Šta je novo?

Cene nekretnina

Zasto salju novac roditeljima? Zar mi nismo ekonomski tigar, valjda bi trebalo da roditelji pomazu deci dok se zlopate po tom inostranstvu?
 
IMG_1681.jpeg


Dvorisna zgrada :)))
 
Zasto salju novac roditeljima? Zar mi nismo ekonomski tigar, valjda bi trebalo da roditelji pomazu deci dok se zlopate po tom inostranstvu?
To nema veze uopšte s ekonomijom već vaspitanjem. Zato što naši roditelji nas iškoluju da dete izadje s faxa bez dinara duga. Dok isti ti zapadnjaci puste da dete uzima kredite za školovanje i život i izadje sa hiljadama eura duga ili stotinama hiljada dolara duga u US. Tako da mislim da je skroz normalno da onda mi kao deca nešto vratimo roditeljima kad smo u naponu snage i max zaradjujemo. Po meni to je normalno ali opet to je stvar kućnog vaspitanja i smatranja šta je normalno ili ne. Meni nije normalno da roditelji troše na Maldive i Kube a da se dete zlopati i uzima kredite da bi se školovao. Da nemaju razumem. Ali ja vidim ovde ljude koji imaju i neće da pomognu. Chief Medical Officer u mojoj firmi nije svojoj ćerki hteo da bude žirant za stan?!? A ima platu milion i više eura bruto. I to ćerka jedinica... Ako je to normalno onda sam ja skroz nenormalan. Ali ok. 100 ljudi 100 ćudi.
 
To nema veze uopšte s ekonomijom već vaspitanjem. Zato što naši roditelji nas iškoluju da dete izadje s faxa bez dinara duga. Dok isti ti zapadnjaci puste da dete uzima kredite za školovanje i život i izadje sa hiljadama eura duga ili stotinama hiljada dolara duga u US. Tako da mislim da je skroz normalno da onda mi kao deca nešto vratimo roditeljima kad smo u naponu snage i max zaradjujemo. Po meni to je normalno ali opet to je stvar kućnog vaspitanja i smatranja šta je normalno ili ne. Meni nije normalno da roditelji troše na Maldive i Kube a da se dete zlopati i uzima kredite da bi se školovao. Da nemaju razumem. Ali ja vidim ovde ljude koji imaju i neće da pomognu. Chief Medical Officer u mojoj firmi nije svojoj ćerki hteo da bude žirant za stan?!? A ima platu milion i više eura bruto. I to ćerka jedinica... Ako je to normalno onda sam ja skroz nenormalan. Ali ok. 100 ljudi 100 ćudi.
To nije do vaspitanja, nego do kulture jednog društva. Mi i Albanci imamo čvrste porodične veze, verovatno i Italijani sa juga Italije. Jedan uspe, pa onda vraća novac nazad u porodicu.

Tako je verovatno i u latinskoj Americi
 
@G.I.Joe Nisam baš pratio temu, ali si naveo u jednom komentaru kako si pogrešio što si mislio da će cene pasti, pa si prihvatio realnost i kupio stan. Gde si kupio?
 
To je ozbiljna ironija ove situacije, ja otvorim oglase i gledam ruine po čitav dan. A oni koji malo srede stanove misle da njihov kvadrat vredi 3000 EUR. Ponuda u starogradnji je apsolutno tragična.
Došao si do istog zaključka kao i ja. Zato se preorijentiši na novogradnju. Sa tim prodavcima ne vredi pričati . Gubiš vreme po meni ali ok.
 
Eto i posle me nazovite kako god zelite, ali stvarno ne mogu da precutim na neke tvrdnje koje ne stoje. To da ste videli nekoliko takvih primera - verovatno, ali to nije generalna situacija, bar ne ovde.
Roditelji itekako stede i pomazu detetu. Stednja za edukaciju tj skolovanje je jedna od najvecih stavki roditelja u US (bar u ovom delu gde sam ja) i deca su jedna od tema na koju se najvise diskutuje u pauzama na poslu.
Ljudi su ljudi, kulture su razlicite, ponasanja - ali roditeljska ljubav nisam video da je nesto drugacija
 
Došao si do istog zaključka kao i ja. Zato se preorijentiši na novogradnju. Sa tim prodavcima ne vredi pričati . Gubiš vreme po meni ali ok.

Inicijalno sam i hteo novogradnju, ali ono što mogu tu da priuštim mi se iz raznih razloga ne dopada. Zato sam se sad preorijentisao na starogradnju i čekam jedan pristojan stan i razumnog prodavca. Izgleda da ću se načekati doduše.

Ili bataliti i čekati iduću godinu :)
 
@sutraw moras izgraditi kontakte medju normalnijim agentima. Da te oni imaju na umu kada se nesto pojavi. Mnogo, mnogo je tesko da se ceka na oglasima - jer i kada se pojavi agencije momentalno reaguju

ovo ti pricam iz iskustva, jer i ranije kada nije bilo ovakve potraznje, a kada su moji roditelji morali da prodaju prethodni stan. Cim je otac dao stan u oglase, odmah su se navrzli agenti/agencije
 
Zato ja kazem da bi bilo logicno da starogradnje padnu prve. Novogradnje su skupe pa su skupe, ko voli nek izvoli. Al ko placa za "dvorisni stan" sa "funkcionalnim kosinama" preko 3000 po kvadratu, to mi nije jasno. Stari tepisi po podu, sa slike osecam memlu, samo ocekujem Raspucina da izace iz ormara da pocne da pije votku i igra.
 
@sutraw moras izgraditi kontakte medju normalnijim agentima. Da te oni imaju na umu kada se nesto pojavi. Mnogo, mnogo je tesko da se ceka na oglasima - jer i kada se pojavi agencije momentalno reaguju

ovo ti pricam iz iskustva, jer i ranije kada nije bilo ovakve potraznje, a kada su moji roditelji morali da prodaju prethodni stan. Cim je otac dao stan u oglase, odmah su se navrzli agenti/agencije

U komunikaciji sam sa 1-2 agenta pa ako nešto iskoči valjano, nadam se da će mi proslediti :) Deluje mi po njihovoj priči da je ponuda dosta slaba trenutno.
 
Da bi se pravi pad cena desio u Beogradu trebalo bi barem neki uslovi da se ispune:
- Masovan odliv stanovnistva (-20%) - ne desava se
- Masovan gubitak posla (pad zaposlenosti za 20%) - ne desava se
- Pad vrednosti dinara (-40%) - ne desava se
- povecan broj prodaja od strane banaka (20-30%) - ne desava se
- Da cujemo u vestima delikventi krediti se povecavaju (20-30%) - ne desava se
- Neko veliko zagadjenje hemijsko pa da prodaju - ne desava se
- Masovna izgradnja stanova i povcanje pritiska na strani ponude - desava se ali ne u dovoljnoj meri.
Za pad cena je potreban samo JEDNA i JEDINA stvar da se desi a to je da VRATE u promet nepokretnosti ne uknjizene, i na legalizaciji, koje su se prometovale 30 godine i onda su odjednom zabranili i ljudi ostali sa zaglavljenim statusima.
Enormni rast cene krece jos tada, kraj 2018 godine i direktno je povezan sa skidanjem 30% najjeftinijih nekretnina sa trzista.

Prometi koji su vrseni su bili sa klauzulom da ugovor ne garantuje da ce objekat biti legalizaovan a ne da NECE MOCI da se prometuje (od kad su uvedeni notari)
Ta odluka inace i nije u skladu sa ustavom i pre ili kasnije ce morati da je promene, zivi bili pa videli.
Pogotovu sto je primenjena na retroaktivne ugovore i sto kad uspes da dobijes od notara odbijenicu(jako tesko) za promet onda preko suda mozes da prodas.

A promet je moguc kad treba zastititi poverioce
https://vp.rs/2021/07/31/promet-nepokretnosti-u-vanknjiznoj-svojini/

Izuzetak od pravila – promet „vanknjižne“ svojine u postupku izvršenja​


U izvršnom postupku, u cilju zaštite poverilaca odstupa se od opštih pravila o sticanju prava svojine, te ne postoji prepreka da se izvršenje, ukoliko je to potrebno radi namirenja, sprovede i na nepokretnostima koje nisu upisane u javne knjige, a koje su u svojini izvršnog dužnika.
Zakonom o izvršenju i obezbeđenju („Sl. glasnik RS“, br. 106/2015, 106/2016 – autentično tumačenje, 113/2017 – autentično tumačenje i 54/2019), članom 209. dozvoljeno je prometovanje nelegalnim objektima kroz izvršni postupak, odnosno sprovođenje izvršenja na nepokretnosti u „vanknjižnoj“ svojini.
 
Za pad cena je potreban samo JEDNA i JEDINA stvar da se desi a to je da VRATE u promet nepokretnosti ne uknjizene, i na legalizaciji, koje su se prometovale 30 godine i onda su odjednom zabranili i ljudi ostali sa zaglavljenim statusima.
Enormni rast cene krece jos tada, kraj 2018 godine i direktno je povezan sa skidanjem 30% najjeftinijih nekretnina sa trzista.

Prometi koji su vrseni su bili sa klauzulom da ugovor ne garantuje da ce objekat biti legalizaovan a ne da NECE MOCI da se prometuje (od kad su uvedeni notari)
Ta odluka inace i nije u skladu sa ustavom i pre ili kasnije ce morati da je promene, zivi bili pa videli.
Pogotovu sto je primenjena na retroaktivne ugovore i sto kad uspes da dobijes od notara odbijenicu(jako tesko) za promet onda preko suda mozes da prodas.

A promet je moguc kad treba zastititi poverioce
https://vp.rs/2021/07/31/promet-nepokretnosti-u-vanknjiznoj-svojini/
Ko tebi brani da kupiš te nelegalne stanove? Imaš čak i oglase od ljudi koji kupuju samo "problematične" nekretnine... Ako hoćeš da rizikuješ s duplim prodajama, neuknjiženim stanom, da ti ga sruše nekad jer nije zgrada legalizovana... Onda kupi. Cena je sigurno povoljnija od normalnih stanova.
 
To nema veze uopšte s ekonomijom već vaspitanjem. Zato što naši roditelji nas iškoluju da dete izadje s faxa bez dinara duga. Dok isti ti zapadnjaci puste da dete uzima kredite za školovanje i život i izadje sa hiljadama eura duga ili stotinama hiljada dolara duga u US. Tako da mislim da je skroz normalno da onda mi kao deca nešto vratimo roditeljima kad smo u naponu snage i max zaradjujemo. Po meni to je normalno ali opet to je stvar kućnog vaspitanja i smatranja šta je normalno ili ne. Meni nije normalno da roditelji troše na Maldive i Kube a da se dete zlopati i uzima kredite da bi se školovao. Da nemaju razumem. Ali ja vidim ovde ljude koji imaju i neće da pomognu. Chief Medical Officer u mojoj firmi nije svojoj ćerki hteo da bude žirant za stan?!? A ima platu milion i više eura bruto. I to ćerka jedinica... Ako je to normalno onda sam ja skroz nenormalan. Ali ok. 100 ljudi 100 ćudi.
Haha zapadnjaci su budale.

Meni je san da svom matorom kupim kucu sa bazenom da moze da greje kosti i brcka se po stare dane.
Toliko je zasluzio pored sve ljubavi, podrske i naravno zivota koji mi je dao.
 
Ne samo po oglasima, ovo je slika izloga agencije. Znači da sama agencija nije imala ništa pametnije da stavi u svoj izlog nego ovo. Kakav li je tek ostatak ponude onda :)
Bez ljutnje, ali ti si prakticno jos beba na samom zacetku svog puta u trazenju stana, rano ti je za defetizam, tek ti predstoje krugovi pakla u potraznji za stanom. Pogotovu sto, koliko shvatam, kupujes stan za zivot.
Ja sam svojevremeno pricala ovde na forumu kako izgleda kupovati starogradnju. Od deset oglasa, tri do 4 uopste odgovara podacima i opisu s oglasa. Od toga, polovina ne mogu vlasnici da se dogovore medjusobno. Druga polovina opipavaju trziste. Bas u pominjanoj Hadzi Prodanovoj smo gledali stan. Crvena zgrada iz sedamdesetih, 3. sprat, cg, lift, 103 kvm, 220000. Znam da sada ova cena zvuci nestvarno, ali eto, to je 2020. Na kraju nista, naslednici su dve sestre i brat koji je u Americi, pa cekaj dok dodje, pa hoce, pa nece i na kraju truba. Samo ispipavali trziste. To je bilo posle vise od godinu dana trazenja. Prvo sa stomakom do zuba, a onda sa bebom u kenguru, uzduz i popreko po Beogradu. Nakon bas tog slucaja i jos jednom gde nam je otisao stan ispred nosa sam pukla bila s mozgom i htela sve da oteram u p.m i vlasnike i agente i sve redom. I onda su se kockice samo odjednom sklopile.
Tako da, polako, ne kupujes komplet čaša nego stan. Ovo je samo dobronameran savet, kupovina stana s ogranicenim sredstvima je ozbiljan proces, u bilo koje vreme. Pojavice se vec nesto, samo ne gubi strpljenje na samom pocetku.
 
Bez ljutnje, ali ti si prakticno jos beba na samom zacetku svog puta u trazenju stana, rano ti je za defetizam, tek ti predstoje krugovi pakla u potraznji za stanom. Pogotovu sto, koliko shvatam, kupujes stan za zivot.
Ja sam svojevremeno pricala ovde na forumu kako izgleda kupovati starogradnju. Od deset oglasa, tri do 4 uopste odgovara podacima i opisu s oglasa. Od toga, polovina ne mogu vlasnici da se dogovore medjusobno. Druga polovina opipavaju trziste. Bas u pominjanoj Hadzi Prodanovoj smo gledali stan. Crvena zgrada iz sedamdesetih, 3. sprat, cg, lift, 103 kvm, 220000. Znam da sada ova cena zvuci nestvarno, ali eto, to je 2020. Na kraju nista, naslednici su dve sestre i brat koji je u Americi, pa cekaj dok dodje, pa hoce, pa nece i na kraju truba. Samo ispipavali trziste. To je bilo posle vise od godinu dana trazenja. Prvo sa stomakom do zuba, a onda sa bebom u kenguru, uzduz i popreko po Beogradu. Nakon bas tog slucaja i jos jednom gde nam je otisao stan ispred nosa sam pukla bila s mozgom i htela sve da oteram u p.m i vlasnike i agente i sve redom. I onda su se kockice samo odjednom sklopile.
Tako da, polako, ne kupujes komplet čaša nego stan. Ovo je samo dobronameran savet, kupovina stana s ogranicenim sredstvima je ozbiljan proces, u bilo koje vreme. Pojavice se vec nesto, samo ne gubi strpljenje na samom pocetku.

Mislim ipak da tu nije samo do mog defetizma, nego i do trenutne situacije na tržištu. Ne predajem se ja, nemoj pogrešno da me shvatiš, ali silom prilika deluje mi da ću ipak morati da odlažem rešavanje ovog pitanja za godinu-dve. Ko zna zašto je to i dobro :)
 
Ako mozes, mozda je stvarno i pametnije da sacekas. Ja sam isto htela da batalim pogotovu sto su tada svi najavljivali pad cena od 21 ali eto, sreca pa nismo odustali. Sada ipak mislim da je drugacija situacija i da cene stvarno mogu u najgorem slucaju da stagniraju. Ne mislim da xe doci di znacajnijeg pada ali ne verujem ni u dalji rast, iskreno. A mozda se ponuda poboljsa. Srecno svakako :)
 
Za pad cena je potreban samo JEDNA i JEDINA stvar da se desi a to je da VRATE u promet nepokretnosti ne uknjizene, i na legalizaciji, koje su se prometovale 30 godine i onda su odjednom zabranili i ljudi ostali sa zaglavljenim statusima.

Ja u oglasima vidim gomilu ponuda, sigurno 50%, neuknjizenih stanova i predatih na legalizaciju (kod skoro svih pise "moguca overa kod notara"). O cemu se tu radi?
 
Poslednja izmena:
Vrh