Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa jeste previše, ali tu je najviše kriv euribor, a ne banka. Banke sad zapravo daju povoljne uslove s obzirom na euribor, jer je OTP npr. spreman da ponudi 3 godine fiksnu po 5.03% pa onda varijabilnu. Takođe može i kombinovana na 3 godine, pa ti biraš svake 3 godine hoćeš li fiksnu ili varijabilnu.

Problem je zapravo drugi deo jednačine, tj. cene nekretnina koje su prenaduvane, pa onda kad iskalkulišeš ratu na ove kamate izgleda kao da živimo u Ženevi, a ne u raspalom Beogradu.
Za ovo samo pazi, koliko sam video OTP ti kada potpisujes ugovor ne kaze koliku marzu ce ti uzimati u okviru te varijabilne posle 3 godine. Tj mogu da naduvaju marzu i da ti budes u problemu. Muckovi su to.
 
Pa ako stvarno misliš da je kod zelenaša jeftinije pa ti uzmi tamo :)) Mislim da nemaš ni predstavu kakve su to kamate i koji su to uslovi. Banka je UVEK najjeftinija i uslovi su skroz normalni. Pre smo navikli na "prvoboračke kamate" ali toga nema više. Sad su se vratile na normalne nivoe. Verujte mi iz iskustva isplati se i sa ovim kamatama bez problema. Najskuplji kredit je kirija po meni. Tu je kamata 100%. Zelenaše ne bi ni komentarisao jer šansa da ostaneš invalid je veća od kamate koju plaćaš.

Ne bi baš rekao da je Ženeva jeftinija, ali ko god misli da jeste neka kupi onda u Ženevi... :) Mislim da i najskullji kvm u BGu je kao šupa u Ženevi.


Au bato koji si ti bukvalista, u dva posta jednom za drugim. :LOL: Ljudi metaforicno pisu, jelte.
 
Kupiš stan u Beču a moraš živeti u BGu?! Šta si dobio?
Da li se ti to šališ ili? Ko kaže da moram živeti u BGu?
Ni po jednom kriterijumu se ne mogu porediti ova dva grada. U stvari broj gradova sa kojima se BG moze uporediti sa smanjuje tj. već sada ne znam sa kojim gradom mogu da ga uporedim.
Sofija, Bukurešt.... jeftinije i pristupačnije, organizovanije
Budimpešta....tu smo negde ali smo lošiji. Bolja infrastruktura, više turista
Beč....ne može jednostavno da se poredi
Ovo vazi za kupovinu za keš, ne kredit je BG jedno 50-70% manje pristupačan zbog:
1. Drastično većih bankarskih provizija
2. Euribora
Prosečnu platu sam isključio iz kalkulacije.
Čak i da Euribor padne, neće biti toliko drastično jer su bankarske provizije ogromne u odnosu na EU. I kad je Euribor bio u minusu, bile su duplo veći u odnosu na EU. Stvar je u tome da su bile niže cene i ljudi su mogli da podignu kredite. Čak i da padne euribor, ukida se mera 1 januara i opet mu dodje na isto kao sada.
Nego smanjite doživljaj malo.
 
Poslednja izmena:
Da li se ti to šališ ili? Ko kaže da moram živeti u BGu?
Ni po jednom kriterijumu se ne mogu porediti ova dva grada. U stvari broj gradova sa kojima se BG moze uporediti sa smanjuje tj. već sada ne znam sa kojim gradom mogu da ga uporedim.
Sofija, Bukurešt.... jeftinije i pristupačnije, organizovanije
Budimpešta....tu smo negde ali smo lošiji. Bolja infrastruktura, više turista
Beč....ne može jednostavno da se poredi
Ovo vazi za kupovinu za keš, ne kredit je BG jedno 50-70% manje pristupačan zbog:
1. Drastično većih bankarskih provizija
2. Euribora
Prosečnu platu sam isključio iz kalkulacije.
Čak i da Euribor padne, neće biti toliko drastično jer su bankarske provizije ogromne u odnosu na EU. I kad je Euribor bio u minusu, bile su duplo veći u odnosu na EU. Stvar je u tome da su bile niže cene i ljudi su mogli da podignu kredite. Čak i da padne euribor, ukida se mera 1 januara i opet mu dodje na isto kao sada.
Nego smanjite doživljaj malo.
Beograd je balkanski London tako da se możemo samo sa njim porediti. To je slična gradska dinamika. Novi Beograd = Pekam
 
Ajde samo pročitaj šta si napisao. Sproveo je struju od komšije... Može da sprovede 1 ili max 2 produžena kabla i da tu uključi frižider i možda TV. Ne može sprovesti trofaznu struju za šporet. Ako uključi mali rešo misliš da će ta utičnica kod komšije da izdrži 3-5 potrošača kod tebe plus 1-2 kod njega?!
Inače znali su oni vrlo dobro zakon pa su i rekli "ne možete da izbacite porodicu zimi"! Dobro. Pa ipak EPS može...
Plus "hitan" postupak i da dobije a to je diskutabilno. Sada je EPS uveo da ne možeš da se prikljuciš odmah na mrežu već mora proći mesec ili 3 ne znam tačno!!
Plus tvoj stan tvoja imovina možeš da radiš šta hoćeš. Ne isključuješ ti tamo nekom već sebi!!! A njemu ako se ne svidja nek ide.
Ova tema je skroz off topic. Mislim da su tu Ameri (Taxas) pogotovo to lepo rešili. Mnogo bolje od svih evropskih država zakonski. 2 weeks notice I posle ili napolje ili sačmarica. Pa se ti kod Svetog Petra raspravljaj.
No pošto ti živiš u socijalnom stanu u Švedskoj onda nema zime za tebe. Ne može te isterati niko dok si živ. Uživaj u sivom vremenu i državnom stanu i eto prepričavaj priče iz crne hronike šta si čuo i kako to "krimosi" rešavaju.
Taj krimos je to sproveo jer je EPS sam na kraju iskljucio, ne znam tacno detalje, verovatno zbog neplacenih racuna. Sproveo je dovoljno struje za svoje potrebe cim ne izlazi odatle. A to sto ti mislis da mozes podstanaru tek tako da iskljucis struju mozes da okacis macku o rep. Sutraw ti je objasnio ometanje poseda tj drzavnine. Nisi naisao na informisanog podstanara inace bi naucio.
A u Svedskoj retko ko izdaje bez ugovora, a koga nahvataju da tako radi onda nagrabusi. A koliko ovde traje iseljavanje podstanara nemam pojma, mozda isto kao i kod nas, ali za neplacanje i manjih racuna, makar i iz previda, nakon par opomena odlazis na crnu listu sa koje se ne skidas godinama i bukvalno si sebi zeznuo zivot. Tako da se nikom ne isplati da se sa time igra kao kod nas.
Razumem da tebe malo ljuti to oko prava podstanara, mnogima deluje nelogicno. Ako ce ti biti lakse, i u mnogim drugim zemljama imaju isti problem sa iseljavanjem podstanara koji ne placa kiriju.
Kod nas bi bar mogli da olaksaju da pri izdavanju stana racuni lezu na ime podstanara tako da ako ne placa bar dug za racune ne ide na vlasnika stana.
 
Beograd je balkanski London tako da se możemo samo sa njim porediti. To je slična gradska dinamika. Novi Beograd = Pekam
Beograd jeste balkanski London, ako u Balkan ubrajas samo Srbiju, Crnu Goru, Makedoniju, BiH i Albaniju, tj. samo ako u teritoriju Balkana ubrajas teritoriju na kojoj smo "lideri u regionu". :)
Fora je sto u Balkan spadaju i mnoge druge zemlje, ali se one ignorisu :)
 
Beograd jeste balkanski London, ako u Balkan ubrajas samo Srbiju, Crnu Goru, Makedoniju, BiH i Albaniju, tj. samo ako u teritoriju Balkana ubrajas teritoriju na kojoj smo "lideri u regionu". :)
Fora je sto u Balkan spadaju i mnoge druge zemlje, ali se one ignorisu :)
Ispravka - zapadnog Balkana
 
London, Ženeva, Beč.....da li je neko obišao uopšte te gradove? Kako neko pri zdravoj pameti to može da uporedi 🙂. Ženeva 😂 i Beograd.
Evo ja sam glup pa mi objasnite po kojim parametrima?
Možda možemo da navedemo Sofiju, Bukurešt, Budimpeštu i to samo donekle pošto su i oni ispred nas svidelo se to nekom ili ne.

Dok ne prestanemo da se zaludjujemo i počnemo da radimo na sebi nema poboljšanja.
 
Poslednja izmena:
E sad bi mogla da kupiš 40m2 max 🙂
Evo bas sam pogledala, ni toliko ne bih mogla za iste te pare. Najjeftiniji koji sam nasla u blokovima koji su nas interesovali za 40kvadrata je skuplji od ovog sto smo mi uzeli od 60kv pre dve godine. Msm vidi, i tada je nama bilo pricano kako smo naivni sto kupijemo jer ovo nema vise gde i mora da padne, pa se posle desio rat u ukrajini i tek smo posle videli najveci rast cena. Mi kupovali za zivot pa smo samo gledali sta u tom trenu mozemo da dobijemo za pare koje imamo.
Ja bih volela da malo padnu cene, ja nit kupujem nit prodajem pa se mene ne tice toliko. Ali moji prijatelji, kasne dvadesete/rane tridesete koji sad hoce da kupuju za zivot cekaju. Ili da padnu kamate, ili da padnu cene, jer prosto ne mogu da placaju ratu od 600+ evra nikako. Ugl su to ljudi sa mladjim porodicama, bebom, neki zive u 40kvadrata do daljnjeg jer im je kirija kolkiko-toliko ostala ista i selidba bi znacila veci trosak na izdavanje, neki su se odselili u borcu da bi mogli da iznajme nesto ispod 400e. Katastrofa..
 
London, Ženeva, Beč.....da li je neko obišao uopšte te gradove? Kako neko pri zdravoj pameti to može da uporedi 🙂. Ženeva 😂 i Beograd.
Evo ja sam glup pa mi objasnite po kojim parametrima?
Možda možemo da navedemo Sofiju, Bukurešt, Budimpeštu i to samo donekle.
Jedini zapadnoevropski grad sa kojim možemo da poredimo BG je Berlin. Dodje klasicistička preživela zgrada pa zgrade iz 1920tih, Krojzberg pa neki raspad pa mamutice i socrealizam Ist.Berlinu i to donekle podseća na BG.
Druga paralela je što je Berlin generalno ružan i nema se bogzna šta videti ali je živ i beskrajno interesantan. Tako i BG. Mozemo svašta reći ali da je dosadan, definitivno nije. Al da ne širimo temu.
Stambena situacija je posebna i neuporediva priča gde njih 30 čeka na red za prijem da pogleda stan.
 
Jedini zapadnoevropski grad sa kojim možemo da poredimo BG je Berlin. Dodje klasicistička preživela zgrada pa zgrade iz 1920tih, Krojzberg pa neki raspad pa mamutice i socrealizam Ist.Berlinu i to donekle podseća na BG.
Druga paralela je što je Berlin ružan i nema se bogzna šta videti ali je živ i beskrajno interesantan. Tako i BG. Mozes svašta reći ali da je dosadan, definitivno nije.
Da, definitivno je uporediv glavni grad najjače ekonomije Evrope sa zemljom koja spada u niskorazvijene, koja nije članica EU i koja je izgubila 25% stanovništva za 30 godina.
Vrlo uporedivo
O tome pričam. Dok se zaludjujemo ovako, nema od nas ništa. Na njih treba da se ugledamo i da pokušamo da prepišemo šta je dobro i da unapredimo šta možemo
 
Da, definitivno je uporediv glavni grad najjače ekonomije Evrope sa zemljom koja spada u niskorazvijene, koja nije članica EU i koja je izgubila 25% stanovništva za 30 godina.
Vrlo uporedivo
Nisi razumeo, nije tema ekonomija ni demografija. Pričamo o vajbu grada, da pojasnim. Naravno da treba da se ugledamo u mnogo čemu.
 
Poslednja izmena:
Vajb grada ti je priča za turiste i za mlade koji nemaju porodice. Vajb grada ti ne vredi ako ti trebaš da ustaneš u 6 da bi stigao da se spremiš i da odvedeš dete u vrtić i da stigneš na posao do 9 i posle da pokupiš to isto dete u 18h i da dodješ kući u 19h zbog katastrofalne infrastrukture.
Ne vredi ti ni vajb grada ako ti se ulivaju 💩 u reku direktno iz kanalizacije pored koje se gradi naselje na vodi sa pogledom na istu tu reku po 4-10k po m2.
Ne vredi ti ni vajb grada gde deponija kada naraste izbije " slučajni požar" koji smanji količinu djubreta dovoljno pa onda može da se ugasi
I tako dalje.
Vazno da su expo+projekti narasli sa početnih 12 na 15 milijardi a sada na 18 milijardi 🙂.
 
Poslednja izmena:
Nisi razumeo, nije tema ekonomija ni demografija. Pročitaj ponovo
Dosta toga imaju zajednickog Beograd i Berlin. Ja Sam pratila aktivno trziste nekretnina u Berlinu poslednjih godinu dana I sada Sam se prebacila na Lajpcig jer je jeftiniji, mirniji, bezbedniji I komforniji za život. Iz Berlina se Nemci polako iseljavaju. Bez obzira sto je glavni grad nije daleko od istine da je “poor but sexy”. S druge strane Beograd je I dalje bezbedan grad tako da Od mene veliki plus za osecaj bezbednosti u gradu.
 
Vajb grada ti je priča za turiste i za mlade koji nemaju porodice. Vajb grada ti ne vredi ako ti trebaš da ustaneš u 6 da bi stigao da se spremiš i da odvedeš dete u vrtić i da stigneš na posao do 9 i posle da pokupiš to isto dete u 18h i da dodješ kući u 19h zbog katastrofalne infrastrukture.
Ne vredi ti ni vajb grada ako ti se ulivaju 💩 u reku direktno iz kanalizacije pored koje se gradi naselje na vodi sa pogledom na istu tu reku po 4-10k po m2.
Ne vredi ti ni vajb grada gde deponija kada naraste izbije " slučajni požar" koji smanji količinu djubreta dovoljno pa onda može da se ugasi
I tako dalje.
Vazno da su expo+projekti narasli sa početnih 12 na 15 milijardi a sada na 18 milijardi 🙂.
To su sve skupi projekti, a mi smo i dalje sirotinja. Za Sofiju znam pouzdano da je kloaka sa sličnim problemima kao Bg. Bukurešt možda ne toliko, ali uzmi u obzir koliko se love slilo u RO, u poslednjih 20-30 god. Standard im je viši da su na nas počeli sa gledaju kao sirotinju(promenile se uloge).
 
To su sve skupi projekti, a mi smo i dalje sirotinja. Za Sofiju znam pouzdano da je kloaka sa sličnim problemima kao Bg. Bukurešt možda ne toliko, ali uzmi u obzir koliko se love slilo u RO, u poslednjih 20-30 god. Standard im je viši da su na nas počeli sa gledaju kao sirotinju(promenile se uloge).
Nismo baš tolika sirotinja nego se ne vidi rezultat rada. Kada digneš kredit ili prodaš rudnik i od tog novca napraviš put onda se to vidi. Rešavanje npr deponije ili prečišćavanje vode se ne vidi.
Imamo više stotina miliona za ligu šampiona a nemamo za magnetnu rezonance ili skenere po bolnicama 🤡 ili da rešimo vodosnabdevanje. Da se ne zavaravamo više.
Evo sad država emituje obveznice po 7% za ekspo. Što znači, za 1 milijardu vratićemo 2 🤡. A zadužujemo se 18 🤡. Dupliraćemo dug zemlje za 5 godina.

Rumuni se ne busaju u grudi da su London nego ćute i rade pametno. Zato su i ekonomska i vojna i demografska sila za nas. Daleko su i ispred Madjara. Ostale na Balkanu i ne računam.

Bugari isto. Zaprepastio sam se koliko je pristupačna zemlja za prosečnog stanovnika. Vrlo dobro rade i na energetici.
 
Poslednja izmena:
Slažem se da je Rumunija odličan primer zemlje koja napreduje ali po veličini, ljudstvu i naročito resursima ne možemo da se poredimo.
Mozda je mogla velika Jugoslavija.
A što mi zadnjih 30 godina ne znamo šta hoćemo i gde hoćemo i koji je naš put, to je samo naš problem.
 
Kredite skoro niko ni ne uzima, odnosno procenat kupovina iz kredita trenutno je oko 7-8%.
To jeste tacno ali i ne oslikava pravo stanje. Kuce i vikendice se slabije kupuju na kredit, cesto su i uslovi za njih gore. Udeo stanova kupljenih na kredit je oko 18%:
Pritom je ovo procenat na nivou Srbije, kada bi se gledao samo Bg i stanovi, verujem da bi udeo bio jos malo veci.
To znaci da je procenat stambenih kredita u padu i manji, ali ne i beznacajan kad su u pitanju stanovi u Bgu kupljeni na kredit, jer je to otprilike svaki 5. stan.
 
Mogu li negde da se nadju informacije tipa koji je prosek/mediana zaduzenosti stambenog kredita (glavnice) zaduzenika? Ili npr mesecna kreditna opterecenost (rata) stambenim kreditima? Bas bi me zanimalo koje su to cifre u potanju, sve sto sam ja procitala je da je preko 100.000 aktivnih stambenih kredita u otplati trenutno, nista nisam nasla za prosek zaduzivanja po osobi Ili visini rate.

Malo pre spomenuta rata ne deluje strasno, mi smo kredit uzeli pocetkom 2022 u starogradnji 60kvadrata, do kraja godine rata 370, posle toga po trenutnim procenama 490. U nasem bloku nema stana na oglasima za izdavanje ispod 500. Na ucesce smo dali 25%
Evo iz izvestaja za 2023.
Samo mislim da je trebalo da pise 4,2 miliona a ne milijarde kao prosecno zaduzenje, pogotvo ako se poredi sa izvestajima prethodnih godina ima smisla
 
Evo iz izvestaja za 2023.
Samo mislim da je trebalo da pise 4,2 miliona a ne milijarde kao prosecno zaduzenje, pogotvo ako se poredi sa izvestajima prethodnih godina ima smisla
Iskreno sam ocekivala da je vise, to je negde oko 35k evra sto i ne zvuci tako puno. Vrv prosek spusta veliki broj stanova koji je kupljen pre 10ak godina. Nas kredit je duplo od tog proseka…
Zanimljiva informacija koju sam sada procitala iz nekih vesti od prosle godine:” Prosečan kupac stana u Srbiji je star 45 godine, ima siguran posao i natprosečna primanja, ali do kupovine nekretnine uglavnom mora uz pomoć kredita.“ I ovde sam ocekivala da je prosecan kreditni kupac mladji od 40.
 
Iskreno sam ocekivala da je vise, to je negde oko 35k evra sto i ne zvuci tako puno. Vrv prosek spusta veliki broj stanova koji je kupljen pre 10ak godina. Nas kredit je duplo od tog proseka…
Zanimljiva informacija koju sam sada procitala iz nekih vesti od prosle godine:” Prosečan kupac stana u Srbiji je star 45 godine, ima siguran posao i natprosečna primanja, ali do kupovine nekretnine uglavnom mora uz pomoć kredita.“ I ovde sam ocekivala da je prosecan kreditni kupac mladji od 40.
Da da, mnogo ljudi uzima na 25, 30 godina, i vise je tih kredita uzedith kroz prethodne 2,3 decenije nego u poslednjih recimo 5 godina. Nas kredit je 3.5 puta tog prosecnog iznosa.
Za godine, uglavnom sto sam nalazila je da je do 40 ili 45 godina, sto znaci da jesu uglavnom mladji:
 
Evo bas sam pogledala, ni toliko ne bih mogla za iste te pare. Najjeftiniji koji sam nasla u blokovima koji su nas interesovali za 40kvadrata je skuplji od ovog sto smo mi uzeli od 60kv pre dve godine. Msm vidi, i tada je nama bilo pricano kako smo naivni sto kupijemo jer ovo nema vise gde i mora da padne, pa se posle desio rat u ukrajini i tek smo posle videli najveci rast cena. Mi kupovali za zivot pa smo samo gledali sta u tom trenu mozemo da dobijemo za pare koje imamo.
Ja bih volela da malo padnu cene, ja nit kupujem nit prodajem pa se mene ne tice toliko. Ali moji prijatelji, kasne dvadesete/rane tridesete koji sad hoce da kupuju za zivot cekaju. Ili da padnu kamate, ili da padnu cene, jer prosto ne mogu da placaju ratu od 600+ evra nikako. Ugl su to ljudi sa mladjim porodicama, bebom, neki zive u 40kvadrata do daljnjeg jer im je kirija kolkiko-toliko ostala ista i selidba bi znacila veci trosak na izdavanje, neki su se odselili u borcu da bi mogli da iznajme nesto ispod 400e. Katastrofa..
Sve je relativno. Moja generacija u kasnim dvadesetim/ranim tridesetim nije ni razmisljala o kupovini stana jer je to tada bilo nemoguce a samo retki su mogli da priuste da iznajme bilo kakav stan - ili nas je zivelo po troje cetvoro u jednom stanu. Vise smo razmisljali kako da prezivimo u ratu i posle rata, privreda devastirana, posla nigde. Ili tri generacije pod istim krovom ili emigracija. Vasa generacija je super prosla, dakle nije katastrofa nego ne pamtite gora vremena.
 
Retko ko, vecina kupuje u kesu. A odakle vecini kes, to je druga tema.
Imaš 3 grupe kupaca nekretnina koji nisu kreditni kupci:

1. grupa (verovatno najveći broj keš kupaca): ljudi koji prodaju svoju nekretninu, uzmi keš i novu nekretninu kupe za keš (tj. za transakciju preko računa)

2. grupa (moj slučaj): dobit od biznisa, ili kroz druge dobro plaćene poslove (od menadžera, raznih konsultanata...do sportista i ljudi iz šou biznisa)

3. grupa (statistička greška): ljudi koji se bave ilegalnim poslovima/peru lovu

Većini "normalaca" koji rade za neku prosečnu ili malo iznadprosečnu platu, a pri tome svesno ili nesvesno ne uspevaju da sagledaju širu sliku, pogrešno zaključuju da je kupaca iz 3. grupe najviše, ali da je to istina, onda bi sva ova nova "fensi" naselja zapravo bila prilično nebezbedna, prosto ljudi iz 1. i 2. grupe ne bi tako opušteno kupovali stanove u novogradnji znajući da su okruženi peračima novca i ljudima iz sveta kriminala.

Eto morao sam ovako, možda i malo trivijalnije, da objasnim kako stoje stvari što se tiče keš kupaca, pogotovo imajući u vidu da ljudi pored te pretpostavke da "ko zna kako" keš kupci imaju zarađene pare, isto tako polaze i od druge pogrešne pretpostavke, a to je da svi kupci rešavaju stambeno pitanje i da su pre toga bili podstanari, što automatski prikriva uopšte postojanje prve grupe keš kupaca ako polaziš od te pretpostavke, a takvih keš kupaca je zapravo najviše
 
Vrh