Šta je novo?

Cene nekretnina

Nisu problem kamate koliko je problem visoka cena. Kamatu možeš sutra smanjiti/refinansirati.

Mentalna vežba 3:
Ako si siguran da će kamate padati a cene rasti -
-što ne kupiš odmah pa iskoristiš niske cene, a kamatu sutra smanjiš/rafinasiraš kredit? A još ti plata poraste - winwin.
 
Nisu problem kamate koliko je problem visoka cena. Kamatu možeš sutra smanjiti/refinansirati.

Mentalna vežba 3:
Ako si siguran da će kamate padati a cene rasti -
-što ne kupiš odmah pa iskoristiš niske cene, a kamatu sutra smanjiš/rafinasiraš kredit? A još ti plata poraste - winwin.

Ja kupio pe par godina. Sve sto sam pretpostavio se obistinilo, rast plate, rast cene kvadrata.

A mozemo i da obrnemo, ako si siguran da ce cene pasti - prodaj nekretninu sada, sacekaj pad i kupices bolju ili istu nazad i ostane ti viska kesa...
 
Poslednja izmena:
Eto, super što si se pohvalio. Ali to te nisam ni pitao!
Nego šta onda oni iz tvog primera, "ljudi koji imaju dobre plate, zaradjuju posteno." čekaju kada svakako profitiraju? Muče se ko podstanari ili kod tašte a mogu da žive k'o ti
 
I to sam ti vec rekao, cekaju pad euribora. Psihologija igra veliku ulogu ovde jer svi se secaju niskih kamata i ocekuju da se one vrate na taj nivo. Kada prodje malo vremena ljudi ce poceti da kupuju i po nesto visim kamatama. Svakako ce im porasti kolicina novca za ucesce, ili ce shvatiti da im se slamarica tanji preko inflacije.
 
Ok, evo uzmimo da cekaju pad cena. Shvatas da se novcana masa gomila i da kad ova grupa ljudi krene da kupuje cene ce jos otici gore?
Vidim da si par puta napisao da je potraznja opala - to jednostavno nije tacno i dokazano je na x primera ljudi koji su se upustili u traganje za nekretninom, za razliku od forumskih kupaca koji gledaju statistiku i misle da ona odrazava pad traznje.
 
Pa kako ga ne interesuje euribor, ajde da kazemo da je sad kamata 5% i da uzmes 150K kredita tad ti je rata 805 eura a prva 32 meseca ces placati min 600 eura kredit samo a ostatak glavnicu. A da je kamata na kredit kao sto je nekad bila 2,5% al ajde da uzmemo 3%, prva 32 meseca bi placao 354 eura kredit a ostatak glavnicu kredita, samo za ta 32 meseca bi ti ostalo 8k eura.
 
to jednostavno nije tacno i dokazano je na x primera ljudi koji su se upustili u traganje za nekretninom, za razliku od forumskih kupaca koji gledaju statistiku i misle da ona odrazava pad traznje.
Kome se serviraju ovakve priče?

Zar mislite da niko ne poznaje nekog ko radi ili je radio u agenciji za nekretnine?

Agenti ZNAJU da će doći do pada cena i znaju da apsolutno moraju da se biju za svakog kupca trenutno.
 
Ok, evo uzmimo da cekaju pad cena. Shvatas da se novcana masa gomila i da kad ova grupa ljudi krene da kupuje cene ce jos otici gore?
Vidim da si par puta napisao da je potraznja opala - to jednostavno nije tacno i dokazano je na x primera ljudi koji su se upustili u traganje za nekretninom, za razliku od forumskih kupaca koji gledaju statistiku i misle da ona odrazava pad traznje.

Kakvo je ovo fantaziranje o tržištu nekretnina? Ti razumeš da je nekretnina roba kao i svaka druga, i da tržište teži tome da pronađe ekvilibrijum između ponude i tražnje.

I ne znam čime meriš tražnju ako ne ostvarenim transakcijama. To je jedini način da vidimo trend. Ako padne prodaja stanova za 30% to znači da 30% manje kupaca je spremno da plati robu po toj ceni. To što ti znaš komšu i par drugara koji traže stanove nije pokazatelj tražnje.
 
Pa kako ga ne interesuje euribor, ajde da kazemo da je sad kamata 5% i da uzmes 150K kredita tad ti je rata 805 eura a prva 32 meseca ces placati min 600 eura kredit samo a ostatak glavnicu. A da je kamata na kredit kao sto je nekad bila 2,5% al ajde da uzmemo 3%, prva 32 meseca bi placao 354 eura kredit a ostatak glavnicu kredita, samo za ta 32 meseca bi ti ostalo 8k eura.
Sada je za kredit na 20 godina u Intezi fixna kamata+marza banke 5%. Tako da je kamata oko 2.5%, a marza oko 2.5%, neki forumas je bio pre objasnio. A kamata je nekada bila i negativna, ali to nisu uobicajeni uslovi.

edit: Tako da kamate sada i nisu toliki problem, koliko su nekretnine postale skupe (kao i sva druga roba oko nas), i time nedostupne za dosta ljudi, a poslovi neizvesni i tako je u celom svetu, na zalost.
 
Ok, evo uzmimo da cekaju pad cena. Shvatas da se novcana masa gomila i da kad ova grupa ljudi krene da kupuje cene ce jos otici gore?
Vidim da si par puta napisao da je potraznja opala - to jednostavno nije tacno i dokazano je na x primera ljudi koji su se upustili u traganje za nekretninom, za razliku od forumskih kupaca koji gledaju statistiku i misle da ona odrazava pad traznje.

Kakvo je ovo fantaziranje o tržištu nekretnina? Ti razumeš da je nekretnina roba kao i svaka druga, i da tržište teži tome da pronađe ekvilibrijum između ponude i tražnje.

I ne znam čime meriš tražnju ako ne ostvarenim transakcijama. To je jedini način da vidimo trend. Ako padne prodaja stanova za 30% to znači da 30% manje kupaca je spremno da plati robu po toj ceni. To što ti znaš komšu i par drugara koji traže stanove nije pokazatelj tražnje.

Pa kako ga ne interesuje euribor, ajde da kazemo da je sad kamata 5% i da uzmes 150K kredita tad ti je rata 805 eura a prva 32 meseca ces placati min 600 eura kredit samo a ostatak glavnicu. A da je kamata na kredit kao sto je nekad bila 2,5% al ajde da uzmemo 3%, prva 32 meseca bi placao 354 eura kredit a ostatak glavnicu kredita, samo za ta 32 meseca bi ti ostalo 8k eura.

Euribor je promenljiva kategorija u tih 20-30 god otplate, cena nekretnine nije.
 
Mentalna vezba x:
-prosečna plata na nivou Srbije po porodici 1500e. Troskovi 1100- 1200e bez rente, letovanja, zimovanja itd. Ušteda 300-400e mesecno
-prosečna plata inostranstvo na nivou porodice 4000-4500e. Troškovi svi mogući i nemogući 3000evra (zubar, zdravstvo, čak i renta itd). Ušteda 1000-1500e mesečno

Pošto je 4-5x veća plata na zapadu jer nije bitno samo koliko zaradiš/trošiš već koliko ti na kraju meseca ostane, zanima me gde je to 4 puta skuplja cena kvadrata u odnosu na BG?
Plus su stambeni krediti oko 35% jeftiniji što multiplikuje iznos veće zarade (u smislu placas manju kamatu i mozes da kupis skuplju nekretninu za istu ratu).
 
Poslednja izmena:
Sada je za kredit na 20 godina u Intezi fixna kamata+marza banke 5%. Tako da je kamata oko 2.5%, a marza oko 2.5%, neki forumas je bio pre objasnio. A kamata je nekada bila i negativna, ali to nisu uobicajeni uslovi.

edit: Tako da kamate sada i nisu toliki problem, koliko su nekretnine postale skupe (kao i sva druga roba oko nas), i time nedostupne za dosta ljudi, a poslovi neizvesni i tako je u celom svetu, na zalost.

NLB banka počela da nudi 4.95% fiksnu stopu. Dakle idu ispod onoga što je propisano uredbom. To govori o tome da i banke jako očekuju početak pada euribora krajem ove godine.
 
Ne smeju da diraju plate nego će povećati energente. Za to se mmf zalaže ovaj put. Bilo bi glupo da bude isto 🙂.
Kurs će ostati zakucan i dalje jer je alternativa bankrot 🙂.
 
Periferne lokacije kreću od 1.700 eura.
2006.je 20% zaposlenih moglo da podigne kredit.
Kamata je uvek prosečno 5% na dug rok
Ako imaš učešće, u 90% slučaja je pametno ući u kupovinu.
Cene će tek otići u nebo u Beogradu
Cene su vec u 'nebu', Beograd je drugi najskuplji grad u Evropi prema prihodima, 19.6 godina prosecne plate za prosecan stan:

Gde to mogu dalje cene, Mirjevo ide na 5k? Da li vi znate sta moze da se uzme u slicnom gradu u USA za manje para nego ovde:


A da ne govorimo po cemu to moze da se meri Beograd sa gradovima kao sto su Milano, Lisabon, Pariz, Moskova, London - uredjena drzava, cistoca, metro, turizam, biznis ?

ZLATNO PRAVILO - ne vise od trecine ukupnih prihoda trositi na stan, kraj price. Ako imate 2000e prihode, maksimalna rata za kredit ili renta 650-700e.

Ko ima gotovinu, nek radi sta hoce sa svojim parama, na svoj kozi ce iskusiti je li pametno postupio ili nije.
 
Bezveze se raspravljate, prosečna plata u Srbiji je niža ali su i cene jeftinije. Problem je Beograd, mnogo stanovnika i mnogo onih koji žele da kupe baš u Beogradu. Čekamo hladjenje tržišta koje se dešava.
 
Puno drugara i poznanika ima plate u rasponu od 65 do 74 hiljade. Neki imaju po 90-100k ali taj broj je mali. Kad vidim kojim ciframa se ljudi ovde razbacuju, nekad mi nije dobro. Kao da su svi programeri. Skoro sam cuo drugara iz Sapca, neozenjen, nema dece, zavrsio pravni u NS, kaze, radim neki glup posao za 70k plus vikendima nesto s strane da bih opstao, sta mogu sa 70k dinara?

Mislim da ce ovi dodatni poslovi van glavnog posla dovesti do pada satnice rada, jer ljudi su primorani da rade vise jer je sve poskupelo. (Hrana, gorivo, energenti=nuzne potrepstine)

Ovo isto ja radim vikendima, jer radnim danima ponekad nemam snage. I nadjem se na nekih 900-1000e. Da zivim samo od plate, jedino omca pa da se besim.
 
Cene su vec u 'nebu', Beograd je drugi najskuplji grad u Evropi prema prihodima, 19.6 godina prosecne plate za prosecan stan:

Gde to mogu dalje cene, Mirjevo ide na 5k? Da li vi znate sta moze da se uzme u slicnom gradu u USA za manje para nego ovde:


A da ne govorimo po cemu to moze da se meri Beograd sa gradovima kao sto su Milano, Lisabon, Pariz, Moskova, London - uredjena drzava, cistoca, metro, turizam, biznis ?

ZLATNO PRAVILO - ne vise od trecine ukupnih prihoda trositi na stan, kraj price. Ako imate 2000e prihode, maksimalna rata za kredit ili renta 650-700e.

Ko ima gotovinu, nek radi sta hoce sa svojim parama, na svoj kozi ce iskusiti je li pametno postupio ili nije.
Ono sto u beogradu mozes da kupis na dobroj lokaciji, to u gradovima koje si naveo je teska periferija za te pare.
Jos mi objasni kako su London, Milan i Pariz bolji za zivot od Beograda majke ti.. nadam se da si bio bar jednom tamo. Kolega rodjen u Milanu pobegao prosle godine u Bergamo jer nije mogao vise da trpi to ludilo. Pariz da ne komentarisem, London isto. Da si rekao Vienna, Helsinki, Madrid ili neki drugi krsteni grad pa da se slozim sa tobom.
 
Puno drugara i poznanika ima plate u rasponu od 65 do 74 hiljade. Neki imaju po 90-100k ali taj broj je mali. Kad vidim kojim ciframa se ljudi ovde razbacuju, nekad mi nije dobro. Kao da su svi programeri. Skoro sam cuo drugara iz Sapca, neozenjen, nema dece, zavrsio pravni u NS, kaze, radim neki glup posao za 70k plus vikendima nesto s strane da bih opstao, sta mogu sa 70k dinara?

Mislim da ce ovi dodatni poslovi van glavnog posla dovesti do pada satnice rada, jer ljudi su primorani da rade vise jer je sve poskupelo. (Hrana, gorivo, energenti=nuzne potrepstine)

Ovo isto ja radim vikendima, jer radnim danima ponekad nemam snage. I nadjem se na nekih 900-1000e. Da zivim samo od plate, jedino omca pa da se besim.
Moras se adaptirati u osnovu na ekonomiju, tesko je uciti, ali je zato mnogo lakse 30 godina raditi isti posao i kukati. Ja sam poceo kao inzenjer za 500 evra, sada sam vlasnik sopstvene firme i konsultant u par vecih. Porodica mi je bila teska sirotinja.
 
Vrh