Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja i dalje ne mogu da pojmim cene nekretnina u Bg-u. sto se tice poredjanja cene u Bg-u i inostranstvu, proveo sam turisticki na Havajima 4 meseca u gradu Honolulu najskupljem gradu u Americi za zivot i Havaji su kao stejt najskuplji stejt u Americi isto zato sto su udaljeni 4000km od obale i sve se uvozi..
bez obzira na to apartmani su se mogli naci vec od $300k pa do $1M i vise ali sta vi sve dobijate za taj novac... Veliki prozori cesto, mnogo prirodne svetlosti, jako jako cist vazduh(osetis miris okeana iako si na sredini ostrva), cist okean na par minuta voznje, 320+ suncanih dana godisnje, zelenilo svuda, jako cist grad, nasmejani ljudi, drugacija kultura.. Kupio sam auto i prodao posle 4 meseca bez da sam ga ijednom oprao iako se desava cesto da kisa pocne na kratko da pada iz vedra neba(toliko je kisa/vazduh cist) Prilika za posao dosta u ugostiteljstvu primetio sam...

I onda se razmisljam sta dobijes u Bg-u za $100-150k...kad saberes sve tamo bilo lakse otplacivati kredit od $500k nego ovde od $100k npr
Kolko ceniš da treba da bude kvadrat u Bg? 500, 600 e? Jel zaslužuje bar 1000e? Baš me interesuje tvoja procena i na osnovu čega daješ tu procenu? Šta su parametri? Hvala unapred na odgovoru....
 
Kolko ceniš da treba da bude kvadrat u Bg? 500, 600 e? Jel zaslužuje bar 1000e? Baš me interesuje tvoja procena i na osnovu čega daješ tu procenu? Šta su parametri? Hvala unapred na odgovoru....
U odnosu na standard, kvalitet života i pad tražnje, treba da bude od 1000 do 3000 za najluksuznije nekretnine, a prosek za uknjižene stanove 1500 do 2000 evra.
 
Pa realno, ako ne gledamo baš najuži centar i luksuzne zgrade, starogradnja se mahom prodaje po 1,800 - 2,300 EUR, a novogradnja 2,000 - 2,500 EUR. Pricam o nekoj medijani, odokativno.
Tako da nije to toliko daleko od tvojih 1,500 -2,000. Nekih 20-ak %.
 
Bilo bi dobro kad bi na sajtu postojala medijana, kako bi izbegli ekstreme, ali i da postoji mogućnost da se iz proseka i medijane izbace opštine poput Altine, Ledina, Zemun Polja, Grocke itd. Kako bi imali jasniku sliku za urbani deo Beograda.
Medijana čega, pa nije jedini način da zaradis novac zaposlenjem po ugovoru o radu. Neko je naveo da ima 30.000 Rusa u Srbiji a 4.300 pravnih lica koja su otvorili u toku 2022. (1000 doo i 3.200 preduzetnickih agencija). Sad zamisli koliko ima drugih lica, domaćih i stranih, koji posluju po ovom modelu i ne ulaze u tu statistiku.
 
Nisu problem samo cene, već i koliko je ponuda očajna...ruina koliko hoćeš za taj neki rang prosečnih cena od 1800-2200 :)
Bas to. Kad se kaze starogradnja, ima tu vise kategorija - titova-izvorna, titova-renovirana, novija 90/00 - zapustena/odrzavana, itd,itd.
Uglavnom nazalost titova-izvorna i novija zapustena dominira :)
 
Mi vidimo prosecnu cenu novogradnje i starogranje. Ali kako mozemo da znamo za starogradnju u koju kategoriju spada. Velika je verovatnoca da se uglavnom prodaju samo novije starogradnje i renovirane titove starogradnje koje postaju reper za cenu i onima koju prodaju i raspale titove starogradnje.
 
Svako ko je aktivno u procesu trazenja stana zna za svaku zgradu koja ga interesuje barem to da li je iz titovog perioda ili novija.

Isto tako svako ko prodaje stan, zna za koliko je njegov komsija prodao i u kakvom je stanju bio taj stan.
 
Isto tako svako ko prodaje stan, zna za koliko je njegov komsija prodao i u kakvom je stanju bio taj stan.

Kao što neki stalno pričaju nama kupcima da ne treba da gledamo cene iz 2019, došlo je vreme da i mi kupci počnemo da govorimo prodavcima da ne treba da gledaju cene iz 2022. :)
 
Ok, nisam pratio bas detaljno... Ko ima viška para treba da oroči po 6% na godinu dana. Kamate će definitivno na dole.
Kamate još neće na dole dokle god Bajden povećava deficit tj gura potrošnju administracije, vojnu industriju itd. FED neće spustiti pre jeseni kamatne stope... Od 1970 na ovamo kamate su bile oko/iznad 5% većinu vremena... Zašto bi se vratile na 0.5% ikada više ?
1707840935823.png
 
Poslednja izmena:
Debata se povela oko tvrdnje da dve trećine porodica u centralnim beogradskim opstinama u kojima dvoje rade, imaju mesečni prihod od 4.000 evra.
OK post je bio malo neprecizan, ja i jos neki ljudi smo razumeli porodicni prihod od 2000 evra (tj. 1000 evra po glavi). Ako si mislio 2000 evra po glavi, onda si ti u pravu.
 
Kamate još neće na dole dokle god Bajden povećava deficit tj gura potrošnju administracije, vojnu industriju itd. FED neće spustiti pre jeseni kamatne stope... Od 1970 na ovamo kamate su bile oko/iznad 5% većinu vremena... Zašto bi se vratile na 0.5% ikada više ?
Pogledajte prilog 189217
Ja msm da postoji deflatorni pritisak vec odavno. Kamate su bile godinama 0 i inflacija je sve vreme bila oko 2%. Japan je primer zemlje koja se muci dugo sa deflacijom i oni su prvi krenuli u QE. Stampanje novca koje inace dovodi do inflatornih pritisaka ovde nije moglo da pogura inflaciju skoro uopste, trebao je Kovid (preseceni lanci snabdevanja) + rat u Ukrajini da pogura inflaciju na gore. Tako da moze da se desi da dugorocno kamate budu tu oko nule.
 
Ja msm da postoji deflatorni pritisak vec odavno. Kamate su bile godinama 0 i inflacija je sve vreme bila oko 2%. Japan je primer zemlje koja se muci dugo sa deflacijom i oni su prvi krenuli u QE. Stampanje novca koje inace dovodi do inflatornih pritisaka ovde nije moglo da pogura inflaciju skoro uopste, trebao je Kovid (preseceni lanci snabdevanja) + rat u Ukrajini da pogura inflaciju na gore. Tako da moze da se desi da dugorocno kamate budu tu oko nule.
Ja ne znam gde ko vidi deflaciju ako EU mora dati 50 milijardi eura Ukrajini a US mora dati 60 milijardi!! Šta mislite odakle će to doći? Povećanjem efikasnosti ili?? A na to dodajte još oružje i sve ostalo...
 
Ja ne znam gde ko vidi deflaciju ako EU mora dati 50 milijardi eura Ukrajini a US mora dati 60 milijardi!! Šta mislite odakle će to doći? Povećanjem efikasnosti ili?? A na to dodajte još oružje i sve ostalo...
Pa da, mislim da je povecanje efikasnosti glavni razlog dugorocnih deflatornih pritisaka. Kad pogledas deficit USA, nivo duga itd., QE, stvarno je cudno kako inflacija nije na visim nivoima vec 10 godina. Meni ima smisla da postoje dugorocni deflatorni pritisci. Jos kako AI (pod ovim mislim na siru tehnologiju, ne na dostizanje neke svesnosti masina 🙂) se bude razvijao i povecavao efikasnost, ocekujem da imamo jak pritisak cena na dole.
 
Pa da, mislim da je povecanje efikasnosti glavni razlog dugorocnih deflatornih pritisaka. Kad pogledas deficit USA, nivo duga itd., QE, stvarno je cudno kako inflacija nije na visim nivoima vec 10 godina. Meni ima smisla da postoje dugorocni deflatorni pritisci. Jos kako AI (pod ovim mislim na siru tehnologiju, ne na dostizanje neke svesnosti masina 🙂) se bude razvijao i povecavao efikasnost, ocekujem da imamo jak pritisak cena na dole.
Ako ti tako kazes. Samo ja deflaciju po cenama ne vidim nigde u NL. Ni u platama ni u cenama bilo kojih proizvoda, ni auta pa ni kuca. Sve ponovo raste. Ne onako ludo ali raste... Daleko je EU od deflacije. Dok je rata nema sanse da bude deflacije. Skup je rat!
 
Ako ti tako kazes. Samo ja deflaciju po cenama ne vidim nigde u NL. Ni u platama ni u cenama bilo kojih proizvoda, ni auta pa ni kuca. Sve ponovo raste. Ne onako ludo ali raste... Daleko je EU od deflacije. Dok je rata nema sanse da bude deflacije. Skup je rat!
Sada da, rastu cene. Kovid + rat (menjanje geopolitičke scene sveta). Ja samo pricam dugoročno, i ovo mi je pretpostavka, nije da tvrdim e ja znam sta ce se tacno desiti.
 
Ako ti tako kazes. Samo ja deflaciju po cenama ne vidim nigde u NL. Ni u platama ni u cenama bilo kojih proizvoda, ni auta pa ni kuca. Sve ponovo raste. Ne onako ludo ali raste... Daleko je EU od deflacije. Dok je rata nema sanse da bude deflacije. Skup je rat!

EU stopa inflacije je ispod 3% od decembra, ne znam koliko je u NL. Vidim na internetu da je decembarski inflation rate u NL 1,2%, ne znam da li gledam ispravno...
 
EU stopa inflacije je ispod 3% od decembra, ne znam koliko je u NL. Vidim na internetu da je decembarski inflation rate u NL 1,2%, ne znam da li gledam ispravno...
Statistički jeste ta inflacija. U realnosti oko 7-10% po meni. Svi računi su toliko veći plus i porezi za sve su u tom procentu otišli. Tako da možda je rolce royce ostao na istoj ceni ili pojeftinio ali sve za obične ljude je oko 7-10% skuplje. Isto kao u Srbiji što kažu 10-15% je inflacija statistički a realno je 40%. Ja i dalje mislim dok je rata u Ukrajini da od smanjenja kamata u EU nema ništa. Ili ostaju iste ili će da dižu.
USA je druga priča.
 
Statistički jeste ta inflacija. U realnosti oko 7-10% po meni. Svi računi su toliko veći plus i porezi za sve su u tom procentu otišli. Tako da možda je rolce royce ostao na istoj ceni ili pojeftinio ali sve za obične ljude je oko 7-10% skuplje. Isto kao u Srbiji što kažu 10-15% je inflacija statistički a realno je 40%. Ja i dalje mislim dok je rata u Ukrajini da od smanjenja kamata u EU nema ništa. Ili ostaju iste ili će da dižu.
USA je druga priča.

Kalkulacija inflacije je veoma transparentna, možeš tačno da vidiš koji proizvodi ulaze u nju i koji vremenski period se uzima.
 
Deflacija je logična po svim ekonomskim parametrima Ovo sada još "vozimo" na osnovu keša iz 2020-2021. Previše su štampali. Ovi što pokušaju da povećaju cene bilo čega, imaće susret realnosti. Smanjiće se prodaja odmah. Dalje rezanje troškova nas očekuje i smanjenje profitne marže.
Ako budu dovoljno "blesavi" da spuste kamate agresivno i uključe printer, eto nama stagflacije. A to znači i pojavu socijalnih nemira i haosa svuda. Nisu ovo 70te pa da ljudi ćute. Vidite šta se dešava sa protestima u EU sada. Jedino ako hoće da osiromaše dodatno ljude i izazovu onda neki veći sukob 🤷
 
Probajte ovaj novi filter (detekcija anomalija). Meni deluje da dosta dobro odseca ekstreme.

U delovima koje pratim daje dosta realnu sliku.

Mislim da ću ga staviti da bude uključen by default u budućnosti.

Ovo je dobra ideja. Nisam siguran po kojoj formuli se računa ekstrem, ali mislim da bi trebao malo povećati odstupanja.
 
Vrh