Šta je novo?

Cene nekretnina

Trenutno se čini da je ispunjena većina preduslova za smanjenje cena makar u pojedinim delovima grada. Da izbacimo NBG i širi centar iz priče, i gledamo to kao ekskluzivu za bogate. Ali, meni neki inSekt govori da sadašnja vlast neće dozvoliti značajniju korekciju makar do posle Ekspa.
 
Trenutno se čini da je ispunjena većina preduslova za smanjenje cena makar u pojedinim delovima grada. Da izbacimo NBG i širi centar iz priče, i gledamo to kao ekskluzivu za bogate. Ali, meni neki inSekt govori da sadašnja vlast neće dozvoliti značajniju korekciju makar do posle Ekspa.
U nekim segmentima možda da, ali uzmimo da ja kao fizičko lice prodajem stan na Nbg za 200 hiljada koji više niko neće da kupi. Šta bi uradio posle mesec dana? Pa, ako stvarno hoću da ga prodam stavio bih ga na 190, jbg. U tom slučaju se država ne pita gotovo ništa...
 
Poslednja izmena:
Ali novogradnja diktira cene, a starogradnja je prati. A režim se ugrađuje u cene novih stanova. Pritom, mislim da je ovde neko navodio već da ljudi vrlo teško i vrlo sitno smanjuju cene, čak i kad mesecima stoji stan. Jer - komšija je prodao za toliko, gradi se zgrada blizu gde košta još više kvm itd. Ja viđam stanove koji stoje preko godinu dana (raspadi uglavnom) gde samo blago cena ide nadole.
 
Ali novogradnja diktira cene, a starogradnja je prati. A režim se ugrađuje u cene novih stanova. Pritom, mislim da je ovde neko navodio već da ljudi vrlo teško i vrlo sitno smanjuju cene, čak i kad mesecima stoji stan. Jer - komšija je prodao za toliko, gradi se zgrada blizu gde košta još više kvm itd. Ja viđam stanove koji stoje preko godinu dana (raspadi uglavnom) gde samo blago cena ide nadole.
Istina je da stanovi stoje dugo, ali ja mislim da su to specijalni slučajevi, jer ipak ima svakakvih. Što se tiče novogradnje, ni tu ne vidim kako se bilo kome isplati da čeka pola godine, godinu da rasproda. Što duže traje to je gubitak veći. Ko još može da ostane hladnokrvan ako mu niko nije ušao u stan dva meseca. To te već tera da se zapitaš šta ćeš...
 
U starogradnji je prosek trenutni 53 kvadrata. Od 80-90m2 samo 24 komada prodato. Generalno veliki stanovi idu teže, ali deluje generalno da će veliki stanovi da zvrje po oglasima dugo dok se ne koriguju cene malo.
Problem velikih stanova je sto se to uglavom prodaje da bi se kupila dva manja priblizno iste kvadrature u zbiru...
 
Trenutno se čini da je ispunjena većina preduslova za smanjenje cena makar u pojedinim delovima grada. Da izbacimo NBG i širi centar iz priče, i gledamo to kao ekskluzivu za bogate. Ali, meni neki inSekt govori da sadašnja vlast neće dozvoliti značajniju korekciju makar do posle Ekspa.

I u drugim delovima grada novogradnja je nabila cene u nebo, što ne daje starogradnji da padne.

Banovo brdo 3000, Vidikovac 2500-2900, Voždovac 2700-3000, Zvezdara 3000 itd.
 
Ovaj puko. Opsednut kao hoarder :)))

Eto takvi dizu cene. Neko akumulira sve vise i vise. Prakticno "investicione kupovine" su one koje pomeraju trziste a ne neki IT-jevac koji uzima na kredit.
Na 35M generise mesecno barem 150k eura. Tako da moze da kupi novi stan na svaka dva meseca. Ko zna koliko je takvih koji imaju income 100-300k mesecno sto iz dijaspore sto iz Srb.

Na sve to su nam priletela braca sa 180M


A dijaspora pocela da vrsi pritisak
 
Ovaj puko. Opsednut kao hoarder :)))

Eto takvi dizu cene. Neko akumulira sve vise i vise. Prakticno "investicione kupovine" su one koje pomeraju trziste a ne neki IT-jevac koji uzima na kredit.
Na 35M generise mesecno barem 150k eura. Tako da moze da kupi novi stan na svaka dva meseca. Ko zna koliko je takvih koji imaju income 100-300k mesecno sto iz dijaspore sto iz Srb.

Na sve to su nam priletela braca sa 180M

Sve se to da resiti, samo lupnes odgovarajuce poreze, od poreza pravis socijalne stanove i problem resen :)
 
Pocinju da spustaju kamate (3 spustanja ove godine).

Svajcarska vec spustila kamate

Spremite se za 🚀🚀🚀🚀
 
Pa na koji nivo vradovicu, gredam Novi Dorćol, ima stanova kljuc u ruke svih struktura , cene 4.200-4.500, to da je atraktivno ne bi čekalo, gde to može da ode , na 6.000€?!
Čak i manijakalna kupovina od strane gastarbajtera ide dole, recesija u zapadnoj Evropi čini da popuštaju i nekretnine tamo…e sada ako se nadamo eskalaciju rata pa da novi talas Rusa nagrne, jbg….
 
Pa na koji nivo vradovicu, gredam Novi Dorćol, ima stanova kljuc u ruke svih struktura , cene 4.200-4.500, to da je atraktivno ne bi čekalo, gde to može da ode , na 6.000€?!
Čak i manijakalna kupovina od strane gastarbajtera ide dole, recesija u zapadnoj Evropi čini da popuštaju i nekretnine tamo…e sada ako se nadamo eskalaciju rata pa da novi talas Rusa nagrne, jbg….
Cim spuste kamate krece ringispil. Zato sto od spustanja kamata pre svega firme imaju vajde. Krenu da imaju veci profit i visak profita = nekretnine. Moze da ode gde hoces sve zavisi od stimulansa i od toga koliko mora da se upumpa u ekonomiju da se plate dugovi.
 
Pocinju da spustaju kamate (3 spustanja ove godine).

Svajcarska vec spustila kamate

Spremite se za 🚀🚀🚀🚀
Hteo sam bas sinoc da pisem da od 6 revizija ove godine u 3 cemo sigurno imati spustanje kamata. Videcemo da li ce biti vise. Dok god nivo stimulansa budu drzali na nekom minimumu onda ce ovo stanje trajati par godina i imace soft landing ali istorija nam govori da se u vecini slucajeva prilikom prvog spustanja kamate desi nesto iznenada. Ono sto ja mislim da ce se desiti je upravo ta deflacija ali isto tako sam ubedjen 99% da ce nas izvuci a mozda i nista ne pukne, mozda idemo sa ovakvim stanjem jos 2 godine sa blagim spustanjem kamata i sve bude ok.
 
Cim spuste kamate krece ringispil. Zato sto od spustanja kamata pre svega firme imaju vajde. Krenu da imaju veci profit i visak profita = nekretnine. Moze da ode gde hoces sve zavisi od stimulansa i od toga koliko mora da se upumpa u ekonomiju da se plate dugovi.
Pa opet kokoska ili jaje, niske kamate omogućavaju firmama jeftinija obrtna sredstva, i vece profite koje posle ulazu u nekretnine, zašto ne opet u osnovni biznis?!?
Nisi mi rekao tvoju procenu na koji nivo keti projekat poput Novog Dorćola ako je sad kljuc u ruke da biras 4.200-4.500€/kvm?
 
Pa opet kokoska ili jaje, niske kamate omogućavaju firmama jeftinija obrtna sredstva, i vece profite koje posle ulazu u nekretnine, zašto ne opet u osnovni biznis?!?
Nisi mi rekao tvoju procenu na koji nivo keti projekat poput Novog Dorćola ako je sad kljuc u ruke da biras 4.200-4.500€/kvm?
Pa ako ce Mirijevo da bude 5k, sta ti mislis koliko ce ovo da kosta? /s :)
 
Ja mislim da ne vredi vise od 3.000€ i to ovo kljuc u ruke…može da odleti visoko na inflatornom talasu, ali se ne nadamo tome…a i šta će ti cena od 6.000€ ako nije likvidno i nema kupaca…
 
Ne može to da košta 3000 ako novogradnja kod Stepe košta 3000 i ako Zemunske kapije koštaju 3000

Kretenski je skupo to 4500, ali na ovom tržištu to mu je realna cena uzevši u obzir lokaciju i kvalitet gradnje.
 
Malo edukacije

Koraci u kupovini nekretnine


ovaj deo je bitan

Predugovor i glavni ugovor pri kupoprodaji nepokretnosti​

Predugovor o kupoprodaji nepokretnosti je pravni dokument i pravna obaveza za obe ugovorne strane, da nastave s procesom kupovine, ili prodaje, prema uslovima i rokovima navedenim u predugovoru, sve do zaključenja konačnog ugovora o kupoprodaji nepokretnosti.
Zaključenje predugovora o kupoprodaji nepokretnosti je jedna od faza procedure prometa nepokretnosti. Sledeća faza je kapara za stan a zatim zaključenje ugovora o kupoprodaji, isplata kupoprodajne cene i ulazak u kupca nepokretnost. Važno je da znate da predugovor o kupoprodaji nepokretnosti proizvodi pravno dejstvo samo ako je potpisan i overen kod javnog beležnika (notara).
Glavni ugovor obično se zaključuje u roku koji je predviđen u predugovoru i omogućava prenos apsolutnih prava. Vaš agent zakazuje, u ugovorenom roku, termin kod javnog beležnika, overu ugovora o kupoprodaji, koji sastavlja po pravilu advokat vaše agencije. Kupac nakon toga isplaćuje ostatak kupoprodajne cene, a obaveza prodavca je da nekretninu oslobodi od lica i stvari i da je preda kupcu u posed. Overu ugovora kod javnog beležnika plaća kupac.

Kapara za stan​

Kapara za stan je novčani iznos koji kupac plaća kao garanciju da će ozbiljno ići kroz proces kupovine stana. Kapara pokazuje prodavcu da je kupac ozbiljan u svojoj nameri da kupi stan i da će se držati dogovora. Kapara je na taj način rezervacija nepokretnosti i iznos kapare se navodi u predugovoru o kupoprodaji nepokretnosti. Prilikom ugovaranja kapare, ugovorne strane mogu predvideti da ukoliko kupac odustane od kupovine bez valjanog razloga, prodavac može zadržati kaparu kao kompenzaciju za gubitak vremena i potencijalnih drugih ponuda.

Potvrda o plaćenoj kapari​

Obaveza kupca je da donese javnom beležniku – notaru potvrdu iz banke o plaćenoj kapari.
Obaveze kupca nakon zaključenja ugovora
Kupac overen ugovor o kupoprodaji donosi u banku, na osnovu kojeg se vrši transfer novca prodavcu. Zatim kupac potvrdu iz banke o izvršenom transferu donosi javnom beležniku, kojom se potvrđuje da je isplaćena kupoprodajna cena. Javni beležnik overava Clausula Intabulandi (koju sastavlja advokat agencije) o isplaćenoj kupoprodajnog ceni, overu iste plaća kupac.
Obaveza kupca je i da plati porez na prenos apsolutnih prava 2,5% od cene nepokretnosti. Ukoliko je predmet kupoprodaje stan u novogradnji, a da je prodavac pravno lice i kupac postao prvi vlasnik, tada plaća 10%

Uknjižba i prenos apsolutnih prava u Srbiji​

Da bi se kupac uknjižio kao vlasnik nepokretnosti u katastru nepokretnosti u Srbiji, potrebno je obaviti nekoliko koraka:
  1. Kupoprodajni ugovor: Prvi korak je potpisivanje kupoprodajnog ugovora između prodavca i kupca. Ovaj ugovor treba biti overen kod notara.
  2. Plaćanje poreza na prenos apsolutnih prava (PPO): Kupac treba da plati porez na prenos apsolutnih prava koji se plaća na tržišnu vrednost nekretnine. Ovaj porez se plaća u poreskoj upravi.
  3. Priprema dokumentacije: Kupac treba da pripremi svu potrebnu dokumentaciju, uključujući overene kopije kupoprodajnog ugovora, lične dokumente, dokaz o uplati PPO-a i ostalu potrebnu dokumentaciju.
  4. Podnošenje zahteva za upis prava svojine: Kupac ili ovlašćeni predstavnik treba da podnesu zahtev za upis prava svojine nad nepokretnošću u katastru nepokretnosti. Ovo se obično radi u nadležnom organu za katastar nepokretnosti.
  5. Provera prava prethodnog vlasnika: Nadležni organ za katastar nepokretnosti će proveriti da li prodavac zaista ima pravo da proda nepokretnost.
  6. Upis prava svojine: Nakon što se utvrdi da su ispunjeni svi uslovi, nadležni organ će izvršiti upis prava svojine na ime novog vlasnika u katastru nepokretnosti.
Napomena: Ovi koraci mogu varirati u zavisnosti od specifičnih zahteva i procedura koje mogu biti primenjene u pojedinim slučajevima ili delovima Srbije. Svakako je uvek preporučljivo
Moj brat je uzeo kaparu, napravljen je predugovor u kome se kaže da ako za 3 meseca kupac ne kupi ili ne otkaže kuovinu, kapara ostaje prodavcu. Kupac je nestao bez traga i glasa, nema ga već skoro godinu dana. Moj burazer ipak čuva kaparu, glupo mu da je uzme, ne verujem da neko zaboravi 5K evra. Ali nekretninu je opet oglasio,
 
Ne može to da košta 3000 ako novogradnja kod Stepe košta 3000 i ako Zemunske kapije koštaju 3000

Kretenski je skupo to 4500, ali na ovom tržištu to mu je realna cena uzevši u obzir lokaciju i kvalitet gradnje.
Nije mi malo paradoksalna situacija:
- Na trzistu su vecina nekretnina lose.
- Imas mali procenat nekretnina koje su dobre i kojima se pumpa cena
- 99% ostalih losih nekretnina uskladjuje cene sa tim dobrim nekretninama
Zakljucak: Sto su nekretnine losije u proseku losije, cena je veca :)
 
Nije mi malo paradoksalna situacija:
- Na trzistu su vecina nekretnina lose.
- Imas mali procenat nekretnina koje su dobre i kojima se pumpa cena
- 99% ostalih losih nekretnina uskladjuje cene sa tim dobrim nekretninama
Zakljucak: Sto su nekretnine losije u proseku losije, cena je veca :)

Pa jako plitko tržište, a relativno konstantna tražnja. To je sličan fenomen kao i sa starogradnjom, njoj cena raste i pada zajedno sa novogradnjom bez obzira na kvalitet.

Dok se ne reši problem očajne ponude u gradu, gledaćemo ovaj film.
 
Što kaže ona sa Art nekretnine instagrama, cena će pasti kad kontejner u NBG blokovima ne dođe 19 ljudi u dva dana da pogleda
 
Što kaže ona sa Art nekretnine instagrama, cena će pasti kad kontejner u NBG blokovima ne dođe 19 ljudi u dva dana da pogleda
Ti zaista verujes u tu pricu? Cak i da jeste tacno, to je mozda bilo samo za 1 stan koji je mozda zaista dobar, pa sad ona rekordnu vrednost uzima kao primer za svakodnevicu. A i to sto su pogledali ne znaci da je neko od njih kupio, mozda stan i jeste dobar, ali sa napumpanom cenom, pa prodavac nikom nije hteo da spusti :) Traznja postoji, ali nije bas tolika koliko agenti pumpaju :)
 
Ti zaista verujes u tu pricu? Cak i da jeste tacno, to je mozda bilo samo za 1 stan koji je mozda zaista dobar, pa sad ona rekordnu vrednost uzima kao primer za svakodnevicu. A i to sto su pogledali ne znaci da je neko od njih kupio, mozda stan i jeste dobar, ali sa napumpanom cenom, pa prodavac nikom nije hteo da spusti :) Traznja postoji, ali nije bas tolika koliko agenti pumpaju :)

Verujem da je tačno, a reći ću ti i zašto. U mojoj bližoj okolini jedan čovek prodaje garsonjeru na Mirijevskom bulevaru. Ta garsonjera je malo reći ruina. Potpuni raspad od stana od 25 kvadrata, koji mora da se kompletno renovira od poda do plafona. Ako poznaješ Mirijevski bulevar, znaš i da su te zgrade same po sebi uglavnom katastrofa. Ja za takav stan ne bih dao više od 1500 kvadrat, i to je da počastiš prodavca.

Po preporuci agenta oglasio je za 2250 kvadrat. Prva tri dana je imao 5 zainteresovanih kupaca. Zadnja informacija je da je jako blizu prodaje, ali ne znam još da li je otišlo, reći ću ti. Svakako neće se mučiti previše da proda kako stvari stoje čak i da čeka još malo.

Znači to nije propaganda agenata, to je što se kaže, iz druge ruke informacija. Veruj mi da se i sam prodavac čudi da uopšte neko to gleda jer je on mislio da to mnogo manje vredi.
 
Verujem da je tačno, a reći ću ti i zašto. U mojoj bližoj okolini jedan čovek prodaje garsonjeru na Mirijevskom bulevaru. Ta garsonjera je malo reći ruina. Potpuni raspad od stana od 25 kvadrata, koji mora da se kompletno renovira od poda do plafona. Ako poznaješ Mirijevski bulevar, znaš i da su te zgrade same po sebi uglavnom katastrofa. Ja za takav stan ne bih dao više od 1500 kvadrat, i to je da počastiš prodavca.

Po preporuci agenta oglasio je za 2250 kvadrat. Prva tri dana je imao 5 zainteresovanih kupaca. Zadnja informacija je da je jako blizu prodaje, ali ne znam još da li je otišlo, reći ću ti. Svakako neće se mučiti previše da proda kako stvari stoje čak i da čeka još malo.

Znači to nije propaganda agenata, to je što se kaže, iz druge ruke informacija. Veruj mi da se i sam prodavac čudi da uopšte neko to gleda jer je on mislio da to mnogo manje vredi.
Ako je to tacno, meni to samo govori da jos uvek imamo hajp :)
 
Vrh