Šta je novo?

Cene nekretnina

Видим шта се све пише, па да наставим у истом ритму

IMG_3668.jpeg
IMG_3673.jpeg
 
Molim te nemoj da navodiš "plazma" primere. 990din u maksiju možda je bilo za pola litra ili 0,7l, za litar jako teško, bar se Ja ne sećam.


Cene jesu skočile mnogo. Kupujem često maslinovo ulje ali to izbegavam jer je nerealno skupo, a maksi dere sa maržom, u Disu je 2400din sad na akciji. Prošle godine na akciji je moglo da se nadje za 1200-1800din. Moja preporuka je da izbegavaš maksi koji ima najveće marže u Srbiji (što je teško jer ti voliš da ti dostava donese namirnice). Evo u gomexu je skoro bila akcija


U veru je skoro bilo, možda je i sad 2x1l monini 3600din.
Ma daj nerealno je da maslinovo ulje toliko košta. Prošlo leto kupio na Sitoniji kanister od 20 litara organskog (bilo skuplje) za 40 eura. Razdelio familiji i evo koristimo već godinu dana i imamo na pretek. Ovamo 1.5l 40 eura... Ludilo
 

25k eura za m2. Cudi me kako nisu uzeli u obzir kolika je prosecna zarada.
Ljudi ovde raspravljaju da prosecnom zaradom ne mogu da se kupe stanovi na lokacijama kao sto su Ledine, Mirijevo ili Medakovic... ti kacis lux, ekskluzivni projekat namenjen ultra bogatima i u isti kontekst stavljas prosecnu platu...
 
P
Ma daj nerealno je da maslinovo ulje toliko košta. Prošlo leto kupio na Sitoniji kanister od 20 litara organskog (bilo skuplje) za 40 eura. Razdelio familiji i evo koristimo već godinu dana i imamo na pretek. Ovamo 1.5l 40 eura... Ludilo
Nerealno, deru nas, doduše normalno je da u izvornoj zemlji kupiš jeftinije ali opet razlika je prevelika. Odeš u Grčku i kupiš 20l za te pare. Zato taj monini kod nas izbegavam.
 
Levo se ne vidi, a desno ti piše lepo ako hoćeš da gledaš, regularna cena 2799, akcijska cena 999, i to idea, ne maxi. U maksiju se ne sećam da je ikada bila ta cena čak i na akciji. Tako da opet tvoja priča ne pije vodu jer kao što vidiš i danas imaš akcije gde možeš naći monini fino ispod 2000din, negde i ispod 1500din. Ne možeš gledati regularnu cenu i akcijsku cenu jer ako gledaš regularnu poskupelo je "samo" 200din.
Nije tačno ništa od ovoga što si napisao.

Evo ti screenshot na kome su trenutne cene, potpuno iste kao i na screenshot-u računa koje sam postavila. Trenutna akcijska cena maslinovog ulja u idei je 2799 RSD a standardna cena je 3.000 RSD.

Perece su sada 132 RSD, a na računu od pre godinu dana su bile skoro tri puta jeftinije.
Screenshot_2024-03-26-17-00-51-27_d96a96801e3a32f32f252b45237de539.jpg
Screenshot_2024-03-26-17-00-38-13_d96a96801e3a32f32f252b45237de539.jpg
 
Ne znam gde su te kuće na potezu kao od Subotic to Preševa, ali znaš da je Panhandle gde živi 1,5 miliona ljudi je jedna od najsiromašnijih oblasti u Americi gde preko polovine populacije živi u apsolutnom siromaštvu.
Od Miami Beach-a pa do Jacksonville Beach-a
1711469147628.png


Inace posto dobro poznajes tu oblast - uzmi recimo Panama City. 2021e je imao GDP po stanovniku od 57k $, a koliki je nas?
I za nas pisu svasta, ali eto ovde se godisnje proda milion i kusur novih automobila (Florida), a u Srbiji 30k (slobodno skaliraj i po broju stanovnika). I tako prosecna plata u bg-u medijana je 700-800eur i to je zvanicno tako, jer tako pisu (zavod za statistiku). Ne moze da ovamo gledamo naslove novina, a da u svojoj kuci ne priznamo i zvanicne brojke nasih institucija

edit: Daleko daleko je Florida od idealke, bas daleko. Ali ekonomski uopste ne stoje lose. Tamo gde ne mogu da prismrde ni nama jeste bezbednost i to je cinjenica
I takav je sistem, ako si nesposoban, bolestan, ne snadjen - nema neke socijale na koju mozes da se oslonis. I imas sve i svasta za videti, kao i u vecini drzava u Americi (jednostavno sistem je takav, dosta drugaciji od Evropskog)
 
Poslednja izmena:
Nije tačno ništa od ovoga što si napisao.

Evo ti screenshot na kome su trenutne cene, potpuno iste kao i na screenshot-u računa koje sam postavila. Trenutna akcijska cena maslinovog ulja u idei je 2799 RSD a standardna cena je 3.000 RSD.

Perece su sada 132 RSD, a na računu od pre godinu dana su bile skoro tri puta jeftinije.
Opet je to tadašnja akcijska cena. Bilo bi regularno da pokažeš ss iz 2022 gde se vidi regularna cena i cena po kojoj si ti kupila to monini ulje ali ti imaš samo iznos, ne i tadašnju cenu. Uostalom promeni prodavnicu i proćićeš jeftinije od 2799din. Treba izbegavati prodavnice sa velikim maržama, kao što izbegavaš da kupiš stan po ovim cenama.
 
Mislim da uopšte nisi razumeo poentu. Ako živiš u Americi znaš da 2/3 populacije nema 500 dolara kojima bi mogli da plate neki iznenadni trošak. Od tih što prave 100k dolara godišnje, 35% živi paycheck to paychek. Florida ima nekoliko manjih ultra luksuznih delova, ali je generalno siromašna država. Ne znam gde su te kuće na potezu kao od Subotic to Preševa, ali znaš da je Panhandle gde živi 1,5 miliona ljudi je jedna od najsiromašnijih oblasti u Americi gde preko polovine populacije živi u apsolutnom siromaštvu. Teško je porediti Ameriku i Srbiju, ali prosečan građanin Beograda ima verovatno više disposable income-a od prosečnog stanovnika Floride. Amerika je dobra ako si top 1%, ili još bolje top 0.1%....ostalo je preživljavanje.
E sad vec trolujes :)


Ni u najvecoj selendri u floridi nemas platu ispod 39000 bruto, dok platis takse to je nesto ispod 3k neto mesecno, Uporedi posle purchasing power bilo kog grada u Floridi sa Bg. Da shvatices da i u Bg, ako nisi top neki-jednocifren-procenat nemas sta da trazis. I da, ni u Srbiji proscan stanovnik nema 500 eur, a cini mi se da nema ni 250 dok plati sve dugove, kamate i racune.
 
Posto ti ne trolujes,

Pojasni kako si od 3250$ mesecne bruto plate dosao do 3000$ neto plate.

Pojasni kako je 500e u Srbiji ekvivalent 500$ u Americi.

Pojasni gde pripada Calhoun County posto u Floridi ni jedna selendra nema ispod 39000 bruto platu.
 
Poslednja izmena:
Znam da nije praksa da se na forumu kaci sa ChatGpt-a informacije ali posto se radi o delikatnim racunicama evo uzeo sam pomoc. Posto sam hteo da uporedim da bude priblizno onome sto dobijamo kad smo stalnozaposleni u Srbiji. U sustini sa $2,806 mozes samo da uzmes konopce i da se obesis a za 63k da nadjes posao moras da imas i neki skill ili da se oderes od posla a pogotovo ako nisi u Majamiju ili tako nesto. (gde takvih poslova ima).

Screenshot 2024-03-26 at 11.28.21 AM.png
 
Poslednja izmena:
Posto ti ne trolujes,

Pojasni kako si od 3250$ mesecne bruto plate dosao do 3000$ neto plate.

Pojasni kako je 500e u Srbiji ekvivalent 500$ u Americi.

Pojasni gde pripada Calhoun County posto u Floridi ni jedna selendra nema ispod 39000 bruto platu.
Pismen lako nadje kalkulator taksi po state-ovima na netu, al posto si ti procitao da ja kazem da je ekvivalent u Srbiji 500 evra.... teska prica, da ne ocekujem previse. Ne daj boze da uspes sam da uporedis purchasing power.
 
Ne treba kalkulator za to. Kalkulator treba za matematicare kojima je 2.8k isto sto i 3k.
 
kod mas ce znacajniji pad poceti na periferiji i u manjim opstinama i Nisu, Kragujevcu, Leskovcu ...

Zašto bi se to desilo? Dokle je novogradnja na periferiji skupa, nema razloga da prodavci u starogradnji obaraju cene. Jedino ako misliš da će investitori na periferiji da obaraju cene?
 
Zašto bi se to desilo? Dokle je novogradnja na periferiji skupa, nema razloga da prodavci u starogradnji obaraju cene. Jedino ako misliš da će investitori na periferiji da obaraju cene?
Pa ima neke logike, jer ako kupci imaju ponudu od npr. 2.500 za tešku periferiju/obode grada, mnogi će odlučiti da ipak daju 3.000 za širi centar/atraktivnije krajeve, jer u procentima nije preterana razlika. A ako se to desi, čak i investitori bi morali da smanje doživljaj ako misle da prodaju. Ne kažem da će tako i biti, samo da ima neke logike iza napisanog.
 
Pa ima neke logike, jer ako kupci imaju ponudu od npr. 2.500 za tešku periferiju/obode grada, mnogi će odlučiti da ipak daju 3.000 za širi centar/atraktivnije krajeve, jer u procentima nije preterana razlika. A ako se to desi, čak i investitori bi morali da smanje doživljaj ako misle da prodaju. Ne kažem da će tako i biti, samo da ima neke logike iza napisanog.

Znači teza je da će jače cene na periferiji da motivišu kupce koji gledaju periferiju da kupuju bliže centru? Klimavo ako mene pitaš.
 
Znači teza je da će jače cene na periferiji da motivišu kupce koji gledaju periferiju da kupuju bliže centru? Klimavo ako mene pitaš.
Vrlo verovatno da je klimavo. Možda je realnija situacija gde ljudi koji raspolažu sa manje para ili ne žele da daju mnogo para, odustanu od kupovine do daljeg, ili se veliki broj opredeli za neku Pazovu, Zuce i sl. po nižoj ceni, i onda investitori posle npr. godinu dana u kojima prodaja ide jako loše, shvate da moraju da snize cenu. Dok bi Stari Grad, Vračar, BNV i NBG ostali za "bogataše" i tu bi cena stagnirala npr., ili blago rasla. Samo brejnstormujemo - ne znam koliko ovo pije vodu.
 
Ako dozvoljavate da i ja malo dolijem ulje na vatru.

Nesto ispod 1600din za litar u Stokholmu, kanda je to isto maslinovo sto je Hristiana okacila. Nije ni na akciji vec za online narucivanje. Pogledacu bas koliko je u prodavnici.

Beograd je postao preskup za zivot, a nicim ne opravdava te cene. Teska anomalija.
 
Poslednja izmena:
Ako dozvoljavate da i ja malo dolijem ulje na vatru.

Nesto ispod 1600din za litar u Stokholmu, kanda je to isto maslinovo sto je Hristiana okacila. Nije ni na akciji vec za online narucivanje. Pogledacu bas koliko je u prodavnici.

Beograd je postao preskup za zivot, a nicim ne opravdava te cene. Teska anomalija.
Ovo nije vezano samo za Beograd - prodajne cene velikog broja proizvoda su više od onih u EU ili susednim zemljama. Npr. znam da je Grand kafa daleko jeftinija u CG ili npr. Mađarskoj, što je stvarno nenormalno.
 
To je classico 2l plasticna abalaža, nije originale ili classico u staklenoj flaši. Ima i ovde 2x1l za 3600din pisao sam, ne mora sve u najskupljim prodavnicama da se gleda, evo staklena za 1800din


takodje ako ćemo tako 2l vode košta 120din


Ovo nije vezano samo za Beograd - prodajne cene velikog broja proizvoda su više od onih u EU ili susednim zemljama. Npr. znam da je Grand kafa daleko jeftinija u CG ili npr. Mađarskoj, što je stvarno nenormalno.
Nije nenormalno niti normalno već lanci koriste monopol, a ljudi ćute i gutaju jer nemaju izbora i lanci znaju da nemaju izbora, niti smo slobodno tržište kao EU, a naš narod dodatno ne želi domaće proizvode već daj da je strano pa makar i g.vno. Pisao sam već da žeina tetka iz Italije donosi hranu kada dolazi ovde jer su ovde ti isti proizvodi preskupi.

Bilo je čak i rasprave o ovome (uvek se vrtimo u krug na par desetina stranica) i zaključak je bio "baš me briga koliko su namirnice, to je sve sitno, mene zanima cena kvadrata", a ne razumeju da će tom logikom i politikom biti sve dalje od stana, osim ako ne žive kod roditelja koji ih hrane i plaćaju im sve račune. Ako primenimo logiku koja se piše ovde, cene namirnica su nam skupe jer se kupuju od kriminala i sive zone.
 
Kartel ne bi bio kartel da ljudi ne kupuju. Ljudi vole šljašteće i reklamirano, tako će pre ući u maksi i platiti proizvod 50% skuplje umesto da udju u neku lokalnu prodavnicu, isto kao što će pre kupiti stan u nekom izvikanom kompleksu umesto od samostalnog investitora na malo daljoj lokaciji. Bez stana možeš, iznajmićeš, ali bez hrane ne možeš i to im je ta logika, a takodje znaju da ljudi ne vole da šetaju puno i većinom vole da im se donese do praga, tu veliki lanci igraju glavnu ulogu. Isto kao što neko mora da živi u krugu dvojke jer sve ostalo je blato i nehumano za život. Tako su i ti premium proizvodi kod nas precenjeni jer ko hoće krug dvojke monini onda mora i da plati, a kada svi krenu da kupuju monini što onda ne dići cenu i ostalim jeftinijim maslinovim uljima. Samo sam se nadovezao na zanimljivost da neko bojkotuje cene stanova i ne želi da kupi (sasvim legitimno) ali nije problem da naruči online najskuplje maslinovo ulje u najskupljoj prodavnici.
 
Ako dozvoljavate da i ja malo dolijem ulje na vatru.
:ROFLMAO:

Generalno što se tiče maslinovog ulja. Cene brendiranih maslinovih ulja po prodavnicama su fejk cene. Šatro 3k, pa bude 50% vremena na akciji od 30-50% i košta npr 1500-2000din litar, a i to je preskupo realno. Koji je smisao takvih poduhvata, ne bih znao reći.

Ali je definitivno da gotovo niko ne kupuje konfekcijsko maslinovo ulje od 3k, kada na primer ima organsko za 1200 din/L, https://www.dm.rs/dmbio-ekstra-devicansko-maslinovo-ulje-p4066447423761.html

Kako god, bila je sušna prošla godina, slabo rodile masline, po celoj Evropi je skupo ulje, rade se prevare sa uljem i kojekakve nezamislive situacije.


 
Vrh