Šta je novo?

Cene nekretnina

Pojasni zasto ubacujes kreditnu sposobnost u diskusiju.

I ko govori o primanjima na crno? To sto rade advokati je savrseno legalno i na papiru, ali nije u ovoj tvojoj statistici.
Zato sto se njihova legalana zarada nalazi u statistici koju sam poslao. A vi pricate o nekim zaradama "koje se ne vide u zvaničnoj statistici". Sve sto je legalno je na slici koju sam poslao. Godisnji bruto prihod minus svi porezi i doprinosi, podeljeno na 12 meseci.
 
Како год, на основу овога можемо закључити да се у Србији дешава оно што се мање-више свуда дешава: геронтократија. За витално и јако друштво, већина промета треба да буде од стране високообразованих младих - после се питамо што је свуда бела куга.
 
Zato sto se njihova legalana zarada nalazi u statistici koju sam poslao. A vi pricate o nekim zaradama "koje se ne vide u zvaničnoj statistici". Sve sto je legalno je na slici koju sam poslao. Godisnji bruto prihod minus svi porezi i doprinosi, podeljeno na 12 meseci.
Pises stvari koje izmisljas. U statistiku zarade zaposlenih ne ulazi "prihod od advokatskih agencija umanjen za poreze i doprinose podeljeno na 12 meseci".

I dalje nisi pojasnio zasto ubacujes kredistnu sposobnost u diskusiju.
 
Све се своди на "финално решење" ове једначине, не само у Србији, него свуда:

економска политика која се "ложи" на јефтину радну снагу, а скуп капитал. То се не ради. То се завршава имплозијом и разним гадостима које се лако замишљају.
 
Postoji jos bolje resenje: uzeti nekoriscene stanove, tj stanove u kojima ne zive vlasnici, i dodeliti sirotinji ili jos bolje srednjoj klasi posto kaze JoeBG da je nemamo. I ne samo neiskoricene stanove, nego i neiskoriscene sobe u stanovima u kojima vlasnici zive, dodeliti zakonom zasticenim podstanarima
Pogresni si me percipirao. Ja isto mislim da ce cene nekretnina da nastave da rastu. Ali ta traznja ce biti od naših (ali i drugih) ljudi iz insotranstva, ali isto tako i od prljavog novca od kriminala.Srednja klasa ne postoji. Ona srednja klasa koja ce da uzme stan na kredit, kao na Zapadu. Zasto je stala traznja kreditnih kupaca? Zato sto je za stan od 200.000 EUR rata skoro 1.000 EUR na 20 godina.
Kada malo kamate padnu, a plate jos porastu, krenuce opet i traznja za kreditima. Mislim da ce se u 2025 vec videti pomak na bolje...
 
Zato sto se njihova legalana zarada nalazi u statistici koju sam poslao. A vi pricate o nekim zaradama "koje se ne vide u zvaničnoj statistici". Sve sto je legalno je na slici koju sam poslao. Godisnji bruto prihod minus svi porezi i doprinosi, podeljeno na 12 meseci.
Postavio si sliku gde u naslovu piše "zaposleni". Advokati nisu zaposleni, preduzetnici nisu zaposleni. Ljudi koji su vlasnici kapitala nisu zaposleni. Možeš da imaš firmu u kojoj nisi ni u kakvom radnom odnosu a sebi isplatiš milione eur dividende. Evo su samo neki primeri kako je moguće ostvarivati zaradu POTPUNO LEGALNO bez toga da budeš u radnom odnosu i samim tim obuhvaćen ovim statistikom.
 
Ok. Opet pises o promilima na ukuopnu populaciju.
Jesi li pročitao šta sam napisao? Jesi li ikada išao kod zubara, vozio se taksijem, kupio voće na pijaci, angažovao advokata, parketara, website developera, _______(upiši sam naziv usluge). Jesu su li ti izdali fiskalni račun za pruženu uslugu? Kakvi crni promili.....
 
Evo ovako. Uzmi ovaj uzorak: odeljenje iz osnovne škole. Ne uzimaj srednju školu (jer si mozda išao u gimnaziju), ne uzimaj kolege sa posla koji verovatno zarađuju dobro...
U osnovnoj školi si imao jednog Cigu, imao si dete iz doma, imao si neke koji nisu kapacitet da rade visoko placen posao, verovatno su se neki navukli na heroin...
Koji procenat zarađuje vise od 1.300 eur neto mesecno (na paipru, posle svih plaćenih dazbina)? Iz mog odeljenja - možda 4-5 od 30.
 
OK, ali zašto je ovo problem. Ako je tržište takvo da postoji kritična masa kupaca koji je žele da žive na Vidikovcu ili u Zemunu za 3k/m2 ili kojima je iz nekog razloga milija socrealistička zgrada iz 60-ih nego nova zgrada, onda je to odlična vest za nas koji žele da žive u novovgradnjama u centru grada, jer za malo skuplju cenu dobijamo drastično bolji standard življenja. To je naručito prisutno u Beogradu, koji za razliku od gradova koje si gore naveo, objektivno nema adekvatnu saobraćajnu infrastrukturu i gde je kretanje iz jednog dela grada u drugi daleko teže i iziskuje neuporedivo više vremena nego u Bukureštu, Sofiji ili Atini, tako da ne vidim kako je ta "kompresija cena" kako je ti nazivaš loša stvar?

Na žalost, ja bih voleo da si u pravu, ali moja iskustva govore suprotno. Ogroman je pristisak na centralno jezgro grada, baš iz ovih razloga koje sam gore naveo i lokacija diktira cenu više nego bilo koji drugi parametar. Na primer, starogradnje u raspalom stanju na gornjem Dorćolu u zgradama bez lifta dobacuju 5k eur po m2, a slično je i na Krunskom vencu, Cvetnom trgu i ostalim delovima koji su vec mahom izgradjeni i gde nema slobodnih parcela za dalju gradnju.
Ponavlja se stalno ova priča... Ljudi koji gledaju za život se snalaze i prave kompromise. Ljudi koji imaju višak, nemaju u šta da ulože ili ne znaju ništa drugo i onda idu u beton i ciglu...
Istroši će se sve te pare pa ćemo videti šta će biti ....
 
Ljudi koji imaju 2500 EUR po porodici su nisu nikakvi vrhunski stručnjaci, čak ni prosečni ako govorimo o ljudima koji imaju profesionalna zanimanja. Na primer, ako si "običan" pravnik, ekonomista, inžinjer i imaš bar 30 godina starosti i 5+ godina radnog iskustva, teško da možeš da zaradjuješ manje od 1200 eur u Beogradu. Ako si iole ambicioznan i stručan, ali opet ne nužno vrhunski lekar, advokat, stomatolog, bez problema ostvaruješ 2-2,5X veći prihod od ovog osnovnog koji sam naveo. Isto tako, ako si stručan keramičar, tesar, geometar, itd. možeš dobaciti do tog prihoda ukoliko si posvećen poslu i želiš da radiš. Paušalci koji imaju svoje male biznise gde nude usluge od grafičkog dizajna do izrade web stranica i digitalnog marketinga takođe lako mogu da dobace do ovih cifara. To ti je danas srednja klasa u najboljem slučaju.

Au sine koliko si ti u zabludi.....
Pricamo o platama. Sve su stranci siroke ruke i ne znaju sta je cost/benefit analiza pa ce da placaju nas kao Nemce.
Evo prosvetljenje, nismo mi ni Nemci, ni ispod njih Poljaci, ni ispod njih Slovaci, ni ispod njih Rumuni. Sve ove zemlje daju vise za zarade zaposlenih.
-Big4 ti daje za 7+ godina iskustva 1400e max npr.
-Ako si doktor....ako ti se sloze kockice da upises specijalizaciju i sve da ti tece kako treba, prva veca primanja ces videti posle 40 godine. Dok steknes iskustvo i ime posle 45 godine. Inace dok sve to ne zavrsis budes srecan sa 1k i da uhvatis neko dezurstvo da imas malo vise.
Advokat, stomatolog ovo su nasledni poslovi. Privatan biznis koji se razvija godinama. Od caleta, dede, strica itd. To ne mozes da krenes od nule. Vrlo mali promil uspe da se ne lazemo.
-inzinjeri 900-1300e, arhitekte za 6 dana rada u nedelji oko 1k itd.
-zanatlijama je trenutno zlatno doba ali daleko je manja zarada nego što ljudi misle. Ne može fizički da se izdrzi a posla ima. 2-3 meseca razvale, 2-3 meseca mrtvilo, ostatak prosek. Ne može da se izdrzi tempo cele godine.
Ima novca, ne kazem da nema, neko bude preduzetnik i smisli da radi neku glupost i solidno mu ide. Ali to nije plata nego sam svoj gazda. Polomis nogu, prihodi 0. Isto kao zanatlija npr.
Elem, mozemo mi da lupetamo koliko hocemo. Ovi iznad koji jesu strucnjaci i po porodici imaju oko 2.5k i malo jace, mogu da priuste stan samo ako imaju neku ustedjevinu + nesto sto mogu da prodaju da bi priustili bilo sta vece od 40m2.

Sa druge strane evo moj komsija ima 36 stanova npr. niko ne zna odakle i sta radi ali eto, stedelo se 🙂. Kontrola porekla novca na nivou.
 
Poslednja izmena:
Evo ovako. Uzmi ovaj uzorak: odeljenje iz osnovne škole. Ne uzimaj srednju školu (jer si mozda išao u gimnaziju), ne uzimaj kolege sa posla koji verovatno zarađuju dobro...
U osnovnoj školi si imao jednog Cigu, imao si dete iz doma, imao si neke koji nisu kapacitet da rade visoko placen posao, verovatno su se neki navukli na heroin...
Koji procenat zarađuje vise od 1.300 eur neto mesecno (na paipru, posle svih plaćenih dazbina)? Iz mog odeljenja - možda 4-5 od 30.
Moram da priznam da si ovde napisao bas sustinu svega. To je pravi primer. Doduše lako kroz zivot zaboravimo neke stvari i obmanjujemo sami sebe. Svaka cast.
 
Moj predlog svim poštenim ili relativno poštenim ljudima koji žele da reše stambeno pitanje je da ne čekaju pad cena već da traže stan koji im odgovara i da “uleću”.

Okej cene jesu velike (ali sve ostalo je takođe skupo), fiksna kamatna stopa koja se nudi u OTP i Intezi trenutno uopšte nije tako loša (lično ne verujem da će euribor u skorije vreme biti u minisu).

Cena stanova trenutno stagnira, ja očekujem blagi pad jer se stanovi baš i ne prodaju ali i ako padne cena onda kreće ogromna navala kupaca koji sada čekaju i dolazimo da drugog problema, velike konkurencije za dobar stan koji je po meni jednako teško naći kao sakupiti novac.
Meni je bila važna lokacija, orjentacija, kvalitet gradnje, pouzdanost investitora, da li ima projektno finansiranje, da li je vojna zgrada, da li je na klizištu itd.

Dobar stan “ode” za jedan dan, tako da ako naletite na stan koji vam se svidja kupujte. To sam ja uradila i ne kajem se ni 1%.

Ovde čitam neke komentare gde se žale kreditni kupci, priča se o nekim emocijama, gleda ko koliko zaradjuje što je okej ako vam je profesionalna deformacija.

U suštini treba znati svoje limite, perspektivu, dobro istraziti, prekrstiti se i kupiti stan baš po vašoj meri (kao i kuhinju).
 
Fiksna koja se nudi nije nešto ni dobra sad jer se očekuje pad euribora od trećeg ili četvrtog kvartala, a oni hoće da te vežu za fiksnu od 5.03% sledeće tri godine.

Pad cene u toj meri da proizvede "navalu kupaca" se neće desiti u BG.
 
Kako da ne, ja znam bar 5-oro koji u svakom trenutku mogu da ulete za stan a čekaju pad cene a euribor i da padne neće pasti ništa značajno u narednom periodu a život poštenim ili relativno poštenima prolazi u nekim zajednicama ili polutužnim iznajmljenjim stanovima iz kojih u svakom trenutku ili mesecu ako ćemo konkretno mogu dobiti otkazivanje stana. Treba gledati i širu sliku od cene kvadrata i euribora. Ovo moje razmišljanje se ne odnosi na investicioni stan..tu bi mi radila druga logika i matematika..
 
Evo ovako. Uzmi ovaj uzorak: odeljenje iz osnovne škole. Ne uzimaj srednju školu (jer si mozda išao u gimnaziju), ne uzimaj kolege sa posla koji verovatno zarađuju dobro...
U osnovnoj školi si imao jednog Cigu, imao si dete iz doma, imao si neke koji nisu kapacitet da rade visoko placen posao, verovatno su se neki navukli na heroin...
Koji procenat zarađuje vise od 1.300 eur neto mesecno (na paipru, posle svih plaćenih dazbina)? Iz mog odeljenja - možda 4-5 od 30.
Pa ta računica ne ide u prilog onome što hoćeš da kažeš jer ispada da 15% tvog odeljenja zaradjuje lepo. Ako tih 15% primeniš na 2000000 stanovnika koliko je to?
 
Ne bih dalje razglabala, moj post je bio moje lično iskustvo i razmisljanje sa nekom nadom da će možda nekom pomoći. Ovde ima toliko neistina, ništa niste uboli sa zaradama. Ljudi su vrlo površna bića..
 
Ne bih dalje razglabala, moj post je bio moje lično iskustvo i razmisljanje sa nekom nadom da će možda nekom pomoći. Ovde ima toliko neistina, ništa niste uboli sa zaradama. Ljudi su vrlo površna bića..

Ja sam te lepo pitao što misliš to što misliš. Došla si i prosula dosta nekih mišljenja, pljunula ljude ovde da su površni i sad vozi dalje :) Ozbiljan doprinos temi.
 
Pa ta računica ne ide u prilog onome što hoćeš da kažeš jer ispada da 15% tvog odeljenja zaradjuje lepo. Ako tih 15% primeniš na 2000000 stanovnika koliko je to?
Ne zarađuju lepo, nego su negde na toj granici od 1.200-1.300, možda dvoje imaju značajno više. I svi su uzeli stan na kredit. Niko nije imao da iskešira.
 
Ne zarađuju lepo, nego su negde na toj granici od 1.200-1.300, možda dvoje imaju značajno više. I svi su uzeli stan na kredit. Niko nije imao da iskešira.
Mora se računati i na faktor starosti i nasledja. Dakle dodje se u tridesete, četrdesete, prirodno umre jedan roditelj, pa drugi, nasledi se jedan ili dva stana, neka vikendica i kreće priča. Nekadašnji podstanari sad postaju vlastelini koji najčešće menjaju jednu ili dve krš gajbe uz doplatu za novogradnje ili veće starogradnje. Retko ko skupi 200K od plate, već je verovatniji scenario da je nasledio dva krša od 150K, dodao nešto sitno i kupio (ili sredio) jednu gajbu za život i eventualno nešto malo za izdavanje. To je najčešći slučaj ne samo među Srbima nego i na jugu Evrope da se ne lažemo. Retko ko je Self made bogataš koji kupuje od zarade, ako gledamo prosečan razred iz škole. Ima i takvih ali većina nasledjuje nešto
E sad šta bi bilo da se ko u Skandinaviji uvede porez na nasledstvo od tipa 20-30-40% baš zato da naslednici ne bi parazitirali ,videli bi koliko realno naroda ima nekretnine u vlasništvu a svi ostali u podstanare.
Edit: s obzirom na depopulaciju i sve manje dece, imaćemo situaciju da jedan random naslednik vuče više stanova nekih tetki, ujaka, stričeva bez potomaka.
 
Poslednja izmena:
Vrh