Šta je novo?

Cene nekretnina

mislim da se ovde dosta masi poenta oko tih skupih nekretnina. Ja ne mislim da su problem cene kao cene, ocekivao bih visoke cene za prestonicu i dobre lokacije. Veci problem je odnos cene i kvaliteta. Moji prijatelji su kupivali stanove i po pola milke, i opet retko ko je zadovoljan. Nisu perfekcionisti, samo se pitas koliko treba da das para da bi dobio nesto top topova.

Ma i cene kao cene su problem, nova gradnja na granici gornjeg Zemuna i Altine 2700-3000 EUR, Vidikovac 2500-3000 EUR, Konjarnik 2700-3000 EUR. I onda dođe neko ovde i priča kako treba da se ide na periferiju, misleći na Obrenovac, jer eto NE MOGU SVI DA ŽIVE U CENTRU, pošto je u roku od 2 god Vidikovac postao centar na ovoj temi.
 
Nekretnine su skupe zato što je Beograd mesto gde ulaže celokupna srpska dijaspora + regionalna buržoazija iz BIH, CG, bogati ljudi iz unutrašnjosti itd., a ne zato što je grad pun sposobnih ljudi koji svojim znanjem i umećem zarađuju veliku lovu.

Agenti pričaju da je pola kupovina načinjeno od dijaspore, ti ovde širiš neku propagandu o sposobnim i nesposobnim ljudima... Što te čovek više čita, više imam utisak da na uvijen način guraš neku agendu. Ranije je bila priča Mirijevo je centar grada, sad je pun grad sposobnih domaćina, ne znam šta će biti treće.
Pa sad su popularne serije na Netflixu sa 8 serijala i više, tako da ću se otkriti do kraja negde oko Ekspa..;)
 
jbg
Ma i cene kao cene su problem, nova gradnja na granici gornjeg Zemuna i Altine 2700-3000 EUR, Vidikovac 2500-3000 EUR, Konjarnik 2700-3000 EUR. I onda dođe neko ovde i priča kako treba da se ide na periferiju, misleći na Obrenovac, jer eto NE MOGU SVI DA ŽIVE U CENTRU, pošto je u roku od 2 god Vidikovac postao centar na ovoj temi.

jbg i ona petica je imala jaku cenu jos onomad, a meni to teza periferija. Kul ako te udari nostalgija ako si gledao 1na1.

ali opet nek se zanemari lokacija, kvalitet gradnje je uglavnom sranje. Nebitno novo/staro
 
jbg


jbg i ona petica je imala jaku cenu jos onomad, a meni to teza periferija. Kul ako te udari nostalgija ako si gledao 1na1.

ali opet nek se zanemari lokacija, kvalitet gradnje je uglavnom sranje. Nebitno novo/staro

Meni je dosta teško da procenim šta bi čovek zapravo trebalo da dobije za ove pare jer nisam iz industrije. Verujem da ima dosta štekanja od investitora kad je materijalizacija u pitanju, ali to bi neko ko je u priči znao bolje da kaže...
 
Ja se psihički spremam da uletim u Marinu Dorćol, to je sve što sam oduvek želeo da kupim u Beogradu.. Nema dalje, po meni.
Ali košta 600k to što moram da platim, prodaj zaduži se i udri. Ili odustani i radi na nečemu realnijem.
Rambo je kod Galeba u podcastu imao sjajnu opservaciju o životu i nekretninama, kad je poredio ljude i životinje..
 
Ja se psihički spremam da uletim u Marinu Dorćol, to je sve što sam oduvek želeo da kupim u Beogradu.. Nema dalje, po meni.
Ali košta 600k to što moram da platim, prodaj zaduži se i udri. Ili odustani i radi na nečemu realnijem.
Rambo je kod Galeba u podcastu imao sjajnu opservaciju o životu i nekretninama, kad je poredio ljude i životinje..
Marina Dorćol je kulminacija života, nedosanjani ideal svakog plebsa.
Izgaram u želji da i moje stope pređu na tu stranu grada, gde će mi oči sa visine posmatrati ostatak carstva.

Koliko je kvadrat, inače?
 
Marina Dorćol je kulminacija života, nedosanjani ideal svakog plebsa.
Izgaram u želji da i moje stope pređu na tu stranu grada, gde će mi oči sa visine posmatrati ostatak carstva.

Koliko je kvadrat, inače?
Kaparisano na 4.000 + PDV. Mislim da je skoro 6.000 sada. Prvi red će biti 8.000 po onome što ja znam. Najbolji stanovi će biti oko 10k
 
Nema šanse , pravda za Defketa 🙃možda je čovek samo shvatio da mu nije bolje navijanjem da cene porastu iako je kupio stan

Cestitke Avanti, neka si prelomio i da sve bude u skladu sa ocekivanjima!
 
Kaparisano na 4.000 + PDV. Mislim da je skoro 6.000 sada. Prvi red će biti 8.000 po onome što ja znam. Najbolji stanovi će biti oko 10k
To mi je recimo dosta realna cena za sadašnje uslove. Novogradnja, centar grada, luks kvart, pa da platiš 4k/m2. Još ako imaš izuzeće od pdv-a, tim bolje. Možeš ili to, ili u yubc-u, tu je isto 4k..
 
Први и основни циљ НБС је: стабилност ЦЕНА! Гувернерка је подбацила дебело. Курс је званично пливајући, али фактички он је фиксиран већ деценију, што само показује да је Динар никаква валута, невешт еуфемизам за Евро.
Nemoguće je imati stabilnost cena pored uvezene inflacije. To je bilo moguće postići samo jačanjem dinara u odnosu na evro, a to niko ne bi radio jer bi nam izvoz potonuo.
 
Upravo to. Umesto ostvarivanja osnovnog cilja a to je stabilnost cena, na uvoznu inflaciju smo trebali oslabiti kurs i apsorbovati udar.
I onda bi imali još goru inflaciju i još veći udar. Uvozna nafta, gas, računari, mobilni, repromaterijali za industriju, mašine, automobili, letovanje na moru luksuz itd.

Da ne govorimo da niko nije lud da ostavi svoju cenu u dinarima a kurs oslabio.
 
mislim da se ovde dosta masi poenta oko tih skupih nekretnina. Ja ne mislim da su problem cene kao cene, ocekivao bih visoke cene za prestonicu i dobre lokacije. Veci problem je odnos cene i kvaliteta. Moji prijatelji su kupivali stanove i po pola milke, i opet retko ko je zadovoljan. Nisu perfekcionisti, samo se pitas koliko treba da das para da bi dobio nesto top topova.
Možda će padom prometa rasti i kvalitet kako bi se privukli kupci. Do sada nisu ni morali da gledaju kvalitet kad se sve proda.
 
Možda će padom prometa rasti i kvalitet kako bi se privukli kupci. Do sada nisu ni morali da gledaju kvalitet kad se sve proda.
Možda, a možda ćemo se pored toga malo i opismeniti pa umesto SAOBRAĆAJNE (CENTRALNE) LOKACIJE tražiti EKOLOŠKU (ZDRAVIJU) LOKACIJU za život, na uštrb tih 10-15 ili više minuta u saobraćaju. Koliko znam svugde u svetu je centar rezervisan za poslovanje i turizam, jedino je kod nas to stvar prestiža!!!
 
Možda, a možda ćemo se pored toga malo i opismeniti pa umesto SAOBRAĆAJNE (CENTRALNE) LOKACIJE tražiti EKOLOŠKU (ZDRAVIJU) LOKACIJU za život, na uštrb tih 10-15 ili više minuta u saobraćaju. Koliko znam svugde u svetu je centar rezervisan za poslovanje i turizam, jedino je kod nas to stvar prestiža!!!

Ovi što jure prestiž idu na Dorćol i Vračar, ostatak naroda gleda da se nastani u širem centru ili na dobro povezanoj periferiji jer BG nema dobar javni prevoz, i neće ga imati u skorije vreme.
 
I onda bi imali još goru inflaciju i još veći udar. Uvozna nafta, gas, računari, mobilni, repromaterijali za industriju, mašine, automobili, letovanje na moru luksuz itd.

Da ne govorimo da niko nije lud da ostavi svoju cenu u dinarima a kurs oslabio.
Jeste ali bismo sačuvali dodatnih 10+ milijardi evra koliko cemo dodatno dati na dug+kamatu za samo 3 godine jer mi te pare nemamo i moramo da uzmemo zajam (bez expa, to je dodatno). 2023- povećao se dug za 3 milijarde npr. 1.5 milijardu placamo samo kamatu (a bice mnogo veca jer se sada zadužujemo i po 8% za odredjene aranzmane). Jedini nacin da vratimo taj novac srednjoročno je da stopa realnog rasta bude iznad kamate. Realni rast je poslednjih 10 godina ispod/oko 3%. Medju lošijima u regionu. Posle te tri godine imaš kumulativno veće izdatke, nema nazad. Od 2020 nam se povećao dug 10 milijardi.
Ova "pozeljnija politicka" mera ce nas toliko kostati. Ja i dalje planiram da zivim u Srbiji i zato mi se ne sviđa to ponasanje posle mene potop jer smo već mnogo potopa imali u 20 i 21 veku. Ako nešto krene po zlu i nastavi se par godina duži lošiji makro trend u EU (Nemačka je zvanično u recesiji npr) i smanje nam se SDI i doznake, šta ćemo onda? I posle nam je uvek neko drugi kriv.
 
Poslednja izmena:
Nemoguće je imati stabilnost cena pored uvezene inflacije. To je bilo moguće postići samo jačanjem dinara u odnosu na evro, a to niko ne bi radio jer bi nam izvoz potonuo.
A, тако значи....Добро онда, ништа.
Само да се оградим, нисам ја дефинисао тај циљ и натурио га НБС-у. Они су сами то написали. Али ваљда нису мислили озбиљно. Или су пропустили да наведу у којим ситуацијама тај циљ постаје неважећи (нпр. увезена инфлација).
Ја сам у мом претходном посту покушао и да укажем да то не бу делало и зашто. Али, то наравно никога не спречава да мисли како НБС фантастично ради свој посао.
Но, ствари иду даље. Више ме брине да ли ће се неки факт чекери узбудити због нетачног садржаја на порталу НБС, него што се плашим да ће то имати неке политичке последице.
 
Jeste ali bismo sačuvali dodatnih 10+ milijardi evra koliko cemo dodatno dati na dug+kamatu za samo 3 godine jer mi te pare nemamo i moramo da uzmemo zajam (bez expa, to je dodatno). 2023- povećao se dug za 3 milijarde npr. 1.5 milijardu placamo samo kamatu (a bice mnogo veca jer se sada zadužujemo i po 8% za odredjene aranzmane). Jedini nacin da vratimo taj novac srednjoročno je da stopa realnog rasta bude iznad kamate. Realni rast je poslednjih 10 godina ispod/oko 3%. Medju lošijima u regionu. Posle te tri godine imaš kumulativno veće izdatke, nema nazad. Od 2020 nam se povećao dug 10 milijardi npr.
Ova "pozeljnija politicka" mera ce nas toliko kostati. Ja i dalje planiram da zivim u Srbiji i zato mi se ne sviđa to ponasanje posle mene potop jer smo već mnogo potopa imali u 20 i 21 veku. Ako nešto krene po zlu i nastavi se par godina duži lošiji makro trend u EU (Nemačka je zvanično u recesiji npr) i smanje nam se SDI i doznake, šta ćemo onda? I posle nam je uvek neko drugi kriv.
Ma, to su sve očekivanja nerealna. Mi smo oduvek živeli ovde od danas sutra, nadajući se najboljem a spremajući se za najgore. Sve to se održava na tržište nekretnina, koje je ogledalo našeg dugogodišnjeg društvenog, ekonomskog i političkog života.
Svako ko se zanosi sa očekivanjima na kraju, poput mene, donese odluku da sada ne kupuje nekretninu. I za to treba preuzeti odgovornost takođe.
Ko odluči da kupuje, taj mora da se suoči sa stvarnošću. Skupo je, dosta loše ponude, mora da kopaš da nadješ dobro, poput rudara, i da ne uživaš baš u tome. Jeftinija je "periferija", koja manja infrastrukturom, činjenica je, ali ima i pogodnosti.
Opcija je takođe novogradnja, ko nađe po dobroj ceni, posebno u početnom stadijumu.
Eto, tako nešto.
 
Ne znam šta da mislim za novogradnju. Starogradnja prati novogradnju po cenama, zato je skupa. Malo mi je teško da razumem kako novogradnja nalazi kupce po ovim cenama, pogotovo novogradnja koja nije na centralnim lokacijama. Očigledno ima jako mnogo raspoloživog keša, mnogo više nego što možemo da zamislimo.
 
To mi je recimo dosta realna cena za sadašnje uslove. Novogradnja, centar grada, luks kvart, pa da platiš 4k/m2. Još ako imaš izuzeće od pdv-a, tim bolje. Možeš ili to, ili u yubc-u, tu je isto 4k..

Kada gledas da uzmes kancelariju u nekoj od poslovnih zgrada, uglavnom moras preko 170m2 da uzmeš i renta je bruto oko 20 eura/m2 + parking. To je cca 4.000 eura mesečno.

Iz te perspektive, nama je Marina Dorcol dobra opcija za firmu, a ako se sklope kockice mozda i meni za zivot. Rata kredita ce nam biti značajno manja od rente u AIrport-u, Učću, Siriusu itd.
 
Ne znam šta da mislim za novogradnju. Starogradnja prati novogradnju po cenama, zato je skupa. Malo mi je teško da razumem kako novogradnja nalazi kupce po ovim cenama, pogotovo novogradnja koja nije na centralnim lokacijama. Očigledno ima jako mnogo raspoloživog keša, mnogo više nego što možemo da zamislimo.
Pa, ljudi su počeli da doživljavaju tržište drugačije. "Starogradnja rules" priča sve manje pije vodu. Za novo će ljudi pre platiti velike novce.
 
Pa, ljudi su počeli da doživljavaju tržište drugačije. "Starogradnja rules" priča sve manje pije vodu. Za novo će ljudi pre platiti velike novce.

Razumem ja to, ali opet platiti 3000 EUR/m2 za novogradnju koja je maltene na početku Altine (primera radi) mi je teško razumljiv fenomen.
 
Vrh