Šta je novo?

Cene nekretnina

Ako se nesto jako brzo proda, onda cena nije bas najbolje formirana zar ne? Ako si ti za 1 dan izdao stan, i za taj jedan dan imao 6 zainteresovanih, mozda si mogao i za vise da ga izdas?
 
U Minhenu konkretno, pošto sam upoznat sa situacijom, vecina ljudi renta stan. Ti si prethodno naveo da "Ljudi koji zaradjuju vise od 4k, mogu da iznajmljuju po tim cenama
samo privremeno". Zašto samo privremeno? Imam poznanika koji u Minhenu zarađuju 100k eur godišnje što je i tamo solidna plata, i plaća stan 1200 eur, u renti je već 10 i više godina. To je taj odnos između plate i troškova stanovanja za koji se smatra da je zdrav.
rekao sam privremeno, dok ne skupis novac, onda postaje malo besmisleno da dajem 900 eur za stan, a kredit za taj stan mi je 600 eur.
u paraleli pitaj svog prijatelja sta bi uradio da mu povecaju na 2k na primer.
jasno je meni da ti izdajes stan za 900 eur, nemam ja sumnju u to.
Takodje verujem da zbog ocajne ponude, ako danas ljudi traze za šupe po 500 eur, tvoj stan koji je sredjen, mora vredeti vise.
Samo kazem da ja koji imam primanja da platim stan i preko 2k ako treba to ne bih uradio. Moja granica je 500eur za 2.5 stan i to za centar beograda.
 
Ako se nesto jako brzo proda, onda cena nije bas najbolje formirana zar ne? Ako si ti za 1 dan izdao stan, i za taj jedan dan imao 6 zainteresovanih, mozda si mogao i za vise da ga izdas?
Možda. Medjutim, moj primarni posao nije renta stanova, tako da sam želeo da ga izdam što brže i ljudima za koje procenim da bih imao najmanje glavobolje sa njima. Naravno, nikad ne možeš da znaš tačno kome izdaješ, jer ovo nije Amerika pa da tražiš background report za potencijalne stanare. Bio sam spreman da tokom gledanja spustim na 800 eur ako mi se neko učini adekvatnim, ali obzirom da niko nije ni pokušao da se cenka, stan je otišao za oglašenu cenu.
 
Pitanje za stručnjake i "stručnjake" za nekretnine:
Uzmimo npr. neki tip stana koji se najviše prodaje i iznajmljuje - oko 50 m2, dvosoban.
Koliko je mesečna renta takvog pristojno skockanog stana u novijoj zgradi na NBG, a koliko u Zemunu (širi centar, bez Altine, Zemun Polja, Bataje i sl.)?

Interesuje me da bih izračunao koliki je godisnji prinos ukoliko bih kupio takav stan...
Da li je bar 4%? (Samo prinos od izdavanja, pretpostavka da cene nekretnina miruju neko vreme).
 
Osnov sticanja je bitan momenat, nekome umre tetka, baba, čovek "uđe u lovu" ničim izazvan i onda mu je možda i neprijatno da traži 700 eur za stan kad mu je plata 700 eur a on ne želi da ispadne alav. Medjutim, svako ko je svojim radom stekao stan i to namenski uložio da bi ga izdavao, će ti reći da ta matematika ne pije vodu. Ja imam stan u 21. Bloku preko puta Hajata, zgrada "kineski zid". Prilično loša zgrada, ulaz zapušten, bez lifta. Trosoban stan, full renoviran 69m2, dvostrano orjentisan izdao za jedan dan za 900 eur. 6 ljudi me zvalo i pogledalo stan tog dana, niko nije ni pokušao da se cenka. Izdao Rusima, bračni par sa dvoje dece.
Ajde nije bas toliko losa zgrada, ima i mnogo gorih...
Jedino je katastrofa ono sto su dozvolili nadogradnje, ima i ok rešenja a ima i odvratnih rapsada koje baš ruže ne samo zgradu vec i ceo blok...
Ulazi se naravno razlikuju ali sve ovo sto sam primetio uopste nije loše sad moguće da taj tvoj nisam video
Parking je naravno ogroman pogotovo za unutrašnjost bloka, ali lepo je znati da taj trosoban u zmijici moze da se izda za 900...
 
Poslednja izmena:

1711286238927.png
 
Primer Nemaca je više da ilustruje razliku u mentalitetu. I tamo je vlasništvo nad nepokretnostima skoncentrisano u privatnoj svojini, samo što umesto da rentas od fizičkog lica koje ima 2-3 rentas od firme koja je vlasnik i upravlja sa 200-300 ili 2000-3000 stanova. Niko se ne žali i ogroman broj ljudi, narucito srednje klase ne može da priušti stan u centru Minhena, ali ni Berlina, Frankfurta, Hamburg, itd. Dakle, ljudi iznajmljuju stanove dok mogu, kasnije kada dobiju decu ili se približe nekim godinama za penziju odu iz grada i kupe kuću negde na periferiji gde je priuštivo.
Ne znam koja je reč na srpskom, ali na ovom forumu konstatno provejava osećaj self-entitlementa, u smislu da je neko radio sve kako treba, završio školu, zaposlio se, došao u neke godine da treba da se skući I sada je kivan što sa svojim prihodima ima poteškoće da priušti cene u centralnim delovima jednog evropskog glavnog grada, makar siromasnog i nerazvijenog kao što je Beograd. Ono o čemu ja govorim je da u mnogo bogatijim I uređenijim društvima mladi ljudi teško dolaze do pristupa nekretninama. Nadam se da bez obzira na naše licne okolnosti i socio-ekonomski ststis možemo da diskutujemo kroz činjenice i tržišne pokazatelje a ne kroz prizmu navijanja i šta bi ko želeo da bude.
Priča o nekretninama je uvek bila i biće vezana za socio-ekonomski status, u tome je zapravo sva poenta. Ali očigledno se ne razumemo dobro, pa da ne širimo dalje.
 
Zašto se na ovom podforumu uvek spominju politički argumenti kao što su rat u Ukrajini, izbegli Rusi i slično, a nikad politička nestabilnost u zemlji koja se pojačava i tendencije srpskog režima ka izolaciji i samoizolaciji? Zar to nisu događaji koji bi mogli uticati na tržište nekretnina.
 
Mi nismo politički nestabilna država, bar ne još uvek. Jedna stranka drži većinu i stabilno kontroliše vlast već dugo vremena. Duboko smo integrisani u EU ekonomske tokove, i imamo snažnu saradnju sa NATO-om, koji vojno kontroliše region Balkana. Uz to, nemamo ni vojni kapacitet da destabilizujemo region čak i da hoćemo.

Treba razlikovati performativni nacionalizam i snažnu retoriku SNS političara, i realno stanje na terenu koje pokazuje da smo dosta stabilni, i u većoj ili manjoj meri integrisani sa evroatlantskim političko-bezbednosnim strukturama.
 
Možda. Medjutim, moj primarni posao nije renta stanova, tako da sam želeo da ga izdam što brže i ljudima za koje procenim da bih imao najmanje glavobolje sa njima. Naravno, nikad ne možeš da znaš tačno kome izdaješ, jer ovo nije Amerika pa da tražiš background report za potencijalne stanare. Bio sam spreman da tokom gledanja spustim na 800 eur ako mi se neko učini adekvatnim, ali obzirom da niko nije ni pokušao da se cenka, stan je otišao za oglašenu cenu.
Razumno.

Šta loši stanari mogu da naprave, ne može se platiti nikakvim novcem.

Juče sam čitala objavu na facebook-u neke žene koja po sasvim pristojnoj ceni izdaje dvosoban stan na Mirijevu tri, međutim, traži da joj se uplati za godinu dana unapred. Naravno, kreće masovni linč od strane nezadovoljnih dušebrižnika, koji je proglašavaju prevarantom.

U objašnjenju situacije, žena im je odgovorila da je prethodno stan izdavala Rusima koji su isti doslovno uništili. Šteta je iznosila oko 3.000 EUR. Nameštaj su pokrali i odneli, izbili štokove, uništili parket itd. Zgrada je stara svega nekoliko godina. Imala je uredno potpisan ugovor sa njima i prijavu mesta boravka. Međutim, kaže da su otišli ko zna gde i da štetu nije moguće naplatiti. Ne pristaje na drugu varijantu zakupa, samo naplata kirije godinu dana unapred.
 
Koja je to grupa na fejsbuku? Imas li screenshot? Jako me zanima ta problematika oko izdavanja Rusima, ispada da se stan mora paziti i motriti svake 2-3 nedelje, pre nego sto nenajavljeno pobegnu, a onda ih nasa policija ne moze zaustaviti na aerodromu ili granicnom prelazu. Cenim kada odleprsaju odavde, niko im nista ne moze. I sa ugovorom se moze samo guzica obrisati. Teska situacija...
 
Pitanje za stručnjake i "stručnjake" za nekretnine:
Uzmimo npr. neki tip stana koji se najviše prodaje i iznajmljuje - oko 50 m2, dvosoban.
Koliko je mesečna renta takvog pristojno skockanog stana u novijoj zgradi na NBG, a koliko u Zemunu (širi centar, bez Altine, Zemun Polja, Bataje i sl.)?

Interesuje me da bih izračunao koliki je godisnji prinos ukoliko bih kupio takav stan...
Da li je bar 4%? (Samo prinos od izdavanja, pretpostavka da cene nekretnina miruju neko vreme).
Sve i da ostvariš prihod od izdavanja 4% vrednosti stana na nivou godine, računaj kao propratne troškove porez na imovinu, habanje nameštaja, krečenje, popravke, štetu koju naprave nesavesni stanari i eventualno porez od izdavanja. Dođe ti na isto kao da si oročio novac u banci. Nama skoro ističe period oročenja. Oročili smo na tri meseca u Adiko banci, kamata je bila 4%.

Možda bi izdavanje donosilo neznatno veći prihod ali to nije vredno maltretiranja, brige, ulaganja i vremena. Meni je ovo što sam sinoć pročitala na facebook-u delovalo prestrašno. Vlasnica strana Ima oko 40 godina, a kaže da je bila u predinfarktnom stanju. Tek da vidiš tu gomilu zaludnih propaliteta koji su je napali da je ratni profiter, da njen stan treba uništiti bombom itd., da je sama kriva zato što joj se desilo... neverovatno koja gomila izgubljenih slučajeva traži stanove za zakup.

Inače je stan sasvim normalan i cena pristojna. Žena očigledno plaća dugove zbog prethodnih stanara i zato traži stanara koji će platiti stanarinu godinu dana unapred.
 
Koja je to grupa na fejsbuku? Imas li screenshot? Jako me zanima ta problematika oko izdavanja Rusima, ispada da se stan mora paziti i motriti svake 2-3 nedelje, pre nego sto nenajavljeno pobegnu, a onda ih nasa policija ne moze zaustaviti na aerodromu ili granicnom prelazu. Cenim kada odleprsaju odavde, niko im nista ne moze. I sa ugovorom se moze samo guzica obrisati. Teska situacija...
 

Prilozi

  • Screenshot_2024-03-24-16-54-09-74.jpg
    Screenshot_2024-03-24-16-54-09-74.jpg
    78,2 KB · Pregleda: 104
Poslednja izmena:
Žena je bukvalno morala da isključi komentare, šta su sve ,,potencijalni zakupci" pisali...

U normalnim zemljama bar znaš koga primaš u stan (kakva iskustva su sa njim imali prethodni stanodavci, gde radi, kolike prihode ostvaruje...), ovde ti ni ugovor i prijava boravka ne može ništa pomoći.

Najstrašniji mi je slučaj koji se desio u Smederevu pre par meseci. Čovek je izdao stan nekoj navodno siromašnoj porodici za neku smešnu sumu novca. Godinama nisu plaćali ni kiriju ni račune, nagomilali se ogromni dugovi. Policija, naravno, nije reagovala. Na kraju se razneo bombom, pola zgrade je bilo oštećeno. Pa posle ti budi human i pomaži ljudima. Još su nakon svega bili dovoljno drski da se slikaju za novine i izigravaju žrtve.

Potpuno razumem ljude koji odbijaju da izdaju stan i drže ga praznim godinama. Čak mislim da skoro u svakoj zgradi postoji neki napušten stan. Obično je vlasnik u inostranstvu ili ko zna gde. Zarađuje solidno i zarada od kirije mu ne bi praktično značila ništa. Negde budu u pitanju i nerazrešeni imovinsko-pravni odnosi. Stan odmah do nas je napušten, vlasnika sam videla samo jednom kad je došao u obilazak. Vrata stana su toliko prljava da se to ne može opisati rečima.
 
Poslednja izmena:
Nije S.Palanka u pitanju, nego Smederevo. Procitao sam komentare s fejsa, jezivi su.
To ti je profil klasičnog srpskog zakupca: iskompleksiran i duboko nezadovoljan sobom, pa se leči kroz maltretiranje drugih. Pored toga im nije blam da se potpišu imenom i prezimenom. U normalnim zemljama i te kako mora da vodi računa kako se odnosi prema stanu koji je zakupio jer em će odgovarati krivično, em mu više niko neće dati stan u zakup. Ovde praktično može da radi šta god hoće.

Žena nudi po pristojnoj ceni pristojan stan. Njeni uslovi su eto takvi i za veliku većinu građana Srbije neprihvatljivi, ali zbog svega što je doživela jednostavno nema hrabrosti za drugu varijantu izdavanja. Opet, razumem i one koji su na pristojan način prokomentarisali da ne mogu da uđu u taj rizik i plate zakup stana godinu dana unapred. Za par meseci može situacija da se preokrene i da se ispostavi ko zna šta.
 
Vrh