Šta je novo?

Cene nekretnina

Moguće, u pravu ste. Generalno, za nekog iz IT sektora ko ima mesečna primanja 2. 5, 3 hiljade evra ovo sada i nisu strašne cene. Još ako i partner zarađuje još blizu toliko...Treba biti i realan; ko zajedno sa partnerom ima malo jače od jedne prosečne IT plate nema šta previše da traži na tržištu nekretnina u širem centru Beograda.
Nije toliko pitanje da li neko sa odredjenom platom moze da priusti nesto, nego da li to nesto toliko vredi. Naravno da ko ima dobru platu, nema svoj stan, ne planira da se seli u inostranstvo i moze da prisuti kupovinu stana treba da kupi, iako je cena previsoka. Ja recimo ponekad udjem u prodavnicu i mogu da kupim mnogo toga, ali kad vidim da je skupo, onda ne kupim, nego kupim tamo gde je jeftinije, ili cekam popust ili jednostavno odustanem od kupovine ako mi nije hitno. Ja mogu da platim 500 dinara za Milku od 270 grama u Maxi-ju, ali nisam lud da placam toliko.
 
Ako su kreditni kupci, može biti problem opet. Dosta ljudi bi moglo da servisira kreditnu obavezu, ali treba skupiti pare za učešće. Na ove cene stanova nije to malo para.
Ako neko uzima, recimo, fiksnu kamatnu stopu od 5.03 % na 20 godina, na iznos od 200 hiljada mu je učešće 40, a rata oko 1060 evra. Hajde da uzmemo da su mesečna primanja jednog IT para (ne mora da bude IT, čovek je naveo dole o drige primere) 4000 evra. Da li im je nerealno da plaćaju hiljadu evra? Ne bih rekao. Da li mogu da uštede brzo za učešće? Mislim da mogu za maksimum 1.5, 2 godine. Naravno, sve zavisi od pojedinca, i uzeli smo da kreću bez ikakvog prethodnog kapitala, što je retko.
 
IT sektor je u padu i nije više benchmark za plate. Ako si pratio ovaj forum, znaš da svaki iole kvalitetniji majstor izlazi mesečno na 2,5-3k, prosečan lekar specijalista koji pored svog redovnog posla radi privatno, zaradi najmanje toliko, advokat takođe, mnogi kroz preduzetnicke firme koji se bave marketingom, dizajnom i sličnim delatnostima imaju i više od toga, čak i taxisti mogu toliko da dobace. Ima puno ljudi koji zaradjuju u tom rasponu ali ne striktno kroz platu, pa samim tim ne postoji jasna evidencija.
Apsolutno, naveo sam IT jer je, kako kažete, to bio benchmark nekog pristojnog života od plate, ali nesumnjivo ima dosta ljudi koji lako zarađuju oko 2-3k evra. Samim tim im cene nisu "strašno skupe" sada, samo je odnos cena - kvalitet dosta loš, rekao bih. Ali ljudi su spremni da nadomeste, poprave, ko ima novca lako će se snaći. Pitanje je više lokacije i komoditeta.
 
Poslednja izmena:
Zar nisu Zemona, Square Residence i Zemunske kapije ista lokacija? Sve je to u
krugu od 500m.

Dosta blizu je to sve, a jako različite cene. Što je najgore, jako je teško reći za novogradnje u BG da li su razlike u cenama indikator kvaliteta gradnje. Kad im tražiš materijalizaciju, često dobiješ neke vrlo generalne opise šta će biti korišćeno.
 
Nije toliko pitanje da li neko sa odredjenom platom moze da priusti nesto, nego da li to nesto toliko vredi. Naravno da ko ima dobru platu, nema svoj stan, ne planira da se seli u inostranstvo i moze da prisuti kupovinu stana treba da kupi, iako je cena previsoka. Ja recimo ponekad udjem u prodavnicu i mogu da kupim mnogo toga, ali kad vidim da je skupo, onda ne kupim, nego kupim tamo gde je jeftinije, ili cekam popust ili jednostavno odustanem od kupovine ako mi nije hitno. Ja mogu da platim 500 dinara za Milku od 270 grama u Maxi-ju, ali nisam lud da placam toliko.
Nije sve tako prosto kao jedna milka, ali da ne širim...
 
Imali smo 175 milona EUR kupoprodaja u decembru u Beogradu. Da li neko zna kolika je ukupna vrednost svih nekretnina u Beogradu? Ili mozda ukupnu kvadraturu pa da pomnozimo sa prosecnom cenom?
 
Nije toliko pitanje da li neko sa odredjenom platom moze da priusti nesto, nego da li to nesto toliko vredi. Naravno da ko ima dobru platu, nema svoj stan, ne planira da se seli u inostranstvo i moze da prisuti kupovinu stana treba da kupi, iako je cena previsoka. Ja recimo ponekad udjem u prodavnicu i mogu da kupim mnogo toga, ali kad vidim da je skupo, onda ne kupim, nego kupim tamo gde je jeftinije, ili cekam popust ili jednostavno odustanem od kupovine ako mi nije hitno. Ja mogu da platim 500 dinara za Milku od 270 grama u Maxi-ju, ali nisam lud da placam toliko.

Da, ja isto nisam lud da iskesiram 200 soma za stan u BG. Mogu da skupim kesh za pristojnu novogradnju kada bi rasprodao sve sto sam investirao, ali apsolutno ne vidim tu vrednost.

Ja kako vidim stvari stoje ovako, postoje gomile znakova da ne treba sad kupovati nekretnine u BG:

1. Nagli rast cena u kratkom periodu. Cene su skocile skoro 100% za nekih 6-7 godina sto je za nekretnine uvek pre znak manije nego normalnog trzista.
2. Komparativni 'proizvodi' kostaju manje. Bukurest, Atina, Sofija su jefitniji od BG i u apsolutnim brojkama i u odnosu na platu. U krugu 50 km od BG (Pazove, Indjija, Banovci, Pancevo) moze da se uzme gomila novogradnje za 1200e-1500e po kvadratu.
3. Abnormalna kompresija cena. Svuda u svetu postoje ekskluzivne lokacije, ako neko hoce da plati pogled na reku, Knez Mihajlovu i slicno to ce i da kosta, i treba kvadrat tu da bude 4-5k, ali Vidikovac i Zemunske kapije po 3k??? Isto vazi i za razliku cena starogradnje i novogradnje. Starogradnja kosta svega 5-10% manje od novogradnje na istom mestu sto je van svakog rezona.
 
Da, ja isto nisam lud da iskesiram 200 soma za stan u BG. Mogu da skupim kesh za pristojnu novogradnju kada bi rasprodao sve sto sam investirao, ali apsolutno ne vidim tu vrednost.

Ja kako vidim stvari stoje ovako, postoje gomile znakova da ne treba sad kupovati nekretnine u BG:

1. Nagli rast cena u kratkom periodu. Cene su skocile skoro 100% za nekih 6-7 godina sto je za nekretnine uvek pre znak manije nego normalnog trzista.
2. Komparativni 'proizvodi' kostaju manje. Bukurest, Atina, Sofija su jefitniji od BG i u apsolutnim brojkama i u odnosu na platu. U krugu 50 km od BG (Pazove, Indjija, Banovci, Pancevo) moze da se uzme gomila novogradnje za 1200e-1500e po kvadratu.
3. Abnormalna kompresija cena. Svuda u svetu postoje ekskluzivne lokacije, ako neko hoce da plati pogled na reku, Knez Mihajlovu i slicno to ce i da kosta, i treba kvadrat tu da bude 4-5k, ali Vidikovac i Zemunske kapije po 3k??? Isto vazi i za razliku cena starogradnje i novogradnje. Starogradnja kosta svega 5-10% manje od novogradnje na istom mestu sto je van svakog rezona.
Taj rezon je sasvim ok za nekog kome se uopšte ne žuri, ne živi sa, recimo, dvoje dece u nekom malom stanu, nego sam, pa ga briga itd. Problem je kakvu odluku doneti kad ti se žuri, a moraš da uloziš sve što imaš u to? Tad već nije tako lako.
 
Da, ja isto nisam lud da iskesiram 200 soma za stan u BG. Mogu da skupim kesh za pristojnu novogradnju kada bi rasprodao sve sto sam investirao, ali apsolutno ne vidim tu vrednost.

Ja kako vidim stvari stoje ovako, postoje gomile znakova da ne treba sad kupovati nekretnine u BG:

1. Nagli rast cena u kratkom periodu. Cene su skocile skoro 100% za nekih 6-7 godina sto je za nekretnine uvek pre znak manije nego normalnog trzista.
2. Komparativni 'proizvodi' kostaju manje. Bukurest, Atina, Sofija su jefitniji od BG i u apsolutnim brojkama i u odnosu na platu. U krugu 50 km od BG (Pazove, Indjija, Banovci, Pancevo) moze da se uzme gomila novogradnje za 1200e-1500e po kvadratu.
3. Abnormalna kompresija cena. Svuda u svetu postoje ekskluzivne lokacije, ako neko hoce da plati pogled na reku, Knez Mihajlovu i slicno to ce i da kosta, i treba kvadrat tu da bude 4-5k, ali Vidikovac i Zemunske kapije po 3k??? Isto vazi i za razliku cena starogradnje i novogradnje. Starogradnja kosta svega 5-10% manje od novogradnje na istom mestu sto je van svakog rezona.
Kad sam cuo da vidikovac ide i 3k+ novogradnja, bio je sah mat za mene. Da mi je neko stavio noz pod grlo i pitao kolika je cena m2 za taj kraj rekao bih onako laicki 1.5k, ajde do 2k zbog ovog ludila, jer se secam za ovoliko godina zivota da nikada nije bio preterano pozeljan kraj zbog udaljenosti i vremena putovanja, popularno se salilo da se ide na Orlovacu (da ne zameri ekipa odatle, inace jako fin kraj). Secam se i pre 20ak godina kad se islo kod kolega sa fakulteta koliko nam je trebalo da dodjemo. Problem je sto se nista bolje kraj nije od tada povezao, plus dodajte sadasnji saobracajni metez..a koliko jos ima slicnih naselja sa 3-4k novogradnjom..
 
Da, ja isto nisam lud da iskesiram 200 soma za stan u BG. Mogu da skupim kesh za pristojnu novogradnju kada bi rasprodao sve sto sam investirao, ali apsolutno ne vidim tu vrednost.

Ja kako vidim stvari stoje ovako, postoje gomile znakova da ne treba sad kupovati nekretnine u BG:

1. Nagli rast cena u kratkom periodu. Cene su skocile skoro 100% za nekih 6-7 godina sto je za nekretnine uvek pre znak manije nego normalnog trzista.
2. Komparativni 'proizvodi' kostaju manje. Bukurest, Atina, Sofija su jefitniji od BG i u apsolutnim brojkama i u odnosu na platu. U krugu 50 km od BG (Pazove, Indjija, Banovci, Pancevo) moze da se uzme gomila novogradnje za 1200e-1500e po kvadratu.
3. Abnormalna kompresija cena. Svuda u svetu postoje ekskluzivne lokacije, ako neko hoce da plati pogled na reku, Knez Mihajlovu i slicno to ce i da kosta, i treba kvadrat tu da bude 4-5k, ali Vidikovac i Zemunske kapije po 3k??? Isto vazi i za razliku cena starogradnje i novogradnje. Starogradnja kosta svega 5-10% manje od novogradnje na istom mestu sto je van svakog rezona.
OK, ali zašto je ovo problem. Ako je tržište takvo da postoji kritična masa kupaca koji je žele da žive na Vidikovcu ili u Zemunu za 3k/m2 ili kojima je iz nekog razloga milija socrealistička zgrada iz 60-ih nego nova zgrada, onda je to odlična vest za nas koji žele da žive u novovgradnjama u centru grada, jer za malo skuplju cenu dobijamo drastično bolji standard življenja. To je naručito prisutno u Beogradu, koji za razliku od gradova koje si gore naveo, objektivno nema adekvatnu saobraćajnu infrastrukturu i gde je kretanje iz jednog dela grada u drugi daleko teže i iziskuje neuporedivo više vremena nego u Bukureštu, Sofiji ili Atini, tako da ne vidim kako je ta "kompresija cena" kako je ti nazivaš loša stvar?

Na žalost, ja bih voleo da si u pravu, ali moja iskustva govore suprotno. Ogroman je pristisak na centralno jezgro grada, baš iz ovih razloga koje sam gore naveo i lokacija diktira cenu više nego bilo koji drugi parametar. Na primer, starogradnje u raspalom stanju na gornjem Dorćolu u zgradama bez lifta dobacuju 5k eur po m2, a slično je i na Krunskom vencu, Cvetnom trgu i ostalim delovima koji su vec mahom izgradjeni i gde nema slobodnih parcela za dalju gradnju.
 
OK, ali zašto je ovo problem. Ako je tržište takvo da postoji kritična masa kupaca koji je žele da žive na Vidikovcu ili u Zemunu za 3k/m2 ili kojima je iz nekog razloga milija socrealistička zgrada iz 60-ih nego nova zgrada, onda je to odlična vest za nas koji žele da žive u novovgradnjama u centru grada, jer za malo skuplju cenu dobijamo drastično bolji standard življenja. To je naručito prisutno u Beogradu, koji za razliku od gradova koje si gore naveo, objektivno nema adekvatnu saobraćajnu infrastrukturu i gde je kretanje iz jednog dela grada u drugi daleko teže i iziskuje neuporedivo više vremena nego u Bukureštu, Sofiji ili Atini, tako da ne vidim kako je ta "kompresija cena" kako je ti nazivaš loša stvar?

Na žalost, ja bih voleo da si u pravu, ali moja iskustva govore suprotno. Ogroman je pristisak na centralno jezgro grada, baš iz ovih razloga koje sam gore naveo i lokacija diktira cenu više nego bilo koji drugi parametar. Na primer, starogradnje u raspalom stanju na gornjem Dorćolu u zgradama bez lifta dobacuju 5k eur po m2, a slično je i na Krunskom vencu, Cvetnom trgu i ostalim delovima koji su vec mahom izgradjeni i gde nema slobodnih parcela za dalju gradnju.
Ogroman je pristisak na centralno jezgro grada, baš iz ovih razloga koje sam gore naveo i lokacija diktira cenu više nego bilo koji drugi parametar", bez greške je tako. Drugi se samo "šlepaju" uz ove cene
 
Ja mislim da bi srednja klasa trebalo da bude sa primanjima od preko 1.500 evra po osobi. Što znači da srednja klasa ne postoji. Jer ljudi sa primanjima od preko 1.500 evra ima manje od 10% u Srbiji.
 
Jel može neko ljudski da mi napise cene m2 po krajevima ? I kategorijama luksuz srednja niza tako nesto npr
 
OK, ali zašto je ovo problem. Ako je tržište takvo da postoji kritična masa kupaca koji je žele da žive na Vidikovcu ili u Zemunu za 3k/m2 ili kojima je iz nekog razloga milija socrealistička zgrada iz 60-ih nego nova zgrada, onda je to odlična vest za nas koji žele da žive u novovgradnjama u centru grada, jer za malo skuplju cenu dobijamo drastično bolji standard življenja. To je naručito prisutno u Beogradu, koji za razliku od gradova koje si gore naveo, objektivno nema adekvatnu saobraćajnu infrastrukturu i gde je kretanje iz jednog dela grada u drugi daleko teže i iziskuje neuporedivo više vremena nego u Bukureštu, Sofiji ili Atini, tako da ne vidim kako je ta "kompresija cena" kako je ti nazivaš loša stvar?

Na žalost, ja bih voleo da si u pravu, ali moja iskustva govore suprotno. Ogroman je pristisak na centralno jezgro grada, baš iz ovih razloga koje sam gore naveo i lokacija diktira cenu više nego bilo koji drugi parametar. Na primer, starogradnje u raspalom stanju na gornjem Dorćolu u zgradama bez lifta dobacuju 5k eur po m2, a slično je i na Krunskom vencu, Cvetnom trgu i ostalim delovima koji su vec mahom izgradjeni i gde nema slobodnih parcela za dalju gradnju.

Kompresija cena je znak ocaja kupaca koji kupuju po principu 'daj sta das' samo da nije preko 3k. Na normalnom trzistu ima za svakog ponesto i normalno bi raspon cena trebao biti mnogo veci nego sad. Npr u Becu cene pocinju od 3k za starogradnju u losim kvartovima do 15k u proseku za ekskluzivu u centralnom gradskom jezgru, sto je raspon cena od nekih 5 puta. U Beogradu je raspon cena od 2k do 6k okvirno ako iskljucimo ekstreme tipa Kula BnV, sto je skoro duplo manji raspon cena.
 
A srednja klasa kod nas je tačno šta?
Oni sto imaju oko 2500e po porodici npr. Ili malo preko. Ne spadaju u kategoriju programera vec vrhunskih stručnjaka u svom nekom drugom zanimanju. Sa jedne strane kao imaju novca i spadaju u top 10% plata a sa druge strane jedino sto mogu da priuste je <40m2 ili komforniju starogradnju Bogu iza nogu.
 
Kompresija cena je znak ocaja kupaca koji kupuju po principu 'daj sta das' samo da nije preko 3k. Na normalnom trzistu ima za svakog ponesto i normalno bi raspon cena trebao biti mnogo veci nego sad. Npr u Becu cene pocinju od 3k za starogradnju u losim kvartovima do 15k u proseku za ekskluzivu u centralnom gradskom jezgru, sto je raspon cena od nekih 5 puta. U Beogradu je raspon cena od 2k do 6k okvirno ako iskljucimo ekstreme tipa Kula BnV, sto je skoro duplo manji raspon cena.

S jedne strane znak očaja, s druge indikator da još uvek ima dosta love na tržištu koja čeka da bude potrošena na cigle.
 
Oni sto imaju oko 2500e po porodici npr. Ili malo preko. Ne spadaju u kategoriju programera vec vrhunskih stručnjaka u svom nekom drugom zanimanju. Sa jedne strane kao imaju novca i spadaju u top 10% plata a sa druge strane jedino sto mogu da priuste je <40m2 ili komforniju starogradnju Bogu iza nogu.
Ljudi koji imaju 2500 EUR po porodici su nisu nikakvi vrhunski stručnjaci, čak ni prosečni ako govorimo o ljudima koji imaju profesionalna zanimanja. Na primer, ako si "običan" pravnik, ekonomista, inžinjer i imaš bar 30 godina starosti i 5+ godina radnog iskustva, teško da možeš da zaradjuješ manje od 1200 eur u Beogradu. Ako si iole ambicioznan i stručan, ali opet ne nužno vrhunski lekar, advokat, stomatolog, bez problema ostvaruješ 2-2,5X veći prihod od ovog osnovnog koji sam naveo. Isto tako, ako si stručan keramičar, tesar, geometar, itd. možeš dobaciti do tog prihoda ukoliko si posvećen poslu i želiš da radiš. Paušalci koji imaju svoje male biznise gde nude usluge od grafičkog dizajna do izrade web stranica i digitalnog marketinga takođe lako mogu da dobace do ovih cifara. To ti je danas srednja klasa u najboljem slučaju.
 
Kompresija cena je znak ocaja kupaca koji kupuju po principu 'daj sta das' samo da nije preko 3k. Na normalnom trzistu ima za svakog ponesto i normalno bi raspon cena trebao biti mnogo veci nego sad. Npr u Becu cene pocinju od 3k za starogradnju u losim kvartovima do 15k u proseku za ekskluzivu u centralnom gradskom jezgru, sto je raspon cena od nekih 5 puta. U Beogradu je raspon cena od 2k do 6k okvirno ako iskljucimo ekstreme tipa Kula BnV, sto je skoro duplo manji raspon cena.
Ako uzmeš u obzir rubne beogradske opštine- Mladenovac, Sopot, Barajevo, itd. prilično sam siguran da se stanovi prodaju daleko ispod 2k eur po m2. Ako izbaciš ekstremne vrednosti na obe strane, neki raspon cena u Beogradu je od 1200 do 6000 eur po m2, dakle ne vidim razliku o odnosu na Beč.
 
Ako uzmeš u obzir rubne beogradske opštine- Mladenovac, Sopot, Barajevo, itd. prilično sam siguran da se stanovi prodaju daleko ispod 2k eur po m2. Ako izbaciš ekstremne vrednosti na obe strane, neki raspon cena u Beogradu je od 1200 do 6000 eur po m2, dakle ne vidim razliku o odnosu na Beč.
Jeste tacno da te rubne opstine pripadaju gradu Beogradu, ali su toliko udaljene od njega da nema smisla njih uzimati u obzir za ovakvu analizu. One su od Beograda udaljene jos malo kao Bec od Bratislave. Jos kad bi uzeo u obzir i neko selo u okolini Mladenovca gde su nekretnine 200-300e/m2, raspon je jos veci :)
 
Ljudi koji imaju 2500 EUR po porodici su nisu nikakvi vrhunski stručnjaci, čak ni prosečni ako govorimo o ljudima koji imaju profesionalna zanimanja. Na primer, ako si "običan" pravnik, ekonomista, inžinjer i imaš bar 30 godina starosti i 5+ godina radnog iskustva, teško da možeš da zaradjuješ manje od 1200 eur u Beogradu. Ako si iole ambicioznan i stručan, ali opet ne nužno vrhunski lekar, advokat, stomatolog, bez problema ostvaruješ 2-2,5X veći prihod od ovog osnovnog koji sam naveo.
Ne bi bilo lose da za ovakve tvrdnje dobijemo i neki link sa statistikom. Ovo znas na osnovu cega? Pretpostavljas, cenis, ili samo smatras? Ako je bez problema, to mu dodje neka medijana, il kako...
 
Vrh