Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa zavisi šta smatraš pod dobrim. BG Univerzitet nije ni u top 300 svetskih univerziteta, niti se rangira u većini pojedinačnih oblasti.

Beogradski univezitet prvi put se našao na njoj 2012. godine, a najbolji rang imao je 2016. i 2017. kada je bio između 201. i 300. mesta.

Na svetu inače ima oko 20.000 univerziteta.

Kada je o regionu reč, Univerzitet u Zagrebu nalazi se u istom rangu kao i BU, Univezitet u Ljubljani na listi je između 501. i 600. mesta, dok su mariborski i splitski univeziteti između 701. i 800. pozicije.
 
Ne znam da li si bogat čovek sa 3 minimalca...ali u Srbiji je upadljiv nedostatak srednje klase, tj. ima je na nivou statističke greške.

Mi smo u tranziciji uspeli da od nekadašnje radničke klase stvorimo ogromnu masu prekarijata i mali procenat lopovsko-mafijaške buržoazije koja nas sada jaše.
Proveri bilo koju zapadnoevropsku zemlju. Sve što ti padne na pamet imaćeš. Ne Lamborghini ali nov auto 30-50k. Ne vilu sa bazenom ali kuću ili stan na 15 min od posla.

Kanada, Australija su bolesni primeri. Dopustili su strancima tj mahom kinezima gde je balon nekretnina da kupuju nekretnine kod njih. Cene su otišle u nebo.

USA je druga priča. Ako završiš fax i posvetiš se karijeri 5-10 godina možeš bolesne pare da zaradiš. Nepojmljive za nas, Kanadu, Australiju i Zapadnu Evropu. Najčešće ljudi koji su umno sposobni to i rade (a ko nema para od ranije). Pošto nemaju porodicu, ostaju na poslu mnogo ali zaradjuju skoro 7 cifara. Rade 4-5 godina tako i onda se povuku na poziciju od 8-15k (zavisno od struke) gde nema toliko cimanja i gde mogu da imaju i život. Više od 80% ljudi koji dodju do toga da imaju skoro 7 cifara tako urade.
Biznis u Srbiji i na zapadu 🙂 me bih komentarisao.
 
Poslednja izmena:
Iskreno ja mislim da u ovom trenutku samo Saudijska Arabija i UAE su da kazes su u nekom "bull-u" daleko posle toga Srbija.
(koja je da kazes u nekoj stagnaciji ili blagi rast ali nije pad)
Svi ostali cekaju spustanje kamata :)

Kanada je definitivno u ovom trenutku po kvalitetu zivota iza Srb i ako to ne deluje tako pogotovo ne ljudima koji su u Srb. Odlazak u Kanadu iz Srb ti je kao sa konja na magarca.
Naravno uvek ima onih koji ne prate najnovije trendove i na racun stare slave odu pa shvate posle 3-4 godine u sta su se uvalili.

Verujem da je cifra od 21.000 ljudi povratnika tacna + dodajte povecanje broja turista + Rusi + porast populacije u Beogradu.
+ ukrajinci + Banglades + Pakistan + Sirija + Sex turizam. Mnogo nam je dobro, jaki smo. Jači nego što mislimo, nego ne vidimo to dobro zbog medija.
 
1000029905.jpg


Nekoga je ovde spičila realnost :)
 
Proveri bilo koju zapadnoevropsku zemlju. Sve što ti padne na pamet imaćeš. Ne Lamborghini ali nov auto 30-50k. Ne vilu sa bazenom ali kuću ili stan na 15 min od posla.

Kanada, Australija su bolesni primeri. Dopustili su strancima tj mahom kinezima gde je balon nekretnina da kupuju nekretnine kod njih. Cene su otišle u nebo.

USA je druga priča. Ako završiš fax i posvetiš se karijeri 5-10 godina možeš bolesne pare da zaradiš. Nepojmljive za nas, Kanadu, Australiju i Zapadnu Evropu. Najčešće ljudi koji su umno sposobni to i rade (a ko nema para od ranije). Pošto nemaju porodicu, ostaju na poslu mnogo ali zaradjuju skoro 7 cifara. Rade 4-5 godina tako i onda se povuku na poziciju od 8-15k (zavisno od struke) gde nema toliko cimanja i gde mogu da imaju i život. Više od 80% ljudi koji dodju do toga da imaju skoro 7 cifara tako urade.
Biznis u Srbiji i na zapadu 🙂 me bih komentarisao.
Ovo može da napise samo neko ko nikad nije bio u Americi.
Kojih crnih 7 cifrara, pogledaj statistiku IRS I BLS, top 1% income za celu Ameriku je 652.657 USD na nivou domaćinstva. Mediana za domacinstvo je 75.000 USD. Dakle, ogromna većina ljudi ne vidi tih 7 cifrara nigde, pa ni u Americi. E sad, ako govorimo o platama od 10+ miliona godišnje, slažem se da ima daleko više hedge fondova, korporacija I slicno koje placaju toliko u Americi nego u Evropi. Ali to je 0,01% populacije. Skoro 2/3 americke populacije živi "paycheck to paycheck", a definicija toga je da ljudi nemaju 500 dolara viška da plate neki iznenadni trošak.
 
Beogradski univezitet prvi put se našao na njoj 2012. godine, a najbolji rang imao je 2016. i 2017. kada je bio između 201. i 300. mesta.

Na svetu inače ima oko 20.000 univerziteta.

Kada je o regionu reč, Univerzitet u Zagrebu nalazi se u istom rangu kao i BU, Univezitet u Ljubljani na listi je između 501. i 600. mesta, dok su mariborski i splitski univeziteti između 701. i 800. pozicije.
BU je daleko najbolji od svih univerziteta iz bivše SFRJ.
Univerzitet u Beogradu je između 301-400. https://www.shanghairanking.com/institution/university-of-belgrade
Univerzitet u Zagrebu je između 401-500. https://www.shanghairanking.com/institution/university-of-zagreb
Univerzitet u Ljubljani je između 601-700. https://www.shanghairanking.com/institution/university-of-ljubljana

Ostale univerzitete ne bi ni da komentarišem. Daleko su ispod 1000 mesta. Naravno da se ne možemo porediti s Harvardom ili s drugim jačim univerzitetima, ali eto Ljubljana je u EU već 20 godina pa su duplo lošije rangirani od BU.
 
I dalje je skuplje od Stokholma. Od te nastelovane cene treba da padne tih 37% pa da lici na nesto.
Zato u Štokholmu dobijaš gratis pločice bele 10x10cm. Socijalne. Barem na tvom prvom linku. Pa trebaš 25k da dovedeš kupatilo u normalno stanje. I pri tom moraš naručiti pločice iz Španije jer u Švedskoj nema neki izbor. Ako se oslanjaš samo na Ikeu i njihov dizajn to je ubistvo :)
 
Beogradski univezitet prvi put se našao na njoj 2012. godine, a najbolji rang imao je 2016. i 2017. kada je bio između 201. i 300. mesta.

Na svetu inače ima oko 20.000 univerziteta.

Kada je o regionu reč, Univerzitet u Zagrebu nalazi se u istom rangu kao i BU, Univezitet u Ljubljani na listi je između 501. i 600. mesta, dok su mariborski i splitski univeziteti između 701. i 800. pozicije.
Ljudi generalno ovde znaju samo za Šangajsku listu, jer se kroz medije samo ona pominje jer je BU na istoj najbolje kotiran. Pored Šangajske liste postoje još dve kredibilne, čak i popularnije, gde se BU lošije kotira, i gde je čini mi se Univerzitet u Zagrebu i Sofiji bolje rangiran od BU.
 
Zato u Štokholmu dobijaš gratis pločice bele 10x10cm. Socijalne. Barem na tvom prvom linku. Pa trebaš 25k da dovedeš kupatilo u normalno stanje. I pri tom moraš naručiti pločice iz Španije jer u Švedskoj nema neki izbor. Ako se oslanjaš samo na Ikeu i njihov dizajn to je ubistvo :)
Reci mi da voliš kič i neukus bez da mi kažeš…

Kad će ovaj narod prestati da pati od razno raznih sirotinjskih kompleksa… Ti si klasičan primer bezuspešne integracije u zapadno društvo… Isti djavo ko ovi sa bliskog istoka…
 
Ovo je ono kad Srbi i Srbije bolje znaju kako je na zapadu od onih na zapadu :)))
Moja masta smislja svasta!

Ali barem da hoce da poslusaju misljenje nego ne kad im se ne svidja odmah ma ne to nije tako...ma mi znamo bolje. :)
 
Dziajdzojac je RS Krajisnik, samo hladnokrvno odradjuje "gazu" u Nizozemskoj. Nema ni potrebu ds se integrise, tu je zbog para i karijere. Integracija je u matici :) makar nije okruzen surinamcima, indonezijkama, antilcanima, crvenofenjerasima, lgbtiq desnicarima i lakodrogerasima (all we need is weed). :)
 
Ovo je ono kad Srbi i Srbije bolje znaju kako je na zapadu od onih na zapadu :)))
Moja masta smislja svasta. :D
Što se ne vratiš već ove godine? Što pljuješ po zapadu, a onda ti se svidja što Srbija ide putem zapada? Predvidjaš i ponosiš se da će nekretnine biti još nepristupačnije, da će od Kneza do Slavije biti kolona beskućnika, da će sve više i više ljudi dolaziti sa istoka da rade u Srbiji, i to ti je sve strava za Srbiju ali upravo zbog toga želiš da pobegneš sa zapada? Jezivo šta čitam
 
Reci mi da voliš kič i neukus bez da mi kažeš…

Kad će ovaj narod prestati da pati od razno raznih sirotinjskih kompleksa… Ti si klasičan primer bezuspešne integracije u zapadno društvo… Isti djavo ko ovi sa bliskog istoka…
Ja sam se integrisao tačno, čak i više nego što treba. Nikad neću postati Holanđanin niti se trudim. Niti ću smatrati starudije iz 18-tog veka kao super kuće (što 90% Holanđana smatra). Ja kažem kada nešto valja. Novogradnja im je super. Sve izgrađeno sada ili posle 2000-te godine je super. Novogradnja im je bolja od naše. I priznajem. Sve armirani betonski blokovi, po najvišim energetskim standardima. Sada grade zgrade sa A+++ (da sa 3+ znaka) energetskim razredom, dok je kod nas max B.
 
Koliko je btc vredeo u oktobru/novembru kad je Vladica najavio da krece bull? Sad je skoro 49k ili koliko vec. Ima i tema na podforumu gde se vidi ko je kad sta pisao...
 
Ovo može da napise samo neko ko nikad nije bio u Americi.
Kojih crnih 7 cifrara, pogledaj statistiku IRS I BLS, top 1% income za celu Ameriku je 652.657 USD na nivou domaćinstva. Mediana za domacinstvo je 75.000 USD. Dakle, ogromna većina ljudi ne vidi tih 7 cifrara nigde, pa ni u Americi. E sad, ako govorimo o platama od 10+ miliona godišnje, slažem se da ima daleko više hedge fondova, korporacija I slicno koje placaju toliko u Americi nego u Evropi. Ali to je 0,01% populacije. Skoro 2/3 americke populacije živi "paycheck to paycheck", a definicija toga je da ljudi nemaju 500 dolara viška da plate neki iznenadni trošak.
Ok. Ajmo ovako onda.
Ove stvari može da priča ko nikad nije bio u Srbiji. Kojih crnih 4k plate u Srbiji. Pogledaj samo statistiku poreskih prijava u Srbiji. Mediana za domaćinstvo je 1200-1250e. Dakle, ogromna većina ne vidi tih 4k ni na zapadu a pogotovo ne u Srbiji. E sad ako pričamo većim od 4k, nema hedge fondova i korporacija koje toliko plaćaju u Srbiji. Ako ih i ima to je 0,01% populacije. 80% Srbije ima štednju manju od 500evra tj za svaki trošak uzimaju potrošački kredit koji refinansiraju kada poraste minimalac.
-
7 cifara plate su plate gde imaš osnovnu zaradu plus %. Da, najviše finansije, pravo. Čim izadješ iz pozicije junior analista posle godinu dana rada ideš preko 10k ali život nemaš. 7 cifre su iznad senior levela gde je posao sa klijentima uz %.
 
Poslednja izmena:

"Pomoć, hitno": U Nemačkoj oštar pad​

Cene komercijalnih nekretnina u Nemačkoj oštro su pale u četvrtom tromesečju 2023. godine, pokazali su podaci bankarskog udruženja VDP, otkrivajući uticaj viših troškova finansiranja i gradnje.

 
I u Nisu nicu elitne novogradnje:

 
Na cenestanova.com sam dodao novu opciju koja izbacuje ekstremne ugovore (mali broj ugovora sa previsokim ili preniskim cenama m2) iz računice prosečnih cena. Ovaj filter utiče na prosečne cene m2 i na istorijski graf cena. Sve ostalo je nepromenjeno. *Svi objekti su i dalje na mapi, broj ugovora je isti kao i tržisni obim u milionima evra.

Uticaj na istorijski graf je takav da ga malo "ravna" tokom vremena. Oscilacije postoje, ali su manje ekstremne od meseca do meseca. Isto kada gledate npr. ceo Beograd manji je uticaj nekih elitnih blokova na ceo grad, sto je i logično.

Generalno korigovane cene daju malo bolji odgovor na pitanje po kojoj ceni realno mogu da kupim stan u nekom mestu/komšiluku.

1707767431398.png

1707767534068.png

1707767565210.png
 
Poslednja izmena:
Raspad sistema i na Zlatiboru…

"Sve se manje isplati izdavati apartman na Zlatiboru. Kada se poduče crta, jedva se sastavi kraj sa krajem jer nas ima previše, pa se utrkujemo ko će da stavi nižu cenu. U sezoni je dobro, može i nekako da se zaradi, ali ostali deo godine je težak",

 
Ok. Ajmo ovako onda.
Ove stvari može da priča ko nikad nije bio u Srbiji. Kojih crnih 4k plate u Srbiji. Pogledaj samo statistiku poreskih prijava u Srbiji. Mediana za domaćinstvo je 1200-1250e. Dakle, ogromna većina ne vidi tih 4k ni na zapadu a pogotovo ne u Srbiji. E sad ako pričamo većim od 4k, nema hedge fondova i korporacija koje toliko plaćaju u Srbiji. Ako ih i ima to je 0,01% populacije. 80% Srbije ima štednju manju od 500evra tj za svaki trošak uzimaju potrošački kredit koji refinansiraju kada poraste minimalac.
-
7 cifara plate su plate gde imaš osnovnu zaradu plus %. Da, najviše finansije, pravo. Čim izadješ iz pozicije junior analista posle godinu dana rada ideš preko 10k ali život nemaš. 7 cifre su iznad senior levela gde je posao sa klijentima uz %.
Ne znam gde živiš u Srbiji I kom socioekonomskom staležu pripadaš, ali reci da je 4k mesečno u Srbiji jednako ucestalo kao 10 M godišnje u Americi je blago rečeno nonsense. Vecina domacinstava u centralnim gradskim opštinama Beograda gde dva člana rade, ima toliki prihod. Međutim, sa 4k mesečno u najboljem slučaju možeš da izdržavaš porodicu i uzmeš neki skromniji stan na kredit. Ovi sto kupuju za keš novogradnje za 300k+ svakako ne rade za 4k, a gde su oni statistički obuhvaćeni je već drugo pitanje.
 
Vrh