Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja sam 2006.kupio 1.stan na kredit.. Euribor bio preko 4, ja platu 550 eura, častio celu firmu kad su mi odobrili kredit.Mladost..
To je jedna od najpametnijih stvari koju sam uradio u životu. Uozbiljio se, dobio decu vrlo brzo, a već 2013.otplatio taj kredit i podigao drugi. Sad kad pogledam unazad, žao mi je što nisam išao još jače, mnogo jače.
Uvek je teško ući u kredit, samo treba biti pametan i realan i videti šta je realno da možemo da finansiramo.
Tako da, ako imaš učešće, udri jako medju rogove!

To što je 2006. mogao običan čovek da kupi sa stambenim kreditom sad može da sanja... Drugo je vreme bilo i druge okolnosti.

Ne treba savetovati ljude da kupuju pošto poto. Cene su otišle u nebo, nije problem euribor. Periferne lokacije idu po 2600-2700 novogradnja. To je neodrživo za kreditne kupce, s jedne strane zbog nenormalnog učešća koje je potrebno, a onda zbog visine rate kredita koja je astronomska i na 30 godina.
 
To što je 2006. mogao običan čovek da kupi sa stambenim kreditom sad može da sanja... Drugo je vreme bilo i druge okolnosti.

Ne treba savetovati ljude da kupuju pošto poto. Cene su otišle u nebo, nije problem euribor. Periferne lokacije idu po 2600-2700 novogradnja. To je neodrživo za kreditne kupce, s jedne strane zbog nenormalnog učešća koje je potrebno, a onda zbog visine rate kredita koja je astronomska i na 30 godina.
Isto to mozemo da kazemo i za Toronto. Condo sad nema ispod 500 000 sa jednom spavacom sobom. Dodajte tu i Condo fees mesecni od minimum 400 dolara.

https://www.realtor.ca/real-estate/26579377/605-57-brock-ave-n-toronto-roncesvalles

Prosecna plata posle poreza je 3500 CAD. I nemoj da mi neko sad pise vrati se u Srbiju. Velika prednost Srbije je sto su ljudi mnogo vise povezani, mogu da izbegnu velike korporacije.

MIslim da nas ceka pretplata na sve u buducnosti.
 
Moj je savet da pogleda neku novogradnju na pruzi Stara/Nova Pazova/Indjija,
koliko vidim ima lepih ponuda za 1500-1600e.
Zdravo za decu, za odrastanje, ima škola vrtić,
vozom je na Nbg za 15-20min, autom u Bg/NS za pola sata.
Ima i za manje na 50% izgradnjenosti. Tipa 1000 EUR+pdv
 
da li ja to dobro razumem - osoba koja je u braku sa supruznikom koji je vec ostvarivao oslobadjanje PDV-a (== ima nekretninu), gubi ovo pravo zbog bracnog statusa?
Bračna tekovina se računa kao vlasništvo nad stanom odnosno gubi se pravo na povrat. To je od pre godinu, dve uvedeno ...
 
Bračna tekovina se računa kao vlasništvo nad stanom odnosno gubi se pravo na povrat. To je od pre godinu, dve uvedeno ...
Ovo nisam znao. Ali realno tvoja žena nema pravo na stan koji si ti nasledio pre braka. Ne razumem bas tu logiku.

Inače, zanimljivo mi je da ovde većina ljudi smatra da je nemoguće živeti sa 1000 evra mesečno. Pa vecina Srbije živi sa toliko i manje. Ako se hraniš pametno i ne ideš mnogo po kafanama i restoranima, to je više nego dovoljno za život i u Beogradu.
 
Bračna tekovina se računa kao vlasništvo nad stanom odnosno gubi se pravo na povrat. To je od pre godinu, dve uvedeno ...
Nisam siguran da je to bas tako. Mozda si lose interpretirao. Mada da se ne bi nagadjalo, ne bi bilo lose da neko share-uje tekst zakona koji govori o tome.
Elem, ako osoba A kupi stan pre braka, iskoristi povracaj PDV-a i udje u brak, taj stan kupljen pre braka nije bracna tekovina, jer u slucaju razvoda taj stan ostane osobi A, pa ne znam zasto bi supruzniku bilo zabranjeno da izvrsi povracaj PDV-a.
Ako osoba A udje u brak i tek onda kupi stan i iskoristi povracaj PDV-a, ali ne iskoristi umanjenje od 15m2 za supruznika, taj stan iako se vodi na osobu A predstavlja zajednicku imovinu (bracnu tekovinu), pa onda mozda ima nekog smisla zabraniti povracaj PDV-a ako taj supruznik resi da kupi jos jedan stan i iskoristi punih 40m2, ali i to je diskutabilno.
 
da li ja to dobro razumem - osoba koja je u braku sa supruznikom koji je vec ostvarivao oslobadjanje PDV-a (== ima nekretninu), gubi ovo pravo zbog bracnog statusa?
Zavisi da li je isključivo ona vlasnik te nekretnine - upisano u katastar vlasništvo 1/1
Odnosno ti nisi nikad imao ništa u svom vlasništvu ili suvlasništvu
 
To što je 2006. mogao običan čovek da kupi sa stambenim kreditom sad može da sanja... Drugo je vreme bilo i druge okolnosti.

Ne treba savetovati ljude da kupuju pošto poto. Cene su otišle u nebo, nije problem euribor. Periferne lokacije idu po 2600-2700 novogradnja. To je neodrživo za kreditne kupce, s jedne strane zbog nenormalnog učešća koje je potrebno, a onda zbog visine rate kredita koja je astronomska i na 30 godina.
Periferne lokacije kreću od 1.700 eura.
2006.je 20% zaposlenih moglo da podigne kredit.
Kamata je uvek prosečno 5% na dug rok
Ako imaš učešće, u 90% slučaja je pametno ući u kupovinu.
Cene će tek otići u nebo u Beogradu
 
Nisam siguran da je to bas tako. Mozda si lose interpretirao. Mada da se ne bi nagadjalo, ne bi bilo lose da neko share-uje tekst zakona koji govori o tome.
Elem, ako osoba A kupi stan pre braka, iskoristi povracaj PDV-a i udje u brak, taj stan kupljen pre braka nije bracna tekovina, jer u slucaju razvoda taj stan ostane osobi A, pa ne znam zasto bi supruzniku bilo zabranjeno da izvrsi povracaj PDV-a.
Ako osoba A udje u brak i tek onda kupi stan i iskoristi povracaj PDV-a, ali ne iskoristi umanjenje od 15m2 za supruznika, taj stan iako se vodi na osobu A predstavlja zajednicku imovinu (bracnu tekovinu), pa onda mozda ima nekog smisla zabraniti povracaj PDV-a ako taj supruznik resi da kupi jos jedan stan i iskoristi punih 40m2, ali i to je diskutabilno.
I Ja tako razmišljam, ne znam da li se nešto promenilo ali ako je stan kupljen pre braka i povrat je bio samo na muža, trebalo bi da žena ima pravo na povrat prilikom sledeće kupovine.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Lxy
Cene će tek otići u nebo u Beogradu

Na osnovu čega? Promet je u buli, obim prometa se smanjio za 30%. Inflacija je pala. Zvanični podaci pokazuju da je rast cena potpuno stao.

Zanima me za koje objektivne uslove smatraš da će proizvesti dalji rast cena kad sve trenutno upućuje na stagnaciju.
 
Periferne lokacije kreću od 1.700 eura.
2006.je 20% zaposlenih moglo da podigne kredit.
Kamata je uvek prosečno 5% na dug rok
Ako imaš učešće, u 90% slučaja je pametno ući u kupovinu.
Cene će tek otići u nebo u Beogradu
Znaci, nastavak pada prometa i uporedo rast cena?
 
Na osnovu čega? Promet je u buli, obim prometa se smanjio za 30%. Inflacija je pala. Zvanični podaci pokazuju da je rast cena potpuno stao.

Zanima me za koje objektivne uslove smatraš da će proizvesti dalji rast cena kad sve trenutno upućuje na stagnaciju.
Evo jedna mentalna vezba:
Postoji odredjeni broj ljudi koji imaju dobre plate, zaradjuju posteno. Ti ljudi nemaju da iskesiraju nekretninu. Dakle, u poslednjih godinu dve oni skupljaju za ucesce i cekaju da kamate krenu dole. Onog momenta kada kamate krenu dole ovi ljudi ce krenuti da kupuju nekretnine. Kako ce se to odraziti na cenu kvadrata?
Potpuno ista stvar se desila tokom pandemije, ljudi iz straha cekali, nakupilo se kesa, cim je strah popustio cene otisle gore.
Van racunice su ljudi koji uzimaju za kes, njih ce uvek biti i na njih kamate a cak i cene kvadrata ne uticu preterano.

Mentalna vezba dva:
Bg prosek plata 1000E, cena kvadrata recimo 3000E
Zapad prosek plata 3000E, cena kvadrata 6-7-8k+
Sta ce se desiti sa cenom kvadrata nakon rasta proseka plata u Bgu?
 
Evo jedna mentalna vezba:
Postoji odredjeni broj ljudi koji imaju dobre plate, zaradjuju posteno. Ti ljudi nemaju da iskesiraju nekretninu. Dakle, u poslednjih godinu dve oni skupljaju za ucesce i cekaju da kamate krenu dole. Onog momenta kada kamate krenu dole ovi ljudi ce krenuti da kupuju nekretnine. Kako ce se to odraziti na cenu kvadrata?
Potpuno ista stvar se desila tokom pandemije, ljudi iz straha cekali, nakupilo se kesa, cim je strah popustio cene otisle gore.
Van racunice su ljudi koji uzimaju za kes, njih ce uvek biti i na njih kamate a cak i cene kvadrata ne uticu preterano.

Mentalna vezba dva:
Bg prosek plata 1000E, cena kvadrata recimo 3000E
Zapad prosek plata 3000E, cena kvadrata 6-7-8k+
Sta ce se desiti sa cenom kvadrata nakon rasta proseka plata u Bgu?

Mentalna vežba 1 se već desila, i u BG su cene istorijski padale nakon pada Euribora. Kamatne stope nisu jedini faktor koji utiče na tržište.
 
Isto to mozemo da kazemo i za Toronto. Condo sad nema ispod 500 000 sa jednom spavacom sobom. Dodajte tu i Condo fees mesecni od minimum 400 dolara.

https://www.realtor.ca/real-estate/26579377/605-57-brock-ave-n-toronto-roncesvalles

Prosecna plata posle poreza je 3500 CAD. I nemoj da mi neko sad pise vrati se u Srbiju. Velika prednost Srbije je sto su ljudi mnogo vise povezani, mogu da izbegnu velike korporacije.

MIslim da nas ceka pretplata na sve u buducnosti.
У ствари добра цена и локација. Низак меинтененс. Јесте да је пруга позади, али не може све. Престали да показују квадратуру јер цео стан угурају у једну просторију (опн консепт који се здушно гура као предност, у ствари хохштаплерај), плус две спаваће величине кутије за ципеле. Отприлике као и овде. Али добро, добра зграда, а ту је и Ронси…
 
Evo jedna mentalna vezba:
Postoji odredjeni broj ljudi koji imaju dobre plate, zaradjuju posteno. Ti ljudi nemaju da iskesiraju nekretninu. Dakle, u poslednjih godinu dve oni skupljaju za ucesce i cekaju da kamate krenu dole. Onog momenta kada kamate krenu dole ovi ljudi ce krenuti da kupuju nekretnine. Kako ce se to odraziti na cenu kvadrata?
Potpuno ista stvar se desila tokom pandemije, ljudi iz straha cekali, nakupilo se kesa, cim je strah popustio cene otisle gore.
Van racunice su ljudi koji uzimaju za kes, njih ce uvek biti i na njih kamate a cak i cene kvadrata ne uticu preterano.

Mentalna vezba dva:
Bg prosek plata 1000E, cena kvadrata recimo 3000E
Zapad prosek plata 3000E, cena kvadrata 6-7-8k+
Sta ce se desiti sa cenom kvadrata nakon rasta proseka plata u Bgu?
Imas mnogo primera na zapadu, prosek plate 3.000 evra, kvadrat od 2.000 do 4.000 evra, sa tendencijom pada u poslednjih godinu dana.
 
Mentalna vežba 1 se već desila, i u BG su cene istorijski padale nakon pada Euribora. Kamatne stope nisu jedini faktor koji utiče na tržište.
Ok, sta da ti kazem... sacekaj da padne euribor pa vidi da li ce cene dole.
Pri tom, ne znam na koji istorijski period mislis, ali mislim da moras da ukljucis i celokupan ekonomski kontekst. Nije isto kad pada euribor a prosek plata u zemlji 300E i kad je 1000E.
Imas mnogo primera na zapadu, prosek plate 3.000 evra, kvadrat od 2.000 do 4.000 evra, sa tendencijom pada u poslednjih godinu dana.
Navedi koji primer kad ih ima mnogo. Pre toga pogledaj mapu zemalja u kojima je prosek 3000E
 
Ok, sta da ti kazem... sacekaj da padne euribor pa vidi da li ce cene dole.
Pri tom, ne znam na koji istorijski period mislis, ali mislim da moras da ukljucis i celokupan ekonomski kontekst. Nije isto kad pada euribor a prosek plata u zemlji 300E i kad je 1000E.

Navedi koji primer kad ih ima mnogo. Pre toga pogledaj mapu zemalja u kojima je prosek 3000E
Ti si naveo prosek plata u Beogradu, a ne u Srbiji. Jedan od mnogo primera je Keln, na zapadu Nemacke, malo manji od BG-a, ali sa okolinom, mnogo veci. Primer, koji je suprotan, bi bio Minhen, gde je prosek plata veci, ali kvadrat astonomski, bas kao i u Beogradu.
 
Cak i da ceri pikujes slucejeve, moja prica je generalnija. Poprilicno je velika korelacija izmedju ekonomske moci stanovnistva i cene kvadrata (prosta logika).
Ljudi nemaju percepciju koliko su nekretnine na zapadu skuplje. Ja samo izvlacim analogiju.
Mene bi vise zanimalo kako neko opravda obrnuti slucaj, rast plata a smanjenje kvadrata. Ili pad euribora a smanjenje kvadrata.
 
Cene u Beogradu (da kazemo premium nekretnine) i nekim drugim EU gradovima (cak i glavnm) su manje vise slicne/iste.
 
k, sta da ti kazem... sacekaj da padne euribor pa vidi da li ce cene dole.
Pri tom, ne znam na koji istorijski period mislis, ali mislim da moras da ukljucis i celokupan ekonomski kontekst. Nije isto kad pada euribor a prosek plata u zemlji 300E i kad je 1000E.

Ja upravo i govorim o celokupnom ekonomskom kontekstu, ti si taj koji govori da je kamatna stopa jedini faktor. Ultimativno ponuda i tražnja su ono što će odrediti cenu svake robe, a tražnja u BG je pala značajno.

Sad da li će cene pasti ili ne teško je reći jer je ponuda isto bedna, ali u najgorem slučaju stagniraće tokom 2024. Posle toga je teško prognozirati.
 
Šta ste bre napali čoveka,brinete se kao šta će on sa platom,možda će žena da mu radi posle,nije ni odgovorio da li će mu žena raditi izgglea da ste ga naljutili.svako živi kako može sa svojim platom i projektuje a okej troškove…Evo na primer ja imam 32 godine, ne radim i zivim sa majkom,majčina plata od 70.000 dinara nemamo letovanje zimovanje ,msm nosim iphone ali sve ode bar meni majka tako kaže,ali lepo nam …
Majka da uzme kredit na 30 godina i kupi stan od 20kvm u Sakuri ili 17kvm u BEOGRADU NA VODI. Sa 35000 dinara mesecno moze lepo da se zivi u SRBIJI, ostane cak i za letovanje.
 
Vrh