Šta je novo?

Cene nekretnina

Mislim da si ti u zabludi i da ne poznaješ grad u kome živiš.
Samo uzmi i saberi i pomnoži sve te brojeve koje si naveo. Saberi koliko je to milijardi prihoda samo u Beogradu. Pa reci sam sebi da li je realno da u Beogradu cirkuliše toliko para.
Voleo bih da je tako, ali upoznao sam stotine ljudi u Beogradu, većina njih može da sanja i o 2000 evra a ne o 3000.
35.000 X 100.000 porodica=?
Jel realna cifra?
Ja mislim da je ta cifra otprilike 3-4 puta veća i da je oko 10-13 milijardi eura ukupno.
 
35.000 X 100.000 porodica=?
Jel realna cifra?
Ja mislim da je ta cifra otprilike 3-4 puta veća i da je oko 10-13 milijardi eura ukupno.

Ајде да пробам ја да изводим ову твоју рачуницу.
Такстиста има 12000 у Београду. Сваки заради минимално 2000 евра месечно а они вреднији и двоструко више. Узмимо да има 3000 тих вреднијих.
(9000*2000+3000*4000) * 12 = 360.000.000 евра
Око 100 хиљада предузетничких породица. Можемо ли да рачунамо да предузетничке породице у просеку зараде 5000 евра месечно?
Дакле: 100.000 * 5000 * 12 = 6.000.000.000

"zubari, lekari privatna praksa, IT, arhitekte, notari, advokati, sportisti, investitori, brokeri, voditelji, estrada, glumci, politicari.)"
Не знам колико имамо наведених у овом пасусу али ајде да рачунамо 70000 и да кажемо да су им просечна примања 2500 евра? (ако негде грешим исправи ме)
70.000 * 2500 *12 = 2.100.000.000
По твојој рачуници ово је сигурно још много више.

Додао си и 4 милијарде евра дознака. Мито и корупцију нећемо да рачунамо овог пута.

Овде имамо скоро 13 милијарди евра годишњих прихода само за ову групу од цирка 250 хиљада људи. Онако офрље израчунато.

Бруто друштвени производ целе СРБИЈЕ је 69 милијарди евра. Ако ти сматраш да 250 хиљада људи у Београду ствара 20% БДП-а само кроз приходе, онда немам шта даље да причам.

Можда се ја не разумем па лупетам али ипак ми делује да ти претерујеш.
 
Koliko BDP na nivou Srbije je u Beogradu? Ženina snajka radi u jednoj privatnoj zubarskoj ordinaciji, kaže Januar poprilično slab, vlasnica nije ni 5000e uzela pa kuka, e sad ne provlače ni oni kroz knjige sve.
 
A jel ulazi direktno u BDP doznaka, prihod pausalca koji zvanično ima platu 40k, a zaradi možda i 300k mesečno, neoporezovan keš?
Ispada da BDP nije baš dobar podatak za ovo što diskutujemo...
Koliki je prihod od 150k nekretnina u renti, ako je prosečna renta recimo 7.000 eura godišnje?a više je trenutno , ali nema veze .To je milijarda jel tako?
300.000 porodica recimo a 1.000 eura prosečna plata. To je recimo 450.000 plata (nisu svi zaposleni) X 12 meseci..
To je 5 milijardi.
Dve stavke 6 milijardi eura..
A prosek prihoda je više od 1 000 eura, po članu, prosečno..

Siva ekonomija je 20-30%, pogledaj malo po netu. Moja logika je da procentualno mnogo više sivog i crnog keša završi kod najbogatijih, a to je ova ekipa o kojoj mi pričamo.
a u toj ekipi ima i porodica koje prave pare i u drugim državama, od njihovog BDP-a. Takvih ima preko 100k, posredno i neposredno. 50k stranaca trenutno ima u Beogradu, možda i više
 
Нек је 20% потцењен БДП, и нек је 40% у Београду. То је око 33 милијарде у Београду. А ми ми само у приходима људи дођосмо до 20 милијарди најлаганије. И то само код те богатије половине.
Већи део тих пара негде уђу у легалне токове. И дознаке и неопорезован кеш...
Просто прецењујеш број људи са високим приходима.

Иначе, удео прихода у бруто друштвеном производу је не већи од 60%.

Дођосмо до тога да је у Београду удео 80%.
Што је просто смешан податак ако узмемо све у обзир.
Укупан приход свих запослених у Београду (на црно, бело и сиво) по мојој процени не прелази 15 милијарди евра годишње.
Ако има неко писменији нека ме исправи. Ово је онако паушална процена на основу података који су мени доступни и уз мало (не превише) анализирања.
 
Нек је 20% потцењен БДП, и нек је 40% у Београду. То је око 33 милијарде у Београду. А ми ми само у приходима људи дођосмо до 20 милијарди најлаганије. И то само код те богатије половине.
Већи део тих пара негде уђу у легалне токове. И дознаке и неопорезован кеш...
Просто прецењујеш број људи са високим приходима.

Иначе, удео прихода у бруто друштвеном производу је не већи од 60%.

Дођосмо до тога да је у Београду удео 80%.
Што је просто смешан податак ако узмемо све у обзир.
Укупан приход свих запослених у Београду (на црно, бело и сиво) по мојој процени не прелази 15 милијарди евра годишње.
Ако има неко писменији нека ме исправи. Ово је онако паушална процена на основу података који су мени доступни и уз мало (не превише) анализирања.
Druže, izvini, ali nemam sad vremena da izvedemo računicu. Sutra ću sesti i napisati detaljno. Poreska implikacija kupovine stana od 100k eura je 2.500 eura .. o kojem bdp-u pričaš?
 
Вредност свега произведеног у Београду (роба и услуга) за претходну годину била је око 33 милијарде евра и то када додамо 20% на званичну статистику. 69*0,4*1,2=33.
Ајде да узмемо то као полазну тачку за ту твоју рачуницу. Треба узети у обзир да су у Београду регистроване практично све фирме које послују и стварају вредност на територији целе Србије.
Значи још једном да поновимо, на територији града Београда се за целу претходну годину створила вредност од 33 милијарди евра.
 
Вредност свега произведеног у Београду (роба и услуга) за претходну годину била је око 33 милијарде евра и то када додамо 20% на званичну статистику. 69*0,4*1,2=33.
Ајде да узмемо то као полазну тачку за ту твоју рачуницу. Треба узети у обзир да су у Београду регистроване практично све фирме које послују и стварају вредност на територији целе Србије.
Значи још једном да поновимо, на територији града Београда се за целу претходну годину створила вредност од 33 милијарди евра.
Da uprostimo stvar. Napiši ti računicu za 300k beogradskih porodica koliko prave para na godišnjem nivou (prihod neto). Računamo da je to 900.000 ljudi i da 450.000 radi, recimo ili daj predlog ako misliš da nije tako. Ostalo su deca i nezaposleni. Prihodi su plate, rente i sav ostali neto prihod. Za bogatiji deo Beograda. Zbirni i prosek po porodici..
Jel može?
 
Poslednja izmena:
"Labor share" nije veći od 60% nigde u Evropi pa nije ni u Srbiji.
BDP Beograda sa sve sivom i crnom ekonomijom nije veći od 33 milijarde evra.
Od tih 33 milijarde oduzimam 20% jer postoji ogroman broj (najvećih) firmi koje su registrovane u Beogradu a prihode ostvaruju van Beograda.
Pomnožimo 26,4 sa 0,6 i dobijemo 15,8 milijardi evra ukupnih prihoda svih ljudi u Beogradu.

Ako bogatija polovina zaradi 75% prihoda (ovo je proizvoljno) dolazimo do toga da bogatija polovina Beograda prihoduje 11,9 milijardi evra za godinu dana.
Ako uzmemo zdravo za gotovo tvoj podatak u Beogradu imamo 600 hiljada porodica i podelimo 11,9 milijardi evra sa 300 hiljada bogatijih porodica, dolazimo do toga da bogatije porodice Beograda zarađuju 39600 evra godišnje iliti 3300 evra mesečno.

U tih 300 hiljada ulaze i oni koji imaju sto miliona i oni koji imaju 10 miliona i oni koji imaju 3000. Dakle, možemo slobodno reći da od tih 300 hiljada porodica, bar 60% prihoda odlazi na prvih 10% iliti 30 hiljada porodica.

Dakle na preostalih 270 hiljada bogatijih porodica odlazi 7,1 milijardi evra. I dolazimo do cifre od 2200 evra po porodici. Što je sa oscilacijama unutar tih 270 hiljada porodica potpuno realan podatak. Jer neki imaju 3500 neki imaju 1700 ali tu je to.

Ovo sam sve izračunao onako iz glave, bez imalo "štelovanja" i navlačenja na svoju vodenicu. Trudio sam se da budem maksimalno objektivan i korektan.
 

Iz teksta, Republicka statistika, feb 2023 :
U rasponu od 150.001 do 200.000 dinara platu je primilo 3,1 odsto zaposlenih i to je ukupno 63.029 radnika.

Od 200.001 do 300.000 dinara za februar primilo je 2,2 odsto što je 44.730 "nameštenika".

Više od 300.000 dinara primilo je 1,7 odsto, odnosno 34.564 zaposlena
 

Iz teksta, Republicka statistika, feb 2023 :
U rasponu od 150.001 do 200.000 dinara platu je primilo 3,1 odsto zaposlenih i to je ukupno 63.029 radnika.

Od 200.001 do 300.000 dinara za februar primilo je 2,2 odsto što je 44.730 "nameštenika".

Više od 300.000 dinara primilo je 1,7 odsto, odnosno 34.564 zaposlena

Što se tiče Avantija, 97 od 100 ljudi u Beogradu ne zaslužuje da živi u njemu po ovoj statistici :)
 
Neodoljivo me nešto ovde podseća na besede o Ante Markoviću i eto kako dinar bio konvertibilan -sedam dinara za 1DM, ma mogao si sa njim u London da ideš i menjaš za funte,
pa onda ono "kupio sam Mazdu 323 i video rekorder Hitachi, delili viškove bre koleginica Jugo pazarila, sve bilo super nego dušmani ga srušiše".
Da ne bude da i ova priča ima tužan kraj 😃.
 
Kako javlja Republički zavod za statistiku (RZS), februarska plata je isplaćena za 2.033.229 zaposlenih i ovaj podatak pokazuje da nisu svi dobili zarađeno, jer drugi statistički izveštaj pokazuje da je registrovana zaposlenost u prvom kvartalu ove godine bila veća – 2.349.747 osoba, konstatuje "Politika".


Ukupno 14,8 odsto radnika primilo je platu u iznosu do 39.999 dinara. To je 300.913 zaposlenih tako da je zaključak da minimalac prima možda stotinak hiljada građana manje nego ranije.


Od 40.000 do 60.000 dinara primilo je 32,6 odsto zaposlenih i to su 662.823 radnika.


Inače, medijalna neto zarada koju prima polovina zaposlenih za februar 2023. godine iznosila je 62.239 dinara.


Neto platu u iznosu od 100.001 do 150.000 dinara dobilo je 11,1 odsto zaposlenih. To je 225.685 građana.


U rasponu od 150.001 do 200.000 dinara platu je primilo 3,1 odsto zaposlenih i to je ukupno 63.029 radnika.


Od 200.001 do 300.000 dinara za februar primilo je 2,2 odsto što je 44.730 "nameštenika".

Više od 300.000 dinara primilo je 1,7 odsto, odnosno 34.564 zaposlena.



Jel zbir ovog boldovanog 2.349.747?
 
Auh, hvala Beki za info a pogotovo za minimalac. Drugar radi sad vec pune tri godine u poznatoj prodavnici auto delova na Medakovicu kao magacioner/prodavac (ne bih otkrivao ime radnje, brzo se sazna), nezadovoljan je jer prima taj minimalac od 41.000 na racun, a ostatak od 250 eura mu daje gazda u koverti. Oseca se obespravljeno. Ja sam mu rekao, "nema veze sto nemas kredit, imas svoj krov nad glaom jer zivis s kevom, ali ce ti penzija biti mala jer si zakinut posto ti plata nije na full iznos..."
 
A ako punoletnih ima 5,1 milion, mada mozes da radis od petnaeste godine, casticemo ih racunajuci od osamnaeste, divota je sto 2,3 miliona prima platu.

Kada oduzmemo 1,6 miliona penzionera, 250 000 studenata (mada ima i studenata koji rade), ajde i nek je 18 plus srednjoskolaca 150 000, to su 2 miliona.

Znaci da 800 hiljada ljudi ne radi, a 2,3 miliona radi.

To je tih njihovih nekih 9 posto nezaposlenosti 😁
 
Auh, hvala Beki za info a pogotovo za minimalac. Drugar radi sad vec pune tri godine u poznatoj prodavnici auto delova na Medakovicu kao magacioner/prodavac (ne bih otkrivao ime radnje, brzo se sazna), nezadovoljan je jer prima taj minimalac od 41.000 na racun, a ostatak od 250 eura mu daje gazda u koverti. Oseca se obespravljeno. Ja sam mu rekao, "nema veze sto nemas kredit, imas svoj krov nad glaom jer zivis s kevom, ali ce ti penzija biti mala jer si zakinut posto ti plata nije na full iznos..."
Zahvali se Ani, ona je postavila te podatke par postova iznad mog 😉
 
"Labor share" nije veći od 60% nigde u Evropi pa nije ni u Srbiji.
BDP Beograda sa sve sivom i crnom ekonomijom nije veći od 33 milijarde evra.
Od tih 33 milijarde oduzimam 20% jer postoji ogroman broj (najvećih) firmi koje su registrovane u Beogradu a prihode ostvaruju van Beograda.
Pomnožimo 26,4 sa 0,6 i dobijemo 15,8 milijardi evra ukupnih prihoda svih ljudi u Beogradu.

Ako bogatija polovina zaradi 75% prihoda (ovo je proizvoljno) dolazimo do toga da bogatija polovina Beograda prihoduje 11,9 milijardi evra za godinu dana.
Ako uzmemo zdravo za gotovo tvoj podatak u Beogradu imamo 600 hiljada porodica i podelimo 11,9 milijardi evra sa 300 hiljada bogatijih porodica, dolazimo do toga da bogatije porodice Beograda zarađuju 39600 evra godišnje iliti 3300 evra mesečno.

U tih 300 hiljada ulaze i oni koji imaju sto miliona i oni koji imaju 10 miliona i oni koji imaju 3000. Dakle, možemo slobodno reći da od tih 300 hiljada porodica, bar 60% prihoda odlazi na prvih 10% iliti 30 hiljada porodica.

Dakle na preostalih 270 hiljada bogatijih porodica odlazi 7,1 milijardi evra. I dolazimo do cifre od 2200 evra po porodici. Što je sa oscilacijama unutar tih 270 hiljada porodica potpuno realan podatak. Jer neki imaju 3500 neki imaju 1700 ali tu je to.

Ovo sam sve izračunao onako iz glave, bez imalo "štelovanja" i navlačenja na svoju vodenicu. Trudio sam se da budem maksimalno objektivan i korektan.

Avanti hoce da sabere i dohodak od rada i dohodak od kapitala. Medjutim, dohodak od kapitala je jako koncentrisan i tu nema govora o vlasnistvu nad kapitalom i znacajnom dohotku od rente i sl. kod sirokog procenta populacije.

Top 1% domacinstava uzima 10-20% dohotka. Na BDP od 69 mlrd. i 2.6 mil. domacinstava, to je 6.9-13.8 mlrd. i 26 hiljada domacinstava, odnosno prosecno 250-500 hiljada evra godisnje bruto po domacinstvu. Prag za top 1% je verovatno negde oko 100-150 hiljada evra godisnje bruto. Sledećih 9% domacinstava uzima 20-30% dohotka. To je 13.8-20.7 mlrd. i 230 hiljada domacinstava u celoj Srbiji, odnosno prosecno 60-90 hiljada evra godisnje bruto po domacinstvu. Prag za top 10% je verovatno negde oko 30-50 hiljada evra godisnje bruto po domacinstvu. Svi ostali imaju manje od toga, odnosno manje od 3-4 hiljade evra mesecno bruto po domacinstvu.
 
nezadovoljan je jer prima taj minimalac od 41.000 na racun, a ostatak od 250 eura mu daje gazda u koverti. Oseca se obespravljeno. Ja sam mu rekao, "nema veze sto nemas kredit, imas svoj krov nad glaom jer zivis s kevom, ali ce ti penzija biti mala jer si zakinut posto ti plata nije na full iznos..."

Zar minimalac sad nije oko 47.000?

Zapravo tvoj drug nema svoj krov nad glavom jer živi sa majkom, što i nije normalna porodična dinamika odraslih ljudi. Penzija je tu najmanji problem jer je pitanje da li će postojati i u kom obliku dok se do nje dođe.
 
Zapravo tvoj drug nema svoj krov nad glavom jer živi sa majkom, što i nije normalna porodična dinamika odraslih ljudi.

Ovo je dosta prisutno i kod nas i u Evropi, ljudi žive i u 30-im sa roditeljima jer nemaju novca da reše stambeno pitanje.
 
Pa to i kažem, nema krov nad glavom. Ljudi žive i u 40im i u 50im, znam više primera, što ne znači da tako treba i da je normalno.
 
Vrh