Šta je novo?

Cene nekretnina

Fascinantna mi je ta IDEA. Imaju malo radnika. Ceka se dugo. Vidim da imaju i ogromne popuste. Napucaju cene pa ih onda spuste. Promenite market :)
Ljudi, interesantna je vasa rasprava i podrzavam cilj da probamo zajedno da dokucimo odnosno predvidimo gde ce ici trziste nekretina ali nema razloga da jedni druge vredjate.

Postoji mogucnost da Nemacka digne pomoc za stanovanje na 20EUR/m2 . Gradnja stala, potraga za jefitnim stanovima velika a takvih nema, kirije rastu.
 
Apsolutno nemam pojma sta se desava u vezi tog posla, ali mislim da je svuda pogresno shvatanje
Ovde je problem, koliko sam shvatio - da rebrendiranje nije bilo potrebno jer je posta vec radila rebranding pre nekog vremena i nisam skroz siguran da li u tu 'nabavku' ulazi kompletno rebrendiranje koje si naveo. Najveci problem je sto se ne resavaju veliki problemi u tom preduzecu sa obrazlozenjem da nema para - a daju se 2miliona eur za nesto sto uopste nije ni na siroj listi prioriteta (i naravno struktura ljudi koja je u tome ucestvovala je sada poznata)

Meni je sve to antipaticno. Sistem koji napako stiti prava radnika i neradnika je naopak.
Pa nije bas tacno, ali da ima toga ima - nije tacno jer se zna sta su to opravdani razlozi za otkaz radnika u Evropskim zemljama. Nemacki sindikati tj njihove pravne sluzbe sluze da podrze radnika kada radnik ima argumente za svoju podrsku - nece 'by default' da daju podrsku nekome ko prekrsi pravila sluzbe.
Zbog toga u Zapadnoj Evropi tesko da cete videti ljude koji rade prekovremeno, ili ako rade prekovremeno to je odmah pokriveno shodno zakonima i kolektivnim ugovorima (kod nas nije slucaj - niko me ne moze ubediti u suprotno).
Pogledajte kakvu PPE opremu imaju ljudi po fabrikama u toj Nemackoj i kakve su procedure kada se radi nesto sto moze da bude potencijalno opasno - nije zbog toga sto poslodavci bas zele da se sve to postuje, vec sto sindikati ne dozvoljavaju da se ide mimo toga + ne daj Boze da se nesto desi.
A da poslodavci nemaju zaradu, ne bi ni bilo toliko uspesnih firmi iz tog dela Evrope.

Ovde ce se uvek naci ljudi koji ce napisati - i tamo je trulo, i tamo toga ima - naravno da ima, ima i rada na crno, ali pogledajte kakvo je stanje u njihovom dvoristu, a kakvo je kod nas. U Kanadi kada seku drvo, isto drvo prvo po dva sata obezbedjuju sajlama i namsetaju da padne na pravu stranu, plus se svo rastinje i grane sklone da moze covek bez poteskoca da radi. A kod nas i dalje ginu na desetine svake godine

edit: Ponovo idemo u pogresnom pravcu. Ja sam rekao za one koji misle da je lako preseliti se i zaraditi novac u inostranstvu - neka probaju pa neka vide :) A one koji ne zele da odlaze iz Srbije (ili ne mogu), neka bar gledaju da srede tu Srbiju, jer ce im sutra tu i deca biti (bar do neke dobi) i koliko god mogu doprinesu boljem stanju u drustvu i drzavi (zabijanje glave u pesak iukazivanje na neke probleme na zapadu, a dok nam pozar kulja u sopstvenom dvoristu nije resenje). Nije sve crno, a ni belo...
 
Zar skok cena nekretnina i kirija ne znaci i rast inflacije u nekom srazmernom delu? Rast inflacije znaci zadrzavanje ili odlaganje smanjenja kamatnih stopa?
Je l' zna neko sa koliko % utiču nekretnine u obračunu stope inflacije u EU?
 
...
Pa nije bas tacno, ali da ima toga ima - nije tacno jer se zna sta su to opravdani razlozi za otkaz radnika u Evropskim zemljama. Nemacki sindikati tj njihove pravne sluzbe sluze da podrze radnika kada radnik ima argumente za svoju podrsku - nece 'by default' da daju podrsku nekome ko prekrsi pravila sluzbe.
Zbog toga u Zapadnoj Evropi tesko da cete videti ljude koji rade prekovremeno, ili ako rade prekovremeno to je odmah pokriveno shodno zakonima i kolektivnim ugovorima (kod nas nije slucaj - niko me ne moze ubediti u suprotno).
...
Radnik u Nemačkoj dodje u firmu da radi, imaju drugačiju svest ka poslu. Ovde je poslodavac odmah okarakterisan kao "robovlasnik" i čuvena "ne može on mene toliko malo da plati koliko Ja mogu malo da radim". Pa kod nas se svake godine menja zakon o bolovanju jer radnici previše iskorišćavaju tu pogodnost, ajde što crpe pare od poslodavca nego crpe i od države, nekom magijom svi ozdrave kada je rok za komisiju, dok se u manjim mestima i ne plaše komisije jer je lokalna, srećom poslodavac ima mogućnost da ga pošalje na vanrednu komisiju u drugom gradu. Ovde je takodje prekovremeno plaćeno mada sve zavisi od posla, mi na žalost nemamo industriju kao Nemačka. Tako da ovde je malo zeznuto, ima nesavesnih poslodavaca i nesavesnih radnika.
 
Zar skok cena nekretnina i kirija ne znaci i rast inflacije u nekom srazmernom delu? Rast inflacije znaci zadrzavanje ili odlaganje smanjenja kamatnih stopa?
Je l' zna neko sa koliko % utiču nekretnine u obračunu stope inflacije u EU?
Koliko razumem, kretanje cena nekretnina ulazi u stavke kada se racuna inflacija, valjda je prvo na zapadu takva praksa krenula.
 
Zar skok cena nekretnina i kirija ne znaci i rast inflacije u nekom srazmernom delu? Rast inflacije znaci zadrzavanje ili odlaganje smanjenja kamatnih stopa?
Je l' zna neko sa koliko % utiču nekretnine u obračunu stope inflacije u EU?
Koliko ja vidim ovde cena nekretnina ne ulazi uopste u kalkulaciju, cena rente ulazi, sa nekih 5.6% na nivou EU. Neka me ispravi neko ko se bolje razume.

 
Meni je sve to antipaticno. Sistem koji napako stiti prava radnika i neradnika je naopak. Zamisli da si poslodavac, pa ne mozes da das otkaz nekome ko ti potkopava posao. Pa se onda nalaze alternativna resenja, poput mobinga i slicnih anomalija. Hocu da kazem da je mnogo pravedniji sistem u kome su poslodavac i zaposleni ravnopravni sa pravima, moze ko god zeli da raskine ugovor kada god zeli. A tek blokiranje puta mi je nenormalno, jer se nekome i dalje ore zemlja, a ostatak zemlje ga novcano podrzava, jer mu je posao neisplativ.

Apsolutno nemam pojma sta se desava u vezi tog posla, ali mislim da je svuda pogresno shvatanje. Rebrendiranje ne znaci crtanje novog logoa, vec zamena svih logoa na svim postama, automobilima, uniformama i slicno. Kada to isto BMW uradi, onda je to postignuce.

Radnik u Nemačkoj dodje u firmu da radi, imaju drugačiju svest ka poslu. Ovde je poslodavac odmah okarakterisan kao "robovlasnik" i čuvena "ne može on mene toliko malo da plati koliko Ja mogu malo da radim". Pa kod nas se svake godine menja zakon o bolovanju jer radnici previše iskorišćavaju tu pogodnost, ajde što crpe pare od poslodavca nego crpe i od države, nekom magijom svi ozdrave kada je rok za komisiju, dok se u manjim mestima i ne plaše komisije jer je lokalna, srećom poslodavac ima mogućnost da ga pošalje na vanrednu komisiju u drugom gradu. Ovde je takodje prekovremeno plaćeno mada sve zavisi od posla, mi na žalost nemamo industriju kao Nemačka. Tako da ovde je malo zeznuto, ima nesavesnih poslodavaca i nesavesnih radnika.

Sreca pa su privrednici / poslodavci zlatni, oni nikad ne teraju radnike da rade prekovremeno za dzabe, nikad ne vrse mobing,...
Postoje razlozi zasto bi radnici trebali da imaju svoja prava, pa i mnogo veca nego sto sad imaju. Na zalost, prava radnika su sve manja i manja.
 
Da si pročitao šta sam napisao video bi šta sam napisao i o poslodavcima ali eto, uvek će neko da se javi kako su baš njegova prava ugrožena :) Treba mu bolovanje od 59 dana da se smiri :)
 
Da si pročitao šta sam napisao video bi šta sam napisao i o poslodavcima ali eto, uvek će neko da se javi kako su baš njegova prava ugrožena :) Treba mu bolovanje od 59 dana da se smiri :)
To sto neko zloupotrebljava bolovanje i druga prava je samo izgovor da se pogorsa polozaj 99% normalnih radnika.
 
Ovde je problem, koliko sam shvatio - da rebrendiranje nije bilo potrebno jer je posta vec radila rebranding pre nekog vremena i nisam skroz siguran da li u tu 'nabavku' ulazi kompletno rebrendiranje koje si naveo. Najveci problem je sto se ne resavaju veliki problemi u tom preduzecu sa obrazlozenjem da nema para - a daju se 2miliona eur za nesto sto uopste nije ni na siroj listi prioriteta (i naravno struktura ljudi koja je u tome ucestvovala je sada poznata)


Pa nije bas tacno, ali da ima toga ima - nije tacno jer se zna sta su to opravdani razlozi za otkaz radnika u Evropskim zemljama. Nemacki sindikati tj njihove pravne sluzbe sluze da podrze radnika kada radnik ima argumente za svoju podrsku - nece 'by default' da daju podrsku nekome ko prekrsi pravila sluzbe.
Zbog toga u Zapadnoj Evropi tesko da cete videti ljude koji rade prekovremeno, ili ako rade prekovremeno to je odmah pokriveno shodno zakonima i kolektivnim ugovorima (kod nas nije slucaj - niko me ne moze ubediti u suprotno).
Pogledajte kakvu PPE opremu imaju ljudi po fabrikama u toj Nemackoj i kakve su procedure kada se radi nesto sto moze da bude potencijalno opasno - nije zbog toga sto poslodavci bas zele da se sve to postuje, vec sto sindikati ne dozvoljavaju da se ide mimo toga + ne daj Boze da se nesto desi.
A da poslodavci nemaju zaradu, ne bi ni bilo toliko uspesnih firmi iz tog dela Evrope.

Ovde ce se uvek naci ljudi koji ce napisati - i tamo je trulo, i tamo toga ima - naravno da ima, ima i rada na crno, ali pogledajte kakvo je stanje u njihovom dvoristu, a kakvo je kod nas. U Kanadi kada seku drvo, isto drvo prvo po dva sata obezbedjuju sajlama i namsetaju da padne na pravu stranu, plus se svo rastinje i grane sklone da moze covek bez poteskoca da radi. A kod nas i dalje ginu na desetine svake godine

edit: Ponovo idemo u pogresnom pravcu. Ja sam rekao za one koji misle da je lako preseliti se i zaraditi novac u inostranstvu - neka probaju pa neka vide :) A one koji ne zele da odlaze iz Srbije (ili ne mogu), neka bar gledaju da srede tu Srbiju, jer ce im sutra tu i deca biti (bar do neke dobi) i koliko god mogu doprinesu boljem stanju u drustvu i drzavi (zabijanje glave u pesak iukazivanje na neke probleme na zapadu, a dok nam pozar kulja u sopstvenom dvoristu nije resenje). Nije sve crno, a ni belo...
Mislim da ljudi opet imaju pogrešnu sliku o zapadu!! Prvo postoje dve vrste radnika "hourly employees" kojima se plaća svaki minut i svaki sat preko vremenom to su uglavnom poslovi u fabrikama na traci, Maxi diskont i slično! To je plata min wage + 20% max.
Imate i "salaried employee" I tu NEMA prekovremeno!!
Evo meni u ugovoru u Holandiji piše da nemam pravo na prekovremeno rad već sam plaćen za 40h nedeljno. Čak i kada putujem vikendom nemam pravo na posebne dodatke ili slobodne dane! I tako je za sve poslove od senior menadžera pa naviše!! Nađite mi ijednog direktora u EU ili US koji ima plaćeno prekovremeno ili nadoknadu slobodnih dana ako putuje vikendom?! Niti jedan jedini!!!
 
I na tom zapadu perači prozora ginu svakih 16 sekundi, bilo na televiziji. Kod nas pošalješ smenu rudara da izgine i odmah neko diže frku
 
Mislim da ljudi opet imaju pogrešnu sliku o zapadu!! Prvo postoje dve vrste radnika "hourly employees" kojima se plaća svaki minut i svaki sat preko vremenom to su uglavnom poslovi u fabrikama na traci, Maxi diskont i slično! To je plata min wage + 20% max.
Imate i "salaried employee" I tu NEMA prekovremeno!!
Evo meni u ugovoru u Holandiji piše da nemam pravo na prekovremeno rad već sam plaćen za 40h nedeljno. Čak i kada putujem vikendom nemam pravo na posebne dodatke ili slobodne dane! I tako je za sve poslove od senior menadžera pa naviše!! Nađite mi ijednog direktora u EU ili US koji ima plaćeno prekovremeno ili nadoknadu slobodnih dana ako putuje vikendom?! Niti jedan jedini!!!
U takvim situacijama svo cimanje za firmu koje spada u prekovremeno je vec uracunato u platu :)
 
@G.I.Joe Ne pricam o menadzerima, pogledaj ljude po fabrikama... U Srbiji se radi i po desetak sati bez ikakve nadoknade van redovne plate. Pitaj ljude koji rade kao kuriri, pitaj ljude koji rade na trafikama kolike su im smene (moja komsika je imala samo svaku drugu nedelju slobodnu, smena 12h).
Ovde postoji bas bas velika razlika izmedju dobrih poslodavaca i onih losijih, ali je itekako rasireno neplacanje prekovremenih sati

Pricao sam o dobrom poznaniku koji je radio kao vozac Hitne pomoci u Bg-u (drzavna institucija) prema kome su tada imali ogromnih dugovanja na racun ne isplacenih prekovremenih sati (pre nekoliko god je emigrirao).

Da, znam kako je u zakonu, ali se taj isti zakon ne postuje od ogromnog broja poslodavaca

Mozes mi do sutra pricati o pravima radnika u zemljama Zapadne Evrope - znam sta znam i znam ljude iz moje zgrade koji su radili u pocetku na BnV gradilistu gde ni sajle nisu imali za obezbedjivanje visinskih radnika, nego su se dovijali konopcima...
Nadji mi u nekoj zabiti u Holandiji i slikaj ljude na gradilistu bez PPE opreme, a ja cu ti postovati desetak gradilista u BG-u
 
Poslednja izmena:
Suština svih zakona kad imamo više strana je da se napravi balans. Da se zaštite obe strane. Naš zakon o radu je "malo" lošiji od proseka EU po radnika (hvala žuti 😂) (npr ima manje državnih praznika). Isto treba da se vodi računa kada se vrše izmene zakona u utvrđivanju prava i obaveza. Ako vidite bilo koji deo našeg pravnog sistema da konstantno nameće nove obaveze (npr licence za pojedina zanimanja su mi pala na pamet) a nema dela koji nudi nova prava ili zaštitu to je onda loša stvar. Prava i obaveze. To je suština za bolji sistem. Ako samo namećeš obaveze, ili favorizuješ jednu stranu (bilo radnika ili poslodavca) praviš lošiji i nepravedniji sistem.
 
To sto neko zloupotrebljava bolovanje i druga prava je samo izgovor da se pogorsa polozaj 99% normalnih radnika.
To što neko ne poštuje radnika samo je izgovor da se pogorša položaj 99% normalnih poslodavaca. Možemo ovako u krug do sutra. Činjenica je da ni poslodavci, a ni radnici nisu na nivou razvijene države, a uz to država odmaže obe strane.
 

"Trend interesovanja za nekretninama van gradskih podrucja, na planinama i dalje ce biti u porastu.
Izgradnja modernih stambenih objekata sa ciljem poboljšanja efikasnosti i udobnosti stanovanja biće aktuelna i u narednom periodu.
Trend održive gradnje i energetske efikasnosti postaje jedan od glavih faktora na tržištu."
 
Secam se kad su ovakve ili slicne kuce na Bez Kosi kupovane za 170.000-200.000 evra. Sad su bas preskupe a ova je jedna od jeftinijih iz oglasa.
Estetski lepo izgleda i lokacija nije loša. Imaju centralno grejanje tj povezane su na daljinsko grejanje - toplanu.

Kuce su uknjizene na manje od 100 kvadrata i od toga dosta zavisi racun za grejanje. Mnogu su ih prosirili ili nadogradili. Verujem da grejane povrsine ima bar 140 -150 kvadrata?
Iz perspektive enernetske efikasnosti ovde nema šta da se unapredi tj ovo je sigurno ispod C. Zanima me šta mislite, da li će ikada neka gradska vlast odlučiti da ispravi ove uknjižene kvadrate i naplati skuplje grejanje?
 
Secam se kad su ovakve ili slicne kuce na Bez Kosi kupovane za 170.000-200.000 evra. Sad su bas preskupe a ova je jedna od jeftinijih iz oglasa.
Estetski lepo izgleda i lokacija nije loša. Imaju centralno grejanje tj povezane su na daljinsko grejanje - toplanu.

Kuce su uknjizene na manje od 100 kvadrata i od toga dosta zavisi racun za grejanje. Mnogu su ih prosirili ili nadogradili. Verujem da grejane povrsine ima bar 140 -150 kvadrata?
Iz perspektive enernetske efikasnosti ovde nema šta da se unapredi tj ovo je sigurno ispod C. Zanima me šta mislite, da li će ikada neka gradska vlast odlučiti da ispravi ove uknjižene kvadrate i naplati skuplje grejanje?
Ovde nisu cisti papiri ocigledno, sto bi za mene bio dovoljan razlog da se ne odlucim za ovu kupovinu (cak i da imam para). Ovo je bukvalno 5ke/m2 uz rizik da kasnije imas probleme. Za duplo nizu cenu mozda bi se isplatilo.
 
Secam se kad su ovakve ili slicne kuce na Bez Kosi kupovane za 170.000-200.000 evra. Sad su bas preskupe a ova je jedna od jeftinijih iz oglasa.
Estetski lepo izgleda i lokacija nije loša. Imaju centralno grejanje tj povezane su na daljinsko grejanje - toplanu.

Kuce su uknjizene na manje od 100 kvadrata i od toga dosta zavisi racun za grejanje. Mnogu su ih prosirili ili nadogradili. Verujem da grejane povrsine ima bar 140 -150 kvadrata?
Iz perspektive enernetske efikasnosti ovde nema šta da se unapredi tj ovo je sigurno ispod C. Zanima me šta mislite, da li će ikada neka gradska vlast odlučiti da ispravi ove uknjižene kvadrate i naplati skuplje grejanje?
Počeće. Lokalne samouprave. Radi zahvata većeg godišnjeg poreza na imovinu. Formiraće komisije koje će ići i ljudima će mjeriti kuće kako bi utvrdili stvarne površine za oporezivanje. To je prva faza. Druga faza je kroz legalizaciju. Čim neko pokrene postupak legalizacije, iskoristiće se to za naplatu svih davanja na osnovu skice geometra koja će biti sačinjena za postupak legalizacije i koju će ovjeravati katastar i/ili organ lokalne samouprave.
 
Ovde nisu cisti papiri ocigledno, sto bi za mene bio dovoljan razlog da se ne odlucim za ovu kupovinu (cak i da imam para). Ovo je bukvalno 5ke/m2 uz rizik da kasnije imas probleme. Za duplo nizu cenu mozda bi se isplatilo.
Sve su tako uknjižene nakon izgradnje pre 30ak godina. Podrum nije ušao u površinu definitivno.
 
Počeće. Lokalne samouprave. Radi zahvata većeg godišnjeg poreza na imovinu. Formiraće komisije koje će ići i ljudima će mjeriti kuće kako bi utvrdili stvarne površine za oporezivanje. To je prva faza. Druga faza je kroz legalizaciju. Čim neko pokrene postupak legalizacije, iskoristiće se to za naplatu svih davanja na osnovu skice geometra koja će biti sačinjena za postupak legalizacije i koju će ovjeravati katastar i/ili organ lokalne samouprave.
Da li se nešto slično već dešavalo?
 
Počeće. Lokalne samouprave. Radi zahvata većeg godišnjeg poreza na imovinu. Formiraće komisije koje će ići i ljudima će mjeriti kuće kako bi utvrdili stvarne površine za oporezivanje. To je prva faza. Druga faza je kroz legalizaciju. Čim neko pokrene postupak legalizacije, iskoristiće se to za naplatu svih davanja na osnovu skice geometra koja će biti sačinjena za postupak legalizacije i koju će ovjeravati katastar i/ili organ lokalne samouprave.
Ove kuce su iskreno bezveze koliko se cene.
Imas dva normalna sprata i to je tih 100 kvadrata.
Ostalih 100 kvadrata su podrum i potkrovlje.
Pored toga jako su uske kuce - to su tunelke siroke nekih 4.5m.
Moze eventualno da digne taj tavan i razna budzenja su radjena, ali cesto to ispadne nesretno, a i to su dodatna ulaganja.
Skoro je jedna slicna na cosku kod semafora za izlaz u Partizanske Avijacije prodata za 300.000 malo je drugaciji tip, ali mislim da je slican fazon.

Mada je najbolji ovaj lik koji je od Vojvodjanke napravio vilu od 500 kvadrata.
Vojvo.PNG


Ovi su napravili bazen na ulici, sada je to slepa ulica.
bazen.PNG

Sapic je napravio zgradu od mediteranke, kupio ih je sa obe strane.

Ideja je da ti kupis kao tu kucu i onda nelegalno nadogradis koliko je god moguce.

Ti delovi sa kucicama su dobrim delom urnisani tom nelegalnom gradnjom.
 
Vrh