Šta je novo?

Cene nekretnina

Da se vratimo temi i realnosti. Na primer, ovaj stan je bio oglasen i za 440k pre nekih 6 meseci, pa spusten na 400k, a od pre koji dan 386k...jel moze neki komentar iskusnih investitora i agenata? 🙂Pogledajte prilog 193069

Kad vidim kako se tesko prodaju dobri stanovi poput ovih sa oglasa naprosto mi dodje da plačem, a lik sa ovog foruma pre nepunih godinu dana zavalio starogradnju za 4k/m2...zivot je nekome majka a nekome maćeha.
 
@VukSaWS imam i ja kod mene u zgradi slican primer. Stan za komplet renoviranje od 40m2 u prizemlju pocetkom 2023 bio oglasen za 130K, malo po malo spustali cenu. Otisao posle god dana prodaje za 100K.
 
Kad vidim kako se tesko prodaju dobri stanovi poput ovih sa oglasa naprosto mi dodje da plačem, a lik sa ovog foruma pre nepunih godinu dana zavalio starogradnju za 4k/m2...zivot je nekome majka a nekome maćeha.
Slazem se za stan, lepa terasa i uvek je bila ok cena u poredjenju sa drugim stanovima u tom kraju...
 
Slazem se za stan, lepa terasa i uvek je bila ok cena u poredjenju sa drugim stanovima u tom kraju...
Tako je, ali kao u svemu bitan je kontekst. Ja verujem da si ti skurpulozan i da nikog ne bi ošišao, ali stavi se u poziciju većine sa ovog foruma i razmisli da li igde u Beogradu postoji starogradnja gde bi iko normalan mislio da je "ok" dati 4k po m2.
 
Tako je, ali kao u svemu bitan je kontekst. Ja verujem da si ti skurpulozan i da nikog ne bi ošišao, ali stavi se u poziciju većine sa ovog foruma i razmisli da li igde u Beogradu postoji starogradnja gde bi iko normalan mislio da je "ok" dati 4k po m2.
Mislim da je moglo da prodje krajem 2022 kada je inflacija (kao i medijska prica o istoj) bila u punom jeku pa su mnogi imali emotional i cognitive bias u isto vreme...
Mada mislim da mnogi agenti u Srbiji nisu shvatili da im je za zaradu potrebna volatilnost a ne visemesecno "mrtvilo" cene i pad prometa. Investitori su vec druga prica, ali i tu ko shvati na vreme bice pobednik.
 
Agenti pevaju žalopojke:


Kada je reč o ublažavanje krize na ovom tržištu, naša sagovrnica nije nimalo optimistična da će se uskoro nešto značajno promeniti.

"Ja ne očekujem da će se u ovom kvartalu promenit bilo šta. Očekujem možda da ćemo iz ove krize pomeriti u trećem kvartalu ili u četvrtom, krajem ove godine", objašnjava ona.

Da bi do do toga došlo, agentikinja kaže da je neophodno da se ispune određeni uslovi.

"Kada banke popuste sa uslovima za davanje kredita, kada bude više kredita i kada investitori shvate da moraju da prave stanove i za srednji sloj ljudi, a ne samo za ekstremno bogate", zaključuje Lazarević.
 

Ameri izgleda prave novu hipotekarnu krizu, samo je sad komercijani prostor u pitanju.
Kriza komercijalnog prostora se najavljuje jos od kovida u americi i doci ce na naplatu, prosto brojne kompanije su shvatile da se dosta poslova moze efikasno obavljati iz kuce ili bar uz hibridno radno vreme pa ce biti dosta problema oko office kvadrata koje nije ni toliko lako pretvoriti u rezidencijalne.
 
Da se vratimo temi i realnosti. Na primer, ovaj stan je bio oglasen i za 440k pre nekih 6 meseci, pa spusten na 400k, a od pre koji dan 386k...jel moze neki komentar iskusnih investitora i agenata? 🙂Pogledajte prilog 193069

Ovo je bio APP oglas. 73m2 stana i 45m2 terase. A uknjiženo ukupno na 84m2. Je l’ ti i dalje deluje povoljno?
 
Ovo je bio APP oglas. 73m2 stana i 45m2 terase. A uknjiženo ukupno na 84m2. Je l’ ti i dalje deluje povoljno?
Baš htedoh da napišem na koliko m2 je stan zapravo uknjižen pa da vidimo koliko traži po kvadratu….
Poslednji spratovi u A bloku svi su dobili gratis deo terasa ( jer su terase velike ) i jasno je pisalo u ugovoru da ne može da se knjiži na kupca….
 
Baš htedoh da napišem na koliko m2 je stan zapravo uknjižen pa da vidimo koliko traži po kvadratu….
Poslednji spratovi u A bloku svi su dobili gratis deo terasa ( jer su terase velike ) i jasno je pisalo u ugovoru da ne može da se knjiži na kupca….
Znači, cenio je stan 5.400, pa spustio na 5.200 po kvadratu ;) (ako izuzmemo terasu)
 
Agenti pevaju žalopojke:

Nije nikakva žalopoljka već je dosta realno opisala tržište.
Barem što se tiče novogradnje rekla je ono što sam ja video na terenu:
"Oni računaju na to da im je dovoljno da prodaju i jedan stan. I investitor kaže - jeste kriza, jeste da se ne prodaje, ali ja ću da prodajem jedan po jedan stan, dok ovo ne prođe", navodi naša sagovornica.
To je ključ svega. Prodaja ide sporije ali NIJE stala! I njima je sasvim dovoljno da tako prodaju. Nije žurba i neće da se pokvari stan. I tako se SVI veliki investitori ponašaju. Svi do jednog - od BW pa do velikih projekata na NBG.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Lxy
Sorry, agent je napisao da je Zemun u pitanju, nije rekao da je reč o Batajnici.
Inače, veliki broj nekretnina na ne-baš-atraktivnim lokacijama oglašeno je sa obmanjujućim opisom iste. To je bukvalno deo strategije. Npr. Zvezdara/Medaković ili Medak/Cvetanova Ćuprija = Veliki Mokri Lug, Banjica = Jajinci, Zvezdara/Smederevski put = Kaluđerica, Zemun/Donji Grad = Bataja, itd. Česta je i situacija da je opis kombinovan sa potpuno pogrešnim markerom na mapi... Nisam siguran zašto misle da je ovo legitimna strategija za privlačenje potencijalnih kupaca.
 
U kojoj realnosti neko ima 400 000 ili 386 000e za stan 🥴.
Nadje se. Ja dugo tražim stan u Aleksinačkih rudara ili Bulevar Nikole Tesle gde su sve zgrade bez lifta i većinski u lošem stanju. Tu su, recimo, kad sam ja svojevremeno nudio za neke manje više ok stanove oko 180 hiljada odmahivali rukom, kao smešan sam. Ako ima ko će za te da plati 200, ima i ko će 380 za nov stan od 110m2.
 
To je ključ svega. Prodaja ide sporije ali NIJE stala! I njima je sasvim dovoljno da tako prodaju. Nije žurba i neće da se pokvari stan. I tako se SVI veliki investitori ponašaju. Svi do jednog - od BW pa do velikih projekata na NBG.

Šta ti uopšte podrazumevaš pod "stala"? Prodaja nikad neće stati u bukvalnom smislu, uvek će se nešto prodavati. Ne znam šta treba da se desi da bi prodaja stala na taj način, verovatno treći svetski rat.

Ako je njima ok da u kompleksima od 150 stanova prodaju 1-2 stana mesečno, samo neka tako nastave - ali sumnjam da je to baš tako kako ona priča u članku.
 
Šta ti uopšte podrazumevaš pod "stala"? Prodaja nikad neće stati u bukvalnom smislu, uvek će se nešto prodavati. Ne znam šta treba da se desi da bi prodaja stala na taj način, verovatno treći svetski rat.

Ako je njima ok da u kompleksima od 150 stanova prodaju 1-2 stana mesečno, samo neka tako nastave - ali sumnjam da je to baš tako kako ona priča u članku.
Ne verujem da je prodala stala baš toliko da je nastala neka panika. Nije kao ranije sigurno, ali ne deluje ni da se žuri bilo kome. Cene dovoljno govore o tome. Imaju oni svoje strategije; negde neosetno smanje, negde povećaju, i opet su u debelom plusu.
 
Ne verujem da je prodala stala baš toliko da je nastala neka panika. Nije kao ranije sigurno, ali ne deluje ni da se žuri bilo kome. Cene dovoljno govore o tome. Imaju oni svoje strategije; negde neosetno smanje, negde povećaju, i opet su u debelom plusu.

Mislim da je prodaja značajno stala, ali da postoji ideja na tržištu da će se sve to oporaviti kad počnu da padaju kamatne stope. I da ta ideja vlada umovima investitora, prodavaca i agenata, zbog čega se cenama ne da da padnu iako je slaba tražnja. Tržište se ponaša kao da je na pauzi pred sledeći hajp.

Treba videti šta će se zapravo desiti kad krene euribor da pada, 2-3 kvartala posle toga će biti jasno da li su bili u pravu. Ako se tražnja ne oporavi, tad će možda početi cene da se ljuljaju na dole, ako se oporavi i delimično ostaće tu gde jesu sad.

Svakako moje optimistične prognoze od leta prošle godine da će se videti mali pad cena u novogradnji sredinom ove verovatno neće ispasti tačne, tj. ako i bude pada, on se neće desiti pre 2025.
 
Vrh