Šta je novo?

Cene nekretnina

S obzirom da je ukupna vrednost novogradnje u 2023 iznosila 1250 miliona evra, od toga otprilike oko 500 miliona ide na BW, na ostale Premijum projekte koje je @G.I.Joe šerovao a Forbes istražio odlazi oko 250-300 miliona evra, i ostaje oko 450-500 miliona evra na sve ostale projekte.
Sada bi trebalo da nađemo koliko od tih preostalih 450-500 miliona se nalazi u popularnim delovima grada gde cene teško padaju, a koliko u obodnim delovima grada kao što je Surčin, Altina, Mirijevo itd gde se vidi da su cene znatno skočile ili i dalje rastu...pa da onda eventualno sagledamo da li stvarno ima prostora za pad cena i gde bi uopšte to moglo da se desi. U isto vreme treba imati na umu da devizna štednja i dalje raste, da ljudi generalno nemaju puno poverenja ni u banke ni u samu vrednost naštampanih dolara i evra, da Beograd ima puno podstanara, i konačno, da je na žalost i dalje preterana opsesija većine ljudi iz unutrašnjosti koji pošto-poto žele u njega!!
Takođe treba uzeti u obzir podatak da oko/do 50% svih kupovina u Bgd čine naši iz dijaspore i da se krajem prošle godine javio trend da su preusmerili kupovinu na Zlatibor, Kopaonik i par gradova u unutrašnjosti (Požarevac, Smederevo i Šabac ako se ne varam). Zlatibor to potvrđuje sa decembarskim skokom prometa od čak 100 stanova više u odnosu na Novembar!

Uskoro ću pisati o novoj zlatiborskoj strategiji razvoja nekretnina koja se u ovim novim okolnostima tiče i Beograda (a šta u našoj zemlji nije vezano za Beograd!? Čak se ovde neretko i potražnja u Stokholmu i drugim svetskim gradovima vezuje ili upoređuje sa Bgd :) ) pa se nadam da će admin @Igor imati razumevanja, i neće brisati takve postove, kako bi utvrdili u kojoj meri će cene u Beogradu padati, ili možda rasti u odnosu na to
Jel moze malo vise o strategiji razvoja nekretnina na zlatiboru
 
U Nemackoj se izgleda desilo ono sto su mnogi ocekivali u Srb :)
Ali UAE kida. Kod njih jos uvek niske kamate.
Da, samo sto ce u Nemackoj izgleda jos vise da kida na dole 🙂 tako da i kada je nesto na trenutnoj mkt price, ja idem sa 20-30% dole...

Emaar ima dobre planove i cene za Creek ali me plasi da onaj planirani Creek Tower nikada ili u narednih 10yr nece zavrsiti...ako ga odrade, tu ce biti dobar povrat na ulozeno 🙂
 
E pa za ove domaće smo sami krivi. Država uvela pre par godina dosta nekih stvari (licence, obuke, dodatne namete itd) ako ne grešim i nakon toga svi prebacili firme u EU gde to nije bilo potrebno (mahom Slovenija). I od tada nemamo vozače 🙂. Prava i obaveze lepo pričam.
Ne znam za te licence, ali znam da vozači u GSP-u imaju smešne plate uzimajući u obzir težinu posla, šihte i ostalo. Po meni je pogrešno dovoditi jeftiniju radnu snagu iz siromašnih zemalja. Ponavljamo geške Zapada. Domaća radnička klasa teže živi i teže se razmnožava kada ima takvu nelojalnu konkurenciju. Da su malo jače plate, mnogi ne bi otišli u Nemačku i slično.
. Rigidan zakon o deviznom poslovanju (ne sme 1evro da izadje iz zemlje). I tako gušiš sam sebe.
U kom smislu ne može evro da izađe iz zemlje- kao gotovina? Firme nesmetano kupuju devize za uvoz.
 
Ne znam za te licence, ali znam da vozači u GSP-u imaju smešne plate uzimajući u obzir težinu posla, šihte i ostalo. Po meni je pogrešno dovoditi jeftiniju radnu snagu iz siromašnih zemalja. Ponavljamo geške Zapada. Domaća radnička klasa teže živi i teže se razmnožava kada ima takvu nelojalnu konkurenciju. Da su malo jače plate, mnogi ne bi otišli u Nemačku i slično.

U kom smislu ne može evro da izađe iz zemlje- kao gotovina? Firme nesmetano kupuju devize za uvoz.
Cash pooling, otvaranje nerezidentnog racuna itd.
 
Ne treba se zaluđivati da bi bilo drugačije da nema dijaspore. Nemci nemaju jaku dijasporu, pa su nekretnine u njihovim gradovima po milion evra. Dijaspora je nuspojava siromaštva zemlje, a bogate zemlje imaju druge uzroke skupih nekretnina (kao što su multimilionske korporacije koje se bave rentiranjem).
Čuo sam da u Nemačkoj ne izdaju dovoljno dozvola jer imaju ludačke ekološke i druge propise.
 
Mene bas zanima, s naucne strane, sta ce biti sa starim blokovima, npr za 50 godina, ili ce nekako morati da se saniraju toliko stare zgrade tada ili ce biti za rusenje. Jel ikada bio predvidjen neki rok trajanja tih zgrada?
Kada sam jednog Švajcarca, koji se doselio u Beograd pre desetak godina, pitao gde je iznajmio stan, je li novija ili starija zgrada- on mi je odgovorio da je novija zgrada iz pedesetih godina.

U Holandiji su u funkciji zgrade stare vekovima.

Sve je stvar ulaganja i održavanja.
 
Kada sam jednog Švajcarca, koji se doselio u Beograd pre desetak godina, pitao gde je iznajmio stan, je li novija ili starija zgrada- on mi je odgovorio da je novija zgrada iz pedesetih godina.

U Holandiji su u funkciji zgrade stare vekovima.

Sve je stvar ulaganja i održavanja.
Samo otiđi i prošetaj ispred tih "održavanih zgrada" starih VEKOVIMA. Pogledaj samo stolariju, stakla, zgrade nakrivljene... Da ne govorim o drvenim podovima i plafonima...itd, itd... Duva kroz svaku poru kuća. Tamo ako postigneš 19C zimi možeš da skačeš od sreće a i to "zadovoljstvo" će te koštati 500-700e za kuću od 100kvm...
Sve u NL ispod energy label B moj savet, BEŽITE!!! Za novogradnju su super. Premca im nema. Kvalitetno, sve čisti armirani beton. Savršenstvo bez mane. Za starudiju, BEŽITE. Rupa bez dna za keš. Popravci non stop, uvek nešto ne radi. Stalno zima i zimi i leti. Proklinjaćete dan kad ste kupili takvu kuću ili stan... Sve što je napravljeno posle 2000 godine je odlično, a pogotvo nove zgrade s A ili A+ ili A++ nivoom. To je stvarno divno. Ostalo je bez preterivanja za bager i to baš onaj iz Hercegovačke :)
 
U kom smislu je "Real" cena u odnosu na ovu običnu?
Iz ugla carry trade/a tj lokalne valute. Tako da iskljucuju uticaj lokalnog CPI...btw. vuku celokupne podatke od BIS-a

Ovo dole je cross-check sa domacim kalkulatorom...
valo.jpg
 
Samo otiđi i prošetaj ispred tih "održavanih zgrada" starih VEKOVIMA. Pogledaj samo stolariju, stakla, zgrade nakrivljene... Da ne govorim o drvenim podovima i plafonima...itd, itd... Duva kroz svaku poru kuća. Tamo ako postigneš 19C zimi možeš da skačeš od sreće a i to "zadovoljstvo" će te koštati 500-700e za kuću od 100kvm...
Sve u NL ispod energy label B moj savet, BEŽITE!!! Za novogradnju su super. Premca im nema. Kvalitetno, sve čisti armirani beton. Savršenstvo bez mane. Za starudiju, BEŽITE. Rupa bez dna za keš. Popravci non stop, uvek nešto ne radi. Stalno zima i zimi i leti. Proklinjaćete dan kad ste kupili takvu kuću ili stan... Sve što je napravljeno posle 2000 godine je odlično, a pogotvo nove zgrade s A ili A+ ili A++ nivoom. To je stvarno divno. Ostalo je bez preterivanja za bager i to baš onaj iz Hercegovačke :)
Ovo potvrdjujem i za Belgiju. Traznja stanova sa A i B energetskim razredom je znacajno skocila posle rata u Ukrajini. Ja zivim u zgradi iz 50ih. Imajuci u vidu da su prozori ogromni zbog nedostatka sunca, nije lako zimi odrzati toplotu na nama prihvaljivom nivou a da ne kosta bogatstvo. Standard kvaliteta novogradnje je dosta bolji nego u Srbiji doduse.
 
Idi bre Pero, pa ja toliko ne placam za duplo veci stan. Nije ni cudo sto se smrzavam 😂
Stpisa, sta ces, drzim na trojci radijator, naplasili me ovi Belgijanci. Ali da ne dihtuje prozor skroz, to je tacno.
 
Uvek bih predložio starogradnju, ali pošto će se uvoditi energetski razredi NE. Nas u starudijama će da ošišaju ko ovce, kada to uvedu. Ne smem ni da pomislim koliko će pasti cena, jer već sada mnogi ne plaćaju račune i troškove, a troškovi zamene stolarije i izolacije koštaće najmanje ko pola stana.
 
Uvek bih predložio starogradnju, ali pošto će se uvoditi energetski razredi NE. Nas u starudijama će da ošišaju ko ovce, kada to uvedu. Ne smem ni da pomislim koliko će pasti cena, jer već sada mnogi ne plaćaju račune i troškove, a troškovi zamene stolarije i izolacije koštaće najmanje ko pola stana.
Zaboravljamo da su zime sve toplije i toplije na kraju čemu se grejati klimama.
Ako je 20c u februaru normalno, šta ima da brinemo. Pre treba zameniti stolariju zbog zagadjenja kojem nema kraja. A zemljotres...
 
Idi bre Pero, pa ja toliko ne placam za duplo veci stan. Nije ni cudo sto se smrzavam 😂
Stpisa, sta ces, drzim na trojci radijator, naplasili me ovi Belgijanci. Ali da ne dihtuje prozor skroz, to je tacno.
Tako je kako je, infostan im je malo jaci, samo odrzavanje je dosta skupo. Da nije tako ovi nasi gasterbajteri bi ovde kupovali za "neka stoji, stan hleba ne trazi", ali ovde ne samo da trazi leba vec i parizer i majonez. Teraju te da zivis u nekretnini.
 
Tako je kako je, infostan im je malo jaci, samo odrzavanje je dosta skupo. Da nije tako ovi nasi gasterbajteri bi ovde kupovali za "neka stoji, stan hleba ne trazi", ali ovde ne samo da trazi leba vec i parizer i majonez. Teraju te da zivis u nekretnini.
U radničkom kraju Stocholma infostan 300 eur? Dodaj na to struju, gas, internet i fiksni mesečni troškovi stanovanja za stan u vlasništvu od 55 m2 izađu na 5 glava, verovatno i više ako se uzme u obzir porez na imovinu. Sa tim budžetom možeš da iznajmiš stan na periferiji Beograda i živiš lagano, niža stopa kriminala i bolja klima u svakom slučaju.
 
Tako je kako je, infostan im je malo jaci, samo odrzavanje je dosta skupo. Da nije tako ovi nasi gasterbajteri bi ovde kupovali za "neka stoji, stan hleba ne trazi", ali ovde ne samo da trazi leba vec i parizer i majonez. Teraju te da zivis u nekretnini.
Offtopic: Stokholm je najlepši i najotmeniji grad u Skandinaviji u kojem sam bio pa i razumem interes.
Turistički gledano, za život ne znam. Čak i nema toliko garavih ko u Malmeu i Geteborgu. Helsinki je bio isto prijatno iznenađenje. Danska je lepa i dosta ugodna ali precenjena po meni.
 
Uvek bih predložio starogradnju, ali pošto će se uvoditi energetski razredi NE. Nas u starudijama će da ošišaju ko ovce, kada to uvedu. Ne smem ni da pomislim koliko će pasti cena, jer već sada mnogi ne plaćaju račune i troškove, a troškovi zamene stolarije i izolacije koštaće najmanje ko pola stana.
Energetski razredi su odavno i kod nas obavezni za svaku novogradnju. Na zapadu mnogo duze. Ne razumem ko ce da ošiša? šišaš sam sebe uvecanim racunom za struju.
 
Sava verovatno misli na to da po novom zakonu i stare zgrade moraju polako da počnu sa uvođenjem energetskog pasoša jer će u roku od 10 godina biti nemoguće overiti ugovor kod notara, a da zgrada nema energetski pasoš
 
Sava verovatno misli na to da po novom zakonu i stare zgrade moraju polako da počnu sa uvođenjem energetskog pasoša jer će u roku od 10 godina biti nemoguće overiti ugovor kod notara, a da zgrada nema energetski pasoš
Prema teroijama zavere svasta je (ne)moguce.
Cak i na zapadu koji je daleko ispred nas niko te ne tera da imas energetski pasos ali imas benefite u vidu jeftinijeg kredita za bolje razrede. Takodje, svaki kupac gleda na to kao vrlo vazan podatak o nekretnini - sto je potpuno normalno i sto treba da bude bitno i kupcima u Srbiji.
 
Vrh