Šta je novo?

Cene nekretnina

Znam da nije praksa da se na forumu kaci sa ChatGpt-a informacije ali posto se radi o delikatnim racunicama evo uzeo sam pomoc.
Ne treba koristiti chatGPT i formulisati pitanja njemu kako nam se prohte i sve uzimati zdravo za gotovo. Svaki covek sa malo mozga danas moze doci do pravih informacija veoma brzo, ako zeli.
Mi smo evo vec godinu dana ovde i ne kajemo se, za sada - a imali smo dobrano vece neto prihode nego ~90% porodica u Bg-u. Da li cemo se vratiti - ne zavisi samo od mene. Supruga je bas zadovoljna (narocito kako je krenula da radi u struci i standard nam se jos vise poboljsao), kao i mladji narastaji :)
I kada odlucimo da se vratimo, imamo gde i podvlacim je za mene Srbija i dalje odlicna zemlja i nasa domovina na kraju krajeva - slusajuci Latinose ovde, Srbija je raj na zemlji :) A jos uvek je bezbedna poprilicno za obicnog coveka (nadam se da ce tako i ostati, ali sto vise migranata dolazi kod nas i to ce verovatno gubiti na kvalitetu), samo se nadam da nas nece vise stiskati veliki...

Eto kad vec pitate chatGPT, eto pitajte ih i neka najobicnija pitanja koja su dostupna po statistici :)
1711536969815.png

Pa hajde da vidimo kolika je vrednost prosecnog 'polovnjaka' na Floridi
1711536991612.png


A onda sta kaze Bing za prosecnu vrednost kuce na Floridi (a videli ste kolika je Florida)
1711537099155.png


A pa onda vecina ljudi nema u svom vlasnistvu kucu sigurno. Ah wait... ah vidi skoro 70% zivi u svojoj kuci - kako to? Kojim parama kada nemaju za hranu po pisanijima? Neko treba i da finansira sve te kredite
1711537158939.png


Vise necu da se oglasavam na ovu temu i ne zelim vise da spamujem istu - pa necu vise ni deliti ovakve komentare za merenje ciji je duzi. Apsolutno je sve dostupno i brojke ne mogu da se zavaraju bilo kakvim crno/sivim ekonomijama, jer se i to zna sta i koliko iznosi na nivou naseg proizvoda i potrosnje.
Svako moze sesti u auto i provozati se malo i gradom i drzavom i neka pogleda stanje oko sebe (setalista, korita reka, infrastrukturu, kablove, bandere, domove zdravlja...) ili neka gleda neki svoj mikro svet i neka uziva u njemu. A ako ne uzivate, promenite ga, *ebi ga...
 
"One koji beže u neproduktivne investicije – nekretnine, zlato, vreme će kazniti jer će špekulativni balon na tržištu nekretnina pre ili kasnije pući",
jedan mali citat da stoji ovde.
A onda ce se ponovo naduvati...slobodno dodaj :)
Zavisi sta smatras pod produktivnost. Ako je to trenutna i brza zarada, svakako ne. Ako je cuvanje novca i obezbedjivanje dece, svakako da.
Samo je stvar perspektive i ocekivanja.
 
"One koji beže u neproduktivne investicije – nekretnine, zlato, vreme će kazniti jer će špekulativni balon na tržištu nekretnina pre ili kasnije pući",
jedan mali citat da stoji ovde.

Lajkovao sam ti upis ali se ne mogu 100% sloziti. Vredi uloziti ako je godisnji povrat barem 5% od vrednosti investicije kroz rentiranje.
Ako puno ulozis a povrat 3 do 4% ili manje... realno bacene pare. 25 do 30 godina... mnogo. Bolji su drugi biznisi.

Pogledaj sasomange cene kirija po beogradskim oglasima. Pale su cene, odnosno malo su vise u odnosu na pre 2 godine i pre Rusa. Prihvacena je surova realnost.
 
"One koji beže u neproduktivne investicije – nekretnine, zlato, vreme će kazniti jer će špekulativni balon na tržištu nekretnina pre ili kasnije pući",
jedan mali citat da stoji ovde.
Trenutno stanje je takvo,da ako sada neko misli da kupi investicionu nekretninu,on je zapravo taj koji pravi i pumpa taj balon špekulacija.
Nikakvi perači novca ga neće oprati,on je zapravo taj špekulant.Još ako je mislio,da uzme kredit,za investicionu nekretninu,taj je špekulant level pro.

Kada bi danas,stan kupovali samo oni,koji moraju da žive u njemu,cene sigurno ne bi bile na ovom nivou.

Sa jedne strane imamo, rast cena nekretnina i rast kamata na kredite,a sa druge strane pad rente.Samo ova korelacija je puna anomalija,za nekoga ko poseduje situacionu svesnost.

Sa treće strane, imamo rast kamata na štednju u dinarama,i ako posegnemo za digitronom,lako dolazimo do spoznaje,da je za 30%,manje uloženog novca,moguće doći do identičnog prinosa od rente za stan.U ovoj varijanti,nemamo porez,eventualne štete na inventaru stana,prazan hod,neplanirane troškove,odnosno planiranje prihoda ima 100% uspešnost.

Kratkoročno gledano,bolje je investiciono štedeti u dinarima,nego kupiti nekretninu,naročito za nekoga ,ko je ostao sa parama,sa kojima sada,ne može da kupi stan,njemu je bolje da sve to što ima,stavi na kamatu,i da odmah krene sa prihodom.Lako je izračunati,koliko će više i brže uprihodovati novac,nego da narednih 10 godina,plaća kredit banci,i da od rente stana vraća kredit.Ovako,nema da plaća kamate banci,već banka plaća njemu.

Dugoročno gledano,ako se nastavi ovaj trend stihijske gradnje, i pada nataliteta,renta stana , može biti samo još niža.
 
Poslednja izmena:
Sa treće strane, imamo rast kamata na štednju u dinarama,i ako posegnemo za digitronom,lako dolazimo do spoznaje,da je za 30%,manje uloženog novca,moguće doći do identičnog prinosa od rente za stan.U ovoj varijanti,nemamo porez,eventualne štete na inventaru stana,prazan hod,neplanirane troškove,odnosno planiranje prihoda ima 100% uspešnost.
Sve bi to bilo lepo kad ne bi postojalo nešto što se zove kapitalna dobit, odnosno dodatno poentiranje na razlici između kupljene i prodate vrednosti nekretnine.
Dodatno bi sve to bilo lepo da ne postoji nešto što se zove inflacija koja je u dobroj meri i doprinela maniji bežanja iz keša u nekretnine. Postavlja se pitanje šta ćeš ti moći za cca 18% plusa koje ti napravi banka za 3god na oročene dinare da kupiš u odnosu na danas.
 
A onda ce se ponovo naduvati...slobodno dodaj :)
Zavisi sta smatras pod produktivnost. Ako je to trenutna i brza zarada, svakako ne. Ako je cuvanje novca i obezbedjivanje dece, svakako da.
Samo je stvar perspektive i ocekivanja.
Naduvaće se opet, to je neminovno. Obezbeđivanje dece ne smatram u taj aspekat investicije, ali razumem sta želite da kažete. Čuvanje novca jeste, ali i to podleže tumačenjima. Pitanje je u kom trenutku života će vam novac zatrebati, za koliko ćete tada moći da ga prodate, na koji način će se razvijati lokacija na kojoj je stan, itd. Toliko faktora utiče na cenu nekretnine, i toliko ima mogućih troškova, da nekretnina lako i neplanirano može da se pokaže kao trošak. Naravno, zavisi od uloženog novca, treba proceniti i tokove ekonomije, kada je novac jeftin itd.
Trenutno stanje je takvo,da ako sada neko misli da kupi investicionu nekretninu,on je zapravo taj koji pravi i pumpa taj balon špekulacija.
Nikakvi perači novca ga neće oprati,on je zapravo taj špekulant.Još ako je mislio,da uzme kredit,za investicionu nekretninu,taj je špekulant level pro.

Kada bi danas,stan kupovali samo oni,koji moraju da žive u njemu,cene sigurno ne bi bile na ovom nivou.Analogno tome je i rast cene zlata.

Sa jedne strane imamo, rast cena nekretnina i rast kamata na kredite,a sa druge strane pad rente.Samo ova korelacija je puna anomalija,za nekoga ko poseduje situacionu svesnost.

Sa treće strane, imamo rast kamata na štednju u dinarama,i ako posegnemo za digitronom,lako dolazimo do spoznaje,da je za 30%,manje uloženog novca,moguće doći do identičnog prinosa od rente za stan.U ovoj varijanti,nemamo porez,eventualne štete na inventaru stana,prazan hod,neplanirane troškove,odnosno planiranje prihoda ima 100% uspešnost.

Kratkoročno gledano,bolje je investiciono štedeti u dinarima,nego kupiti nekretninu,naročito za nekoga ,ko je ostao sa parama,sa kojima sada,ne može da kupi stan,njemu je bolje da sve to što ima,stavi na kamatu,i da odmah krene sa prihodom.Lako je izračunati,koliko će više i brže uprihodovati novac,nego da narednih 10 godina,plaća kredit banci,i da od rente stana vraća kredit.Ovako,nema da plaća kamate banci,već banka plaća njemu.

Dugoročno gledano,ako se nastavi ovaj trend stihijske gradnje, i pada nataliteta,renta stana , može biti samo još niža.
Generalno me investiciona kupovina ne zanima previše. To mi je dosta "primitivan" i donekle nezdrav način investicije (na koji svi imaju pravo, doduše), koji bi se znatno primenio boljom poreznom politikom. Ako većina drži kapital i monopol nad nekretninama, drugi će imati znatno lošije opcije, jednostavna stvar. Ali za to treba neki veći nivo svesti kojom nismo skloni.
 
Volim Srbiju i Srbe. Ne volim lažne Srbe i lažne skupove u ime lažnog srpstva.

Admine briši sad, ovo jeste offtopic.
Nisi dovoljan Srbin ako ne navijaš za rast cena dečko. Nisi progresivac nego regresivac. Moraš malo da budeš pro bull.
Mojne taj gubitnički stav da su cene naduvane patetično je.
#Šala
 
:)
Mislim da je ovo jedini forum o nekretninama gde ne smes da pomenes da kupujes nekretninu
Mislim da će vas mnogi na ovom forumu rado posavetovati oko brojnih stvari prilikom kupovine. Samo dosta ljudi smatra da je los trenutak za kupovinu, što je razumno, morate priznati. Ko je u situaciji, žuri mu se i traži krov nad glavom, boljeg trenutka od sada nema.
 
Sve bi to bilo lepo kad ne bi postojalo nešto što se zove kapitalna dobit, odnosno dodatno poentiranje na razlici između kupljene i prodate vrednosti nekretnine.
Dodatno bi sve to bilo lepo da ne postoji nešto što se zove inflacija koja je u dobroj meri i doprinela maniji bežanja iz keša u nekretnine. Postavlja se pitanje šta ćeš ti moći za cca 18% plusa koje ti napravi banka za 3god na oročene dinare da kupiš u odnosu na danas.
Samo tih 18% koje si pomenuo,je zapravo očuvanje vrednosti novca, koje si uložio,sakupio.Zar to nije kakav takav lek protiv inflacije?
Kada investiciono štediš,tebi je deset puta laške i brže,da u jednom danu, doneseš odluku da uložiš u nešto drugo,ako ti nešto hitno iskrsne kao super povoljno,za razliku od prodaje stana i raskantavanja sa bankom.To je nešto preko čega se olako prelazi,a deo je kratkoročne strategije investicione štednje.
Takođe,kod investicione štednje,imaš mesečni pripis kamate,pa možeš kupovati nešto što ti u datom trenutku treba,bez da će ga inflacija pojesti nakon oročenja,bar eto za neki deo novca.
Zamisli šta da radi neko ko nema para za stan,neće na berzu i kripto?
Sadasnje stanje je puno anomalija i haosa,nikako nije dobro vreme za nekretnine.
Investicona štednja nije univerzalna,ona je primenjiva na odredjena scenarija.Sigurno nije za onoga, ko može kešom da kupi neku premijum lokaciju, sa premijim nekretninon.
 
Poslednja izmena:
Generalno me investiciona kupovina ne zanima previše. To mi je dosta "primitivan" i donekle nezdrav način investicije (na koji svi imaju pravo, doduše), koji bi se znatno primenio boljom poreznom politikom. Ako većina drži kapital i monopol nad nekretninama, drugi će imati znatno lošije opcije, jednostavna stvar. Ali za to treba neki veći nivo svesti kojom nismo skloni.
Upravo su oni ,zajedno sa peračima,jedan od glavnih razloga,stihijskoj gradnji i ovakvim cenama.
 
Samo tih 18% koje si pomenuo,je zapravo očuvanje vrednosti novca, koje si uložio,sakupio.Zar to nije kakav takav lek protiv inflacije?

Imaš 100 din danas, 1lit mleka 100din.
Imaš 118 (100+18) din za 3 god, 1lit mleka za 3god 125din.

Kada inflacija šiba jako je diskutabilno šta ćeš dobiti i da li ćeš uopšte i dobiti kamatom. Tad je najbolje po mom mišljenju uzeti kredit, a onda neka banka razmišlja šta i kako dalje.

Mogućnost brzog reagovanja je jedna od prednosti modela koji si naveo.
 
Ako sam dobro razumeo.

Neko ko nema para za stan,neće na berzu i kripto?
Kredit da uzme?
 
Imaš 100 din danas, 1lit mleka 100din.
Imaš 118 (100+18) din za 3 god, 1lit mleka za 3god 125din.

Kada inflacija šiba jako je diskutabilno šta ćeš dobiti i da li ćeš uopšte i dobiti kamatom. Tad je najbolje po mom mišljenju uzeti kredit, a onda neka banka razmišlja šta i kako dalje.

Mogućnost brzog reagovanja je jedna od prednosti modela koji si naveo.
Nemoj da spominjes hranu, sad cemo tri strane da citamo seminar o mleku.
 
Nemoj da spominjes hranu, sad cemo tri strane da citamo seminar o mleku.
Dopustite mi molim vas. Ja jedem jedne te iste pahuljice iz Dm-a već 3 godine. Koštaju 189 dinara. Kada na to dodamo mleko, malo banane, badema i suvog grožđa, nemam pojma koliko to izadje po doručku, ali je dobar doručak. Preporuka svaka!
 
Zašto bi se to desilo? Dokle je novogradnja na periferiji skupa, nema razloga da prodavci u starogradnji obaraju cene. Jedino ako misliš da će investitori na periferiji da obaraju cene?
Preraspodela je takva da sfanovnistvo periferije Beograda i drugih opstina po Srbiji jednostavno dobija manje... pogledaj ugovorene cene u Paracinu, Pazovi, Leskovcu ... Tu se rast nezaposlenosti, smanjenje obima oseti ranije. Udjite u market u Maldenovcu ili idite na pijacu pa uporedite cene. Jednistavno je još pliće trziste.
 
1711547241205.png

Novi projekat u komsiluku. Ima 20ak mesta za parking napolju - nadam se da je za goste...
 
A onda ce se ponovo naduvati...slobodno dodaj :)
Zavisi sta smatras pod produktivnost. Ako je to trenutna i brza zarada, svakako ne. Ako je cuvanje novca i obezbedjivanje dece, svakako da.
Samo je stvar perspektive i ocekivanja.

Mislim da neproduktivne znači da ne proizvodi nikakvu novu vrednost. Barem je i meni logika da je to tip investicije koji bi država najmanje trebalo da podstiče jer najmanje ima efekta na ekonomiju (može se reći da ima i negativan efekat jer zarobljava pare koje bi u drugom slučaju mogle da proizvedu neku korist za društvo).

Naš je problem što regulativa ne kažnjava dovoljno prekomerno investiranje u nekretnine (što bi trebalo nekakvim progresivnim oporezivanjem), i što ne postoji dovoljno podsticaja da se ljudi odvaže da investiraju u nešto produktivnije.
 
Pogledajte prilog 193787
Novi projekat u komsiluku. Ima 20ak mesta za parking napolju - nadam se da je za goste...
Svi ti veliki projekti na NBG imaju garaže ispod zgrade i ima više nego dovoljno parking mesta. Bukvalno za svačiji džep i auto svih dimenzija, čak i za električne. Parking kod novih zgrada uopšte nije problem, jedino na cenu stana trebate dodati u proseku 25k eura...
 

Čovek lepo kaže, potrebno je kao investitoru SAMO 1 nedeljno stan da se proda u proseku i vi ste za 2 godine prodali celu zgradu... Plus 20-30 stanova u predprodaji... E zbog toga nema pada cena! Znači računajte da "moraju" da prodaju 4 stana mesečno. Što svaki veći projekat i radi. Lepo je objasnio. S takvom računicom svako nek stavi sve na papir pa nek vidi.
 
Mislim da neproduktivne znači da ne proizvodi nikakvu novu vrednost. Barem je i meni logika da je to tip investicije koji bi država najmanje trebalo da podstiče jer najmanje ima efekta na ekonomiju (može se reći da ima i negativan efekat jer zarobljava pare koje bi u drugom slučaju mogle da proizvedu neku korist za društvo).

Naš je problem što regulativa ne kažnjava dovoljno prekomerno investiranje u nekretnine (što bi trebalo nekakvim progresivnim oporezivanjem), i što ne postoji dovoljno podsticaja da se ljudi odvaže da investiraju u nešto produktivnije.
Šta ćeš, mi svi pišemo ovde neke idealne ili bolje scenarije, ali verujem da ćemo još dugo mučiti muke sa našim starim, rđavim navikama. Porez na nasleđe je takođe velik u mnogim zemljama, što kod nas nije slučaj.
 
Parking kod novih zgrada uopšte nije problem, jedino na cenu stana trebate dodati u proseku 25k eura...

U Tri Nove u Zemunu inače muče muku i sa tim rešenjem, jer određeni stanari koji nemaju parking mesto uleću drugima na parking mesto u garaži i prave se ludi. Parking servis i komunalci su se proglasili nenadležnim za garažu u kompleksu, tako da ne postoji zakonsko rešenje da neko bude kažnjen što je parkirao na tvom parking mestu - samo gola sila da ga naučiš pameti :)

Takođe, dosta stanara koji su kupili jedno parking mesto imaju više od jednog vozila, pa drugo vozilo parkiraju na prolazu u garaži, što im pravi košmar sa ulaženjem-izlaženjem itd. Da ne govorim o tome što se neki osećaju kao da su ispali ozbiljno glupi što su kupovali parking mesta, a ova gospoda parkiraju na prolazu :)
 
Šta ćeš, mi svi pišemo ovde neke idealne ili bolje scenarije, ali verujem da ćemo još dugo mučiti muke sa našim starim, rđavim, navikama. Porez na nasleđe je takođe velik u mnogim zemljama, što kod nas nije slučaj.

Ma znaš kako, ja ne mogu da kritikujem narod koji se odluči na "sigurne" investicije kao što su stanovi jer je biznis u Srbiji ozbiljna kocka. Nemamo mi dobru poslovnu klimu, siromašno smo tržište, i postoji dosta kriminalno-mafijaško-političkih elemenata koji mogu uvek da ti zagorčaju život.

Ali da sam za progresivno oporezivanje, jesam.
 
Ma znaš kako, ja ne mogu da kritikujem narod koji se odluči na "sigurne" investicije kao što su stanovi jer je biznis u Srbiji ozbiljna kocka. Nemamo mi dobru poslovnu klimu, siromašno smo tržište, i postoji dosta kriminalno-mafijaško-političkih elemenata koji mogu uvek da ti zagorčaju život.

Ali da sam za progresivno oporezivanje, jesam.
Slažem se u potpunosti. Da postoji bilo koji vid uređenosti drugih oblasti investiranja, opcije bi nam svakako bile raznovrsnije. Ovako je lakše raji kad zna za jedno, nema dvoumljenja.
 
Slažem se u potpunosti. Da postoji bilo koji vid uređenosti drugih oblasti investiranja, opcije bi nam svakako bile raznovrsnije. Ovako je lakše raji kad zna za jedno, nema dvoumljenja.
Postoje SVE ali apsolutno sve investicije koje su kod nas regulisane i bolje nego u US ili EU. Vi iz Srbije možete skroz legalno da ulažete u sve akcije, Fondove, ETF-ove, obveznice, REITs, kripto na bilo kojoj berzi u svetu. Plaćate 15% poreza na kapitalnu dobit ako prodajete akaciju/ETF/obveznicu pre 10 godina. Posle 10 godina NE plaćate ni dinara poreza (što nemate nigde na Zapadu). Ovo je sve super regulisano i sve legalno. Bukvalno možete ulagati gde hoćete i koliko hoćete. Možete preko ino brokera (gde su provizije bukvalno minimalne čak negde i nula) ili preko domaćih brokera (gde su provizije samo veće ali u suštini isto kupujete).
 
Vrh