Šta je novo?

Cene nekretnina

Ako uzmeš u obzir rubne beogradske opštine- Mladenovac, Sopot, Barajevo, itd. prilično sam siguran da se stanovi prodaju daleko ispod 2k eur po m2. Ako izbaciš ekstremne vrednosti na obe strane, neki raspon cena u Beogradu je od 1200 do 6000 eur po m2, dakle ne vidim razliku o odnosu na Beč.
Govorimo o neprekinutoj urbanoj gradskoj zoni, ne o satelitskim naseljima. 3 k je cena starogradnje u npr. 10. Bezirku, a to naselje po blizini centru i (ne)pozeljnosti okvirno odgovara Karaburmi u BG. Ima i oko Beca gomila naselja gde si za 15-20 minuta vozom u centru grada (Modling, Wien Neudorf, Korneuburg) mada su tamo ta manja naselja u okolini jos i na ceni.
 
Ne bi bilo lose da za ovakve tvrdnje dobijemo i neki link sa statistikom. Ovo znas na osnovu cega? Pretpostavljas, cenis, ili samo smatras? Ako je bez problema, to mu dodje neka medijana, il kako...
Da me ovo pita neko iz Nemačke razumeo prihvatio bih kao validan argument, ali ovako ne znam šta da mislim. Čak i ako nisi renovirao stan, pretpostavljam da znaš da keramičar ne izdaje račun za svoje usluge. Advokat, stomatolog isto tako. Ako registruješ preduzetničku agenicju možeš ostvariti godišnji prihod daleko veći of ovih cifara (50k eur) i nikome to ne prijavljuješ niti se evidentira. Dakle ako govorimo o potpuno legalnim poslovima i načima kako se usluge plaćaju u Srbiji, potpuno je iluzorno pozivati se na nekakvu statisiku jer za veliku većinu poslova koje sam naveo nije merodavna.
 
Ako uzmeš u obzir rubne beogradske opštine- Mladenovac, Sopot, Barajevo, itd. prilično sam siguran da se stanovi prodaju daleko ispod 2k eur po m2. Ako izbaciš ekstremne vrednosti na obe strane, neki raspon cena u Beogradu je od 1200 do 6000 eur po m2, dakle ne vidim razliku o odnosu na Beč.
Mladenovac Sopot i pomenuto Barajevo realno i nisu Beograd ali to je sad neka druga tema. Zamisli neki Bronks gde ne smeš ni danju da se prošetaš a kamoli noću da je 25% jeftiniji od Menhetna...a sve je to NY... ne ide to baš tako, odnosno ne bi trebalo da ide, ali kod nas je svašta naopako pa i tržište nekretnina.
 
Da me ovo pita neko iz Nemačke razumeo prihvatio bih kao validan argument, ali ovako ne znam šta da mislim. Čak i ako nisi renovirao stan, pretpostavljam da znaš da keramičar ne izdaje račun za svoje usluge. Advokat, stomatolog isto tako. Ako registruješ preduzetničku agenicju možeš ostvariti godišnji prihod daleko veći of ovih cifara (50k eur) i nikome to ne prijavljuješ niti se evidentira. Dakle ako govorimo o potpuno legalnim poslovima i načima kako se usluge plaćaju u Srbiji, potpuno je iluzorno pozivati se na nekakvu statisiku jer za veliku većinu poslova koje sam naveo nije merodavna.
Mogao si krace da napises da nemas statistiku i da nemas link. Znaci pretpostavljas, nagadjas, kao i za 2500 po porodici.
 
Da realno statistike ne pokazuju realnost na terenu. Pa ove cene kvadrata su i indukovane time da je Beograd postao kao neka oaza za pranje love putem nekretnina.
 
Ako uzmeš u obzir rubne beogradske opštine- Mladenovac, Sopot, Barajevo, itd. prilično sam siguran da se stanovi prodaju daleko ispod 2k eur po m2. Ako izbaciš ekstremne vrednosti na obe strane, neki raspon cena u Beogradu je od 1200 do 6000 eur po m2, dakle ne vidim razliku o odnosu na Beč.

To je samo formalno Beograd, inače ne postoji kontinuitet između tih naselja sa Beogradom. To nije deo grada, to su samo naselja koja su iz nekog razloga priključena administrativno Beogradu.

Beograd kada bi se prostirao dokle on zaista jeste urbani kontinuitet, kranje tačke bi mu bile Borča, Mirijevo, Mali/veliki mokri lug, Kumodraž, Banjica/Jajinci, Petlovo Brdo, Železnik, Surčin, Altina ili Zemun polje.

To što je neko pametan nekad smislio da Barajevo, Grocka, Mladenovac itd. pripadaju Beogradu je centralistička glupost.
 
To je samo formalno Beograd, inače ne postoji kontinuitet između tih naselja sa Beogradom. To nije deo grada, to su samo naselja koja su iz nekog razloga priključena administrativno Beogradu.

Beograd kada bi se prostirao dokle on zaista jeste urbani kontinuitet, kranje tačke bi mu bile Borča, Mirijevo, Mali/veliki mokri lug, Kumodraž, Banjica/Jajinci, Petlovo Brdo, Železnik, Surčin, Altina ili Zemun polje.

To što je neko pametan nekad smislio da Barajevo, Grocka, Mladenovac itd. pripadaju Beogradu je centralistička glupost.
Mislim da nisu razumeo šta hoću da kažem. Potpuno je nebitno da li je Barajevo Beograd ili nije. U Austriji, Nemačkoj i ostlaim razvijenim zemljama, potpuno je normalno i uobičajeno živeti u malom mestu X udaljenom par desetina km od velikog grada Y i putovati na posao svaki dan. Da li je X opština u okviru Y ili nezavisna jedinica likalne samouprave je potpuno irelevatno. Tema je cena nekretnina i koliko je raspon cena u okviru gradskih područja. U Nemačkoj i Austriji postoje mesta udaljena od centra grada gde su nekretnine skuplje nego u samom gradu baš iz razloga što su ta mesta dislocirana od gradske buke, zagadjena i ostalog, a opet povezana sa gradom. U Srbiji je potpuno nepojmljivo da nešto na 50 km od Beograda košta više nego m2 na Dorćolu ali to nije zbog geografske udaljenosti već zbog nedostatka infrastrukture.
 
Mislim da nisu razumeo šta hoću da kažem. Potpuno je nebitno da li je Barajevo Beograd ili nije. U Austriji, Nemačkoj i ostlaim razvijenim zemljama, potpuno je normalno i uobičajeno živeti u malom mestu X udaljenom par desetina km od velikog grada Y i putovati na posao svaki dan. Da li je X opština u okviru Y ili nezavisna jedinica likalne samouprave je potpuno irelevatno. Tema je cena nekretnina i koliko je raspon cena u okviru gradskih područja. U Nemačkoj i Austriji postoje mesta udaljena od centra grada gde su nekretnine skuplje nego u samom gradu baš iz razloga što su ta mesta dislocirana od gradske buke, zagadjena i ostalog, a opet povezana sa gradom. U Srbiji je potpuno nepojmljivo da nešto na 50 km od Beograda košta više nego m2 na Dorćolu ali to nije zbog geografske udaljenosti već zbog nedostatka infrastrukture.

Slažem se ja sa tobom da bi to trebalo biti uobičajeno, ali Beograd nije još na tom stupnju razvoja infrastrukturno, kao što i sam kažeš. Zato kad ljudi gledaju nekretnine u BG, obično ne uzimaju u obzir ta udaljena naselja, što stvara dodatni pritisak na gradsko jezgro i diže cenu na onome što je de fakto periferija grada.
 
Analiticar opet ceni i pretpostavlja umesto da ukuca na google-u commute time by country, ili city, pa cak i Austriju i Nemacku... U Srbiji duzi commute time imaju Vozdovcani koji rade u Zemunu. Mozda bolje da se ne poredimo jos sa Nemackom ili Austrijom, to cemo posle Expa :cool: Problem sa pretpostavljanjem i misljenjem je u tome sto je dovoljni kontra-argument da ja mislim drugacije.

npr
 
Analiticar opet ceni i pretpostavlja umesto da ukuca na google-u commute time by country, ili city, pa cak i Austriju i Nemacku... U Srbiji duzi commute time imaju Vozdovcani koji rade u Zemunu. Mozda bolje da se ne poredimo jos sa Nemackom ili Austrijom, to cemo posle Expa :cool: Problem sa pretpostavljanjem i misljenjem je u tome sto je dovoljni kontra-argument da ja mislim drugacije.

npr

Gde sam ja izneo bilo kakvo mišljenje, samo činjenice u smislu cena nekretnina u mestima nekoliko desetina km od centra BG u odnosu na cene u mestima koja se nalaze na nekoliko destina km of Beča i Minhena. Nigde nisam navodio koliko ko dugo putuje na posao niti kakve to veze ima sa bilo čim?! Izmedju ostalog nedostatak infrastrukture je razlog za cene stanova u Beogradu. Da li je Barajevo Beograd formalno ili neformalno nije važno, ja ni za život ni za investiranje ne bih razmatrao ni 10% teritorije grada.
 
Ne bi bilo lose da za ovakve tvrdnje dobijemo i neki link sa statistikom. Ovo znas na osnovu cega? Pretpostavljas, cenis, ili samo smatras? Ako je bez problema, to mu dodje neka medijana, il kako...
Pa ima statistika, koja kaže da nije u pravu. To je njegov subjektivni osećaj na osnovu njegovog okruženja. Statistika kaže da ima samo 10% ljudi sa platom većom od 1.200 evra. A tu ulaze i oni ekstremno bogati. Dakle, ta srednja klasa o kojoj on priča, gde porodica ima 2.500+ eur (dvoje da zarađuju po minumum 1.250 eur) je na nivou statističke greške.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240318-182819_Chrome~2.jpg
    Screenshot_20240318-182819_Chrome~2.jpg
    80,5 KB · Pregleda: 63
Zapravo on govori o ljudima koji zaradjuju (ne samo) novac koji ne ulazi u tu statistiku koju si okacio.

Primera radi, masa BG advokata je registrivalo svoje agencije u Sopotu i njih u toj statistici vidis kao da imaju platu npr 40.000rsd mesecno koliko im je poreska osnovica a u stvari cepaju svi do jednog vise od toga.
 
Pojasni zasto ubacujes kreditnu sposobnost u diskusiju.

I ko govori o primanjima na crno? To sto rade advokati je savrseno legalno i na papiru, ali nije u ovoj tvojoj statistici.
 
Zapravo on govori o ljudima koji zaradjuju (ne samo) novac koji ne ulazi u tu statistiku koju si okacio.

Primera radi, masa BG advokata je registrivalo svoje agencije u Sopotu i njih u toj statistici vidis kao da imaju platu npr 40.000rsd mesecno koliko im je poreska osnovica a u stvari cepaju svi do jednog vise od toga.

Kako statistika gleda na preduzetnike? Malo mi je čudno da RZS prihvata tu računicu po kojoj je plata samo osnovica koju oni uplaćuju po poreskom rešenju, a ostalo ne ulazi u kalkulaciju.
 
Pa statistika zaposlenih ne bi trebalo da gleda preduzetnike uopste, eventualno ako su "samozaposleni" po ugovoru o radu. A prihodi agencije svakako ne mogu da se racunaju u statistiku zarade jer su dve potpuno razlicite kategorije.
 
Godišnji porez na drugi stan 10% vrednosti stana, na treći stan 20% vrednosti stana i sve tako po 10% dodavati.
Постоји јако просто решење;

Порез на некоришћени стан = кирија. Профит аутоматски нула, што аутоматски скида добар део притиска. Наравно ако се наплаћује нешто сем пуког простора, то не улази у тај порез.
 
Postoji jos bolje resenje: uzeti nekoriscene stanove, tj stanove u kojima ne zive vlasnici, i dodeliti sirotinji ili jos bolje srednjoj klasi posto kaze JoeBG da je nemamo. I ne samo neiskoricene stanove, nego i neiskoriscene sobe u stanovima u kojima vlasnici zive, dodeliti zakonom zasticenim podstanarima.
 
Postoji jos bolje resenje: uzeti nekoriscene stanove, tj stanove u kojima ne zive vlasnici, i dodeliti sirotinji ili jos bolje srednjoj klasi posto kaze JoeBG da je nemamo. I ne samo neiskoricene stanove, nego i neiskoriscene sobe u stanovima u kojima vlasnici zive, dodeliti zakonom zasticenim podstanarima.
"Шта ви мислите, да смо комунисти?"
 
Свакако главни "кривац" за овакав скок цена је уствари она шема где имаш њиву, продаш је и онда даш за кеш још пре него што се забоде ашов и тако "убију" сваку понуду и пре него што се појави у оптицају. Ово има свакаква решења
 
"Ne bi bilo lose da za ovakve tvrdnje dobijemo i neki link sa statistikom. Ovo znas na osnovu cega? Pretpostavljas, cenis, ili samo smatras? "
 

Пробао сам наћи званичну статистику али наравно, шејтан-Гугл (црко дабогда) то за Србију неће да избаци па макар ли му магнетом претили. Не мора се ни тражити извор, довољно причати са банкарима. Од ових 90% у кешу (до сад се вероватно променило, али опет наглашавам да је српска претрага голо смеће изричито), немали број су старији који продају старе веће станове за нове мање
 
Vrh