako neki predviđaju na ovoj temi.
 
Zasto pricate o uticaju ove odredbe na nove stambene kredite? Ja koliko znam ona se odnosi samo na postojece kredite zakljucene najkasnije 30. juna 2022., i ovom uredbom nisu obuhvaceni svi oni koji su uzimali kredite poslednjih vise od godinu i po dana.
 
Zasto pricate o uticaju ove odredbe na nove stambene kredite? Ja koliko znam ona se odnosi samo na postojece kredite zakljucene najkasnije 30. juna 2022., i ovom uredbom nisu obuhvaceni svi oni koji su uzimali kredite poslednjih vise od godinu i po dana.

Uredba je fiksirala kamatu i na kredite odobrene nakon stupanja uredbe na snagu, na 5.03% maksimalno za fiksnu, odnosno 1.1% + euribor za varijabulnu
 
Nama svakako to ne znači puno jer je uredba oborila kamatu za stambene za 2% do kraja godine. Ne izgleda da smo preterano blizu recesiji, tako da sumnjam da ćemo videti neko ubrzano obaranje stopa od ECB.

Poenta je da, ako ne produže uredbu, stambeni krediti će postati skuplji čak i kad krenu cutovi krajem godine, što znači da ćemo videti dalje zamiranje kreditne aktivnosti pre nego novi hajp proizveden od "čekača", kako neki predviđaju na ovoj temi.
Ja pišem o tržišnom delu (varijabilni deo kamatne stope). Uredba se odnosi na marže (za nove kredite marza je 1.1%).
Naravno da ce posle 1.1.2025. da budu veće rate (ako ne produže uredbu).
Ja sam samo rekao da padaju kamatne stope na trzištu, da smo u silaznom trendu. Ništa više.
 
Ja pišem o tržišnom delu (varijabilni deo kamatne stope). Uredba se odnosi na marže (za nove kredite marza je 1.1%).
Naravno da ce posle 1.1.2025. da budu veće rate (ako ne produže uredbu).
Ja sam samo rekao da padaju kamatne stope na trzištu, da smo u silaznom trendu. Ništa više.
Nismo u ovoj godini
1712498247942.png
 
Pozdrav!

Suprug i ja sada biramo stan za kupovinu. Izbor je pao na kompleks Victori gardens. Sviđa nam se ovo područje i udaljenost od centra. Ali cena stana je naravno veoma visoka i mi ne poznajemo ovog investitora
Stoga smo pogledali i novu zgradu u Železnjaku - cena je skoro 2 puta niža, a automobilom se do starog grada stiže 10 minuta duže nego sa Banovog brda.
Recite mi, ima li smisla razmišljati o Železnjaku doživotno? I da li vredi toliko platiti za Victori Gardens?
 
Naselje se ne zove Železnjak, nego Železnik.

Razlika u lokaciji između Železnika i Čuk. padine je značajna. Čukarička padina nije sjajna mikrolokacija, ali blizu je grada zbog čega je cena visoka.

Da li vredi te pare, moje mišljenje je da ne vredi - ali na ovoj temi će ti većina ljudi reći da ne vredi. Najbolje je ipak da proceniš sama.

Investitor je Kadena, koja je isprepletana sa SNS, tako da ne biste brinuli oko toga da li će se kompleks završiti. Mislim da tu nema brige s te strane.
 
Pozdrav!

Suprug i ja sada biramo stan za kupovinu. Izbor je pao na kompleks Victori gardens. Sviđa nam se ovo područje i udaljenost od centra. Ali cena stana je naravno veoma visoka i mi ne poznajemo ovog investitora
Stoga smo pogledali i novu zgradu u Železnjaku - cena je skoro 2 puta niža, a automobilom se do starog grada stiže 10 minuta duže nego sa Banovog brda.
Recite mi, ima li smisla razmišljati o Železnjaku doživotno? I da li vredi toliko platiti za Victori Gardens?
Vezano za Zeleznik, tamo su mi ziveli prijatelji neko vreme i cesto sam isao dok se nisu odselili. Opet zavisi tacno gde u Zelezniku ali ono sto sam ja video je nemogucnost otvaranja prozora tokom zime zbog raznih lozista, ako bi zeleli napolje da prosetate, morali bi ste da palite auto (opet zavisi od lokacije ali u vecini mesta da).
Jeste jeftinije, nema tu sta i to je uglavnom kod tih naselja oko Beograda, problem je kvalitet zivota i gledajuci cene sada tamo, stvarno nisam siguran da li vredi to toliko ili mozda jednostavno zazmuriti na te stvari jer nema luksuza za neko cekanje.
Jedan dobar predlog je, za ljude koji se sele na odredjenu lokaciju, je da budu tamo nekoliko dana, najbolje zimi i vide da li im odgovara.
 
Naselje se ne zove Železnjak, nego Železnik.

Razlika u lokaciji između Železnika i Čuk. padine je značajna. Čukarička padina nije sjajna mikrolokacija, ali blizu je grada zbog čega je cena visoka.

Da li vredi te pare, moje mišljenje je da ne vredi - ali na ovoj temi će ti većina ljudi reći da ne vredi. Najbolje je ipak da proceniš sama.

Investitor je Kadena, koja je isprepletana sa SNS, tako da ne biste brinuli oko toga da li će se kompleks završiti. Mislim da tu nema brige s te strane.
Šta je loše u oblasti Čukaričke padine? Ima li problema sa vazduhom?
 
Poslednja izmena:
Šta je loše u oblasti Čukaričke padine? Ima li problema sa vazduhom?

Ja ne živim na padini, tako da je ono što ja znam iz druge ruke, ali tu ima više problema.

Romsko naselje u blizini je glavni problem, pale sekundarne sirovine, kablove da bi izvukli bakarne žice, lože svašta zimi itd. Stanovnici Čuk. padine su čak više puta i protestovali zbog toga. Razumem i da, zbog činjenice da je brdo na drugoj strani, protok vazduha je slabiji u tom delu, zbog čega je generalno vazduh lošiji.

Victory Gardens je okružen jako prometnim saobraćajnicama, tako da će verovatno sa strane ulice biti velika buka i prašina ka stanovima.

Relativna izolovanost padine i njeno oslanjanje na Banovo brdo. U zavisnosti šta se sve otvori u kompleksu možda neće biti problem, ko zna.
 
Šta je loše u oblasti Čukaričke padine? Ima li problema sa vazduhom?
Ima. Isti problem. Odmah pored zgrada je parcela gde se vrši spaljivanje kablova i guma. Još pre 10 godina su stanari protestovali, ali džabe.

Problem je toliki da nekad dim ode i prema nbg blokovima gde takođe napravi haos.
 
Pitanje za svu trojicu. Da li su savetnici pomenuli njihova očekivanja u pogledu uredbe i da li će ista biti produžena sledeće godine?
Meni se čini da, zbog ranije iznesenih razloga, vlastima odgovara da se kupuju stanovi tj da će je ipak produžiti. Ako to ne urade niko, ali niko neće uzeti stambeni kredit ...
Ja sam pre koji mesec dobijao regularno ponude na 30 god (NLB i OTP) , ne znam da li se to sad promenilo?

Dobio info od ljudi iz kreditni savetnik pre nedelju dana. Jedino ako su pogresili.

Ja pišem o tržišnom delu (varijabilni deo kamatne stope). Uredba se odnosi na marže (za nove kredite marza je 1.1%).
Naravno da ce posle 1.1.2025. da budu veće rate (ako ne produže uredbu).
Ja sam samo rekao da padaju kamatne stope na trzištu, da smo u silaznom trendu. Ništa više.
 
Pitanje za svu trojicu. Da li su savetnici pomenuli njihova očekivanja u pogledu uredbe i da li će ista biti produžena sledeće godine?
Meni se čini da, zbog ranije iznesenih razloga, vlastima odgovara da se kupuju stanovi tj da će je ipak produžiti. Ako to ne urade niko, ali niko neće uzeti stambeni kredit ...
Meni su rekli, iako je njihov zadatak da mi nadju ponudu, otvoreno rekli da zbog situacija u svetu, niko ne moze da garantuje mada to sam i sam mogao da zakljucim. Svakako je drugacije razmisljanje nego sto je bilo pre 3,4 godine gde su me ubedjivali da euribor ne moze da ide mnogo gore. Moramo da cekamo Vucka na kraju godine sta ce reci.
 
I ja mislim da će možda doneti neku uredbu do kraja 2025, ali ovaj put sa malo većom maksimalnom maržom, npr. 2%. Taman da bude ukupna stopa 5%-5.5%.
Ali ako eurobor na kraju godine padne blizu 3%, verovatno neće ništa dirati.
 
Pitanje za svu trojicu. Da li su savetnici pomenuli njihova očekivanja u pogledu uredbe i da li će ista biti produžena sledeće godine?
Meni se čini da, zbog ranije iznesenih razloga, vlastima odgovara da se kupuju stanovi tj da će je ipak produžiti. Ako to ne urade niko, ali niko neće uzeti stambeni kredit ...

Savetnici sa kojima sam se ja susreo nemaju pojma šta će biti, a to ima i smisla jer nije njihov platni razred da znaju takve stvari.

Ja lično kad pogledam šta nude i kakva je situacija, mislim da su ponude banaka dosta razumne trenutno. Može da se nađe na 3 ili 6 godina fiksna 5.03% pa onda varijabilna, kao i 20 godina fiksna 5.03%. Videćemo šta će biti nakon što istekne uredba, ali dosad kako gledam, nisu problem banke i kamate koliko cene nekretnina.
 
Savetnici sa kojima sam se ja susreo nemaju pojma šta će biti, a to ima i smisla jer nije njihov platni razred da znaju takve stvari.

Ja lično kad pogledam šta nude i kakva je situacija, mislim da su ponude banaka dosta razumne trenutno. Može da se nađe na 3 ili 6 godina fiksna 5.03% pa onda varijabilna, kao i 20 godina fiksna 5.03%. Videćemo šta će biti nakon što istekne uredba, ali dosad kako gledam, nisu problem banke i kamate koliko cene nekretnina.
Od drugara sam dobio info da je u Nemačkoj fiksna na 15 godina 3.5-3.6% ali da i to zavisi od roka otplate, solventnost itd. Misli da je na 20 godina sigurno veća. Pre 4-5 godina su davali fix na 1.7% na 15 godina. Ovo mi sada deluje kao nikad manja razlika između SRB i GER. Možda grešim...
 
Od drugara sam dobio info da je u Nemačkoj fiksna na 15 godina 3.5-3.6% ali da i to zavisi od roka otplate, solventnost itd. Misli da je na 20 godina sigurno veća. Pre 4-5 godina su davali fix na 1.7% na 15 godina. Ovo mi sada deluje kao nikad manja razlika između SRB i GER. Možda grešim...

Kačio je @G.I.Joe kamate iz Nederlandsa skoro, bile su, ako se ne varam, skoro 5%. Realno je da u evrozoni budu niže kamate nego kod nas, banke naše tržište gledaju kao rizičnije.
 
Evo primera realnijih cena i da kome se žuri mora da cepi jeftinije:

Novogradnja Top Hill.

Starogradnja sa dosta renoviranja, ali ogromnim potencijalom.Uknjizena.
Ima ogromno dvoriste iza, sa pomoćnim objektom + dvoriste ispred sa privatnim garažnim mestom + ostava ispod stana od 10ak kvadrata. Oko 6 km od Trga, uz Višnjičku koja sad većim delom ima po 3 ili 4 trake.
1200 eura kvadrat.

Da li neko ima drugo objašnjenje za cene, ajde starogradnja je cimanje za renovirati, ali npr Top Hill je koliko znam oko 2500 cena inače?
 
Vrh