Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne, ne bih u selo, moje pitanje je bilo da li dobar put i eventualno Expo2027 menjaju priču .. nemam osećaj, nikad nisam bila, ne razumem se previše, zato sam i pitala ..

Ne razumem čemu odmah ti iskompleksirani odgovori, msm možeš da napišeš klasično selo ne vidim neki potencijal za mene je grad grad, ili kao što je neko rekao da misli da beogradska predgradja nisu urbanizovana, razvijena i poželjna za život i da nismo blizu situacije na zapadu gde je život u predgradju sasvim uobičajen .. ili da ne odgovoriš na pitanje ako misliš da nije vredno normalnog odgovora

U svakom slučaju hvala svima na komentarima, pitala sam više iz radoznalosti nego iz neke ozbiljnije namere
Pa i dao sam ti normalan odgovor. Sad si bar naučila da je to selo, a nisi znala. Najkonkretnije moguće. A i što da ne predložim uzgoj svinja kad je to svojstveno tom kraju. Nekome je i to interesantno. Kilo čvaraka u Srbiji je skuplje nego kilo pršute u Crnoj Gori recimo. Pozdrav.
 
Slobodno pitaj sve što te zanima vezano za Mladenovac i okolinu 💪

Nije loša opcija uopšte i možeš tamo živeti sasvim sređen i miran život. Ako se odlučiš da kupiš stan blizu autobuske stanice u centru Mladenovca, sve ti je na dohvat ruke. Do Kosmaja Ima 10 minuta autom, pijaca je u samom centru, mnogo je kvalitetnija i povoljnija u odnosu na Beograd, bazen je odličan i nalazi se 700 m od centra... imaš više parkova za rekreaciju koji nisu baš veliki, ali su sasvim Ok. Sela u okolini Mladenovca su predivna, pogotovo kada ideš od Selters banje ka Kosmaju❤️. Sa leve strane kilometrima nije dozvoljena gradnja i priroda je besprekorno očuvana, kao da se na drugoj planeti. U gradu postoje tri osnovne škole, svako selo ima manju osnovnu školu do petog razreda osnovne, a onda se deca prebacuju u grad. Koliko znam, postoje manji vrtići i u selima, kao i ambulante. Od srednjih škola postoji gimnazija i tehnička škola, a dobar deo đaka putuje dvadesetak kilometara u Ekonomsku i Trgovačku školu koja se nalazi u Sopotu. Dosta učenika putuje svaki dan u Beograd u srednju.

Baš lepu novogradnju imaš u naselju Tozino voće i 25 maj. Oba su relativno blizu centru i imaju sve što je potrebno.

Ako baš želiš novogradnju na Kosmaju, to malo komplikuje stvari, jer nije blizu centru i mišljenja sam da u slučaju takvog izbora treba da nabaviš auto.
Sa leve strane
Hvala ti. Nisam znala, meni je logično da ako su lokaciju nazvali Kosmaj Residence, da se nalazi na samom Kosmaju😶

Drago mi je ako nisu uništili Kosmaj sa novogradnjom jer to bi trebalo biti zakonom zaštićeno područje.
Unistili su rogacu(vec je niklo nekoliko zgrada),a ima i vise koracice kosmiko hill ,pored vinograda nicu porodicne kuce sad grade i pored samog puta itd.
 
Užas sa kakvim bednim izgovorima za ljudska bića delimo ovu Zemlju.
Re kninske priče.
 
Zavisi o cemu pricamo, vidim i ja na oglasima suterene i potkrovlja sa kosinom koliko ti dusa hoce, gde (verujem) mnogo lakse moze da se dogovori cena, ali to prosto nit gledam nit me zanima. Za ovo sto smo gledali do sada (2-5 sprat, 2.5, 3.0), trazili su dobro preko 2k za ruinirane stanove (od parketa do plafona). Tu ni za 100e nece da smanje cenu, a da ne pricamo o ceni koju bih ja nudio za stan u takvom stanju...
Prosto, ljudi su zasrafili u glavi te pare, toliko im treba i toga se drze.
Treba vise nas kupaca da im ponudi REALNU cenu stana pa ce da im se u glavi te zacrtane pare razsrafe😎
 
Zanimljiv video o cuvenom Expo2027..
Srbija mozda nece profitirati, ali neki pojedinci sigurno hoce.
Treba vise nas kupaca da im ponudi REALNU cenu stana pa ce da im se u glavi te zacrtane pare razsrafe😎
Prodace po zacrtanoj ceni samo ako plate budu otisle gore barem 20-30% a cene budu ostale iste.
 
Screenshot_20240312_070952.jpg
 
Ne mislim da je taj sistem nastao '45 godine, pre bih rekla da si u institucije za vreme SFRJ solidno funkcionisale i nisu vodile propadanju društva kao danas. Imali smo pravosuđe, a ne krivosuđe, nije bilo građevinske mafije, već su preduzeća dodeljivala stanove porodicama, prosveta je kvalitetno radila posao, čak su se i najveći svetski državnici školovali u SFRJ ili slali decu na školovanje, zdravstvo je bilo solidno... daleko od toga da je taj sistem bio bez mane bilo je problema i tada, ali daleko od ovog kolapsa kao danas.

Cene nekretnina o kojima pišemo na ovoj temi su upravo čist rezultat opšte korupcije i organizovanog kriminala.
Управо су водиле пропадању друштва. Ви живите у Југоносталгичном облаку. “Револуционарни систем
м”заснован на отимачини, демагогији и пресипању из шупљег у празно, односно ураниловци. Отимало се од једних да би се давало другима. И НИЈЕДАН сегмент тако постављеног друштва није функционисао. Ни економија, ни просвета, ни здравство… Зато се и урушило, и направило место за данашње лешинаре.
 
Evo iz prve ruke, ima slobodnih stanova u nekoliko zgrada u BW. U dve je useljenje novembar i decembar ove godine tako da se mora stici plan otplate tj mora se platiti 70% kao prva rata. Cene su od 3200 do 3500 sa pdv po kvadratu za stanove 89 kvm. Naravno, zgrade nisu uz vodu i gldaju prema gradu itd
Ne kapiram zasto bi neko uzimao starudiogradnju na NBG po 3000 eur/m2 koja ne gleda na reku, nema podzemen garaze, ima problem sa izolacijom itd... Ne hvalim BW tj nisam fan projekta ali ovo mi deluje razumnije nego NBG ili neke zgrade po ulicicama na Zvezdari po 4000 eur/kvm
 
Ne kapiram zasto bi neko uzimao starudiogradnju na NBG po 3000 eur/m2 koja ne gleda na reku, nema podzemen garaze, ima problem sa izolacijom itd... Ne hvalim BW tj nisam fan projekta ali ovo mi deluje razumnije nego NBG ili neke zgrade po ulicicama na Zvezdari po 4000 eur/kvm
Taj deo niko ne kapira :) vrlo cudna situacija. Zato bas i kazem, ako cena ikad bude pocela da pada, bilo bi mi logicno da krene od periferije i starogradnje. BW je toliko koliko je, ne cudi me previse, cude me ovi drugi i kako oni uspevaju da prodaju nesto.
 
Jos kad krene Expo i stanovi tamo po 2500-3000 eur po kvm... NBG ce ocekivati 5000 :)
 

Dragi gastarbajteri, Vladice R., Dziajdzo, Pera Zdera... vi ste jedina nada investitora za kupovinu nekretnina po ovim cenama. Od lokalaca jedino vlasnici IT firmi, programatori i tajkuni su prave musterije. Cene moraju pasti, nijedna laz nije doveka, treba ovo izdrzati. :)
Da li će i koliko pasti niko ne zna. Svako ima svoja predviđanja. Ja sam rekao da sam isto mislio i da sam pogrešio. Kao što sam i rekao, našao sam stan i kupio zato što sam našao, po meni, najbolji odnos cene, kvaliteta, uslova otplate (7 rata bez kamate), lokacije, i svega što je meni važno u ovom trenutku. Čak i da cene padnu 10% ili 20% to će biti neki broj godina ali tamo neke 2038 gotovo sa sigurnošću mogu tvrditi da će moj stan tada da vredi više nego sada. Opet kažem zbog poreske politike stan morate da kupite na min 10 godina da ne bi plaćali porez na kapitalnu dobit prilikom prodaje. A za tih 10+ godina cene će ići na gore.
Pa evo vam jedan podatak - sada je prosečna cena kvadrata 2000 $ u KIJEVU!! Sada znači u Kijevu da kupujete je 2k kvadrat a ne znate da li ćete imati stan sutra! Kako onda neko očekuje da će u BGu da cena kvadrata bude 1300e?! U najgorem slučaju barem neće da doleti nikakva bomba da sruši taj stan:)
 
U medjuvremenu, prosečna kirija u Pešti 634E

Još se žale da im je skupo. Kolike su plate medicinskih radnika u Pešti npr. Bilo bi dobro uporediti sa Beogradom.

Pa se posle pitaju ljudi što treba hitnoj dva sata da dođe, ako uopšte i dođe.

A nije baš da će tražnja za gore pomenutom službom da opada u budućnosti, s obzirom na demografsku sliku.
 
3. 12og marta izlazi CPI. Pricao sam ranije da je jedan od boljih pokazatelja gde inflacija ide zapravo M2 koji je identican sa kretanjem inflacije s'tim sto inflacija laguje 18 meseci, sto znaci da na osnovu toga mi bi trebali da vidimo malo veci pad inflacije u US (mozda 2.6% ili 2.7%) i to bi potvrdilo to kretanje. U slucaju da skoci vise, imacemo problem sa spustanjem kamata onda u skorije vreme. Pricao sam i o ovome, celo trziste je toliko optimisticno da rast inflacije mozda i nije tako cudno i bas iz tog razloga centralne banke bi morale da nam isteraju to iz glave da budemo toliko pozitivni. Opet videcemo, po pravilu, moralo bi da ide dole.
Samo da se nadovezem na ovo, 3.2% je na kraju ali vec su izasla predvidjanja koja su obicno tacna da ce za sledeci mesec da bude 2.6% (+-0.1) sto ce potvrditi ubrzani pad inflacije. Ovo je onaj faktor koji laguje, crna tackica i ravan period pred jos jedan pad je ono sto se ocrtava kod inflacije sada i zato mislim da ce dole. U tom slucaju april bi bio na 2.6% i maj bi vec bio negde oko 2% i sada je samo pitanje da li ce FED reagovati pre tih 2% ili posle toga gde bi morali da spustaju kamate. Sto duze budu cekali i sporije spustali, time postoji opasnost da se ode u deflaciju. Mislim da ce ovo biti glavna stvar u ovoj 2024 i naravno da li ce banke sada opstati bez ovog BTFP-a koji je ukinut juce.
1710252526964.png
 
Samo da se nadovezem na ovo, 3.2% je na kraju ali vec su izasla predvidjanja koja su obicno tacna da ce za sledeci mesec da bude 2.6% (+-0.1) sto ce potvrditi ubrzani pad inflacije. Ovo je onaj faktor koji laguje, crna tackica i ravan period pred jos jedan pad je ono sto se ocrtava kod inflacije sada i zato mislim da ce dole. U tom slucaju april bi bio na 2.6% i maj bi vec bio negde oko 2% i sada je samo pitanje da li ce FED reagovati pre tih 2% ili posle toga gde bi morali da spustaju kamate. Sto duze budu cekali i sporije spustali, time postoji opasnost da se ode u deflaciju. Mislim da ce ovo biti glavna stvar u ovoj 2024 i naravno da li ce banke sada opstati bez ovog BTFP-a koji je ukinut juce.
Pogledajte prilog 192238
Voleo bih da čujem mišljenje nekog stručnijeg, ali mislim da ukidanje BTFP-a neće promeniti gotovo ništa. Banke će opet pozajmljivati od FED-a, i imaće druge pristupe širem spektru kreditnih olakšica da spreče privremena pitanja likvidnosti. Banke su znatno bolje kapitalizovane nego 2008. godine i, kao što vidimo, mnoge su preventivno povećale rezerve likvidnosti i nastavile sa kreditnim aktivnostima, doduše po visokim kamatnim stopama. Naravno, mnogo toga podleže analizi, ali ukidanje BTFP-a ne treba doživljavati tako tragično; to je bila samo jedna od mera koje su banke umele da iskoriste dobro.
 
Voleo bih da čujem mišljenje nekog stručnijeg, ali mislim da ukidanje BTFP-a neće promeniti gotovo ništa. Banke će opet pozajmljivati od FED-a, i imaće druge pristupe širem spektru kreditnih olakšica da spreče privremena pitanja likvidnosti. Banke su znatno bolje kapitalizovane nego 2008. godine i, kao što vidimo, mnoge su preventivno povećale rezerve likvidnosti i nastavile sa kreditnim aktivnostima, doduše po visokim kamatnim stopama. Naravno, mnogo toga podleže analizi, ali ukidanje BTFP-a ne treba doživljavati tako tragično; to je bila samo jedna od mera koje su banke umele da iskoriste dobro.
Sto ce na kraju voditi ka tome da imamo QE neke forme uvek i stalno za banke, isto tako likvidnost je pocela da raste globalno sto se i vidi po trzistima. Za sada ovi sto pricaju o nastavku rasta cena nekretnina su u pravu samo na osnovu tih podataka.
 
Vrh