Šta je novo?

Cene nekretnina

Taj izgovor se koristi obično kada renterijeri nazivaju poslodavce robovlasnicima ili im je svaki drugi vid investiranja prevara, a oni pokušavaju sebe da ubede da su pravedni i čisti.
 
Treba da platiš porez na zaradu od rente. Šta je tu čudno, ceo svet tako radi, samo se srpski rentijeri prave pametni kako je to nepravda da se plati porez.

A nije nepravda da zarađuješ na tuđoj muci što nema da kupi sebi stan, a kad neko samo insinuira da porez treba da se plati, kuknjava na temi samo iskačete kao gliste posle kiše.

Ti bi da kupiš stan a vamo gladna deca Afrike nemaju ni da jedu.

Otprilike tako zvuči ova tvoja kritika 🤣
 
Druga je stvar gde ide i kako se koristi taj porez, ali bi teorijski celo drustvo trebalo da ima koristi od toga.
Recimo ja mislim da je najvažnija stvar kako se porez koristi. Tu je najveća korupcija i svako ko se zalaže za veće poreze a ne brine mnogo o tome kako se taj novac troši je saučesnik u tom pljačkanju države i svih nas.

Efikasnija država - manji porezi i veći standard.
 
Niko ne rentira jer voli, već jer mora, a isto tako mora i porez da se plati, svako ko rentira, a nadamo se i Ugljenova rentijerska porodica će jednom ući u zakonske tokove :)
Kod smo već kod poreza,država mora da promeni nešto.

Treba da postoje dve vrste poreza,jedna koju treba da plaća isključivo zakupac i druga koju plaća isključivo zakupodavac.

Poreska uprava,treba da formira rangiranje svih zakupaca,i da napravi njihove socijalne karte.Shodno tome,porez koji plaća zakupac na mesečnom nivou,ide od 0,5,10,15 do 20%,u zavisnosti u kom razredu je.

Na primer,osobe koje primaju socijalnu pomoć,tudju negu za izdržavanje,invalidi,lica sa posebnim potrebama,stopa bi bila nula.

Osobe koje imaju mala primanja,samo jedan roditelj radi,5%, a tamo gde oba roditelja rade,imaju visoka primanja 20%.

Zakupodavci,plaćaju godišnji porez,shodno dobiti,prometu,umanjen u nekom procentu,za ulaganje koje su imali u tekućoj godini.

Ovde svi treba da budu zadovoljni,zakupodavci i zakupci, da imaju sigurnost,i potpunu besplatnu pravnu pomoć od države.
 
Kod smo već kod poreza,država mora da promeni nešto.

Treba da postoje dve vrste poreza,jedna koju treba da plaća isključivo zakupac i druga koju plaća isključivo zakupodavac.

Poreska uprava,treba da formira rangiranje svih zakupaca,i da napravi njihove socijalne karte.Shodno tome,porez koji plaća zakupac na mesečnom nivou,ide od 0,5,10,15 do 20%,u zavisnosti u kom razredu je.

Na primer,osobe koje primaju socijalnu pomoć,tudju negu za izdržavanje,invalidi,lica sa posebnim potrebama,stopa bi bila nula.

Osobe koje imaju mala primanja,samo jedan roditelj radi,5%, a tamo gde oba roditelja rade,imaju visoka primanja 20%.

Zakupodavci,plaćaju godišnji porez,shodno dobiti,prometu,umanjen u nekom procentu,za ulaganje koje su imali u tekućoj godini.

Ovde svi treba da budu zadovoljni,zakupodavci i zakupci, da imaju sigurnost,i potpunu besplatnu pravnu pomoć od države.
Drzava ce to da uradi kada zafali u kasi. Imate poreski sistem Nemacke. Radi odlicno, bezbroj detalja ali zato je prilagodljiv razlicitim slucajevima :)
 
Evo je jedna starudijogradnja u bloku koji se raspada ali je na odlicnoj lokaciji:
Cijena prava sitnica: 4000 EUR/KVM
Stan na oglasu je veci ali evo da vidite koilko kosta Infostan za stan u YUBC od manje kvadrata tacnije 38. Ovo je doduse najvecii. Raspon je od 12-16000 mesecno.
Zasto?
Zgrade imaju centralni bojler tj centralnu toplu vodu i to trosi struju ludacki a struja poskupljuje pa je poslednja stavka Zajednicka Elektricna Energija visoka.
Sa vecom kvadraturom idu veci troskovi grejanja a sa vise clanova domacinstva raste iznos zajednicke elektricke energije.

1711709354207.png
 
Evo je jedna starudijogradnja u bloku koji se raspada ali je na odlicnoj lokaciji:
Cijena prava sitnica: 4000 EUR/KVM
Stan na oglasu je veci ali evo da vidite koilko kosta Infostan za stan u YUBC od manje kvadrata tacnije 38. Ovo je doduse najvecii. Raspon je od 12-16000 mesecno.
Zasto?
Zgrade imaju centralni bojler tj centralnu toplu vodu i to trosi struju ludacki a struja poskupljuje pa je poslednja stavka Zajednicka Elektricna Energija visoka.
Sa vecom kvadraturom idu veci troskovi grejanja a sa vise clanova domacinstva raste iznos zajednicke elektricke energije.

Pogledajte prilog 194025
Koliko nerealna cena, strašno. Za 4k/m2 biraš novogradnju skoro gde god. Nije mi jasno taj Yubc, precenjeni stanovi do zla boga. Ajde pozadi Aleksinačkih rudara, kao ušuškan si, šta znam, vole ljudi tu. Ovamo kažeš čoveku broj gde živiš, ne može da te nadje pola sata. Lutaju jadni ljudi po onom polunapuštenom centru, traže neke zaboravljene radnje. Kafići doduše šljakaju pristojno.
 
Vidim ja ovde pozvati nekog da plati porez je stati na stub srama. Baš vas je pogodilo
Slažem se da porez treba da se plaća, ali mislim da je bolji primer trziste komercijalnih nekretnina gde se u 99,99% porez obračunava i plaća. Ja sam preko firme zakupac u jednom takvom prostoru i na ugovorenu cenu svakog meseca mi se obračunava PDV koji plaćam ja, odnosno moja firma. E sad, kada bi se taj isti princip preneo na trziste rezidencijalnih nepokretnosti (na stranu sto smatram da drzava trenutno nema mehanizme da za sprovođenje napmate tog poreza), zašto misliš da zakupci ne bi bili opterećeni tim poreskim nametom? Ako ti je danas cena rente iz ugovora 500 eur, sutra za taj isti stan pod istim uslovima plaćaš 600 eur jer je država rešila da oporezuje tvog stanodavca.
 
Slažem se da porez treba da se plaća, ali mislim da je bolji primer trziste komercijalnih nekretnina gde se u 99,99% porez obračunava i plaća. Ja sam preko firme zakupac u jednom takvom prostoru i na ugovorenu cenu svakog meseca mi se obračunava PDV koji plaćam ja, odnosno moja firma. E sad, kada bi se taj isti princip preneo na trziste rezidencijalnih nepokretnosti (na stranu sto smatram da drzava trenutno nema mehanizme da za sprovođenje napmate tog poreza), zašto misliš da zakupci ne bi bili opterećeni tim poreskim nametom? Ako ti je danas cena rente iz ugovora 500 eur, sutra za taj isti stan pod istim uslovima plaćaš 600 eur jer je država rešila da oporezuje tvog stanodavca.

Pa nisam siguran da je to tako. Stanodavci u principu već naplaćuju maksimum koji mogu da naplate od zakupaca. Da mogu da dignu cene još 100 evra, digli bi i bez poreza.

Sad, čak i da se to desi, bar bi se delatnost prebacila u legalne tokove i obe stranke bi bile zaštićene ugovorom i zakonom. Opet je to benefit u odnosu na ovo neregulisano stanje.
 
Recimo ja mislim da je najvažnija stvar kako se porez koristi. Tu je najveća korupcija i svako ko se zalaže za veće poreze a ne brine mnogo o tome kako se taj novac troši je saučesnik u tom pljačkanju države i svih nas.

Efikasnija država - manji porezi i veći standard.
Potpuno se slazem, nego sam i pomenuo da je nacin na koji se porez koristi druga tema da ne bih mnogo sirio pricu.
 
Niko ne rentira jer voli, već jer mora, a isto tako mora i porez da se plati, svako ko rentira, a nadamo se i Ugljenova rentijerska porodica će jednom ući u zakonske tokove :)

Netacno. Cak i na forumu su neki priznali da imaju dovoljno novca da kupe stan koji rentaju u keshu, ali to nece iz nekih svojih licnih razloga tipa sto da kupim kad mi banka placa kiriju kamatom na stednju i sl.
 
Slažem se da porez treba da se plaća, ali mislim da je bolji primer trziste komercijalnih nekretnina gde se u 99,99% porez obračunava i plaća. Ja sam preko firme zakupac u jednom takvom prostoru i na ugovorenu cenu svakog meseca mi se obračunava PDV koji plaćam ja, odnosno moja firma. E sad, kada bi se taj isti princip preneo na trziste rezidencijalnih nepokretnosti (na stranu sto smatram da drzava trenutno nema mehanizme da za sprovođenje napmate tog poreza), zašto misliš da zakupci ne bi bili opterećeni tim poreskim nametom? Ako ti je danas cena rente iz ugovora 500 eur, sutra za taj isti stan pod istim uslovima plaćaš 600 eur jer je država rešila da oporezuje tvog stanodavca.
sutraw je odgovorio, možeš ti dići cenu zakupa ali je pitanje ko će to platiti, a u istoj sam situaciji gde plaćam pdv za zakupodavca jer sam firma. Nebuloza. Naravno da mi se ne isplati ne bih iznajmljivao po ceni zakupa + pdv. Sa jednim zakupom sam u haosu jer je zakup velik pa samim tim i pdv pa tražim jeftinije rešenje. Ne slažem se da država nema mehanizme, pa svaki dan niče neko novo nebulozno i nepotrebno ministartsvo "za naplatu", samo ovde verovatno još uvek nemaju interes.
 
Koliko nerealna cena, strašno. Za 4k/m2 biraš novogradnju skoro gde god. Nije mi jasno taj Yubc, precenjeni stanovi do zla boga. Ajde pozadi Aleksinačkih rudara, kao ušuškan si, šta znam, vole ljudi tu. Ovamo kažeš čoveku broj gde živiš, ne može da te nadje pola sata. Lutaju jadni ljudi po onom polunapuštenom centru, traže neke zaboravljene radnje. Kafići doduše šljakaju pristojno.
1711712198379.png

:) :) :) Haos. Nije mi jasno kako su dodeljivali slova tj kad su preskočili Đ mogli su i Ž. Ima par ulaza gde se vodi racuna i lepo se odrzavaju. Ostalo je zapusteno. Kad god je neka veca kisa budu poplavljene podzemne garaze itd. Cak i saobracajnice su katastrofa. Odnedavno su uveli naplatu parkinga prema Eko pumpi. Misilm da svi racunaju na izgradnju novog poslovno/stambenog centra na mestu kolektora i javnog parkinga. Videcemo.
 
A nije rekao da npr porez na bonus je 56,01% (juče dobio platu s bonusom i digli su porez na bonuse sa 55,5% na 56,01%)!!

Da li ćete preživeti ovo povećanje, zna li se šta? Očekuju li se masovne migracije iz Holandije u Srbiju zbog ovog iznenadnog povećanja nameta? Ako treba neki račun da se otvori za donacije iz Srbije, javite. Ljudi iz domovine su uvek radi da pomognu gastarbajterima koji krpe kraj sa krajem zbog raznih poreskih nameta u EU državama, pa tako ćemo i sutra da vam pomognemo plaćanjem kirije kada oglasite taj stan što ste kupili. Ali na crno - bar to ovde nikad nije bio problem, uostalom, zbog toga ćete se i vratiti ovde. Valjda?
 
Pogledajte prilog 194026
:) :) :) Haos. Nije mi jasno kako su dodeljivali slova tj kad su preskočili Đ mogli su i Ž. Ima par ulaza gde se vodi racuna i lepo se odrzavaju. Ostalo je zapusteno. Kad god je neka veca kisa budu poplavljene podzemne garaze itd. Cak i saobracajnice su katastrofa. Odnedavno su uveli naplatu parkinga prema Eko pumpi. Misilm da svi racunaju na izgradnju novog poslovno/stambenog centra na mestu kolektora i javnog parkinga. Videcemo.
Tu je jedan od najopasnijih pešačkih bukvalno. Prelazim svaki dan preko njega pitajući se kad će neko da me oduva na drugu stranu ulice do Konfucija. Žale mi se ljudi i da im je parking katastrofa.
 
Da li ćete preživeti ovo povećanje, zna li se šta? Očekuju li se masovne migracije iz Holandije u Srbiju zbog ovog iznenadnog povećanja nameta? Ako treba neki račun da se otvori za donacije iz Srbije, javite. Ljudi iz domovine su uvek radi da pomognu gastarbajterima koji krpe kraj sa krajem zbog raznih poreskih nameta u EU državama, pa tako ćemo i sutra da vam pomognemo plaćanjem kirije kada oglasite taj stan što ste kupili. Ali na crno - bar to ovde nikad nije bio problem, uostalom, zbog toga ćete se i vratiti ovde. Valjda?
Ne znam čemu taj cinizam. Inače ja ću sve raditi po zakonu jer je mnogo jeftinije. Plus porez od 15% nije 56% pa da ti se isplati izbegavati. I još ću zahtevati da potpišemo ugovor i solemnizujemo kod notara. Meni je taj porez od 15% skroz prihvatljiv i uopšte nije za izbegavanje. Realan i racionalan. I vuk (država) sita i ovce na broju (meni taj odbitak neće značiti mnogo). Plus se puni budžet, ulaže u puteve i sve. Porezi od 10-15% su sasvim prihvatljivi i nisu za izbegavanje. Ovi od 56% jesu. Zato sam i rekao na ovom forumu više puta u odnosu na Zapadnu Evropu, Srbija je poreski RAJ! (nije u odnosu na Emirate i te zemlje) ali u odnosu na EU fantazija. Čak i kad plaćate porez na extra profit opet ste u istoj poreskoj lestvici kao na zapadu na minimalcu. Ali to tebi naravno nije jasno i misliš da izmišljam. Idi pa vidi. Do tada skupljaj za sebe donacije. Ja imam za sebe dovoljno i sa i bez 56% poreza.
 
YUBC je realno oko 3000 oduvek. Ok sada otišao na 4000.
Pa, realno ako poredimo sa cenama okolnih lokacija. Ali ne vidim uopšte nijedan razlog zašto bi kupio stan tu, kad na pljucomet odatle ima lepših lokacija za manje pare. A same zgrade, počevši od njihovog estetskog izgleda, su zastarele i odišu zapuštenošću.
To mi je jedna od većih nelogičnosti našeg tržišta. Pa u Trešnjinog cveta iza može za 4k da se kupi, pobogu.
 
Ove što žive u inostranstvu a ovde kupuju stanove i nama u Srbiji pametuju kako nam je ustvari do jaja samo što to ne znamo, pri tom nikako da se vrate, treba banovati sa teme.
Oni koji žive u inostranstvu su u poziciji da uporede dve države, dva sistema. To, doduše, jeste subjektivni doživljaj, ali i on ipak doprinosi, ako ga shvatiš na pravi način. Vi ga shvatate kao pametovanje, ja recimo ne. Da li ste znali da je porez na bonus toliki koliki je čovek naveo? Verujem da niste. Dakle eto ti jedna stavka više da uporediš. A i čovek nije rekao ništa loše za Srbiju, meni se pre čini da pokušava da doprinese temi.
 
Šta mene briga koliki je porez na bonus tamo negde? Šta meni znači ta informacija? To je rekao kao neki kontraargument na "nije vama toliko lose, pazite vi sta nama rade u Holandiji". Kakve to veze ima sa temom? Jel treba onda iz svake zemlje sveta da znamo koliki je porez na bonus?

I šta si ti, njegov advokat, pa ga braniš?
 
Vrh