Šta je novo?

Cene nekretnina

Od tih koje si naveo samo se za Vidikovac može reći da je stvarno lep kraj za život, ali cene u novogradnji su tamo astronomske (trenutno od 2500 naviše).

Voždovac stvar ukusa i rekao bih samo određeni delovi, Mirijevo takođe, ovo ostalo je dosta bezveze.
 
Kad su krenuli da zidaju 2020 nudili po 2,6K sa pdvom, baš nadjoh mail.
Pa šta ovde košta 5.730/m2 (ako sam dobro izračunao), blindirana vrata, pogled? Ovde se agencija blamira uzimajući ovo u portfolio.
meni su nudili za 3250 ako se dobro secam, 2022. Cak me i zvali par puta iako sam rekao ne. Cela zgrada je kriminalno uradjena sto se tice zavrsnih radova u zajednickim prostorijama a i fus u stanovima sam video.
 
Od tih koje si naveo samo se za Vidikovac može reći da je stvarno lep kraj za život, ali cene u novogradnji su tamo astronomske (trenutno od 2500 naviše).

Voždovac stvar ukusa i rekao bih samo određeni delovi, Mirijevo takođe, ovo ostalo je dosta bezveze.
Bela Vista i Silva su na početku imale stanove za 2.200 sa PDV-om, stanovi sa 2 spavaće. Galensov Woodstar je bio do skoro 1600-1900 sa PDV-om. Poslednjih 30-40% stanova dignu cene 20%-30%, ako si ozbiljan kupac juriš u ranoj fazi, cenkaš se.
Drugari su pre 5 meseci kupili New Minel za 3.000 sa PDV-om, stanovi od 65m2..
Gornji Zemun.. radili smo gomilu procena i cene su 1.800-2.500 sa PDV-om.. Paunov Breg je bio na početku u pretprodaji 2.300 sa PDV-om, pre 6 meseci.
Jel su to jake cene?
 
Neverovatno mi je sta pisu ljudi za koje sam smatrao da stvarno imaju ozbiljno znanje i iskustvo i neku svest gde žive..
Prosecna plata u Beogradu je tolika kolika je, odnosno RZS izbaci koliko je prosek po poreskim prijavama. Da li vi svi zajedno mislite da se ovolike rente i cena kvadrata placa iz plate i samo iz plate? U Srbiji ima preko 500k 'nekretnina' koje se izdaju, stanovi, lokali, hoteli, apartmani, hale, zemlja. Jos ko zna koliko nekretnina rentaju naši ljudi po svetu. Da ne idemo dalje, to je prihod od verovatno milijardu eura godisnje, koji je jako slabo oporezovan. To je keš koji je u slamaricama i od kojeg se dalje kupuju nekretnine, rentaju veće nekretnine itd.
Ako je BPD Srbije oko 70 milijardi, sigurno ima još 5-6 milijardi koje 'nisu u knjigama', a možda i mnogo više, a da ne pričamo o kriminalu..

Plate i kamata na kredite su sporedna stvar na tržištu nekretnina, 70% je kešijana koja nije oporezovana.. Neko juče reče da ovi što imaju velike plate 'na belo' nemaju dodatnih prihoda, kao u fazonu ne treba im imaju velike plate. Pa ti ljudi skoro po pravilo prave još para od kamata, rente, dividendi... Tržište formira cenu nekretnina, a naša ekonomija je takva kakva je i ima mnogo neoporezovanog novca koji se ponovo ulaže u velikom procentu u nekretnine. Skoro sve zanatlije uzimaju keš. Ima ih preko 100.000 u Srbiji, plus Bosna i sad ovi Turci, Pakistanci itd. Možda ih ima i 200.000, ko to zna ima hiljade gradilišta u Srbiji. Gomila majstora i mehaničara nemaju ni paušalne firme, nego samo gotovina, uzmi ili ostavi. Gomila ovih novih zanimanja IT, marketari itd.. Gomila neoporezovanog keša u najboljme slučaju paušalna agencija, gde je 7-8% porez. Vrlo verovatno da ima preko 600k ljudi u Srbiji koji generiše neki neoporezovani keš.
Tržište nekretnina u Beogradu je rezultat takve ekonomije. I sad će svi da kažu užas, a 90% tih što viču užas uzimaju keš u nekim kobinacijama. I 90% se ne buni kad je njima dobro i to je tako!!

Ne može da se poredi Beograd sa Parizom ili Londonom, jer tek tamo radnička klasa nikad ne može da kupi stan na boljoj lokaciji. Dobra lokacija u Londonu je preko 13.000 eura po m2, a plate radničke klase im nisu 5 puta veće.
Da li neko zna koliko košta zdravstvo u USA, recimo padneš na led zimi i polomiš ruku? Ili padneš sa bicikla, dobiješ upalu pluća ili bilo koja hospitalizacija na 5-6 dana? 30-40 puta skuplje nego u Srbiji, jel imaju toliko veće plate? Zdravstvo, osnovna civilizacijska stvar koja nas odvaja od životinja..

Karaburma do 2.200
Mirijevo 1.600 - 2.200
Gornji Zemun 2.000-2.500
Voždovac 2.000 - 3.000
Vidikovac 1600-2500
Miljakovac do 2.200

Jel su ovo toliko loša naselja za život? Zašto mora NBG, Senjak ili B.Brdo, Dorcol ili Vracar? Meni stvarno nije jasno, evo majke mi..
Idila, skoro svako zaradjuje 3 do 5 hiljada evra, samo nije jasno zasto onda promet pada tako drasticno, kada kreditni kupci nisu bitan deo trzista?
 


Idila, skoro svako zaradjuje 3 do 5 hiljada evra, samo nije jasno zasto onda promet pada tako drasticno, kada kreditni kupci nisu bitan deo trzista?
Pada promet jel svi koji imaju pare, već imaju stan, a ovi koji nemaju stan, nemaju pare. Vrlo jednostavno. I oni plaćaju rentu ovima koji imaju pare i stanove. 3 hiljade eura mesečno za porodicu u Beogradu nisu nikakve pare, a opet nedostižne za dosta ljudi.
A idila će biti kad se svi zajedno budu borili da bude bolje, ali pre svega ovi što nemaju ništa. A oni se ne bune i to je to.
Kredita će biti sve više, nemoj da brineš. Kad naučiš da čitaš i kad uključiš malo mozak, shvatićeš da RAST CENA generišu keš kupci, a ne kreditni kojih je jako malo procentualno. Ali je mnogo važno da se polemiše na forumu i da se pametuje, da se ironične opaske šalju nego da se lepo diskutuje i da se argumenti koriste za razvoj diskusije. Valjda zato služi forum kao neki virtuelni trg gde su se nekad skupljali ljudi..
Ne zameri, ali 3 000 eura mesečno u Beogradu, ako ne možeš da obezbediš za svoju porodicu, mislim da je vreme da se porazmisli o preseljenju, dodatnoj edukaciji, preseljenju u inostranstvo.. Radikalna promena. Isto je u svim metropolama, jer je kapitalizam usao u terminalnu fazu i ne zanima ga mali čovek koji nema pare, a Jajinci su mu fuj
 
Poslednja izmena:
Ljudi beže iz malih mesta u Beograd baš zato što u malim mestima nema posla, a ti govoriš da bi ti ljudi trebalo da se presele nazad u ta mala mesta jer ne mogu da zarade 3000 evra mesečno u Beogradu.

Pritom prosečna plata u Beogradu nije ni 1000 evra mesečno.

Upao si u neke dubioze koje mi je iskreno teško da protumačim.
 
Ljudi beže iz malih mesta u Beograd baš zato što u malim mestima nema posla, a ti govoriš da bi ti ljudi trebalo da se presele nazad u ta mala mesta jer ne mogu da zarade 3000 evra mesečno u Beogradu.

Pritom prosečna plata u Beogradu nije ni 1000 evra mesečno.

Upao si u neke dubioze koje mi je iskreno teško da protumačim.
Niko nigde ne beži, nije rat. I platu možeš i sam da zaradiš, ne mora niko da ti je da.

Moj keramičar, drugar živi u Barajevu i zaradjuje verovatno preko 2.000 eura mesečno.. I žena radi i imaju kuću sa bazenom, troje dece, svi na sport.. Znači može

Da je malo ambiciozniji, s obzirom kakav je umetnik, zaradjivao bi 3 puta više.. Automehaničari zaradjuju još više.

Nadji nišu, obrazuj se, budi šegrt, žrtvuj se.. I čekaj svojih 5 minuta. U selu ti ne treba 3.000 , nego 1.500 da zivis lepo.
 
Niko nigde ne beži, nije rat. I platu možeš i sam da zaradiš, ne mora niko da ti je da.

Moj keramičar, drugar živi u Barajevu i zaradjuje verovatno preko 2.000 eura mesečno.. I žena radi i imaju kuću sa bazenom, troje dece, svi na sport.. Znači može

I dalje ne razumem tvoju poentu u kontekstu cena nekretnina. Da ko ne može da kupi treba da zasuče rukave? Jel ovo neki libertarijanski motivacioni govor samo na uvijen način? :)

edit: vidim izmenu komentara iznad, dakle jeste. Sve jasno, hvala na motivaciji, jako korisno.
 
I dalje ne razumem tvoju poentu u kontekstu cena nekretnina. Da ko ne može da kupi treba da zasuče rukave? Jel ovo neki libertarijanski motivacioni govor samo na uvijen način? :)
Cena nekretnina = Ljudi koji ih kupuju na odredjenom tržištu.

Cene nisu ni niske ni visoke, nego baš onoliko koliko treba da budu.

Jel jasnije?
 
Majka da uzme kredit na 30 godina i kupi stan od 20kvm u Sakuri ili 17kvm u BEOGRADU NA VODI. Sa 35000 dinara mesecno moze lepo da se zivi u SRBIJI, ostane cak i za letovanje.
Ma ja bi BGD na vodi,on je bas gas… Hehe reci koji bi car bio,kako bi me cimale ribe burazzz…nego ne daju joj duze od 10-15 godina ,a mama neće tamo kaže jesi ri normalan
 
Kakav pad cena ljudi,jeste vi omašili forum?
E da i samo da Vam kazem ljudi zaradjuju lepo i mahom preko 1000€ i više € nego neće da vam pricaju ,nikad se bolje nije živelo!!😄
 
Koliko se energije uložilo u ovo pisanije godinama, mogla je jedna ozbiljna stambena zadruga da se napravi i da se isprave sve nepravde na vrcavom beogradskom tržištu.

Uzme se lokacija, projekat, finansiranje iz sostvenih sredstava, minimizira se profit.. Lepota
 



Pada promet jel svi koji imaju pare, već imaju stan, a ovi koji nemaju stan, nemaju pare. Vrlo jednostavno. I oni plaćaju rentu ovima koji imaju pare i stanove. 3 hiljade eura mesečno za porodicu u Beogradu nisu nikakve pare, a opet nedostižne za dosta ljudi.
A idila će biti kad se svi zajedno budu borili da bude bolje, ali pre svega ovi što nemaju ništa. A oni se ne bune i to je to.
Kredita će biti sve više, nemoj da brineš. Kad naučiš da čitaš i kad uključiš malo mozak, shvatićeš da RAST CENA generišu keš kupci, a ne kreditni kojih je jako malo procentualno. Ali je mnogo važno da se polemiše na forumu i da se pametuje, da se ironične opaske šalju nego da se lepo diskutuje i da se argumenti koriste za razvoj diskusije. Valjda zato služi forum kao neki virtuelni trg gde su se nekad skupljali ljudi..
Ne zameri, ali 3 000 eura mesečno u Beogradu, ako ne možeš da obezbediš za svoju porodicu, mislim da je vreme da se porazmisli o preseljenju, dodatnoj edukaciji, preseljenju u inostranstvo.. Radikalna promena. Isto je u svim metropolama, jer je kapitalizam usao u terminalnu fazu i ne zanima ga mali čovek koji nema pare, a Jajinci su mu fuj
Zanimljivo stivo i teze: "Ko nema platu bar 2000 evra je bu**** i nesposoban, svi koji mogu da kupe stan, su ga vec kupili, pa je zato doslo do zasicenja, oni, koji malo zaradjuju, treba da se bune, pa ce dobiti vise".
 
Bila stambena izgradnja i udruživanje rada i sredstava pre 50god, neće narod socijalizam. Došla demokratija, ne valja. Došle banke i liberalni kapitalizam, subvencionisani krediti, ni to ne valja, došao Expo i masovni turizam, ništa ne valja.
KlinGtone/Putine bombarduj opet pa da počnemo iz početka
 
Nisam toliki optimista, kao ti, da se na oruk, svi mogu za kratko vreme ugurati u velike plate, sa kojima bi mogli da kupe nekretninu u Beogradu. Na kraju krajeva, svako gleda kroz svoj primer i primer okoline, koja ga okruzuje, pa su nam prespektive razlicite.
Ne pitam te da li si optimista, nego kako do stana u Beogradu?
 
Ako, ako neka samo rastu cene pa makar i na silu. Zato će pucanje biti bolno. Mislim da nas od toga deli veoma malo. Dolazi nam radna snaga iz albanije, pakistana, bangladeša obaraju cene rada, kredita sve manje, stanovništva isto, pakistanci nemaju para da plaćaju 2000 kvadrat. Cela Srbija se i dalje doseljava u Bg i Ns, ali nema veće potrebe za stanovima jer je broj doseljenih dosta manji od broja umrlih.
 
Vrh