Šta je novo?

Cene nekretnina

Imam utisak da se ovde opet dize histerija kako ce inflacija, kako ce novac potpuno da propadne, samo sto nije otislo i to malo sto je ostalo nepojedeno...
Malo sam gledao stanove od 83m2 i sta moze da kupi nekih 200k eura.
Stan u bloku 70, u ok stanju, nista posebno, ali da kazemo da neko tu zivi i ulagao je. Ukupno 220k eur.

Stokholm, malo jeftiniji deo grada, pisao sam ranije, nije Bronks geto kao sto neki odavde misle. U poslednjih par meseci prodato nekoliko stanova od 83m2. Cena se manje vise vrti od 200k do 235k eura. Ako se gleda ovaj kraj, tu su uglavnom veci porodicni stanovi po ovim zgradama, nema manjih od 69.5m2. Izgradjeno je 1969. za porodicne potrebe.
Trenutno aktivni oglasi
Ovi su prodati
a ovaj sam ranije kacio

Ima jos dve nedavne kupoprodaje tacno ove kvadrature, ali nemaju slike.

Kao sto se vidi nijedan nije ruina i rekao bih da su bar klasa iznad sredjenosti u odnosu na ovaj iz bloka 70.
Dokle god vidim ovakve podatke ne verujem da su cene kvadrata u Beogradu realne.
 
Ovo mogu da potvrdim da se desilo u još 2 projekta na NBG! Koliko god to bilo ljudima čudno. I nije bila laž agenata, jer sam namerno rekao drugu da zove i pita za stan za koji sam znao cenu! Ja isto nisam verovao, ali nemojte verovati da je APP! Pre bi rekao da je dogovor između investitora.

Koja dva projekta su u pitanju?
 
Beograd - Broj stanova u novogradnji po godinama i broj gradjevinskih dozvola
Broj stanovaBroj gradjevinskih dozvola za stanovePomeraj gradjevinskih dozvola za 2 godine sa pretpostavkom da je potrebno 2 godine od izadvanja dozvole do prodaje
2007.4560
2008.3556
2009.5119
2010.5860
2011.7035
2012.3943
2013.2715
2014.60024943943
2015.210035682715
2016.310034142494
2017.450055053568
2018.570053483414
2019.750067885505
2020.610096145348
2021.810076116788
2022.810090109614
2023.6200100527611
Ukupno za 8 godina poslednjih 8 godina520006340051000
Ukupno96000
Izvor: cenenekretnina.rs i https://data.stat.gov.rs/Home/Result/050203?languageCode=sr-Latn (posmatrane su iste opstine)

Ako se uzmu u obzir sve opstine, za isti period dobijamo brojku od 100000 stanova, tako da ove preostale beogradske opstine sa samo 4% ucestvuju u ukupnom broju dozvola za stanove. Inace, tih 100.000 za 16 godina je manje od 136.000 koliko ovde pominju za 11 godina https://rs.bloombergadria.com/ekono...la-miliona-ljudi-a-dobila-400000-stanova/news.

Inace, ne znamo kakav je bio promet pre 2013, ali promet novogradnje 2014. je bio jako slab, a tad smo imali i krizu, tako da ne verujem da je bio bolji promet, a bilo je puno izdatih gradjevinskih dozvola. A ako pogledamo poslednjih 8 godina, dobijene su gradjevinske dozvole za 63400 stanova (bez podataka za decembar 2023), a prodato je 52000 stana. Plus, ako imamo u vidu da se prodaju stanovi po osnovu gradjevinskih dozvola iz prethodnih perioda, dolazimo do toga da se trenutno gradi mnogo vise nego sto se prodaje, tj. ima puno stanova koji nisu prodati, mozda cak i na desetine hiljada. E sad, da li se oni i dalje vode na investitora kao firmu, ili je dao podizvodjacima kao kompenzaciju gde se i dalje vodi na firmu, a neko ih izdaje ili sta je sa njima, to je druga tema. Moguce da su mnogi prodati i kao nelegalizovani, bez gradjevinske ili upotrebne dozvole, pa ih nema u registru cena nepokretnosti.
Zakljucke izvodite sami, a voleo bih da cujem i neko tumacenje. Meni deluje da cemo imati stanove za izvoz :)
A gde i u šta je uračunato 4.616 stanova naselja Stepa Stepanovic? Koje je radjeno od 2010 do 2012.....
 
Opet bljuckaju dusmani

Izgleda ovima iz City Experta Zlatibor pojeo profit, ali niko im nije kriv što u ponudi imaju samo BG, NS i Niš! I to se setili sad da pišu kad je sudeći po Wolfovom sajtu cenenekretnina.rs prodaja novogradnje na Zlatiboru naglo skočila za 79% u odnosu na Novembar! Bar da su napisali ovaj članak pre podataka za Decembar pa da im neko i poveruje :ROFLMAO:
Ne mogu tačno da procenim ali mislim da se oko 10 miliona evra (investicionih) prelilo na Zlatibor samo u decembru, većim delom od strane dijaspore, i to odmah po objavljivanju projekta Novi Zlatibor i nove Strategije Razvoja...tako da očekujem više ovakvih naručenih "pljuvačkih" tekstova.
 
Poslednja izmena:
Imam utisak da se ovde opet dize histerija kako ce inflacija, kako ce novac potpuno da propadne, samo sto nije otislo i to malo sto je ostalo nepojedeno...
Malo sam gledao stanove od 83m2 i sta moze da kupi nekih 200k eura.
Stan u bloku 70, u ok stanju, nista posebno, ali da kazemo da neko tu zivi i ulagao je. Ukupno 220k eur.

Stokholm, malo jeftiniji deo grada, pisao sam ranije, nije Bronks geto kao sto neki odavde misle. U poslednjih par meseci prodato nekoliko stanova od 83m2. Cena se manje vise vrti od 200k do 235k eura. Ako se gleda ovaj kraj, tu su uglavnom veci porodicni stanovi po ovim zgradama, nema manjih od 69.5m2. Izgradjeno je 1969. za porodicne potrebe.
Trenutno aktivni oglasi
Ovi su prodati
a ovaj sam ranije kacio

Ima jos dve nedavne kupoprodaje tacno ove kvadrature, ali nemaju slike.

Kao sto se vidi nijedan nije ruina i rekao bih da su bar klasa iznad sredjenosti u odnosu na ovaj iz bloka 70.
Dokle god vidim ovakve podatke ne verujem da su cene kvadrata u Beogradu realne.
I kada kupuješ Pero. Jeftinije u Štokholmu, plate veće, kamate manje. Šta se čeka? Koji od ponuđenih si išao fizički da pogledaš? Na koji si dao ponudu? Da li si razgovarao s bankom koji ti je max kredit što možeš da uzmeš?
 
Au, 30k je bas mnogo. Nije ni cudo sto su toliko poremetili trziste nekretnina. Plus svi oni koji su ovde "turisticki", pa tek oni koji tek dovode svoje familije...
 
Au, 30k je bas mnogo. Nije ni cudo sto su toliko poremetili trziste nekretnina. Plus svi oni koji su ovde "turisticki", pa tek oni koji tek dovode svoje familije...
Pa i da je došlo 30k, to je u odnosu na BG od 1,650,000 miliona stanovnika samo 1,8%!! Ako 1,8% može da napravit toliki poremećaj na tržištu nekretnina onda bi se ja baš zapitao da li imamo toliko slobodnih i praznih stanova kao što neki tvrde. Pogledajte samo na mikro nivou, da li bi vam povećanje ili smanjenje plate od 1,8% dovelo do tolikog poremećaja na vaš životni standard? Ako da onda baš živite na ivici da svaki dinar i svaki procenat je važan.
Što opet dovodi do zaključka da na tržištu nema stanova ili stambenog prostora ako 1,8% napravi takav šou.
 
Broj stanovnika BG:Broj rusa: Procenat plate

Poredis babe i zabe. Tih 1,650,000 ima krov nad glavom. 30k njih (zvanicnih) nema krov nad glavom u BG. Ono sto ima smisla porediti koliko je 30k u odnosu na broj onih koji su u fazi aktivne kupovine/potrage za stanom.
 
Broj stanovnika BG:Broj rusa: Procenat plate

Poredis babe i zabe. Tih 1,650,000 ima krov nad glavom. 30k njih (zvanicnih) nema krov nad glavom u BG. Ono sto ima smisla porediti koliko je 30k u odnosu na broj onih koji su u fazi aktivne kupovine/potrage za stanom.
Pa ne poredim babe i žabe. Ako ti kažeš da tih svih 1,65 miliona ima krov nad glavom. A neki ovde pričaju da ima mnogo praznih stanova. Onda se prosto čudim da 1,8% može da napravi haos.
Nije došlo 30k Rusa u Apatin pa da je 20k stanovnika a 30k Rusa pa da kažeš dupliralo se stanovništvo i haos je jer sad svega treba duplo - duplo više mesta u školama, duplo više parkinga, duplo više stanova, kuća.
Tih 30k Rusa je došlo u Beograd, gde već ima 1,65 miliona i to se nije osetilo toliko na drugoj infrastrukturi (škole, vrtići, bolnice, automobili, prodavnice, itd...) samo na stanovima?!?! Nigde barem ja nisam video da se neko žalio da je problem oko lista čekanja za sportove zbog Rusa, za bolnice zbog Rusa. Samo za stanove. I opet dobar deo njih barem za prvu godinu rentira a ne kupuje. Kako sam i ja i kako i većina ljudi kad ode negde. Ne znaš ni gde si ni šta radiš i odmah ne kupuješ (osim ako nisu neki multi milijarder, ali opet oni ne kupuju obične stanove već vile).

A % plate sam stavio samo radi lakšeg poimanja stvari za ljude a ne radi poređenja s Rusima. Jer isti je princip. Ako tebi lično 1,8% smanjenje plate ima toliki uticaj na kućni budžet ili na kvalitet života da ti napravi haos onda znači nešto ne štima. Tako isto i ovo. Ako u metropoli 1,8% dodatnih ljudi može da napravi toliki haos onda nešto nije dobro.
Mislim da se to najbolje vidi i na brojevima. Prvo je bilo 270,000 Rusa/Ukrajinaca što je 16,4%. I svi su išli na rentiranje. I naravno da je došlo do ekstremnog skoka jer 16% nije više statistička greška. Čim se taj broj smanjio s 16 na 1,8% ili 2% pale su kirije. Jer 2% NE MOŽE da napravi haos to je ispod statističke greške u svim proračunima od 5%. Udar od 16% ne može da se absorbuje i naravno da se videlo i vidi se. Ali 2% to nema skoro nikakav uticaj na celokupno tržište.
 
Poslednja izmena:
Rusi prave svoje vrtiće, restorane, kafiće...
Dobro prave, ali opet i za to treba vreme. Min 3-6 meseci. Dok nađeš poslovni prostor, registruješ firmu, nađeš radnike, licence (ako se radi o vrtiću), itd, itd... Znači opet bi se osetilo na običnoj infrastrukturi.
 

Kazu da im je mali porez kod nas.

But by late 2023, Russians were more likely to open kindergartens, online shops, production facilities, property companies and co-working spaces in Belgrade and Novi Sad.

Ako mi ne cenimo nasu drzavu izgleda da ima ko ceni :)
 
Drago mi je da država barem na nekoga misli.
Screenshot_2024-02-12-12-41-42-573-edit_com.android.chrome.jpg
 
Drago mi je da država barem na nekoga misli.
Pogledajte prilog 189076
To su vrlo dobre vesti. Ali nije samo za strance i nije za sve! Tu ima uslova. Mislim da mora da ima min 2k platu.
Isto je i za naše povratnike "expate" ako se vrate u Srbiju da rade i imaju preko mislim 2000 ili 2500 eura neto mesečno da je oslobođen 30% poreza i doprinosa nekih 5 godina.
To su super podsticaji da dolaze visoko plaćeni ljudi jer oni generišu 3x veći prihod i još ljudi zapošljavaju, što pomoćnih poslova što stvarnih.
 
To su vrlo dobre vesti. Ali nije samo za strance i nije za sve! Tu ima uslova. Mislim da mora da ima min 2k platu.
Isto je i za naše povratnike "expate" ako se vrate u Srbiju da rade i imaju preko mislim 2000 ili 2500 eura neto mesečno da je oslobođen 30% poreza i doprinosa nekih 5 godina.
To su super podsticaji da dolaze visoko plaćeni ljudi jer oni generišu 3x veći prihod i još ljudi zapošljavaju, što pomoćnih poslova što stvarnih.
Slažem se. Kažite koliko treba još da platim. Evo nije problem.
 
U Srbiji najgore prolaze oni koji ostanu ovde i koji nemaju neku semu. Nemas nikakve beneficije, placas ogromne cene i poreze koji idu nekom u dzep, a ti imas lose skolstvo, zdravstvo, sudstvo, puteve, cene nekretnina prenapumpane, za strance subvencije, za domace da ne kazem sta,....
 
U Srbiji najgore prolaze oni koji ostanu ovde.
Tako ako gledate možete reći za svaku državu. Evo primer iz NL. Ja sam došao kao highly skilled migrant i imao sam 30% niži porez prvih 10 godina u odnosu na lokalno stanovništvo. Sada su taj zakon smanjili na 5 godina. Ali opet da li im se to vratilo?! Mislim da da i to višestruko jer se sav taj visak i još pored uložio opet u NL. Da li se lokalci bune-da ali opet su oni izračunali da im se višestruko isplati da daju strancima ali i svojima koji se nakon nekog vremena vrate taj "oprost" poreza. Nije lose ni otići ni vratiti se. Glavno da se stvara pozitivna vrednost! To može biti i naučili ste nešto, videli ste nešto, zaradili ste nešto...
 
Vrh