Šta je novo?

Cene nekretnina

U Srbiji najgore prolaze oni koji ostanu ovde i koji nemaju neku semu. Nemas nikakve beneficije, placas ogromne cene i poreze koji idu nekom u dzep, a ti imas lose skolstvo, zdravstvo, sudstvo, puteve, cene nekretnina prenapumpane, za strance subvencije, za domace da ne kazem sta,....
I onda ti ovi od preko pod dejstvom teske nostalgije i neizdrža za povratkom (kojeg nikako da realizuju iz xy razloga) pričaju kako je sve to ekstra i da si slep kod očiju...
 
Slažem se. Kažite koliko treba još da platim. Evo nije problem.
Ne znam samo šta ti znači pitanje ali pretpostavljam da pitaš kako da upadneš u tu kategoriju. Lako.

Imaš olakšice i za naše ljude koji NISU NIGDE IŠLI za novoosnovana preduzeća ali opet imaš min plate koji moraš plaćati. Za IT to nije problem a rekao bi ni za većinu ljudi u BGu.
 
Tako ako gledate možete reći za svaku državu. Evo primer iz NL. Ja sam došao kao highly skilled migrant i imao sam 30% niži porez prvih 10 godina u odnosu na lokalno stanovništvo. Sada su taj zakon smanjili na 5 godina. Ali opet da li im se to vratilo?! Mislim da da i to višestruko jer se sav taj visak i još pored uložio opet u NL. Da li se lokalci bune-da ali opet su oni izračunali da im se višestruko isplati da daju strancima ali i svojima koji se nakon nekog vremena vrate taj "oprost" poreza. Nije lose ni otići ni vratiti se. Glavno da se stvara pozitivna vrednost! To može biti i naučili ste nešto, videli ste nešto, zaradili ste nešto...
U teoriji je to tako, i u praksi mozda jeste u normalnim zemljama, ali kod nas nije u praksi. Mi nemamo nikakvu korist od toga da drugi kod nas imaju povlastice jer to ne ode u bolje zdarvsto, skolstvo, puteve, nego u necije dzepove. To sto pricaju da ide u to, to je samo propaganda. Cak i kad naprave puteve ugade se x3.
 
Ne znam samo šta ti znači pitanje ali pretpostavljam da pitaš kako da upadneš u tu kategoriju. Lako.

Imaš olakšice i za naše ljude koji NISU NIGDE IŠLI za novoosnovana preduzeća ali opet imaš min plate koji moraš plaćati. Za IT to nije problem a rekao bi ni za većinu ljudi u BGu.
Kod nas su te olaksice male i selektivne. Stranci dobijaju po 50.000-100.000 evra po zaposlenom radniku.
 
I onda ti ovi od preko pod dejstvom teske nostalgije i neizdrža za povratkom (kojeg nikako da realizuju iz xy razloga) pričaju kako je sve to ekstra i da si slep kod očiju...
Niko nije slep. Jednostavno kažem da Srbija nije jedina država sa takvim uslovima i da su druge i razvijenije države to donele i to još davnih 60-ih godina prošlog veka!!! Ja kažem ja sam to koristio u NL 10 godina! I podupirem I našu vladu u tim naporima da to implementira isto u Srbiji.
To nema veze s nostalgijom već s čistom matematikom. A ti možeš to da tumačiš kako hoćeš.
 
U teoriji je to tako, i u praksi mozda jeste u normalnim zemljama, ali kod nas nije u praksi. Mi nemamo nikakvu korist od toga da drugi kod nas imaju povlastice jer to ne ode u bolje zdarvsto, skolstvo, puteve, nego u necije dzepove. To sto pricaju da ide u to, to je samo propaganda. Cak i kad naprave puteve ugade se x3.
Ima društvo. Jer taj što će imati veću neto platu u Srbiji će više i da troši. Znači klupice stan ili dva u Srbiji. Više će da izlazi, više da putuje, više da troši. Unajmice majstore da mu rade a nece sve sam...sama država od poreza ima manje koristi od njega, ali svi drugi 3x više!!
 
Ma ne kažem za to nego generalno...

P.s. vidi se da duugo nisi živeo u srbiji, zaboravi čoek...
 
Kod nas su te olaksice male i selektivne. Stranci dobijaju po 50.000-100.000 evra po zaposlenom radniku.
Svuda na svetu su olakšice male i selektivne!
Ko tebi brani da i ti ne budeš stranac i ne uzmeš 50k po zaposlenom?! Otvori firmu u NL ili Luxemburg u ili gde hoćeš, i eto pravno si stranac. Ako treba imaš i stranca da imenuješ za direktora pa si 100% strana firma. Ali jesi ti video uslove za to da dobiješ? Moraš zaposliti mislim preko 200 ili 300 radnika plus na min 5 godina plus napraviti fabriku ... Znači ogromna ulaganja! To ti je kao povrat PDVa od stana. Moraš da ga kupis a onda na kraju dobiješ 10%... Tako i ovo moraš napraviti fabriku, mašine sve. Obavezati se plaćati ljude 5 god da bi ti država ne odjednom već svaki mesec po malo davali tih 50k....
Evo ti primer i sa decom sada. 4k eura za prvo dete i 5k za drugo. Svi misle vrh. Dva deteta 10k eura i odlično. A nisu čitali malim slovima da tih 4k eura isplaćuju na 4 godine svaki mesec po 90eura!!
Svi čuju krajnju cifru i zinu. A ne vide ono što piše malim slovima....
 
Ma ne kažem za to nego generalno...

P.s. vidi se da duugo nisi živeo u srbiji, zaboravi čoek...
Ja u Srbiji boravim 4-5x godišnje sve zajedno oko 2 meseca. Znam vrlo dobro i prednosti i mane našeg i NL sistema. I vrlo racionalno koristim prednosti oba sistema. Ja nisam rekao da je kod nas med i mleko. Nije nigde! Ali nije ni haos ni kolaps kako neki predstavljaju. Možda ja uvek poredim Srbiju kakva je bila kod Slobe ili možda kod DSa. Pa sad ovo izgleda kao svemirski brod.
Moja PRVA plata u Srbiji je bila 220 eura!! Još uvek držim taj izvod od plate da znam kako je bilo. I to za posao apotekara!!! I to podeljeno na dva dela. Znam ja vrlo dobro odakle sam počeo!!
 
Da ne zalazim u dalju diskusiju, ili si zaboravio kako je ovde u Srbiji ili ignorises realnost u Srbiji. Snasao si se da koristis najbolje od oba sistema i tebi je lepo, ali vecini naroda nije, i ti to relativizujes nekim pricama.
 
Da ne zalazim u dalju diskusiju, ili si zaboravio kako je ovde u Srbiji ili ignorises realnost u Srbiji. Snasao si se da koristis najbolje od oba sistema i tebi je lepo, ali vecini naroda nije, i ti to relativizujes nekim pricama.
Nista ja ne relativizujem. Tačno da koristim najbolje od oba. Ali ne u negativnom smislu. Plus kome ne valja nek menja, posao, grad, državu. Pa sad barem možeš lako. Od Kukanja nema leba.
 
Lako cu ja promeniti zemlju, ali ne volim kad me neko ubedjuje da je u Srbiji super a nije. Jos malo ce neki poceti da nas ubedjuju i ovde na forumu da smo mi ekonomski tigar. Da, nismo najgori, bolji smo od svih africkih zemalja i velikog broja zemalja u Azij i Juznoj Americi. Ali smo crna rupa Evrope po standardu, vladavini prava, kvalitetu zivota,...
 
Znaš vrlo dobro prednosti i mane iz svog ugla a taj ugao je potpuno drugaciji od ugla 90% ljudi ovde!
I ne, jos uvek ne mozes lako da promenis drzavu (lako u odnosu na indijce ali teze u odnosu na rumune), neke kategorije da ali vecina ne
A indikativno je da konstatacije o stanju stvari u srbiji dozivljavas kao "kukanje" pa preporučujes da se menja grad/drzava,
zanimljivo tako isto pišu i neki ovde nama dobro poznati botovi...
 
Znaš vrlo dobro prednosti i mane iz svog ugla a taj ugao je potpuno drugaciji od ugla 90% ljudi ovde!
I ne, jos uvek ne mozes lako da promenis drzavu (lako u odnosu na indijce ali teze u odnosu na rumune), neke kategorije da ali vecina ne
A indikativno je da konstatacije o stanju stvari u srbiji dozivljavas kao "kukanje" pa preporučujes da se menja grad/drzava,
zanimljivo tako isto pišu i neki ovde nama dobro poznati botovi...
Iz mog ugla tačno! Isto kao što ti pišeš da je lose iz svog ugla. Znači ista država a drugačije je primamo. Sasvim normalno i očekivano!
 
Iz mog ugla tačno! Isto kao što ti pišeš da je lose iz svog ugla. Znači ista država a drugačije je primamo. Sasvim normalno i očekivano!
Razlika između mene i tebe je što ja ne pišem iz svog ugla, jer sam daleko bliži tvom uglu (iako dosta više boravim u srbiji od tebe) nego uglu prosečnog pa čak i iznad prosečnog čoveka u srbiji,
trudim se da pišem objektivno i bez emocija i pristrasnosti (nadam se da je u tvom slučaju samo to a ne nešto drugo) onako kako jeste imajući u vidu svoje iskustvo sa stanjem koje viđam i zapadno i istočno od srbije (u evropi naravno, jasno je da smo el dorado za južni sudan)...
 
Iz mog ugla tačno! Isto kao što ti pišeš da je lose iz svog ugla. Znači ista država a drugačije je primamo. Sasvim normalno i očekivano!
Ako je za 90% ljudi lose a za 10% dobro, a u drugom sistemu za 90% ljudi dobro a za 10% lose, koji sistem je bolji? Izuzetak ne negira pravilo.
 
Ko je rekao da je za 90% ljudi na zapadu dobro?!
Kome je dobro a kome lose je relativno. Treba posmatrati objektivno. Na zapadu ljudi su nezadovoljni kad ne mogu da kupe novog VW pa moraju novu Daciju, a kod nas su ljudi nezadovoljni kad ne mogu da uopste kupe bilo kakav polovnjak. Ali iz perspektive prosecnog Srbina, zivot na zapadu je ocigledno mnogo bolji nego zivot u Srbiji, inace ne bismo imali ovolike migracije.
Ako bas hoces statisticke podatke, ima puno razlicitih pokazatelja, ali recimo, u Holandiji je indeks kvaliteta zivota duplo veci nego u Srbiji, malo smo bolji od Indije (https://www.numbeo.com/quality-of-life/rankings_by_country.jsp)
 
Poslednja izmena:
Da li možemo da očekujemo da se ponuda sekundarnih stanova poveća kad krenu da padaju kamatne stope?

Koliko prodavaca koji su nakon prodaje svog stana odmah i kupci dopunjuje zaradu od prodaje stambenim kreditom kojim kupuje bolju nekretninu ili više manjih nekretnina?
 
Čim Vučić to priča, računaj da je nekakva propaganda u pitanju koja nema uporište u realnosti.
Iz sireg kruga poznanika i poznanika poznanika, primecujem da se vise gotovo niko ne iseljava iz Srbije. Gde bi i isli? Kako kaze rahmetli Dzej, ni na istok ni na zapad.
 
Postujem, verovano nam se ne preklapaju drustveni krugovi.

Gde ide ta masa, ako moze par zemalja? U EU se sve gore zivi. Rusija je pre zaposljavala gradjevince, sada su u ratu. Kina vise nije meka za belce kao sto je bila pre 15 godina, kao ni Dubai.
 
Vrh