Šta je novo?

Cene nekretnina

Moraš da mi kažeš širi kontekst, da li plaćaš rentu, koliko i u kom kraju ( koliko m2 ) i gde bi hteo da kupis stan, koji kraj i koliki stan..?
Koliko imaš godina, mesečni prihod, porodični status i očekivano nasledstvo u narednih 25 godina ?

Dobiješ horoskop gratis:cool:
Aj da otkrijem malo više nego što treba. Ne placam stan zivim u svom. Izdajem jedan van BGa. Sredjujem kucu polako da bude što više en. efikasna (muke tantalove jos jedno 2-2.5 godine sigurno ali ne zuri mi se). Zato i znam koliko sta kosta i koliko neke cene nemaju veze sa realnošću. Radim od kuce. Nisam itjevac. Ponekad odem i do kancelarije.
Mozda kad sredim kucu, prodam jedan stan pa uzmem nesto. Svakako ako dodje do rasta, vise ce u % meni porasti cena stana u odnosu na Nbg/Zemun. Ja sam svoje kredite isplatio na vreme jer sam uzimao kad su bile izvesne okolnosti.
Kada bih uzeo sad stan na kredit npr, po 3200e po m2, nekih 70m2 i garazu....to mu dođe oko 230.000e. stvarno ce me kostati:
100k ucesce
820-830e na 30 godina tj sa kamatom stvarna cena stana bice 100k ucesce + dugovacu banci oko 340.000 evra + troskovi 😂. Ukupna cena stana bi stvarno iznosila oko 450.000 evra 🤡 . Tj ukupno bi svakog meseca placao 580e kamate i 250e glavnice.
Imam nešto uštedjevine. Kamata 4%. E da, kupio sam nešto btca po 16k. Sve dok nije presao 35k.
I natalnu kartu molim.
Normalno da nemam 85 godina
 
Kada bih uzeo sad stan na kredit npr, po 3200e po m2, nekih 70m2 i garazu....to mu dođe oko 230.000e. stvarno ce me kostati:
100k ucesce
820-830e na 30 godina tj sa kamatom stvarna cena stana bice 100k ucesce + dugovacu banci oko 340.000 evra + troskovi 😂. Ukupna cena stana bi stvarno iznosila oko 450.000 evra 🤡 . Tj ukupno bi svakog meseca placao 580e kamate i 250e glavnice.

Ovako kad posložiš, tačno se vidi nivo besmisla trenutne situacije za kupca, a opet cene se drže. Zona sumraka BG tržišta nekretnina.
 
Ja sam tako obilazio i došao do zaključka da ljudi prodaju smeće za velike pare, pa sam odustao od kupovine.

Ko naleti u starogradnji na nešto dobro po razumnoj ceni, taj je ub'o džekpot.
Već sam napisao svoje iskustvo. I ja sam brda gledao starogradnju. Sigurno preko 100 stanova, i to više kako bi sagledao tržište, nego što mi gori pod nogama. I 95% stvari koje sam saznao su bile negativne. (Iako se trudim da generalno gledam pozitivno situaciju koliko god je to moguće.)
Agenti masivno lažu i potpuno su neprofesionalni. Čast izuzecima.
Zgrade se održavaju očajno. Mahom nemaju upravnike, smenjuju se, stanari imaju brda nerešenih pitanja, svi se prave ludi oko zajedničkih delova zgrade, a na to se gleda kao da je sasvim normalno.
Prodavci imaju svoje projekcije koje nameću nerealne cene i kvare proces kupovine i pregovora oko cene.
To što zgrada nema lift, podrum, upravnika, pristup kolicima i sl. gotovo da ne utiče na cenu. Kvadrat je kvadrat pa ti izvoli.
Renovirani stanovi su toliko skupi da nema potrebe ni gledati ih.
Ima još dosta, ali da ne smaram. A sve to košta kao suho zlato. Još sam i nudio po 180k i više. Tad sam saznao da za dobar stan nastane makljaža prava, licitacija do poslednje kapi krvi.
I bilo mi je dosta svega. Oročio pare, kirija niska, polako, fokus na učenje, porodicu, rad. Biće.
 
Aj da otkrijem malo više nego što treba. Ne placam stan zivim u svom. Izdajem jedan van BGa. Sredjujem kucu polako da bude što više en. efikasna (muke tantalove jos jedno 2-2.5 godine sigurno ali ne zuri mi se). Zato i znam koliko sta kosta i koliko neke cene nemaju veze sa realnošću. Radim od kuce. Nisam itjevac. Ponekad odem i do kancelarije.
Mozda kad sredim kucu, prodam jedan stan pa uzmem nesto. Svakako ako dodje do rasta, vise ce u % meni porasti cena stana u odnosu na Nbg/Zemun. Ja sam svoje kredite isplatio na vreme jer sam uzimao kad su bile izvesne okolnosti.
Kada bih uzeo sad stan na kredit npr, po 3200e po m2, nekih 70m2 i garazu....to mu dođe oko 230.000e. stvarno ce me kostati:
100k ucesce
820-830e na 30 godina tj sa kamatom stvarna cena stana bice 100k ucesce + dugovacu banci oko 340.000 evra + troskovi 😂. Ukupna cena stana bi stvarno iznosila oko 450.000 evra 🤡 . Tj ukupno bi svakog meseca placao 580e kamate i 250e glavnice.
Imam nešto uštedjevine. Kamata 4%. E da, kupio sam nešto btca po 16k. Sve dok nije presao 35k.
I natalnu kartu molim.
Normalno da nemam 85 godina
Nemoj da se ljutis, ali meni tek sad nije jasno sta ti u stvari trazis.. Ako sam razumeo ti imas 2 stana i zidas kucu i kupio bi jos jedan stan od cca 250k ?
 
Nemoj da se ljutis, ali meni tek sad nije jasno sta ti u stvari trazis.. Ako sam razumeo ti imas 2 stana i zidas kucu i kupio bi jos jedan stan od cca 250k ?
Nije bitno sta on ima i sta trazi, racunica je nenormalna obaska, da l kupuje kao investitor ili za zivot.
 
Nemoj da se ljutis, ali meni tek sad nije jasno sta ti u stvari trazis.. Ako sam razumeo ti imas 2 stana i zidas kucu i kupio bi jos jedan stan od cca 250k ?
Ništa od natalne karte koliko vidim 😁. Pa eto ti. Ja ne mogu da nadjem računicu da prodam stan, ulupam skroz uštedjevinu i zadužim se kod banke 340.000 evra za 120-130k koliko bih uzeo kredit i to da plaćam 800+e 30 godina. Jeftiniji stan zameniti skupljim, to je bila ideja. Pritom je diskutabilno da li mogu da izdam taj stan za iznos rate na duzi vremenski period (5+ godina). Preko 50-60k kredita uz ove cene se jednostavno nikako ne isplati. Meni bi trebalo vise i zato sam odustao. Iako mi to nije bio prvobitni plan, krenuo sam sa renoviranjem kuće. Kada bi stvarno krenuli da radite malo iznad standard gradnje koliko to i nije skupo i sta sve zavrsis sa odredjenom kolicimom novca. Ali da je cimanje, jeste cimanje. Zato su mi smesni komentari da je neko ulozio u sredjivanje stana od 70m2 40k evra a da tu nije npr veliki djakuzi, podno grejanje na toplotne pumpe sa granitnim plocicama velikih dimenzija , komplet spusteni plafoni sa rasvetom itd jer to mahom ne mozes sve da izvedes u stanu. A tek da cena izgradnje stana košta više od 2000e na najboljim i najskupljim lokacijama, to je notorna laž.
 
Poslednja izmena:
Aj da otkrijem malo više nego što treba. Ne placam stan zivim u svom. Izdajem jedan van BGa. Sredjujem kucu polako da bude što više en. efikasna (muke tantalove jos jedno 2-2.5 godine sigurno ali ne zuri mi se). Zato i znam koliko sta kosta i koliko neke cene nemaju veze sa realnošću. Radim od kuce. Nisam itjevac. Ponekad odem i do kancelarije.
Mozda kad sredim kucu, prodam jedan stan pa uzmem nesto. Svakako ako dodje do rasta, vise ce u % meni porasti cena stana u odnosu na Nbg/Zemun. Ja sam svoje kredite isplatio na vreme jer sam uzimao kad su bile izvesne okolnosti.
Kada bih uzeo sad stan na kredit npr, po 3200e po m2, nekih 70m2 i garazu....to mu dođe oko 230.000e. stvarno ce me kostati:
100k ucesce
820-830e na 30 godina tj sa kamatom stvarna cena stana bice 100k ucesce + dugovacu banci oko 340.000 evra + troskovi 😂. Ukupna cena stana bi stvarno iznosila oko 450.000 evra 🤡 . Tj ukupno bi svakog meseca placao 580e kamate i 250e glavnice.
Imam nešto uštedjevine. Kamata 4%. E da, kupio sam nešto btca po 16k. Sve dok nije presao 35k.
I natalnu kartu molim.
Normalno da nemam 85 godina
Prvo i osnovno, neko ko već ima 3 nekretnine ne uzima kredit na 30 godina, nego na mnogo kraće. Ako kažeš da si računao kredit na 30 godina, imaš manje od 36-37 godina, a imaš lepu imovinu, znači i lep prihod kad si tu imovinu stekao/nasledio, pa ne moraš da forsiraš. Ako imaš porodicu, pa želiš da imaš vrhunski stan na odličnoj lokaciji i kuću koju si sam sagradio za odmor, to znači da imaš u asetima više od 95% ljudi na svetu i neki trošak takvog života od cca 1.000 eura mesečno za kredit i račune je opravdan. AKo na to dodaš i čamac, 2 automobila i motor, može da bude i 1.500-1.700, ali kako da ti kažem, to je cena lepog života.

Jedan moj drug kaže, imaš onoliko para koliko trošiš.

AKo zidaš kuću ( predpostavljam vikendicu) to su veliki izdaci, pa bi ti kredit sada pravio velike probleme u mesečnom budžetu.

Da ne idem dalje, ako možeš da 'prepakuješ' i da živiš na lokaciji gde je preko 3.000 eura m2, why not?
Ali čovek sa 3 nekretnine bi trebao da 'diskontuje cash-flow' za max 15 godina, moje je skromno mišljenje. A tu je kamata dosta manja i 1.000 eura danas nije isto što i 1.000 eura za 10 godina.
 
Prvo i osnovno, neko ko već ima 3 nekretnine ne uzima kredit na 30 godina, nego na mnogo kraće. Ako kažeš da si računao kredit na 30 godina, imaš manje od 36-37 godina, a imaš lepu imovinu, znači i lep prihod kad si tu imovinu stekao/nasledio, pa ne moraš da forsiraš. Ako imaš porodicu, pa želiš da imaš vrhunski stan na odličnoj lokaciji i kuću koju si sam sagradio za odmor, to znači da imaš u asetima više od 95% ljudi na svetu i neki trošak takvog života od cca 1.000 eura mesečno za kredit i račune je opravdan. AKo na to dodaš i čamac, 2 automobila i motor, može da bude i 1.500-1.700, ali kako da ti kažem, to je cena lepog života.

Jedan moj drug kaže, imaš onoliko para koliko trošiš.

AKo zidaš kuću ( predpostavljam vikendicu) to su veliki izdaci, pa bi ti kredit sada pravio velike probleme u mesečnom budžetu.

Da ne idem dalje, ako možeš da 'prepakuješ' i da živiš na lokaciji gde je preko 3.000 eura m2, why not?
Ali čovek sa 3 nekretnine bi trebao da 'diskontuje cash-flow' za max 15 godina, moje je skromno mišljenje. A tu je kamata dosta manja i 1.000 eura danas nije isto što i 1.000 eura za 10 godina.
Kada tako napišeš ispada da sam vanbracni sin Miškovića 🙂. U realnosti ono što imam moze svako da priusti prodajom 2.5 ili manjeg 3.0 stana u Beogradu. Mislim na starogradnju na malo boljim/solidnim lokacijama. Kod mene je to malo više diversifikovano. Kakvi čamci i ostala čuda.
 
Poslednja izmena:
Koji mesec dana, to treba da radi bar godinu dana dok stekne osecaj i oko stanja na traizstu i oko toga sto bi mu odgivaralo i koji kompromis da napravi…a godina duga, možda bude i prijatnih iznenadjenja 😎
 
Kada tako napišeš ispada da sam vanbracni sin Miškovića 🙂. U realnosti ono što imam moze svako da priusti prodajom 2.5 ili manjeg 3.0 stana u Beogradu. Mislim na starogradnju na malo boljim/solidnim lokacijama. Kod mene je to malo više diversifikovano. Kakvi čamci i ostala čuda.
Nisam ja stavio, ti si obracunao kredit na 30 godina = najskuplja opcija. To rade ljudi under 30, sa 20% učešća jedva skupljenih.

Onda sam ti ja dodao čamce, kola i motore, gde ti ostaje za jedan deo toga ako nadjes stan koji mozes da kupis na kredit ali sa 15 godina otplate. Razliku u kamati možeš da potrošiš na takve stvari, BTC ili bilo šta drugo. Na ovu tvoju kalkulaciju ( od 250k do 450k ) ima mesa da se kupi i čamac, 2 auta i motor za 15 godina manje otplate.

Eto jedan plastičan primer.
 
Nisam ja stavio, ti si obracunao kredit na 30 godina = najskuplja opcija.

Onda sam ti ja dodao čamce, kola i motore, gde ti ostaje za jedan deo toga ako nadjes stan koji mozes da kupis na kredit ali sa 15 godina otplate. Razliku u kamati možeš da potrošiš na takve stvari, BTC ili bilo šta drugo. Na ovu tvoju kalkulaciju ( od 250k do 450k ) ima mesa da se kupi i čamac, 2 auta i motor za 15 godina manje otplate.

Eto jedan plastičan primer.
Bolje biti milioner ceo život nego prosjak nedelju dana 🙂. Pa ja da imam ne bih gledao kredite. Uzeo bih za keš, to se najviše isplati
 
I šta bi sad? Da ništa ne diram i da skupljam pare pa kad skupim da dignem kredit na 15 godina 😁? Taman 50k za 5 godina. Ali onda ode Mirijevo na 5k i nista. Opet sam na početku 😂
 
Poslednja izmena:
Je l' nudi neko pola perioda fix posle varijabilna kamatna stopa za stambeni kredit?
Ja bih sačekao da prođu svi ovi izbori u EU i SAD tj do početka sledeće godine sa kupovinom. Odmotaće se svašta do tad :)
 
Uopšte ne kapiram argument za plate. Ako su plate u proseku skočile 15% to ne znači da je nekretnina u proseku jeftinija 15%, zato što je bukvalno sva ostala roba skočila 30-50% (i više).

@marketwatcher objasni mi ovaj tvoj intelektualni manevar oko plata, možda sam ja glup.

Mislim da je tvrdnja da je sva roba poskupela 30-50% za godinu dana preterivanje. Ja jednom godisnje svodim troskove pa imam detaljan uvid barem za sebe. U 2023. troskovi hrane i sl. su mi bili oko 10% veci nego u 2022. Cene nekih proizvoda koje samo kupovao ranije su verovatno porasle vise, ali sam pronasao supstitute. Rezijski troskovi su mi porasli 5%. Telefon, internet sam placao isto. Cena goriva je ostala, cini mi se, manje-vise ista, ili sam mozda malo manje vozio. Troskovi kredita su mi porasli 20%. Moji troskovi verovatno nisu reprezentativni za prosecnog coveka u Srbiji, ali jedino su mi frizer i teretana poskupeli 50% za dve godine. Verujem da su inflacijom cena hrane vise pogodjeni ljudi koji ne kupuju kao Hristijana i ja tunjevinu Rio Mare, ali opet nisam siguran da su im troskovi porasli 30-50% za godinu dana.

Ako je BDP nominalno porastao 15% i plate su nominalno porasle 15%, a cene nekretnina su ostale iste, onda su te nekretnine barem nekome 15% dostupnije. Ako bi cene roba i usluga zaista prosecno rasle znatno brze od plata (sto mislim da nije slucaj, jer bi onda ili realna potrosnja padala ili bi nominalni BDP rastao brze od nominalnog rasta plata), onda bi to samo znacilo da profiti rastu znatno brze od plata. Ali profiti su takodje neciji dohodak - dohodak vlasnika firmi. Dohodak koji se u Srbiji ulaze velikim delom - u nekretnine. Tako da opet dolazis do toga da su nekretnine jeftinije, mozda ne za radnike, ali za vlasnike kapitala.

Opet kazem nominalan rast i realan su dva razlicita pojma. Ja sam 2019 krenuo da koristim Wolt aplikaciju za narucivanje hrane na poslu. Sacuvao sam danas part screenshot sa telefona iz istorije porudzbina :

Pogledajte prilog 194274

ta porcija 2019 u septembru je bila 2500 a danas je 4500. E sada ako si imao platu 2019 od 100 000 din mogao si da kupis okruglo 40 porcija u poredjenju sa npr platom od 150 000 danas gde bi mogao da kupis 33.3 porcije. Nominalno tebi je plata porasla 50% a realno ti je plata porasla oko -17%.

Pogledajte prilog 194276

Vidim glovo za Rishard Standard trazi 620 din. Za ovaj slucaj da uzmemo cenu sa lica mesta bez dostave to je 500 din. Racunaj za 100 000 din mogao si da 2019 uzmes ~312 komada a danas sa platom 150 000 kupujes 300 komada bez posrednika. Opet plata nominalno veca 50% realno veca -6%.

Evo proveri koliko npr litara jogurta/mleka si mogao da kupis 2019 a koliko danas? Jel znas npr za Burger House i cene za burger od 395 din? Jel se secas toga, to je bilo 2019. Nije samo hrana, sve usluge su duplirane, lekari, frizeri majstori... Ponovicu jos jednom ako je nekome plata porasla samo 50% od 2019 do danas onda zivi losije.

Mislim da je rast cena u beogradskim restoranima, a narocito cena dostave, pre pokazatelj da postoji sloj ljudi koji ima para za bacanje i koji je spreman da placa te cene. Rast cena u pojedinim restoranima je toliko bezobrazan da su za dve godine cene vise nego duplirane. Beograd je sto se tice restorana postao skuplji od gradova i drzava sa mnogo vecim dohotkom. Ja sam se na nekoliko poslednjih putovanja sokirao koliko su izlasci u odlicne restorane u velikim gradovima u inostranstvu bili - jeftini, u odnosu na cene koje placamo u Beogradu. Medjutim, iako su cene bezobrazno porasle, realna potrosnja (u stalnim cenama) se nije smanjila. Ja sam iz principa prestao da narucujem u nekim restoranima koji su bili najbezobrazniji sa podizanjem cena, ali vidim da su ti restorani i dalje prepuni. Mleko sam prestao da kupujem Imlek, svaki lanac ima svoju robnu marku koja je znatno jeftinija. Cini mi se da vecina preskupih proizvoda koje kupujemo ti i ja ima povoljnije supstitute. Najteze su sigurno pogodjeni oni koji kupuju samo najosnovnije i za koje su cene takodje nesrazmerno porasle a koji nemaju mnogo izbora, ali oni nazalost ni ne kupuju stanove.
 
Vecina ljudi koja kuka za skupim nekretninama se avansno stavlja u poziciju žrtve. Ima ljudi koji su objektivno u takvoj poziciji i oni su većina u Srbiji, ali to je baš široka tema.

Ali mi nisu jasni ljudi koji imaju visoke prohteve, a male prihode i jos manje mesta za kompromis. Prohtevi su stanje svesti, a prihodi su realna životna stvar.

Čovek koji mašta i koji ume, zna i može, a pošten je, to je lepota živa. Lepota života! To su stvaraoci..
Čovek koji ima cilj, koji je svestan kakvu žrtvu treba da podnese i živi i radi da ostvari cilj, to se nekad zvalo domaćin u zemlji Srbiji. Jedna reč koja je davala odgovor na mnoga pitanja.

E sad ima ova nova generacija ljudi, koja kmeči, žali se i kad ih lepo pitaš, ajde matori u čemu je problem i kad želiš stvarno da ga saslušaš i daš savet.. Uglavnom čuješ šuplju priču, površnog čoveka, kojeg su oblikovali mediji i toksična okolina. On ima nerealna očekivanja, svi su mu krivi od države, preko kriminalaca, roditelja, sistema...

A suština je tako jednostavna. Idi u inostranstvo i budi stranac, moli Boga da ti deca i unuci ne budu.
Ostani u Srbiji, takvoj kakva je, uči, radi, usavršavaj se svaki dan, budi otvoren i radi na svom prosperitetu.
Budi skroman i budi domaćin, da li živeo u Paraćinu, Novom Sadu, Bečeju ili na Dedinju. Ljudi koji emituju tu frekvenciju, privlače dobre stvari u životu..

A kme-kme ljudi, koji su avansno žrtve.. Živite u svetu gde sa laptopom i znanjem koje je besplatno možete da zaradite 5 prosečnih plata u Srbiji.
Besplatnim znanjem na internetu, takodje možete da saznate šta da radite sa tim prihodom.

Ako je to teško, postoje i tradicionalne stvari od kojih se pošteno živi i moguće se skućiti. Automehaničar može biti podstanar a dobar i pošten čovek, a može biti i džukela puna para koja bije ženu 2 puta nedeljno.. SVe je stvar izbora ili okolnosti.

Nekretnine su skupe zato što u Beogradu ima sve više ljudi koji umeju, znaju i mogu.. I oni žive i rade u Beogradu i privlače ostale da i oni pokušaju. Plus je igralište za one koje su probali u Beogradu, a zaradili na drugoj strani.. Pa se dokazuju, jbg opet u Beogradu.. Surovo jeste, ali ta je igra.
Da se ne lažemo, nije veliki grad za svakoga i tek neće biti. Prošle godine sam 4 meseca bio u inostranstvu i mi smo male mace koliko su na zapadu surovi.

To je tako i što pre se navikneš, lakše ti je.
 
Poslednja izmena:
Je l' nudi neko pola perioda fix posle varijabilna kamatna stopa za stambeni kredit?
Ja bih sačekao da prođu svi ovi izbori u EU i SAD tj do početka sledeće godine sa kupovinom. Odmotaće se svašta do tad :)
Naravno i tek će da nude sve bolje uslove.
 
mislim da se ovde dosta masi poenta oko tih skupih nekretnina. Ja ne mislim da su problem cene kao cene, ocekivao bih visoke cene za prestonicu i dobre lokacije. Veci problem je odnos cene i kvaliteta. Moji prijatelji su kupivali stanove i po pola milke, i opet retko ko je zadovoljan. Nisu perfekcionisti, samo se pitas koliko treba da das para da bi dobio nesto top topova.
 
Nekretnine su skupe zato što u Beogradu ima sve više ljudi koji umeju, znaju i mogu.. I oni žive i rade u Beogradu i privlače ostale da i oni pokušaju. Surovo jeste, ali ta je igra.

Nekretnine su skupe zato što je Beograd mesto gde ulaže celokupna srpska dijaspora + regionalna buržoazija iz BIH, CG, bogati ljudi iz unutrašnjosti itd., a ne zato što je grad pun sposobnih ljudi koji svojim znanjem i umećem zarađuju veliku lovu.

Agenti pričaju da je pola kupovina načinjeno od dijaspore, ti ovde širiš neku propagandu o sposobnim i nesposobnim ljudima... Što te čovek više čita, više imam utisak da na uvijen način guraš neku agendu. Ranije je bila priča Mirijevo je centar grada, sad je pun grad sposobnih domaćina, ne znam šta će biti treće.
 
I šta bi sad? Da ništa ne diram i da skupljam pare pa kad skupim da dignem kredit na 15 godina 😁? Taman 50k za 5 godina. Ali onda ode Mirijevo na 5k i nista. Opet sam na početku 😂
Dok ne skupiš pare, polaži za A kategoriju, nauči Italijanski ili Kineski, počni da treniraš karate ( kažu da to pomaže da budeš strpljiv ) ;)
 
Vrh